Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Catina-retete


Recommended Posts

Catina uscata

 

Se asaza boabele de catina pe o tava. Se incinge cuptorul la temperatura maxima, se baga fructele pentru a suporta un soc termic scurt de 100 de grade. Apoi temperatura se coboara la 50-60 de grade (treapta mica a cuptorului). Cand fructele sunt uscate, se scot si se lasa sa se raceasca. Se macina fin, prin rasnita de cafea. Se conserva in borcane de sticla. Praful e bun pentru ceai: o lingurita de pulbere se opareste cu o cana de apa in clocot. Se lasa sa se infuzeze, apoi se bea.

 

Efect: mareste pofta de mancare, rezistenta la efort fizic, intelectual. Are efect anticonstipant.id="black">

 

Sursa Formula AS

 

[:D]...atentie, mesaj patentat...cine stie cunoaste[:D]id="purple">

[alcool]Joker...mama de ied zapacitid="orange">

 

EDUTZid="orange">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Offfff.f........pai pina ajung eu in Piata Berceni,se termina catina!

O alta reteta de sirop mai este?

Joker,zi-mi care e cea mai buna forma de pastrat pt.iarna.Eu as fi inclinat spre sirop,dar poate tu stii mai bine.

 

BRENDA

 

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"

http://community.webshots.com/user/brendamitran

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut si sirop, si pusa la macerat cu miere, si uscata..au tinut toate...uscata iti ofera posibilitatea sa o consumi dupa aia cum vrei...sirop si macerata nu prea dar daca iti plac chestiile dulci e ok.

 

Uite si aiciid="red"> ceva legat de catina

 

[:D]...atentie, mesaj patentat...cine stie cunoaste[:D]id="purple">

[alcool]Joker...mama de ied zapacitid="orange">

 

EDUTZid="orange">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

brenda , catina cea mai buna e in septembrie asa ca nu se termina e abia la inceput.

nici eu nu am gasit la rm sarat ca pe acolo stau dar cred ca sambata ajung la berceni.

abia astept sa fac un sirop[cheers] si cred ca incerc si cu dulceata.mie imi place tot ce e dulce si f. dulce si nici gabi nu se da in laturi (chiar daca ei nu ii dau atat)

anul trecut am pus-o la congelator ca atare, bobite mici si spalate si a tinut foarte bine si am facut cu miere din cand in cand.

va pup, monica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

era o persoana care vindea chiar la intrarea dinspre metrou a pietei...in apropiere de complex...avea si pepeni verzi la vanzare...

 

o alta varianta mai e piata straduintei, unde am gasit la kg, fara ramurele...e mai aproape de mine[:D]..e vorba de statia de la cinema cultural...

 

[:D]...atentie, mesaj patentat...cine stie cunoaste[:D]id="purple">

[alcool]Joker...mama de ied zapacitid="orange">

 

EDUTZid="orange">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru iarna incercati retetea Ligeei, plus tot tacamul clasic cu privire la sterilizatul si fiertul borcanelor de la dulceturile si compoturile clasice...

 

stiu ca intreaga se usuca foarte foarte tare daca vrei sa o pastrezi pentru iarna, Brenda...eu nu am facut decat macinata, nu stiu sigur daca ar tine sau nu[pup]

 

[:D]am incheiat citatu`[:D]id="purple">

[alcool]Joker...mama de ied zapacitid="orange">

 

EDUTZid="orange">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...