Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

spionajul in cuplu


Recommended Posts

Buna seara tuturor! Dupa foarte mult ezitat uite ca am ajuns si eu sa va cer sfatul. E o poveste lunga si sper sa fiu coerenta si sa nu va plictisesc prea tare. Dar mai intai sa va zic cate ceva despre mine. Ma numesc Georgiana, am 27 de ai si de aproximativ 3 ani locuiesc in Olanda. Sunt casatorita cu un olandez si lucrez ca inginer cercetator. In urma cu 3 ani, cand mi-am cunoscut sotul si am hotarat sa ma mut in Olanda, m-am opus de refuzul categoric al parintilor mei. Ei nu au fost de acord cu hotararea mea si acum stau si ma gandesc ca bine ar fi fost daca i-as fi ascultat! Deci m-am mutat in Olanda, m-am integrat in societatea olandeza, am invata limba si obiceiurile lor, m-am angajat in domeniul meu, m-am casatorit cu printul visurilor mele. Ce mai, o viata perfecta! Insa declinul meu a inceput in momentul in care am fost avansata in functie. In primul an am tras ca disperata sa imi pastrez serviciul (aveam un contract pe un an de zile si eu vroiam sa il preschimb in unul pe perioada nedeterminata). Si iata ca dupa 1 an de zile am reusit nu numai sa primesc contractul nedeterminat dar sa si avansez. In tot acest timp barbate-miu nu a lucrat (a fost concediat la cateva luni dupa ce m-am mutat eu in Olanda). La inceput nu mi s-a parut asa o problema de mare, dar acum ma streseaza foarte tare. Ma deranjeaza foarte tare faptul ca am descoperit ca el nici de gand nu are sa mai lucreze vreodata. Pana acum i-a tot mers sa insele guvernul sa ia ajutor de somaj, dar stiu ca acesta se va termina intr-o buna zi. Eu ii tot zic sa isi caute servici ca timpul trece si apoi va fi mai greu sa isi gaseasca ceva (el are 35 de ani acum). In plus si-a descoperit o mare pasiune internetul si mai précis msn messenger. Eu nu pot intelege ce anume poate un om insurat sa discute cu alte tipe (in general stiu ca sunt pustoaice sub 18 ani). Acu vreo cateva luni am gasit pozele nud ale unei tipe in calculator si am intrebat ce is cu ele si el mi-a zis ca nu stie nimic din toate astea, ca probabil e vreun spam/ virus. Stiu sigur ca sta pe messenger ca l-am prins de cateva ori cand am venit mai devreme de la servici acasa. In plus si-a instalat si web-camera cand e on-line. Are diferite adrese de mail cu nume fictive… Odata i-am vazut lista de messenger si era plina cu nume de fete ca Brenda, PussyLove, Marjon, etc. Atunci chiar am fost furioasa si l-am intrebat ce anume cauta iar el mi-a raspuns ca nu e adevarat ca mi s-a parut mie!!!! Simt ca innebunesc cand imi zice ca el nu sta pe messenger si ca nu are alte adrese de mail cand eu vad!!! Acum s-a smecherit si isi sterge tot timpul arhivele si istoria paginilor de net. Cateodata sta si tasteaza emailuri iar daca decumva intru eu in camera unde e calculatorul, inchide pagina imediat ori striga la mine ca il spionez. Cum sa nu il spionez daca eu vad ca el e atat “atasat” de hotmail si internet si face totul pe ascuns??? Si eu scriu emailuri, dar nu ascund sau nu inchid imediat pagina daca vine el sa se uite. Eu nu ma trezesc la mijloc de noapte cand doarme el ca sa tastez un email. Ca acum am ajuns nici sa nu dorm ca simt aproape in fiecare seara ca el se ridica din pat si vine la calculator. Cand aud tastand la calculator simt ca innebunesc! Si daca el sta la miez de noapte si tasteaza iar eu il intreb ce sta el sa scrie, el imi zice ca eu visez!!! Toata aceasta poveste m-a adus in prag de exasperare. Datorita stresului am pierdut o sarcina acum 3 saptamani si ma doare sufletul ca nu am cu nimeni cu cine vorbi. Incerc sa vorbesc cu el si vreau doar sa imi dea o explicatie ce anume cauta, cu cine sta de vorba, de ce o face, insa el nu vrea sa recunoasca nimic! Daca ar avea prieteni, as mai crede ca le scrie lor emailuri, dar el nu are o viata sociala atat de “bogata”… As vrea sa pot sa il pun in fata faptului implinit si sa ii arat lista de messenger dar nu stiu cum!La inceput ma gandeam sa instalez o camera ascunsa in camera cu calculatorul insa el fiind toata ziua acasa mi-e imposibil, in plus sansa ca el sa descopere camera e foarte mare. Am auzit ca exista programele keylogger cu care poti afla tot ce se tasteaza de la un calculator, insa un antivirus bun le poate detecta. El se pricepe ceva la calculatoare si nu vreau sa downloadez ceva inainte de a fi sigura ca el nu va fi instiintat de sistemul de securitate. Ma puteti ajuta in aceasta privinta? Stiu ca pare stupid ceea ce cer dar eu vreau sa imi confirm ca nu am devenit paranoia si vreau sa ii arat si lui ca nu ma poate duce de nas asa cum crede el ca o face! Va multumesc anticipat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Initial creeata de georgiana06

