Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

SUNT FERICITA SI IN ACELASI TIMP TRISTA


Recommended Posts

Am divortat de comun acord, fara sa stie nimeni, decat soacra mea stie, pentru ca in tot timpul cat am fost impreuna am realizat material foarte mult si trebuia sa facem un partaj , pentru ca femeia care i-a facut copilul visa ca se cearta cu mine pentru mosteniri la un eventual deces al lui. Si eu si sotul meu am spus ca e mai bine sa facem partaj pentru a ma proteja pe mine in caz de s-ar fi intamplat ceva cu unul dintre noi. Si am divortat pentru partaj.Oricand ne putem casatori, dar deocamdata stam asa pana o sa simtim ca nu mai putem trai fara un act.

De ramas, sigur ,voi ramane cu sotul meu, pentru ca nu putem trai unul fara celalalt, am incercat dar nu am reusit.Copilul in schimb isi va cunoaste si tatal , chiar daca va fi crescut de mine si sotul meu. Cunosc persoane recasatorite cu copii din prima casatorie, care in vacante pleaca in concedii cu fostii soti pentru copii.

Eu cred ca copilul poate fi plimbat de tatal lui, poate fi alintat de tatal lui si crescut de altcineva pe care sa-l respecte si sa-l indrageasaca la fel de mult.Copilului trebuie sa-i spui adevarul , de la o varsta discerne.

Cum de altfel as putea oricand creste copilul sotului meu.Nu se stie niciodata ce se intampla.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

E simpla problema in termeni matematici, Rufus. O femeie are curajul de a-si reanaliza relatia cu barbatul cu care e maritata de atata timp, fiecare isi cauta "fericirea" in alta parte si din asta ies doi copilasi. Unul din ei este pe drum si trebuie sa aiba un singur tatic, iar intrebarea este "care?".. daca am inteles eu bine.

Dim, eu nu am vrut sa am pareri "intepate", am vorbit f serios cu open-marriage-ul. A fost un intreg subiect foiletonic pe DC despre asta... poate insa din partea majoritatii e 90% gluma, si atunci sa evitam subiectul.

Eu cred ca trebui sa te gandesti f serios: cu tatal biologic al copilului chiar nu poti trai? Mie cea mai la indemana solutie ar fi mutarea cu acesta si mentinerea sotului sub statutul de "prieten". Cred ca ar fi putin dificil ca, primind 50 de sms-uri pe zi si cine stie ce presiuni viitoare din partea prietenului (doar daca nu esti absolut sigura de buna lui credinta in ceea ce priveste copilul) sa locuiesti cu fostul sot... Oricum mi se pare imposibila convietuirea cu un barbat cu care nu faci dragoste si din pasiune si iubire fizica.

 

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie tot nu mi se pare in ordine. Daca aveati probleme trebuiau rezolvate intii, nu sa alergati sa faceti copii nevinovati cu altii ca mai apoi sa ajungeti la concluzia ca nu puteti unul fara altul. Basme! Relatia dintre voi e tot aiurea din moment ce continui sa te vezi si iubesti cu celalalt. Cum s-a spus mai inainte sotul poate, dar nu cu tine.

Prefer sa fiu sincera si la subiect. Imi pare rau daca asta deranjeaza si imi cer scuze daca il spun prea brutal pentru gustul unora.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dim, pentru mine dilema ta pare destul de usor de rezolvat.

 

Ramai cu sotul, e barbatul vietii tale, indiferent de relatia nonconformista dintre voi. Numai alaturi de el vei putea sa cresti acest copil. Alaturi de el vei vrea sa te duci la ecografii si sa-l stringi de mina cind te-or apuca contractiile. Eu una, asa cred, din cite povestesti.

 

Tu ai spus ca tatal copilului, desi atragator, iti este 70% nepotrivit. N-are rost sa te sacrifici pentru copil incercand sa cladesti o relatie cu el.

 

Rezolvati insa situatia "matrimoniala" (ca sa-l citez pe bunicul meu [:D]). Daca esti hotarita sa ramai cu sotul tau, casatoriti-va. Va fi mai usor pentru copil sa poarte numele lui si va va scuti de probleme ulterioare.

 

Asta daca totul este asa cum spui... ca sotul e ok cu toata povestea si e fericit ca te are... iar cu prietenul... eu cred ca relatia se va stinge, asa cum s-a stins si acum 2 ani... iar o sa te loveasca luciditatea intr-o zi si o sa-ti dai seama ca nu poti sa traiesti alaturi de el...

Gindeste-te pe care dintre cei doi ii vezi trezindu-se noaptea sa schimbe scutece sau sa plimbe copilul urlind prin casa... Eu il vad pe sot.

