Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatoria ne face mai responsabili?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

"Lupu-shi schimba parul dar naravul ba!!"

Si cu asta am zis tot.

 

Nu-s atatia care au familii si parca n-au nicio grija pe lumea asta? Sau de ce or fi oare atatia copii abandonati?? Ca se responsabilizeaza deodata?? Greu de crezut!

 

Concluzie: ori esti dintrotdeauna, ori nu vei fi niciodata. Mai exista si-o anumita categorie care macar incearca, dar asta nu inseamna ca si reusesc. Si daca nu reusesc atunci nu pot fi catalogati altfel decat sunt.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici pe departe!

 

o casatorie nu te responsabilizeaza decat dc esti nascut si educat sa fii un om serios si responsabil.

 

avand in vedere ca multi barbati se casatoresc din egoismul de a le fi bine, cand dau de o femeie mai buna, mai curata si mai gospodina decat mama lor, altii se casatoresc din inertie si pentru ca ajung la o varsta cand familia incepe sa-i preseze sa se insoare, unii se casatoresc ca impreuna cu salariul sotiei sa faca o rata la banca, iar altii pentru ca lasa insarcinata pe vreuna care nu vrea sa faca avort..putin probabil ca acestia sa se responsabilizeze cu ceva...

 

 

 

cred ca cei care se casatoresc din dragoste si din dorinta de a avea o relatie cu un statut respectabil etc, sunt deja niste firi responsabile si casatoria este o dovada a acestui fapt.

 

cat despre femei..multe cred ca o casatorie este apogeul unei relatii...mie viata mi-a demonstrat ca asta e o mare prostie.

 

in viata suntem si ramanem individualitati separate si responsabilitatea ne caracterizeaza sau nu, indiferent de existenta unui partener de viata cu acte sau fara.

 

Babyblue va pupa pe toti!!id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[V] Nu ma pronunt in privinta altor barbati da ala peste care m-am "impiedicat" eu nu s-a responsabilizat nici cu casatorie, nici cu copil.Dimpotriva. Cred ca odata vazut cu jugu de gat, cu mucioasa tipand si nevasta bombanind s-a speriat si a simtit ca ii sunt tradate asteptarile. Casa avea nevoie de curatenie, copilul de ingrijire, nevasta de conversatie si el nu a stiut sa faca fata. Incerc si eu sa imi dau seama ce mecanisme l-au trimis inapoi in adolescenta.

Nu fusese niciodata un responsabil da cand l-am luat am sperat ca o sa se schimbe. M-am inselat.

 

Nuka siid="size1"> Mama la Nuka

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca depinde foarte mult de fiecare persoana, nu se poate generaliza.Exista persoane care se schimba atat inbine cat si in rau, sau care sunt la fel de responsabile si inainte ca si dupa.

Probabil un copil te poate schimba din iresponsabil sau mai putin responsabil in un om mai cu picioarele pe pamant, mai ales barbatii,astept rosiile de la ei[:D], dar nici asta nu e general.

Pentru mine de exemplu, casatoria nu inseamna decat intratul in randul lumii, cat tot "stateam de 8 ani impreuna"spuse soacra[bang], si nimic mai mult.La fel sunt si acum si am fost inainte.

Mai ales ca nu mi-am schimbat numele de familie, ca avem acelasi nume, [:D], deci sunt 3 grame de aur in plus pe deget.

Depinde de la persoana la persoana.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu. Si dupa o anumita varsta nici nu te mai schimbi, oricat ti-ar surade ideea.

Cunosc destule femei care, pe langa nr de copiii nascuti de ele mai au inca unul in plus: ala nascut de soacra![bang]

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am devenit mai responsabila cu siguranta!

Andora dar de ce crezi tu ca animalele fac rau si propriilor pui? Ca eu nu credeam asta...dimpotriva le vedeam un instinct matern de multe ori mai dezvoltat decat la oameni, nu te supara ca-ti spun...asta e impresia care mi-am facut-o eu in timp!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred sunt rare cazuri cind il face mai responsabil casatoria - doar daca a avut sadita o samincioara de responsabilitate si ea a crescut pe parcurs.

 

In ziua cind l-am anuntat pe sot ca va fi tatic - a venit ma i triziu la culcare - tot facea ceva prin casa - eu enervata il intreb daca nu poate macar in aceasta zi sa stea mai mult cu mine - si mi-a raspuns asa frumos ,, eu de azi trebuie sa fiu mai responsabil- am multe lucruri de facut prin casa,, - mi-a trecut imediat supararea

 

Am sa fiu putin offtopic - Andoraid="red"> avem un panou in Chisinau (tema violenta in familie) - in care un copilas stringe in mina o pisicuta si se intreaba ,, oare si animalele isi bat puii,, - oamenii da, animalele nu.

 

 

 

Aliona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...