Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iubire pe net - am crezut ca-i gluma...


Recommended Posts

Spic de grau, da, eu consider ca 6 luni sunt decisive; dar 6 luni fara sotie si copilid="blue">, total pe teren neutru, sa vada cam cum ar fi viata fara ei. Pentru ca numai asa isi poate da seama el daca vrea sau nu sa traiasca alaturi de familia lui. Stand zi de zi in casa cu sotia si copilul poate sa nu-si dea seama ce comoara de sotie are, ea acum fiind "balaurul" care nu-l lasa sa traiasca iubirea vietii lui. Si, continui sa afirm ca femeia care a aparut in viata lui nu suporta comparatie cu copilul lui. Copilul are locul lui in inima lui iar aceasta femeie locul ei. Nu sunt la competitie copilul si amanta/iubita. De aceea, cand a fugit la iubita a fugit cu sufletul de barbat indragostit si nu cu sentimente paterne. Bineinteles stiind ca acasa il vor astepta sotia si copilul.

Cat despre vazut copilul in WE nu e neaparat sa-l vada si "intrusa". Nici nu e sanatos pentru copil si cred ca orice om separat de sotie isi vede copilul in particular nu cu cealalta femeie din viata lui. Acasa la copil, in parc, exista o gramada de metode de a-ti proteja copilul de greselile pe care le-ai facut.

Spun asta din prisma copilului careia mama i-a interzis sa-si vada tatal tocmai pentru ca era casatorit cu alta femeie. Si nu am stat cu el pana la 6 ani ci doar pana la 6 luni. Si care a fost rezultatul? Cand am implinit 20 de ani m-am dus sa-l vad, acasa la el si la sotia lui. Aveam si o sora de care nu stiam. Si continui sa-l vad la cativa ani, pentru ca sangele apa nu se face. In primii ani de viata a venit sa ma viziteze de cateva ori, apoi a incercat sa ma duca la el acasa si mama s-a opus iar apoi ne-a interzis sa ne mai vedem. Nu cred ca a fost bine. Puteam si eu sa am un tata, macar "la distanta". Puteam si eu sa-l chem la nunta mea, nu sa-i trimit o caseta video dupa nunta, ...si ar mai fi multe de spus in legatura cu ce hotarasc parintii pentru copii lor bineinteles cu intentii bune dar care nu intotdeauna se materializeaza in bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mai fetelor, lasati-o mai usor cu recomandarile de divort!

Poate axxa inca il mai iubeste! Poate vrea sa lupte si sa-si salveze casnicia! E foarte usor sa spui "divorteaza"! si un om in situatia axxei e foarte vulnerabil, haideti sa nu o influentam prea tare, sa nu faca ceva pripit si sa regrete apoi! Ea stie mai bine ce-i in sufletul ei si ce sacrificii e dispusa sa faca.

 

eu una daca m-ar insela sotul (aventura de-o noapte) nu m-ar interesa absolut deloc ...ma rog, nu de-o noapte, ca i-as sparge capul daca ar lipsi o noapte...daca as afla ca a avut o aventura (reformulat)...dar daca mi-ar spune ca s-a indragostit de alta femeie, ca iubeste alta femeie atunci, indiferent de cat de mult l-as iubi, cat de mult m-ar durea, as divorta...ca "iubire legata in serie" nu merge...eu il iubesc pe el, el pe alta si aia cine stie pe cine, de fapt![bang]

 

Dar... nu toti gandim la fel. Si daca as mai avea si un copil cu el in nici un caz nu i-as interzice sa-si vada copilul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai lachione, de ce sa aleaga el daca mai vrea sa se intoarca?

Eu am crescut tot fara tatal natural si nu m-a interesat sa-l cunosc. E drept ca nu mi s-a interzis. Dar el nu si-a manifestat dorinta, asa ca am considerat ca nu e cazul. De ce mi-as dori in viata mea un om caruia nu ii pasa de mine? Tata e cel care te creste.

La fel cum pentru copiii adoptati parintii sint cei care ii cresc.

