Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razbunare sau iertare?


Recommended Posts

Daca cat de cat ti s-au vindecat ranile din suflet mai bine nu!Daca ea sia cladit fericirea pe nefericirea ta lasa timpul sa le rezolve pe toate, va veni si ziua cand va plati, poti fi sigura de asta.Nu ai face decat sa-ti deschizi rani cat de cat cicatrizate.Candva,undeva exista un echilibru in toate!

 

bita doina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

1. voi doi ati stat 10 ani fara sa va casatoriti. ( ca o paranteza, cand exista mare amor, fie el si ghebos, oamenii am mania sa se casatoreasca in ritm rapid, mai ales ca acum 10 ani presupun ca erati desul de tineri amandoi).

 

2. el te-a inselat cu EA- deja " i se luase" intr-un fel de relatia voastra, a vrut ceva nou.

 

3. si-a revenit si s-a intors la tine, dar tu nu l-ai mai acceptat.- destul de logic. din acest moment a inceput insa un fel de "joc" pentru amandoi: Tu ai ramas dependenta de el, l-ai vrut la cheremul tau, dar Nu al tau, pentru ca nu ai suportat sa te pui in postura de femeie inselata care face un compromis, iar EL a dat dovada de slabiciune maxima, sau poate ca in mom ala efectiv te iubea si se simtea vinovat si poate ca spera ca "iti trece" si va impacati...

 

4. dupa cateva luni se intoarce la EA- cred ca Nu Ea a venit peste el, omul de buna voie si nesilit de nimeni se intoarce la ea, nu la alta femeie. relatia le merge suficient de bine cat sa se casatoreasca si "sa puna" de un copil- din mom asta nu te inteleg pe tine, ca l-ai tinut in lantul tau cat era necasatorit, sa zicem, dar de ce ai mai continuat cu el dc il stiai insurat cu femeia asta???

- ai dezvoltat obsesie pentru el? sa stii in permanenta ce face????

- nu il mai vrei, dar vrei totusi din umbra sa ii conduci viata cu vorbe mestesugite, pe mail? cu mici iscodeli si manipulari ici colo?

- vrei sa faci parte din viata lui, permanent? vrei sa ai mereu o influenta, buna sau rea in viata lui?

-te simti stapana pe el si pe viata lui?

 

pur si simplu eu nu te inteleg?

 

 

Babyblue va pupa pe toti!!id="red">

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea." id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca am primit atat de multe raspunsuri, dintre care cele mai multe dusuri cu apa rece – cu siguranta aveam nevoie!

 

Ca o completare la ceea ce am spus deja, vin cu urmatoarele doua puncte:

- EA a intrat in cercul nostru de cunoscuti, prin niste prieteni comuni, deci ne cunostea bine, stia ca urma sa ne casatorim anul viitor. A vrut insa cu tot dinandinsul sa il “incerce” si ea; de fapt, “sa il compromita” in ochii mei – asa s-a exprimat. Prin urmare, ceea ce a facut a fost cu buna stiinta, premeditat. Ok, el are cea mai mare parte de vina, dar nici ea nu e usa de biserica.

- In momentul in care eu nu l-am mai vrut si el incepuse sa o caute, mi-a spus ca, spre deosebire de mine, “ea stie cum sa tina un barbat langa ea”. Ei bine, habar nu are! Daca ar fi asa, barbatul ei nu m-ar mai cauta pe mine.

 

Si acum vin eu si va intreb, iarasi, cand ea mi-a facut atat de mult rau, din ambitie si din alte cauze care imi sunt total neelucidate, eu ce sa fac? Sa intorc si celalalt obraz? Sa ii urez toate cele bune?

 

Repet, stiu ca el este principalul vinovat si peste asta nu am putut trece, dar nici EA nu e nevinovata.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Am citit "aproape 10 ani impreuna" si am crezut ca erati casatoriti, nu stiu de ce...

Libelula, ce poti face? Sa-ti vezi de viata ta. Nu te mai agata de trecut. Ce-a fost a fost, uita-i. Chiar nu mai conteaza! Vezi-ti de fericirea ta pentru ca timpul trece. Si uneori este prea tarziu pentru orice. Vrei sa te trezesti peste nu stiu cati ani singura si tesand inca fire de razbunare? Lasa-i in pace si rupe orice legatura cu ei.

 

Claudia

 

o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu te inteleg, inteleg ce simti.....

Problema este trebuie sa faci ceea ce este mai bine pentru tine, adica sa te detasezi complet de el, de ei..pana intr-o zi cand nu mai conteaza ce face, cati copii etc. Altfel, nu rezolvi nimic, nici cu razbunarea. Daca ai decis ca nu il mai vrei, lasa-l de tot....nu merita oricum. Eu cred ca in timp o sa vada si ea ce caracter are.

 

[dual]

 

zepellina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Libelula sfatul meu este sa-i demonstrezi si tie si lor ca etsi o doamna.