Ma puteti ajuta in aceasta privinta?Stiu ca pare stupid ceea ce cer dar eu vreau sa imi confirm ca nu am devenit paranoia si vreau sa ii arat si lui ca nu ma poate duce de nas asa cum crede el ca o face!Va multumesc anticipat!


id="quote">id="quote">Georgianaid="blue">, nu e nevoie sa faci spionaj ca sa iti dai seama ca el are un comportament incorect fata de tine, in ansamblu.Eu nici nu as dori sa pun nu stiu ce programe sofisticate ( sau simple) ca sa aflu ce? Ca sotul meu isi pierde timpul pe net cu diverse pasarele? Ei, asta-i!Pai asta stii deja! Si nu trebuie sa demonstrezi, e evident! Nu te lasa atrasa in jocul de-a "ratele si vinatorii" ci mai degraba spune-i raspicat ca te deranjeaza interesul lui exagerat pentru comunicarea pe net, in perioada asta in care tu esti atit de obosita de MUNCA!Tu nu trebuie sa demonstrezi nimic ci el trebuie sa o faca, el trebuie sa arate ca-i pasa de tine si de efortul tau, incepind chiar de miine!El nu crede ca te duce de nas ci mizeaza pe reactia ta, cu cit este mai "spumoasa" cu atit ii justifica lui ratacirile virtuale.Stai linistita, judeca limpede si provoaca-l sa fie sincer si deschis in acelasi fel in care esti si tu. Nu programele de "spionaj" vindeca ranile unei relatii ci comunicarea de buna calitate. Cu tot respectul, eu sint impotriva spionajului de orice fel si cred tare mult ca nu trebuie sa-ti "urmaresti" partenerul cu insistenta. Poate ca ai o satisfactie ca stii ce face insa mie mi se pare ca e o satisfactie de moment si usor distructiva pentru cuplu.Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa-i demonstrezi nimic. Spune-i ca stii si sa faca ceva sa termine cu obiceiurile astea si sa se angajeze. Si spune-i asta in mod repetat. Suna-l in timpul zilei si daca ti se pare ca-l iei din timpul unei discutii spune-i clar "stiu ca discuti cu femei, trebuie sa incetezi, nu am de gand sa te mai intretin mult timp".

 

Nu mi se pare un moment bun de facut un copil. Lamureste-te mai intai daca ai cu cine.

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fii categorica pana nu e prea tarziu! Cu cat mai mult timp petrecut pe net cu astfel de preocupari, cu atat mai mare va fi dependenta si cu atat va fi mai greu sa se dezbare de acest obicei ( daca o mai vrea si o mai putea vreodata...).Iti spune cineva patit....[:(] [V]

Daca nu vrea sa renunte de buna voie, e rau de tot...Spune-i ca are inca posibilitatea de a alege intre tine -pe deoparte- si netul si <<parazitia>>sociala pe de alta parte. Mi se pare inadmisibil ca tu sa muncesti iar el sa te sfideze!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Pai voi ce credeti fetelor, ca eu nu ii zic ca ma deranjeaza ce face, ca nu ii zic sa isi caute servici???Nici nu mai stiu cum sa il iau. I-am zis si cu vorba buna, am facut si scandal, am si plans si i-am aratat cat ma doare, el o tine una si buna ca totul e in imaginatia mea!La un moment dat chiar am crezut ca oi fi paranoica... Sa va povestesc o intamplare mai veche. Pe vremea cand eram doar la inceput i-am gasit un email "suspect" si cum atunci nu stiam olandeza m-am chinuit sa il traduc si reiesea ceva cu - "ma exciti atat de tare si bla,bla, bla". Atunci ca sa fiu sigura am rugat pe cineva sa ma ajute sa traduc emailul si intr-adevar nu era treaba "curata" la mijloc. Apoi l-am intrebat pe el ce inseamna si cui l-a trimis si el mi-a zis ca: ah, era pentru o prietena de-a nepoatei lui (nepoata avea atunci 12 ani) si ca el a vrut sa isi bata joc de ea!

Ma crede ignoranta si asta ma scoate din sarite. Si da, vreau sa ii demonstrez ca totul nu e doar in imaginatia mea.

O duminica placuta va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand imi pare rau pentru pierderea de sarcina, si eu am pierdut-o tot acum 3 saptamni aproape. Uite aici subiectul despre pierderi de sarcina, ne incurajam reciproc si avem speranta ca intr-o zi vom avea un copilas.

