Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Reinventarea iubirii


Recommended Posts

Stim cu totii ca dupa o vreme trebuie reinventata relatia, fie ca este casatorie, fie ca este o prietenie-iubire mai veche. Cum facem fiecare si ce 'metode' aplicam sa reusim asta?! Cat de tare mai poti face asta cand ai acasa copii ?! Cum faci cand nu mai ai subiect de discutie cu el dar stii ca undeva sub praful ala asternut, e omul fara de care nu poti trai ?! Fara fitze si cat se poate de sincer si pragmatic, cum reinventezi iubirea ta ?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Copii implinesc o relatie dar o si complica.

 

Eu as zice ca atunci cand suntem in impas facem ceva noi doi fara copii.E de preferat sa trimitem copii la bunici sau in tabara si atunci sa incercam sa ne aducem aminte inceputurile.Cum ne-am cunoscut si de ce ne-am indragostit unul de altul.

Concret- o vizita la cosmetica, coafor; o tura prin magazine ca sa ii cumparam ceva dragut si apoi sa pregatim o cina romatica acasa sau o invitatie in oras.

O plimbare sub clar de luna face minuni chiar daca nu e pe malul marii.

Resursele le gasim in sufletul nostru.Iubirea daca exista nu trebuie reinventata ci doar putin lustruita si stearsa de praf.

 

 

 

Razvanid="blue">(07 martie 2004)[testoasa] si mami[vampa]

 

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de Mariaa

Fara fitze si cat se poate de sincer si pragmatic, cum reinventezi iubirea ta ?!


id="quote">id="quote">Sincer si pragmatic: se poate reinventa numai cu fitze!Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daniela..super tare!!

 

mariaid="blue">- schimba-te! sa fii iar noua si frumoasa (o noua coafura, mai slabeste, niste haine noi, un nou parfum, un program de viata un pic schimbat: un abonament la aerobic, amice noi cu care iesi la cafea, niste cursuri traznite si aparent inutile si un pic de moft, sau din contra, ceva nou in cariera ta)

 

-o mica vacanta in doi, in care sa faceti multe poze noi, sa va uitati pe cele vechi, o iesire mai speciala...

 

-nu in ultimul rand ceva nou in..dormitor!

 

-faceti niste planuri noi, impreuna, care sa va entuziasmeze!

 

Babyblue va pupa pe toti!!id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa ne amintim cum a fost inceputul. Cu totii ne amintim ce fiori ne treceau...De ce n-am incerca sa reeditam anumite momente, sa vizitam anumite locuri, sa facem anumite chestii? Adaptate la varsta sau situatie, putem pune la cale evenimente exact cum s-au petrecut atunci. Mie mi-ar place.

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E una sa-ti amintesti inceputul si sa traiesti din amintiri si e alta s-o simti din tot sufletul, sa ai stomacul strans numai cand esti cu gandul la jumatatea ta.

Uzura tratamentelor pentru a avea un bb isi spun cuvantul. Suntem amandoi secati de energie si nici macar coaforul sau orele de la aerobic sau alte smecherii nu mai tin.

Ne stim pe de rost unul pe altul si cu toate astea sunt momente cand parca suntem doi straini in casa. Timpul pe care-l petreceam acum cativa ani impreuna pe zi s-a redus la sfert si aproape ca suntem doi oameni pe doua cai diferite, fiecare cu job-ul lui, cu aspiratiile lui, doar dorinta de a avea un bb impreuna a mai ramas parca.

Vrem sa simtim ca traim pur si simplu insa pe de alta parte vin intrebare: pentru ce?!

 

Intr-o discutie recenta am ajuns la concluzia ca suntem intr-un moment de criza si daca nu luam masuri ori 'murim' amandoi sufleteste in casnicia asta ori trebuie sa schimbam macazul radical si sa facem ceva pentru noi.

 

Vom pleca intr-un concediu, insa dupa acesta vor reveni toate la normal, pentru ca asa se intampla de fiecare data.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai spune de iesirile in oras? La o simpla masa la restaurant, unde sa mincati pt ca va e foame, nu din dorinat de a fi romantici. Azi asa, peste alte doo zile, iar... Apoi o plimbare pe jos, macar de facut citiva pasi, acum e cald si noaptea si e foarte placut...Fac bine, cel putin noua ne-a facut...

