Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

alimentatia mamei care alapteaza


dariana

Recommended Posts

Buna! am nascut de 11 zile si am un baietel pe care il alaptez la san. M-ar interesa si pe mine daca aveti niste liste cu alimente care sunt permise si care sunt interzise in timpul alaptatului pt ca pur si simplu am ramas fara ider, dr. pediatra mi-a zis : carne, lapte, branza, oua. Fructe chiar nu am voie? Aia nu, aia nu, pai tot asa am slabit 10 kg de la nastere si pana acum, cam 1 kg pe zi pt ca nu stiu ce sa mananc si nu vreau sa fac rau copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

eu am mincat orice mai putin varza si fasole. orice inseamna absolut orice: adica fructe, legume cu seminte, usturat (gen aripioare f pikante), de usturoi si ceapa nu mai vorbesc, cafea obligatoriu [:D]...si copiii mei nu au avut colici niciodata. depinde de copil daca face sau nu colici. incearca si tu cate una liment in fiecare zi si vezi la ce reactioneaza. parerea mea este ca daca tii indeajuns bblusul sa ragaie bine nu ai de ce sa-ti afci probleme cu colicii si alte minunatii. esti numai o mama care alapteaza nu o bolnava de ulcer!

pofta buna si bb necolicios:-)

 

__________________________

 

Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarushid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dariana,in primul rand FELICITARI ! pentru bebe!Sa creasca mare si sanatos!

Referitor la intrebarea ta:aici sunt pareri diverse si discutii pe tema asta au tot fost pe forum...Incearca sa eviti alimentele care produc balonare sau aciditate:fasole boabe,varza,portocale...Incearca sa mananci cat mai putin prajeala,mai bine fiert sau fript pe gratar...Asta nu inseamna sa renunti la cartofi prajiti daca ai pofta sau la o omleta sau un ou ochi...In general cam ce iti face tie rau si nu iti place...nici la bebe nu face bine.Fructele,prin celuloza pe care o contin,mai ales in coaja lor,ajuta la o buna functionare a tranzitului intestinal,insa pentru bebei,trecand in lapte...s-ar putea sa le provoace olecuta de diaree...

Eu am mancat tot ce mi-a poftit inima si stomacul si nu am facut rabat ca se va intampla cine stie ce...Am vazut ca daca mie nu mi-a priit un aliment,nici copilului nu i-a picat bine si am renuntat sa il mai consum...Cel mai mult m-am distrat cand am mancat slaninuta cu ceapa si,dupa o tura de alaptat,fata mea a mirosit a ceapa...

Asta e parerea mea....Poate ca alte mamici stiu si te vor sfatui mai bine ca mine.

Sa creasca bebe mare si sa fie papacios!

 

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca puiutul, Dariana.

Eu intai te felicit pt cele 10kg date jos atat de iute (io m-am chinuit zdravan).

Poti manca destule, dar mai de regim si va fi ok. Deci nu prajeli sau mancaruri grele. Fructe ar fi pacat sa nu mananci.

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti traiasca puiutul, sa se faca mare si sanatos si sa te bucuri de el. referitor la mancare, eu am mancat de toate. monicai nu-i prea placea cand mancam ceapa, in rest orice. cafea nu am baut ca nu simteam nevoia pana pe la 5 luni, apoi am inceput sa beau. si a fost ok, nu am avut colici si nici alte minuni (preventiv ii dadeam ceai de colici si apa pt colici). am o prietena care a urmat toate sfaturile medicului si a tinut regim (isi facea mancare separat) si bebele ei a avut colici pana la 3 luni. asa ca, daca e sa fie n-ai ce-i face! sanatate si sa va faceti mari!

mirela si ana monica (8 dec 2005)

 

mirela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am experienta inca, bebe este inca in burtica[;)], dar am gasit la un moment dat, cred ca tot pe forum, asa ceva:

Leyla 22+

 

exemplu de meniu al mamei in timpul alaptarii:

 

Ora 8:00:- lapte/ceai de tei/contra colicilor/anason/sunatoare

- 2 sandwisuri cu gem de piersici/cirese Brinza/cascaval/sunca Praga

- Unt/ margarina

- Ou fier/prajit

 

Ora 10:00:- placinta sau strudel cu brinza dulce/mere

- compot cirese/piersici/mere

 

Ora 14:00:- supa pasata/cu galuste/cu taietei/cu fidea

- ciorbe( orice fel, nu cu rosii multe) cu borsul fiert de 2 ori

- pilaf/fasole verde/ mincare de cartofi/spaghete cu carne toccata de pui/vita( fara carne de porc tocata si fara suc de rosii sau bulion mult, fara piper mult)

- la gratar e voie porc si la cuptor

- friptura la gratar/piureu/musaca de vita sau pui

- nu este voie: fasole boabe/varza/mazare/salata verde/spanac/nici un zarzavat crud in afara de ardei gras

 

Ora 18:00:- 2 sandwisuri din cele de mai sus

- o cana cu ceai

 

Ora 22:00: gris cu lapte/orez cu lapte/macaroane cu brinza/fideluta cu lapte (cite o cana)

 

Nu este voie: struguri/prune crude/uscate/citrice/ciocolata (e permisa numai putina alba)/pepsi/cafea/suc natural de citrice/ visine(numai de piersici/cirese)

 

E voie numai 1 banana/1 mar/1para/zi

 

Iaurt este voie numai dupa un fel de mincare consistent

 

Intre mesele de lapte se poate da bb ceaiurile : „baby drink“ sau „baby calm“ numai 1 lingurita sau 2 intre mese.

dulciuri este voie prajituri gen alba ca zapada, nu din alea cu cafea, cacao sau ciocolata!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...