Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iubire pe net - am crezut ca-i gluma...


Recommended Posts

She - cum n-a parasit copilul? Daca tatal e la Timisoara cu iubita si copilul e acasa cu mama... Pai ce, l-a luat cu el?

Ba a parasit copilul. A cheltuit cu individa bani si timp care-i putea dedica propriului copil. Inteleg ca a lasat si foarte putini bani cind a plecat.

Eu nu zic ca n-are dreptul sa-si vada copillul - vezi postarile anterioare. Dar mi se pare o aberatie sa crezi ca nu l-a abandonat.

Fiecare om are dreptul sa se indragosteasca si nimeni nu e obligat sa stea casatorit toata viata. Dar orice s-ar intimpla trebuie sa dai dovada de maturitate, sa te comporti ca un OM. Nu sa te lasi prada sentimentelor fara sa gindesti la cei din jur.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Axxa, eu nu stiu cum ti-e frica sa ramai singura.

Esti deja singura!!!

Barbatul tau iubeste pe altcineva.

Eu nu as accepta sa tanjesc dupa cineva care iubeste nebuneste pe alta.

Ce-mi mai ramane pt mine? Ca respect n-as mai putea avea.

Cand cineva nu ne mai vrea, oricat de dureros e, nu putem decat sa acceptam.

Cat priveste copilul, mai bine separati decat sa stie ca tatal lui se suie in avion si dispare din viata lui la primul semn al unei alte femei.

La cat de hotarat pare sotul....nu prea vad sa ai o decizie de luat, a luat-o el deja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lachione
quote:Originally posted by She

Parintele, de orice sex, nu paraseste copilul ci partenerul.[bang]


id="quote">id="quote">Bravo!!!! ai perfecta dreptate!..........Ori barbatul paraseste nevasta iar aceasta ii spune copilului tatal tau ne-a parasit... paraseste/divorteaza de sotie nu de copil!
id="quote">id="quote">Bravos natiune...deci copiii cresc asa in niste copaci si se duce oricine si isi alege sau de curind am auzit ca ar fi niste masini distributoare unde bagi 1 leu si iti alegi ce copil vrei....Ce dracu...cind un parinte/sot/sotie paraseste caminul nu paraseste numai partenerul ci lasa in urma FAMILIA....chestia cu paraseste numai partenerul e pentru constiintele incarcate care isi cauta scuze...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Situatia, intr-adevar, pare delicata.

Eu zic sa stai linistita si sa nu iei hotarari pripite.

Dragostea asta a sotului tau e asa adolescentina...

Sotul tau e asa romantic?

Nevoia lui de romantism l-a impins la a incepe o idila pe net. Daca si-a cautat un refugiu virtual inteleg ca nu are conditiile sa se manifeste in viata reala, sau e incredibil de timid.

Acum, ce sa zic, amorul asta infocat pare a fi depasit punctul culminant, incercare de sinucidere, plecare in pripa la Timisoara,... Si dupa toate astea revenirea acasa.

Dupa punctul culminant nu poate urma decat epilogul.

Eu cred ca va trece, dar ca aveti de lucrat la consolidarea relatiei dintre voi, sa incercati sa o aprofundati si sa vedeti ce nevoi aveti fiecare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by vandal

 

Bravos natiune...deci copiii cresc asa in niste copaci si se duce oricine si isi alege sau de curind am auzit ca ar fi niste masini distributoare unde bagi 1 leu si iti alegi ce copil vrei....

 

Ce dracu...cind un parinte/sot/sotie paraseste caminul nu paraseste numai partenerul ci lasa in urma FAMILIA....chestia cu paraseste numai partenerul e pentru constiintele incarcate care isi cauta scuze...


id="quote">id="quote">[asia]

 

 

Nunta noastra - 3 Iunie 2006

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lachione
quote:Originally posted by She

vad ca s-a scris pe ici-colo cum ca:sa uite ca va vedea copilul , nemernicul, mai ales cu "pramatia" care ne-a despartit linga el".Si asta pt binele copilului, spuneti unele din voi.Tot asa,copilul nu trebuie sa asiste la scene si cearta.Cine sa se certe?mamele poate!ELE, mamele urla si sint suparate..deci de ce nu ati putea, PT BINELE copilului, sa faceti liniste in casa?sau numai ei trebuie?Si ce legatura are o "alta" cu rolul unui tata de parinte?Parintele, de orice sex, nu paraseste copilul ci partenerul.Daca toti ar realiza asta, nu ar mai asista copiii la scandaluri.[bang]si tot asa...


