Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

alimentatia mamei care alapteaza


dariana

Recommended Posts

Felicitari pentru BB!

Chiar si bebicii care papa numai lapte praf fac colici, asa ca.....

Cred ca este bine sa maminci alimente de "bun simt", care sa nu iti faca rau si sa nu exagerezi cu cofeina si alcoolul, in rest... basme.

Rapunzel, mamica de fetita[il] si de baietel.[il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

In Finlanda ni se "da voie" sa mincam orice,dar sanatos si variat.Daca nu ne alimentam variat si bebele este mai predispus la alergii.Cit despre colici,nu exista dovezi (cel putin in Finlanda) ca o anumita alimentatie a mamei le poate preveni sau diminua.

 

Sabinaid="green"> [gravi]16+

mamica lui Aleksi Joel id="blue">[copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In problema alimentatiei mamei parerile sunt impartite... mie de ex pediatra mi-a sugerat sa manac cateva zile (2-3) o fructa sau o leguma sa verific dc bb tolereaza... Din ce am observat eu moderatia este cea mai importanta... adica dupa ce am mancat un pepene singura am patimit un pic cu colicii lui bebe... si calitatea produselor...

Din ce am citit eu pe net insa alimentele care cauzeaza cel mai des dureri de butici la sugari sunt lactatele din alimentatia mamei- mai ales cele de vaca.... Asa ca laptele de vaca consumat nu trebuie sa depaseasca 500 mi- 1l pe zi...

Cat despre "nebunii culinare" eu una mai scap intr-o shaorma dietetica fara condimente, varza, muraturi...[il]si bb imi da voie...

[pup] ptr tiza mea si un bb [alcool]manacacios si necolicios

 

mamica de bb David (18 iun 2006)

pozici [ url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/adriantugui/album?.dir=a96cre2" ]foto[ /url ]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

buna fetelor,nu am mai intrat pe net caci am avut o granada de pb.

poate puteti sa ma ajutati si pe mine.

dupa ce m-am chinuit cu ranil e la sani,acu nici nu mi-au trecut bine caci la sanul drept unde am cea mai mare rana,am facut un nodul aseara si m-am speriat,m-a durut si m-am muls tare tare,cred ca am avut si frisoane.in carte scrie ca trebuie sa te mulgi si sa-l pui pe bb sa suga mereu,eu avand rana va dati seama ce placere.

azi am observat ca ste rosu dar nu mai este asa tare si ma doare numai daca apas.oare cum sa scap de aceasta problema?

s-a mai confruintat cineva?

va rog din suflet spun eti-mi ce sa fac la ce dr sa ma duc daca trebuie,la ginecolog?

astept raspuns

va pup pe toate si nastere usoara celor ca re urmeaza

ionela cu raliuca 2 sapt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ionelac, sa-ti traiasca micuta, sa creasca mare si sanatoasa!

 

Pune-ti comprese calde acolo unde simti nodul la piept, maseaza-te...stiu si eu cum e, eu nu am avut rani ft mari, dar totusi ma durut si pe mine de-mi venea sa sar pe pereti cand tragea bebe de sfarc.

da, la ginecolog trebuie sa mergi, ai mare grija sa nu ti se intareasca laptele,se poate face mastita, pune-o des pe micuta sa suga. noi avem moasa care vine acasa si se ocupa de mama si copil dupa nastere, nu stiu cum e in ro, daca nu-ti trece du-te la ginecolog iar, pt rani se gasesc ceva creme, eu am primit in spital dupa ce am nascut ne-a dat moasa, dar nu mai stiu cum ii spunea. posteaza subiectul tau la parintii intreaba, parintii raspund, poate primesti mai multe raspunsuri.

numai bine, claudia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hadeti la Femina intim, la sub Alaptatul Helpline(nr.4) unde vorbim,intrebam si raspundem la absolut orice legat de alaptat.

eu am mancat moderat din orice categorie de aliment.cat mai sanatos.

meniul din spital la pranz(am nascut la 06.30am):piure de cartofi,carne de vita la cuptor cu sos,garnitua conopida fiarta si salata de rosii cu ceapa.doar fasole am gustat cate o gura ca imi dadea mie crampe si nu mai aveam cum sa am grija de fata[indecent]

pe la5-6 ale fetei m-am apucat si de fasole[^].am alaptat-o pana la 18luni.

 


[mamica]de piticotu' uriash id="size3">id="purple">id="Book Antiqua">

 

m-am facut maricicaid="red">id="size3">

 

 

[foto] POVESTEA MINUNIIid="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela,daca e rosu sanul du-te la dr.la unul f bun.f posibil sa ai mastita.posibil sa iti curga puroi in lapte.nu te speria am avut si eu de mai multe ori.si a supt fata in continuare, nu are nimic.

si ai avut si frisoane...nu mai astepta du-te la dr.poti alapta si cu tratamentul pe care ti-l va da.daca e mastita iti va prescrie antibiotic compatibil cu alaptaul-amoxicilina.

please, daca ai timp citeste din urma la Alaptatul helpline am vorbit si despre mastita,noduli,etcid="red">.

 


[mamica]de piticotu' uriash id="size3">id="purple">id="Book Antiqua">

 

m-am facut maricicaid="red">id="size3">

 

 

[foto] POVESTEA MINUNIIid="green">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in afara de fasole, varza si cat mai putine chestii gen cola, chips, adica astea care au calorii goale si sunt facute din petrol [:D]

am mancat orice.

Nu exagera cu fructele laxative gen prune uscate, pepene,etc dar daca mananci 2 prune nu se intampla absolut nimic.

Ai nevoie de fructe si legume!!!

 


Sabina si [hippi] Sofia Galagiaid="teal">id="Times New Roman">id="teal">id="Times New Roman">

 

 

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.id="Verdana">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...