Daca nu mi-am dorit un tata absent, caruia nu i-a pasat de mine, de ce as dori sa am linga mine un sot caruia sa nu-i pese? Oamenii astia trebuie stersi cu buretele. Nu trebuie sa aiba loc in inima ta decit persoanele care-si merita locul acolo. In primul rind copilul si in timp... cine stie? Se gaseste cineva.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by spic de grau

Eu una nu as suporta sa stiu ca copilul meu are "garda" partajata, ca in weekenduri (de ex), se duce in casa femeii (unde e si tatal lui, evident), femeie care stiind ca desparte un cuplu cu un copil, nu a avut nici o remuscare si a facut-o. NU! nu i-as da voie acelei femei sa stea nici la 10m in apropierea copilului meu! Daramite sa stiu ca sta la masa cu ea.


id="quote">id="quote">

Nu ai cum sa faci asta, sunt legi care te obliga sa lasi copilul la el si nu te poti impotrivi.

 

Nu certati copiii cand viseaza!

 

Poze

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona cred si eu ca nu te-a interesat tatal natural, atata timp cat ai avut totusi un tata in timpul copilariei; spuneai mai devreme ca te-a crescut un om minunat care nu a fost tatal tau natural... ma bucur ca ai avut o copilarie frumoasa si echilibrata. Eu nu am avut. Mama mea nu s-a recasatorit niciodata si nu am avut "un surogat de tata" nici macar temporar si intotdeauna am fost copilul care nu are decat mama si pe care toti copiii il intrebau "dar tu de ce nu ai tata? de ce ai numai mama?" si sa stii ca in lipsa unui om minunat sau mai putin minunat care sa ma creasca, imi era bine sa le pot spune macar: "am si eu tata dar sta in alta parte; vine si ma viziteaza" sau sa ma pot mandri ca ma scoate la plimbare sau ca am primit nu stiu ce de la el... dar nu a fost cazul. Si pe el l-a interesat de mine, dar atata timp cat a avut "acces denied" in zona...

 

E foarte adevarat ce spui tu ca tata nu e cel care te face ci cel care te creste... dar in situatia in care te creste doar mama...cine-i tatal? Acum nu mai conteaza, dar in copilarie a contat foarte mult acest gol...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eram destul de mare cind mama s-a recasatorit, deci am avut parte de ani buni "fara tata". Nu pot spune ca nu mi-a lipsit, cred ca bunicul a fost un bun inlocuitor.

Nu e situatia ideala, dar vreau sa spun ca se poate si fara. Eu cred ca in unele situatii e mai bine fara. Decit sa fie scandaluri in casa si tot felul de nenorociri...

Apoi daca mama da peste un om bun, care se poarta frumos cu ea si cu copilul... Ce poti cere mai mult?

Ideea e sa nu ne agatam, sa raminem intr-o situatie nesanatoasa de dragul cui? Asta nu face bine nimanui. Daca te violeaza cineva si ramii gravida si sa presupunem ca te hotarasti sa faci copilul - ai accepta sa-l cresti impreuna cu tatal natural? E un exemplu exagerat, desigur.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal si ca si eu consider ca decat intr-o atmosfera tensionata sau nesanatoasa mai bine lipsa tata! Nu sunt de acord cu "raman cu el pentru copil" ...si copilul ala saracul, creste, intelege tot si e un nefericit pentru ca traieste intr-o atmosfera ostila.

 

Eu am vrut doar sa subliniez ca sunt si cazuri in care e bine sa se pastreze legatura tata-copil mai ales cand acel copil nu are nici bunici, nici nimic in afara de mama, cum am fost eu! Dar, bineinteles cu conditia ca tatal sa fie un om normal, cu o conduita sanatoasa si sa aiba efect pozitiv asupra copilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg. Nici eu n-as indeparta copilul de tata.

In cazul meu asta a fost optiunea lui. Ca dovada ca pina la cei 37 de ani ai mei n-a fost curios sa ma caute.

N-am regrete, prefer sa iau lucrurile asa cum sint. Viata merge inainte. Eu am puterea sa-i scot din suflet pe cei care nu isi merita locul. Mi s-a intimplat in citeva rinduri "sa fac curatenie". Doare la inceput, dar in final e mult mai bine asa.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot 37 am... si curios... niciodata nu m-a cautat el! doar eu...rar, dar totusi eu! niciodata nu mi-a spus "la multi ani"... cred ca nici nu stie cand e ziua mea! Ajung sa cred ca nu am pierdut nimic... dar hai ca nu mai scriu, ca am luat-o off topic! Te pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...