id="quote">id="quote">Bravo!!!! ai perfecta dreptate!Ce-i aia? M-ai parasit, gata! Nu mai vezi copilul, nenorocitule! Ori barbatul paraseste nevasta iar aceasta ii spune copilului tatal tau ne-a parasit... paraseste/divorteaza de sotie nu de copil!
id="quote">id="quote">NU vorbim de un caz de abuz, sau neintelegere; vorbim despre un tip care avea totul acasa, si stiind ca are in plus un copil, sub ochii nevestei poate, chatuia cu acea femeie. Timpul acela il putea folosi in interesul copilului!! Eu nu inteleg faza asta cu indragosteala... Stai putin - pai atunci nu trebuie sa ne mai casatorim dragilor! Ce e aia casatorie, daca tot timpul avem in cap ideea ca ne putem amoreza de altul si parasi "barca" ptr alta mai noua?!Iar timisoreana...cum poate avea ea incredere in sotul Axxei, stiind ca ptr ea paraseste un copil? Adica ce garantie ar putea avea ea, stiind ca nici macar un copil nu l-a impiedicat pe tip sa aiba o aventura?! De unde ar stii ca peste 2 ani nu gaseste p-alta din Iasi?!Iar ce spuneti voi ca paraseste un partener si nu un copil? Pai copilul acela ce tata va avea? Tata de duminica? Tata de vacante? Nu tot parasit se cheama ca e si copilul?Repet: nu vorbim de un divort in interesul copilului! Copilul nu asista la certuri si batai! Copilul si mama sunt victimele unui las, care s-a distrat pe site-uri de chat, si apoi n-a mai tinut cont ca are un copil acasa - a fugit repede sa isi ajute amica aflata in impas![alcool] Evident - trebuie sa credem ca atunci cand a luat avionul, si in timp ce se [xinpat] la hotel, el se gandea numai la copil si la interesul lui![haibat][cit]Lumyid="red">- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] id="blue">id="Book Antiqua">(11 Martie 2004)
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
id="right"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Axxa, imi pare foarte, foarte rau pentru perioada asta nenorocita prin care treci acum.

Nu stiu cum esti tu dar, daca as fi in locul tau, mai tare m-ar da peste cap si m-ar zapaci sa citesc atatea pareri.

Eu nu sunt un foarte bun consilier, dar cred in rezultatele miraculoase pe care le poate aduce iertarea si cred ca oamenii se pot schimba dupa ce constientizeaza raul pe care l-au facut.

Ii dau dreptate Casandrei care califica drept adolescentina dragostea sotului tau pentru femeia aceea si eu cred ca va trece si ca ar fi bine, daca tot esti atat de nehotarata si zdruncinata, sa mai astepti putin (bine ar fi sa stati despartiti pentru o perioada).

Cred ca foarte bine ar fi ca sotul tau sa nu vada cat esti tu de marcata, sa te vada stapana pe tine si, cine stie, poate ca asta il va impulsiona si pe el sa-si puna ordine in viata.

Nu stiu cat de mult te-au putut ajuta randurile mele, dar iti doresc sa treci cat mai repede peste asta si sa te gandesti la tine ca la o femeie puternica, ce va putea sa infrunte orice situatie! Nici nu stii ce resurse imense poti gasi in tine! [flo]

 

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lumy, mie mi se pare foarte romantic mesajul tau ... insa e departe de realitate. Daca ar fi asa frumos, nu ar mai exista atatea divorturi, iar partenerii nu s-ar insela niciodata. In viata reala e altfel. Unul din parteneri se poate schimba atat de mult, incat celalalt va pleca de langa el. Sau unul din ei pur si simplu se indragosteste de altcineva si pleaca ... faptul ca ai un copil nu te obliga sa ramai cu cineva pe care nu-l mai iubesti ... pt ca din asta ar rezulta trei persoane nefericite.

 

Nu stiu cum puteti cataloga aventura sotului Axxei drept o ratacire de moment ... dureaza totusi de atata timp. Cata rabdare vreti sa mai aiba ? ( vb de Axxa) Eu cred ca ea ar trebui in primul rand sa-si caute un serviciu si sa devina independenta, indiferent de relatia ei cu sotul. Si apoi sa-l lase sa faca ce vrea ...