 

Din descrierea ta, sincer acum...io as zice ca-l iubesti tare mult pe sotul asta al tau.[il]

 

Iar dilema e trecatoare, accentuata si de ceva hormoni... Gindeste la rece, chiar si cu banala lista de pro si contra. Sau vorbeste cu sotul, ca doar sinteti cei mai buni prieteni, puneti un pic tara la cale...

[floare3]

 

____________________________________________________________________

Toate lucrurile se intampla cu un scop | Aléid="purple">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia fii atent aci:

 

Ce ma frapeaza si mai tare este faptul ca sotul meu de cand i-am spus ca sunt insarcinata se poarta foarte afectuos cu mine, descopera iar femeia din mine, nu stiu ce se intampla in mintea lui, dar ma face sa ma simt minunat.id="blue">

[;)]

 

 

____________________________________________________________________

Toate lucrurile se intampla cu un scop | Aléid="purple">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun ..dragoste, afectiune vei primi de la amandoi...dar cu sexul cum ramane? [?]

Oricat de rar ar fi el ..dar de din cand in cand tot mai simti nevoia banuiesc ..si atunci e posibil sa te orientezi spre o a treia persoana.

O relatie de durata se cladeste avand la baza cate putin din fiecare..afectiune..romantism..incredere si mai ales pasiune, ori barbatii din viata ta sunt mai potriviti pe post de amici sau baby-sitteri.

Aceasta e parerea mea...eu una prefer totul sau nimic, dar fiecare e liber sa faca propriile alegeri in viata.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dim, avand un copilas in burtica cred ca acum decizia ta trebuie sa fie una foarte bine fondata. Daca esti sigura ca nu poti trai fara sotul tau, atunci e ok sa ramai cu el, insa trebuie sa te gandesti si la atitudinea ta fata de el nu numai la faptul ca el a devenit mai afectuos cu tine. Dupa mine, faptul ca beeb va creste iubit de doi barbati e foarte bun, insa tu? Vei putea sa stai departe de tatal copilului pentru a reinnoda dragostea cu fostul tau sot? Tatal lui bebe va accepta sa stea departe de voi si sa intervina doar cand ii dati "voie"? Iar sotul tau e pregatit sa-l accepte in viata lui stiind ca il vei iubi cred mereu si pe "celalalt"? Daca toate acestea sunt clare, eu ii doresc lui bebe mic din burtica multa sanatate si sa aiba o mamica linistita si macar tot atat de iubita pe cat va fi el [flo][flo][flo]!

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu riscul de a te supara iti spun parerea mea ,de care nu esti obligata sa tii cont .Intai situatia ta e un raspuns la subiectul "sunt bogatii,fericiti?" ,iata ca nu sunt fericiti pentru ca desi nu au grijile altora gasesc cate un cui sa si-l bata in talpa .am sters restul .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca singura alternativa viabila in cazul de fata este sa ramai cu tatal copilului. Sunteti de ceva timp impreuna, fapt care dovedeste ca exista sentimente de ambele parti. El te iubeste daca a acceptat situatia incurcata in care te afli. Tu spui ca nu sunteti compatibili, ca va certati tot timpul. Crezi ca stressul din perioada asta nu si-a spus cuvantul? Cu el erai mai tot timpul pe fuga, pentru ca urma sa ajungi acasa, la sotul tau, apoi ati locuit impreuna o luna, dupa ce amanta sotului v-a bombardat cu telefoane si amenintari. In astfel de conditii nu se poate cladi o relatie, nu ai dat o sansa reala acestui om sa-ti dovedeasca ce simte pentru tine.

 

In ceea ce-l priveste pe sotul tau (fostul, de fapt), iti spun sincer ca nu-mi inspira incredere. Faptul ca e mai dragastos de cand esti insarcinata cred ca e doar un teatru ieftin, pentru a te pastra langa el, in orice conditii. Cum crezi ca ar putea iubi el copilul unui alt barbat, cand nu-si iubeste propriul copil? Doar tu spui ca-l plictiseste... Un om care nu arata afectiune copilului sau nu cred ca poate iubi o alta persoana cu adevarat. Apoi spui ca sunteti foarte buni prieteni. Ce va impiedica sa ramaneti asa? Nu stiu cum ai putea trai intr-o casa cu un barbat care refuza sa-ti fie sot, care nu simte dorinta pentru tine. Nu are probleme medicale, doar a avut o amanta. Ramaneti prieteni, dar vedeti-va amandoi de viata, separat, pentru ca in felul asta nu se poate construi un camin.

 

poze de la mare

 

poze de la munte

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...