Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

A nascut cineva dupa depasirea termenului?


Recommended Posts

Eu am nascut la 41 de saptamani si 2 zile, prin cezariana, un baietel, bebe nu avea nici un gand sa iasa, isi infasurase si cordonul in jurul gatului, asa ca dr. a preferat sa imi faca cezariana, ca sa nu riste nimic. Ar fi trebuit sa nasc normal, dar in afara de cordon, cervixul meu era lung, nu se inmuiase deloc, nu pierdusem dop, nimic. Daca ar fi fost sa imi provoace nasterea ar fi fost foarte dureros si periculos pentru bebe, asa ca s-a ales cezariana. Plus ca luasem si ulei de ricin inainte (care teoretic ajuta la declansarea contractiilor) si tot nimic.

Bebe a fost ok, nu a avut semne de suferinta fetala.

Si eu devenisem super nerabdatoare inainte sa nasc, faceam plimbari lungi cu sotul dar tot nimic. Daca nu il scotea dr. cred ca mai statea, se simtea bine probabil. A avut 3 930 si 52 cm.

Bafta si nastere usoara!

 

Anda si bebe Mark (16.01.2006)

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png

Pozici cu gradina mea zoologica

 

Poze Yodi si familia lui

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Va multumesc tuturor pentru istorioarele voastre. Azi am mai facut o ecografie. Cica varsta clinica este 41 sapt dar cea ecografica de 39 si 2 zile. Capusorul bebelului are 39 sapt dar nu inteleg de ce acum ies asa masuratorile iar pana acum bebe era mai mare decat varsta sarcinii. Cred ca ceva nu e bine, dar nu stiu cat depinde de ecografist masurarea si cat de aparat.

Cu Dumnezeu inainte insa ma incred ca va fi bine totul pana la urma. Totusi m-am linistit, cordonul ombilical e ok, adica la loc sigur fata de gatul lui bebe si lichidul amniotic in stare ok. Tonusul bebelului cica bun, miscari fetale ok, cred ca ma multumesc cu astea.

Mai sunt cateva masuratori dar nu le mai inteleg.

Cam asta deci, asteptam in continuare, nu stiu ce va face doctorul daca ma razgandesc sa ma duc duminica, daca nu o las pe Luni cand se intoarce doctorita mea din concediu (care la plecare a zis, nu stai tu pana ma intorc! uite ca aproape am stat).

 

Numai bine.

 

Tina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Tinasv1

Va multumesc tuturor pentru istorioarele voastre. Azi am mai facut o ecografie. Cica varsta clinica este 41 sapt dar cea ecografica de 39 si 2 zile. Capusorul bebelului are 39 sapt dar nu inteleg de ce acum ies asa masuratorile iar pana acum bebe era mai mare decat varsta sarcinii. Cred ca ceva nu e bine, dar nu stiu cat depinde de ecografist masurarea si cat de aparat.Cu Dumnezeu inainte insa ma incred ca va fi bine totul pana la urma. Totusi m-am linistit, cordonul ombilical e ok, adica la loc sigur fata de gatul lui bebe si lichidul amniotic in stare ok. Tonusul bebelului cica bun, miscari fetale ok, cred ca ma multumesc cu astea.Mai sunt cateva masuratori dar nu le mai inteleg.Cam asta deci, asteptam in continuare, nu stiu ce va face doctorul daca ma razgandesc sa ma duc duminica, daca nu o las pe Luni cand se intoarce doctorita mea din concediu (care la plecare a zis, nu stai tu pana ma intorc! uite ca aproape am stat).Numai bine.Tina


id="quote">id="quote">Tina,eu cred ca aici e vorba de ceva psihic....Adica,vrei s-o astepti pe doctoritza ta sa vina inapoi din concediu,de asta inca nu s-a declansat inca nimic.Sa vezi tu ca de luni incolo,ai sa fii mai relaxata si atunci ti se va declansa si nasterea [;)]Ce nume va avea baietelul tau ?Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine. Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti." id="green">id="size2">id="Book Antiqua">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da cred ca e adevarata chestia cu psihicul. Nici eu nu voiam sa nasc pana nu se intorcea sotzul meu care era plecat din oras, asa ca am rezistat pana a venit el ca sa fie cu mine. Cred ca trebuie sa fii foarte relaxata si copilul simte probabil daca ai vreun stress.

 

Oana id="green">, mami de Paulid="blue"> (3 iulie 2002)

 

Ticker_Paul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca tot ati adus aminte de psihic.. Noi am fost modelul ala de n-am cumparat nimic inainte de nastere. Insaaaa... le-am 'rezervat'. Adica patutul cu fro cateva zile inainte, iar de carut nu reuseam sa ma hotarasc.. Pana in we dinainte de nastere... Cand am gasit o oferta f buna intr-un hypermarket si l-amluat acasa direct. O zi mai tarziu (ma rog, orar vorbind) s-a declansat travaliul ;)

 


[pis] [gravi], mami de [copil] ( 13oct04 )

id="green">

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Povestea pe scurt se termina ca am nascut la 41w2d, sambata 12.aug.06, nastere normala , apa s-a rupt dar nu aveam contractii.

 

Pana la urma nu am mai asteptat-o pe doctorita [:D] ci am nascut cu inlocuitorul, Dr. Zguri (Municipal) (sa-i de Dumnezeu sanatate).

 

Dar povestea pe larg, mai tarziu, ca acum nu ma mai lasa bebe.

 

Tina [mamica]de [bb]scump si dorit.

 

p.s. Catalin Mihai il cheama pe bebe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FELICITARI,sa va traiasca flacaul!!! [bb]

Vezi,Tina totul e bine cind se termina cu bine,BRAVO tie inca o data [floare3]

 

 

Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)

 

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

 

 

 

"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.

Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

id="green">id="size2">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...