 

Imi mai place si discriminarea asta : adica o femeie ce sta cu un barbat (care nu mai are nimic pt ea) printre altele pt ca nu se descurca financiar, e o femeie care iubeste; iar un barbat care sufera dupa sotia lui e catalogat imediat drept las, papa lapte etc.

 

Sibylle id="green">[gravi] 32 +

Pozele mele id="green"> Poze noi id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e o gluma... nu-i gluma deloc.

Cred ca multe persoane tind sa creada ca familia, verigheta de pe mina, realizarile impreuna, siguranta materiala, caminul, copiii sint aspecte de baza si "indragosteala" asta ca si cum ar iesi cu prietenii la o bere.

Se distreaza si el, ce...

 

E un mod de abordare.

Poate functioneaza.

Dar functioneaza in cazul in care accepti ca nu mai decit partenerul lui, ca nu esti decit al doilea care trage la carutza (in beneficiul ambilor, si mai ales in beneficiul copiilor desigur).

 

Ca poti sa traiesti fara dragoste, romantism, fara sa fi femeia cuiva, de fapt fara sa fii femeie, si primeaza celelalte planuri (materiale, materne, etc).

 

Eu personal n-as putea.

Ar trebui sa renunt la o parte din mine prea importanta si recunosc ca n-as putea sa o fac.

As prefera sa fiu singura de tot, in loc sa fiu singura alaturi de el. Pentru ca vreau mai mult sa ma iubeasca decit sa fim coechipieri buni.

 

Ar mai exista optiunea sa imi gasesc la rindul meu un amant, o noua mare iubire clandestina, si sa ne vedem amindoi de vietile paralele.

Da' pentru ca sa ne mai chinuim sa mimam o familie, atunci?

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Sibylle

Lumy, mie mi se pare foarte romantic mesajul tau ... insa e departe de realitate. Daca ar fi asa frumos, nu ar mai exista atatea divorturi, iar partenerii nu s-ar insela niciodata. In viata reala e altfel. Unul din parteneri se poate schimba atat de mult, incat celalalt va pleca de langa el. Sau unul din ei pur si simplu se indragosteste de altcineva si pleaca ... faptul ca ai un copil nu te obliga sa ramai cu cineva pe care nu-l mai iubesti ... pt ca din asta ar rezulta trei persoane nefericite.


id="quote">id="quote">Sybille - nu am vrut sa fiu romantica. Insa cred ca inimii ii mai poti pune si bariere. Oamenii se schimba..e adevarat! Insa cnd facem pasul si ne casatorim trebuie sa ne gandim f bine, si sa fim constienti ca si unul si celalalt ne vom schimba, si ca dragostea noastra va evolua! Nu va fi toata viata dragostea adolescentina care ne-a facut sa fim impreuna. Aia e intr-o casetuta, si ne aducem aminte de ea cu duiosie. Dragostea se transforma, creste o data cu noi. E normal sa se transforme intr-o dragoste matura, in care e si respect, si atasament, si daruire, si altruism... Altfel ramanem la stadiul de animale care la primul impuls hormonal ne-am dus!Sotul Axxei ptr mine nu are scuza. Adica nu are scuza ptr ca putea sa se gandeasca ca se joaca cu focul si a facut-o.Evident toti meritam o sansa! Si meritam iertare! Dar trebuie ca, cainta (scuzati cacofonia), celuilalt sa fie reala! Altfel e o auto-mintire si o suferinta in plus!Daca el s-ar caii cu adevarat, daca l-as iubi si daca m-as gandi la binele copilului, l-as ierta! Nu sunt o adepta a divortului! Parintii mei au 34 de ani de casnicie si sper sa fie la fel si in cazul meu! Insa - el nu vad sa se caiasca! El e inca cu fundul in 2 luntrii! Daca ar constientiza rau facut, daca ar tine la Axxa si la copil si i-ar pune pe ei inaintea lui (asa cum eu vad ca ar trebui sa faca), n-ar mai ezita! In definitiv Axxa e femeia pe care el a ales-o, nu bau-bau, si sunt sigura ca pana sa afle ea, putea sa faca dragoste in fiecare seara! Asa ca ar putea regasi in el motivele care l-au facut sa se casatoreasca, si sa faca un copil!Pana atunci e un egoist si un iresponsabil si nu merita iertare.[cit]Lumyid="red">- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] id="blue">id="Book Antiqua">(11 Martie 2004)
Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
id="right"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...