 

Un film din cind in cind... La cinema, cu floricele si cola. Mergeti la ceva usor, sa va simtiti bine si sa plecati zimbind. Chiar daca a doua zi aveti serviciu...

 

N-am inteles daca aveti sau nu copil pina la urma... Si noi sintem tarsaiti de chinul de a face unul, am pierdut o sarcina in 17 sapt de curind si ne-am cam racit... Dar ne-am revenit asa cum iti spun...

 

Pare simplist, dar la noi a mers...

 

Si poate mai e ceva, dar pe termen lung. Noi ne amintim de fiorii de la inceput aproape zilnic... A avut loc atunci un schimb de replici care a ramas bine imprimat in aminitrile noastre. Si cum erau replici de zi cu zi, dar contextul era foarte incarcat chimic [;)], acum de cite ori le spunem, ne apuca amoru [il]...

 

____________________________________________________________________

Toate lucrurile se intampla cu un scop | Aléid="purple">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, eu promit sa scriu articolul, in momentul in care reusesc sa regasesc sau sa reinventez dragostea de la inceput. In rest...n-am uitat nici o clipa cum l-am intalnit, de ce m-am indragostit si cum am inceput sa-l iubesc, imi aduca aminte ce frumoasa e asteptarea si cat de dulce era fiorul...DAAAAR din pacate chimia tine 5 ani. Daca nu ai grija, se pot intampla lucruri ciudate...e greu pana spui primul cuvant urat, restul vin aproape de la sine...e greu sa reinventezi iubirea in cazurile in care ai reusit sa spui si sa simti chestii urate...e aproape imposibil sa reinventezi sau sa regasesti iubirea dupa ce cu 2 seri inainte era sa scape copilul in baie sau in timp ce el se uita absorbit la meci si tu erai in bucatarie, la oala, copilul s-a catarat si a cazut de pe comoda sau si-a scapat ceva in cap...in momentu' ala, cum scria cineva aici, imi vine sa-i smulg capu' cu dintzii...sau sa-i trag un cap in gura [hippi] si nu mai dau 3 lei pe iubire...puii ei de iubire inca azi si maine! [bang]...dar mai sper sa pot si sa vreau, ca-mi aduc aminte ce rau l-am iubit! uuu-ha!

 


No, vidiazni!id="green">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu sigur ca relatia noastra a fost mereu altfel...pentru mine cel putin. Am impresia, de multe ori cand privesc inapoi, ca la mine a fost o zbatere continua, paralela cu ceea ce ni se intampla din punctul lui de vedere in fiecare zi (zbatere de care el n-a stiut niciodata)... Incerc sa imi explic si de ce: la el a fost relatia in care s-a stabilizet (ceva de genul: de-acum gata cu toate, m-am facut baiat de treaba, mi-am gasit persoana langa care vreau sa stau) iar la mine a fost mereu intrebarea, cautarea, incertitudinea, genul acela de iubire pe care ai vrea sa nu o constientizezi... Am fost prieteni foarte buni inainte, cei mai buni prieteni... Inainte de a fi impreuna ca iubiti. Poate de aceea relatia noastra s-a ancorat in prietenia asta si cand vrem sa "ne reinventam" iubirea vorbim mult, cum faceam pe vremuri, verzi si uscate, doar de dragul de a vorbi...

 

Pentru ca pentru noi, relatia ca iubiti a fost mereu o lupta, o lupta a lui cu mine, sa ma faca sa inteleg, sa vad padurea de copaci...

 

Dupa ce ne-am casatorit si a venit copilul, relatia noastra a trecut printr-un impas pe care el nu l-a constientizat niciodata... Inca un mare hop a fost intoarcerea mea la serviciu, cand a trebuit sa ma "reinventez" eu...

 

Nu stiu daca sunt on-topic sau nu, dar uneori trebuie sa ne reinventam noi ca sa ne putem reinventa relatia... Si aici reinventam este cu sensul de redescoperim... Si sa ne concentram asupra ceea ce ni se intampla... Sa respiram...

 

Dara si Darisor

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...