Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A nascut cineva dupa depasirea termenului?


Recommended Posts

Sunt in aproape 41 sapt si bebe nu da semne ca ar vrea sa iasa. De la ultimele masuratori ecografice ar avea aproape 3.500 gr si e destul de marisor. Eu as vrea sa nasc natural dar nu voi avea nici o obiectie daca motive bine intemeiate ma vor recomanda pentru cezariana. Totusi doctorul zice ca am inca colul inchis asa ca nu are de ce sa declanseze(programeze) o nastere fie ea si cezariana. Daca ma puteti ajuta cu sfaturi acelea dintre voi care ati mai trecut prin astfel de cazuri. Stiu ca se poate naste pana la 42 sapt, dar doctorul ma ameninta de la 38 sapt ca bebe e mare si nasc mai repede si uite ca am depasit termenul si bebe inca nu vrea afara. Misca normal, inimioara bate normal numai ca e mai somnoros, cred. Doctorita care ma urmarea a plecat in concediu, pentru nastere m-a recomandat unui doctor, intre timp mai e putin si se intoarce doctorita (oare bebe o asteapta pe ea [alcool]). Poate ca nu sunt un caz chiar asa de aparte, dar stiti cu toatele cum e cu rabdarea mai ales in ultima perioada a sarcinii. Multumesc anticipat pentru orice sfat, Tina - DPN 3 aug 2006 ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

eu la fix 41 sapt. bb la ultimele echo cica avea 3.300, dar el a avut de fapt 2.750.

dr mi-a provocat nasterea, pt ca pleca in concediu. si eu aveam colul lung, inchis, nicio treaba n-aveam sa nasc.

mai stateam linistita o sapt.

 

oricum, sa te astepti ca pielea copilului sa fie un pic mai uscata si incretita. trebuie dat mult cu ulei. cel putin asa a fost la mine.

 

nastere usoara! si un picut de rabdare. savureaza ultimele zile de sarcina.

 

 

 

cristina, mama de radu (09.10.2005)

poze si video

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

Am inceput sa fac plimbari lungi poate poate. Maine intru in 41 sapt, sa vedem dupa ce o mai fi.

 

Nu stiu ce explicatie are intarzierea asta si asta nu-mi da pace.

Cat despre savurare, nu stiu e cam greu. Nerabdarea e mai puternica.

 

Tina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tina,stai linistita ca si la mine au inceput cotractiile, taman atunci cind eram 10 zile peste termen.Am avut noroc, ca nu a trebuit sa-mi induca nasterea artificial.

Si Cassian al meu a fost foarte mare,adica 55 cm si 4485 g

 

Eu iti tin pumnii,sa ai parte de o nastere usoara si de un bebe sanatos si papacios:-)

 

P.S.

E cumva baietel ?

 

Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)

 

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

 

 

 

"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.

Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

id="green">id="size2">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput sa am contractii exact in seara dinaintea diminetii in care mergeam la spital sa-mi declanseze travaliul. Doua saptamani dupa termen. Copilul n-a avut nici o problema, dezvoltat perfect normal, lichid in cantitate normala (mergeam la control o data la 4 zile dupa depasirea termenului). Ba chiar doctorul meu, amuzat, dupa nastere, m-a-ntrebat "ati vazut, doamna, c-ati nascut pana la urma?!".. Eu zic , daca ai incredere indoctorul tau, mergi pe mana lui. Atata timp cat nu e vreo indicatie medicala de cezariana, n-ai de ce sa te tai. Masuratorile echografice nu sunt intotdeauna cele mai exacte din lume.

 


[pis] [gravi], mami de [copil] ( 13oct04 )

id="green">

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot la 41 de sapt si-o zi am nascut. Mi s-a indus nasterea pentru ca nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iasa...Si am avut un copil mititel si somnoros, adica 3,1 kg si 46 de cm...La masuratoarea echo cica trebuie sa mai stau o luna, ca-i masurase femurul si era micutz pentru varsta respectiva. Noroc ca eram in evidenta lor inca de la 9 saptamani si s-au convins de m-au bagat in blocul de nasteri.

Am avut doar un mic icter fiziologic prelungit...

Si... era tare somnoroasa. Pana pe la 6 luni n-am prea auzit cum plange copilul meu [;)] Nici macar cand i-au dat dintzocii...

Acum e argint viu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Albaid="red"> este baietel, stiu ca sunt mai puturosi, dar chiar asa ... [bang] mami e ingrijorata si el [alcool].

 

Am inceut sa fac plimbari lungi, sa car, tot ma astept ca a doua zi sa inceapa durerile, dar nimic.

 

De azi sunt in 41 sapt. Si mie cred ca imi induce nasterea duminica daca nu se intampla pana atunci.

 

Multumesc pentru incurajari.

 

Tina [gravi] in 41 sapt cu [baietel] lenevios

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am nascut la 42 de saptamini si 2 zile. daca ar fi sa nasc o data n-as mai astepta atita. burta mi-a crescut foarte mult in cele doua saptamini de dupa termen. mi-a indus nasterea, dar nu am putut sa nasc (dupa aproape 24 de ore) si mi s-a facut cezariana de urgenta. bebele meu a fost mare (4700g)si inca cred ca daca n-as fi asteptat atit l-as fi putut naste natural. a crescut mult in cele 2 saptamini de dupa termen.

 

in rest bebe sanatos, lichidul limpede.

 

nastere usoara sa ai si un bebe sanatos tun.

 

Oana si Matei (25 februarie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut cel de al treilea copil - baietel - cind am intrat in 42 de saptamini, dar adevarul este ca am avut ovulatie foarte tirzie, deci asta poate fi motivul. Bebe a avut 3.800 kg (ca si al doilea copil al meu, tot baietel), dar am nascut foarte usor, la 12 noaptea mi s-a rupt apa si la 2.40 am nascut, doar vreo 2 contractii mai puternice, in rest suportabil, eram pe picioarele mele, m-am plimbat tot timpul prin sala de nastere.

Eu eram programata sa merg dimineata sa imi provoace nasterea, dar bebe avea planul lui, asa ca nu a mai asteptat pina dimineata si a facut o surpriza si doctorului :-)

Stai linistita ca bebe vine cind vrea el si poti naste natural. Succes!

 

Ioana - de 3 x mami

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...