Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

a doua oara


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si daca nu-l adopta ,in cazul in care mie mi s-ar intampla ceva, copiulul nu ar putea ramane in grija actualului sot? La mine cred ca s-ar putea pentru ca tatal fetitei mele este decedat, doar ca noi nu suntem casatoriti legal, asa ca situatia ar fi mai complicata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca daca tot esti singura acasa cateva zile, suna-ti sotul si cheama-l la o discutie serioasa si matura intre doi adulti!!

Daca o iubeste atat de tare, nu poate fi imun la aceasta delicata problema pe care ti-o ridici singura! El este tatal care a crescut fetita si a avut grija de ea... e si responsabilitatea lui nu numai a ta! Parerea mea e ca trebuie sa ii spuneti impreuna, luand un aer degajat si nu incordat!

Cu ocazia discutiei, trebuie sa afli de la el musai cu ce ai gresit si daca ai gresit tu sau el... ce s-a intamplat intre voi si de ce... e dreptul tau sa stii ce a determinat plecarea lui! Meriti dupa atatia ani macar o explicatie de bun simt! Conteaza si viata ta si conteaza ca pe viitor sa nu-ti mai pui problema ca tu ai gresit, ca tu n-ai facut...

Succes si demareaza problema la discutie...

 

Mami si Ioana nasturica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by isabela

Si daca nu-l adopta ,in cazul in care mie mi s-ar intampla ceva, copiulul nu ar putea ramane in grija actualului sot? La mine cred ca s-ar putea pentru ca tatal fetitei mele este decedat, doar ca noi nu suntem casatoriti legal, asa ca situatia ar fi mai complicata.


id="quote">id="quote">Nu vad cum ar putea primi copilul daca nu sinteti casatoriti si nici nu l-a adoptat. Copilul ar reveni rudelor tale sau rudelor din partea tatalui copilului.Da Luna, e nevoie de acceptul tatalui. Dar poate ca ar fi de acord, mai ales ca in felul asta scapa de obligatia de a plati pensie alimentara.The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, sunt si eu intr-o situatie similara...adica la al doilea divort, am un copil, o fata de 13 ani care era foarte atasata de actualul...dar tin sa spun ca a reactionat tare urit cind a aflat....nu il mai vrea...sa plece, sa dispara din viata noastra...ea nu mai poate fi nimic cu el.....se simte tradata......

 

so, fruntea sus, viata merge inainte.

 

mama domnisoarei Cristina [majoreta] (28.09.1993)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

la mine situatia e ceva mai clara. Sint o viitoare mamica singura. Sint insarcinata iar "tati" va pleca din tara si nu se stie daca vom mai auzi de el. Asa ca, situatia mea e mult mai clara, as zice eu. Dar...in ceea te priveste Aquarella, cred k mai intii ar trebui intr-adevar sa discuti cu el, sa vezi despre ce e vorba. Iar pe urma, kiar daca nu te-ai lamurit si kiar dak in continuare el sustine k vrea sa divorteze, tu da-i totusi un timp de gindire. Lasa-l sa "iasa cu baietii la o bere" sau " sa umble la 11 noaptea! unde vrea el... Poate e doar o faza prin care trece simtind nevoia de libertate, acea fantezie la care viseaza multi barbati insurati care cred k si-au pierdut tineretea sau altceva din ei, in favorea casniciei.

Sincer, cred k trebuie sa se indeparteze si sa fie singur o perioada. Poate va realiza k v-a pierdut si k e rau fara voi si ...se va intoarce, sau ..poate nu. Dar totusi nu sari sa ii zici fetei de divort imediat. Gaseste altceva sa ii zici o perioada si vezi cum merge cu el. Nu il stressa si nu va certati. Si ...vezi dak nu cumva ii trece "tzacaneala" in final. Dak nu si nu, de abia atunci ii poti spune fetei.

Iti doresc multa putere sa treci peste toate greutatile,

Marcela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...