 

In al doilea rand, nu te supara ca iti zic dar poate mai bine ca ai pierdut sarcina in acest moment. Din punctul meu de vedere, a face un copil cu un barbat care nu vrea sa munceasca si sta toata ziua de vorba pe messenger cu diverse tipe, este un chin.

 

In locul tau nu l-as spiona, adica tu stii clar ce ai vazut si nici nu cred ca e nevoie sa-i "demonstrezi". I-ai putea da un ultimatum: ori renunta la discutiile respective (si ii spui sa inceteze cu sugestiile de "vise" si "ti se pare" ca nu esti naiva si stii foarte bine ce se petrece) si se duce sa munceasca, ori va veti separa pentru o anumita perioada ca sa reflecteze la relatia voastra si la ceea ce distruge el stand acasa cu aceasta activitate. Alta cale eu nu vad acum fiindca el e prins in joc, tu aduci banii, el se distreaza cu tanti Pussy. Inca ceva... cunosti motivul pt care a fost concediat?

 

El cum se poarta cand vii tu acasa? Tot pe net il gasesti? Prieteni aveti, iesiti impreuna, nu il intreaba nimeni daca nu ii e rusine sa stea fara sa munceasca? zic si eu...

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything. id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare inadmnisibila postura lui de barbat intretinut. Nu fac discriminari, si depre femeile intretinute am aceeasi parere. Aaa, daca ar fi stat acasa si ar fi avut grija de copil/copii, s-ar fi ocupat cu toate treburile casnice si ar fi preferat aceasta situatie in locul celei de om in campul muncii, atunci altfel priveam problema. Dar el sa lancezeasca toata ziua acasa in timp ce tu aduci banii ca sa mai aveti o casa....aici e de fapt problema. Daca si-ar gasi de lucru, cealalta activitate ar inceta de la sine. Acum, isi omoara timpul si a gasit o cale placuta sa faca asta.

Nu in a-i interzice sa mai stea pe mess sta rezolvarea problemei tale, ci in a-i impune sa-si gasesaca un serviciu. Chiar daca, prin absurd chiar ar renunta la mess de buna voie, te asigur ca-si va gasi alta modalitate de a omora timpul. Poate mult mai "periculoasa" decat palavrageala cu diverse Miss Pussy!

A-l intretine in continuare inseamna a-i lasa suficient timp liber ca sa faca pasul de la "asl pls" la "coffee?"

 

Creta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o idee, nu cred ca e ceam mai buna, dar ai putea incerca.Deschidei un cont nou pe mes si afla una din adresele lui secrete, si poarta o discutie hot cu el.Si atunci o sa ai dovada care iti trebuie.

Iar daca mai eti si pe picioarele tale, ameninta-l ca il vei parasi daca continua tot asa.

Cat despre copii, eu cred ca nu merita sa faci copii cu un asemenea barbat, mai ales ca tu ai 27 de ani doar.Eu zic sa iti consolidezi cariera si sa iti pui banii albi pentru zile negre.

Oricum , este groaznic prin ce treci, dar trebuie sa ai grija in primul rand de tine, si apoi de el.

O duminica placuta tuturor.[cool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

situatia mi-e oarecum cunoscuta....

 

In ce priveste partea cu "intretinutul", sint de acord ca e inadmisibila - dar tu l-ai acceptat pina acum cu acest trai pe vatrai. Nu-i mai da bani. Deloc. Sa vedem ce face....

 

Asta in cazul in care iti place jobul tau si nu vrei sa iti dai pur si simplu demisia si sa te asezi tu fericita in mijlocul patului. Daca vede ca tu nu faci nimic, nici nu te convinge sa mai faci, o sa se uite in frigider sa vada ca e gol.

Si incet si trist o sa isi miste el fundul pentru supravietuire.

 

Aceasta a doua varianta presupune o crunta insecuritate sociala in prima faza, dar macar te scuteste de scandaluri: nu va certati pt. bani, pentru ca n-ai. Si de unde nu e nici Dumnezeu nu cere....

La urma urmei, ce ai de pierdut?

Iei o pauza, dupa ce se angajeaza el te reangajezi si tu.

 

A doua problema - aia cu messul - nu mi se pare la fel de grava, nu mi se MAI pare, desi initial am avut mari discutii pe tema asta.

Pia la urma, am stat linga el sa vad despre ce e vb, si am inceput sa ne distram pe seama Pussylove-urilor de pe lista lui - diverse grasance care cereau bani sa-si arate fundul pe webcam sau pustoaice debusolate. Proaste rau, oricum. Nimic important.

Incearca sa intri in joc, sa vezi despre ce e vorba.

Daca nu-l linistesti pe el, macar te linistesti tu.

E o sugestie - in cazul meu, a functionat....

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...