Femeile care fac rau isi gasesc singure pedeapsa.El tot o sa o insele mai devreme sau mai tarziu .Asa ca nu are rost ca tu sa te rabuni pe ea.

Este o femeie simpla si rea.

Tu esti o femeie isteata si ai un viitor roz.

Las-o sa-si primeasca pedeapsa de la Dumnezeu.

 

 

 

ANGELA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot intelege cum de accepti sa intre dupa atata timp in viata ta... chiar daca numai cu mail-uri sau cu mesaje?!!![^]

Eu as taia craca de la radacina si mi-as schimba si adresa de mail si telefon si tot... si daca cumva afla si te cauta iar ... il dai in judecata pentru hartuire!!![duel]

Nu merita... insa, se pare ca si tie iti place conjunctura asta... ti-a dovedit ca nu merita si ca atare ti-ai facut bagajele si ai plecat, insa nu de tot!!! Mai ales ca zici ca in viata ta e un alt barbat... te-ai intrebat ce se poate intampla daca omul asta gaseste mail-urile de la fostul??? Il vei dezamagi cumplit... oare merita asta??? sau tu meriti sa fii umarul pe care plange fostul care te-a dezamagit, te-a umilit si te-a chinuit atata timp???

In ceea ce priveste razbunarea catre actuala lui sotie??? Hmmmm... totul in viata se plateste si exista legea compensatiei... de ce sa lovesti cu acceasi arma??? fii inteligenta si convinsa ca cineva acolo sus are grija de tot! Dovedeste ca esti stapana pe tine si ca razbunarea e arma...prostului!!![xx(]

 

 

 

Mami si Ioana nasturica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

libelula, chiar si asa, nu te cobora la razbunare. Tu trebuie sa-ti demonstrezi tie in primul rand ca nu mai esti legata de el si restul povestii. E foarte necesar sa te desprinzi total... desi ai spus ca ai rupt-o cu trecutul nu e chiar asa. Inca te doare si suferi... dar trebui sa lasi lucrurile in urma si sa-ti vezi de relatia ta actuala nu sa te inveninezi cu razbunari etc.

 


If you don't stand for something, you'll fall for anything. id="size3">id="Courier New">id="purple">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

libelulaid="blue">[hia]

sper ca esti bine acum.....stii tu la ce ma refer!!

cat despre razbunare,eu zic sa nu te mai gandesti acolo,desi stiu ca e atat de dulce!!

iti spun doar ce i-a spus preotul sotului meu "NU DESCHIDE SCRISORILE"....pe care le-ai deschis deja, nu mai ai ce face,decat ti-ai facut rau singura nereusind sa te debarasezi de trecut!

ca vrei sa-i faci individei acelelia pt.ce ti-a facut ea tie,te inteleg,insa copilul acela nu are nici o vina...si cu atat mai mult ca s-au si casatorit!

lasa-l in urma,arunca scrisorile la gunoi.....adica mailurile,rupe tot cu trecutul si traieste-ti viata!

daca au gresit fata de tine vor plati,Dumnezeu iarta dar nu lasa nimic neispasit,nu tu trebuie sa te razbuni,lasa razbunarea lui Dumnezeu!

traieste prezentul si priveste cu optimism viitorul!

ce e al tau e pus deoparte si va veni vremea cand vei fi si tu fericita!...daca nu te mai agati de trecut....

daca e sa se intoarca la tine si sa fie al tau va fi cu siguranta,daca nu nu mai ai ce face....si oricum jumatate din vina e a lui,cealalta jumatate e a ei.....

dar daca se va intoarce va tb, sa uiti si sa ierti totul,daca nu poti,asa cum spui ca nu ai putut atunci tb. sa nu te mai gandesti la el.....supararile si stresul nu fac de decat sa-ti faca rau....

[pup]

 

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!

 

 

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]

---------------------------------------------------

Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by libelula

Ma bucur ca am primit atat de multe raspunsuri, dintre care cele mai multe dusuri cu apa rece � cu siguranta aveam nevoie! Ca o completare la ceea ce am spus deja, vin cu urmatoarele doua puncte:- EA a intrat in cercul nostru de cunoscuti, prin niste prieteni comuni, deci ne cunostea bine, stia ca urma sa ne casatorim anul viitor. A vrut insa cu tot dinandinsul sa il �incerce� si ea; de fapt, �sa il compromita� in ochii mei � asa s-a exprimat. Prin urmare, ceea ce a facut a fost cu buna stiinta, premeditat. Ok, el are cea mai mare parte de vina, dar nici ea nu e usa de biserica.


id="quote">id="quote">dc e asa cum spui, nu cred ca o va afecta extraordinar faptul ca el ti-a scris niste mailuri...o sa i se para suficient ca el e barbatul ei si ea asteapta un copil cu el, ma mult, il va manevra sa nu iti mai scrie.draga mea, un sfat sincer: DETASEAZA-TE DE EI DOI!rupe-te de cuibul ala de vipere si vezi-ti de viata ta._______________________________________________________________________Babyblue va pupa pe toti!!id="red"> "Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea." id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...