Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mai e iubire sau nu?!?!?


Recommended Posts

Incepe sa se instaleze rutina. De acum trebuie sa depuneti un pic de efort, nu mai vine totul de la sine. Mai devreme sau mai tirziu ni se intimpla tuturor.

Dar cum pofta vine mincind, e cazul sa fiti mai atenti unul cu altul, sa programati seri romantice sau sa nu le programati... fiti spontani. Altfel ajungeti colegi de apartament sau mai rau.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu esti paranoia, dar nici vremurile bune nu o sa se mai intoarca 100%. Perioada de inceput de-aia e perioada de inceput, ca la un moment dat(2 ani demonstrat stiintific) se duce.

 

Incearca sa stabilesti tu rutina: sambata mergeti la plmbare, o data pe luna iti ia flori, seara sta un sfert de ora de vorba cu tine fara tv, mancati impreuna, de cate ori mergeti in vizita la parinti. Si sfatul meu de patita, fa programul in scris si pune-l sa semneze.

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petronela, voi glumitzi?

Noi asa facem. Ne legam de cuvinte, de intamplari, de situatii, ne tachinam reciproc in gluma..radem... E drept ca facem si treaba cum spui tu....chiar de cele mai multe ori separat..fiecrae in alta camera (eu cel mai des la bucatarie [:D]) dar asta nu ne impiedica sa comunicam, sa mai glumim sa ne mai furam cate un sarut..sau o mangaiere (e drept ca eu sunt mai cu initziativa..cred ca asa e firea femeiasca...).

Asa cum te-a mai sfatuit cineva...incercati sa luati masa impreuna cat mai des... si povestiti..glumitzi....

 

Nu spun ca e numai lapte si miere mereu...Mai avem si noi uneori certuri, suparari, griji, frustrari... dar le alungam cat putem de repede...

Mai ales eu ma mai enervam cand faceam mancare sau curatenie si el nu face nimic si se uita la TV. Dar am ajuns sa ii dau dreptate si sa nu ma mai enervez pe el...

Ca si el face alte treburi in care nu ma implica pe mine...si nu se supara cand eu stau ...Merge cu masina (a parintilor sau de la servici) la reparat, la spalat, sau cara diverse lucruri, reparatii prin casa ca si noi ne-am mutat de curand (din aprilie) si el a muncit enorm la reamenajarea apartamentului...,inca nu e totul gata...a chituit usile ca sa le putem imbraca in autocolant, le-a scurtat cand am pus parchet, facturi de plata..., el face curat in balcon mereu..., dar spala si ep jos, spala si vase (e drept ca f rar.. [:D] dar nu s-a dat inapoi desi era o chiuveta plina..timp in care eu calcam...)

Asadar fiecare cu treburile lui....Ne apreciem si respectam reciproc... Ne vorbim frumos..

 

Voua va lipsesc aceste lucruri?

Spui ca vrei respect...

Nu va mai vorbitzi frumos? Daca in comunicarea voastra se strecoara vorbe dure, eu te sfatuiesc sa le cenzurati cat mai curand...sa discutati cand va calmat si i sa va promiteti reciproc ca nu el veti mai folosi pentru ca pretzuitzi relatia voastra.

 

Spui ca vrei trandrete... Daca el nu prea o ofera..caut-o tu...imbtratiseaza-l..Doar nu o sa te dea de-o parte, nu?

Eu asa fac... Pur si simplu... Pupa-l...alinta-l... E imposibil sa nu iti raspunda si el...

 

Daca totusi o face ..si o face prea des (ca nu poate fi mereu obosit si stresat..nu?) trebuie sa avetzi o discutzie serioasa..dar calma... Eventual stabileste o apropiere si fizica atunci cand discutazi... Ca sa nu se simta ca la tribunal.. Eu m-as aseza in bratzele lui...ca atunci cand eram studentzi si stateam in parc si asa as discuta cu el... Bland, frumos...si i-as spune cam ce ne-ai spus noua...

El trebuie sa fie cel mai bun prieten al tau ..asa ca nu te teme sa ii impartasesti temerile tale chiar daca sunt legate chiar de el, de relatia voastra...

Numai asa prin COMUNICARE... veti putea pastra iubirea! [:D]

E drept ca nu va mai fi chiar asa ca la inceput..la aceleasi cote emotzionale..dar eu nu cred si nu vreau sa cred ca in timp e imposibil sa pastram iubirea, armonia, linistea si fericirea in camin.

Nu intotdeauna fericirea trebuie sa fie exuberanta si nebuna..ci poate veni si din gesturi marunte si simple, de zi cu zi, in linistea pe care o gasiti acasa cand beti cafeau impreuna....in sambetele in care facetzi curat impreuna... Important e ca vine acasa, ca vrea sa fie cu tine... Doar ca trebuie sa pastrati o atmosfera placuta, ghidusa si sa nu va plictisiti unul cu altul chiar daca lucrurile pe care el faceti sunt plictisitoare... [:D]

 

Daca v-ati certat faceti tot ce puteti sa nu va culcati suparati unul pe celalalt ...Siiii nu renuntati niciodata sa va spuneti vorbe dulci... "Te iubesc" sau "Imi lipsesti"... si tot asa... Dar sa fie adevarate... Din ce scrii tu eu as spune ca inca va iubitzi... [;)]

 

Sper ca nu te-am plictisit...Asa sunt eu ed obicei....ca o cascada de vorbe... [:D]

Sper ca ti-am putut fi de folos..macar putin! [pup][flo]

 

Nunta noastra: 29 iulie 2006

cumparaturi pentru nunta

 

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."

Seneca

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntm impreuna din octombrie '98, deci in curand 8 ani...chiar daca ne-am casatorit si mutat impreuna abia acum.

Asadar vorbesc din experienta.

Eu zic ca se poate... TREBUIE SA SE POATA PASTRA IUBIREA! [amoras]

Te pup [pup] si va doresc numai bine.

(Scuze pentru greselile de scriere...din cauza vitezei...[:D])

 

Nunta noastra: 29 iulie 2006

cumparaturi pentru nunta

 

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."

Seneca

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by elara

Petronela, voi glumitzi? Noi asa facem. Ne legam de cuvinte, de intamplari, de situatii, ne tachinam reciproc in gluma..radem... E drept ca facem si treaba cum spui tu....chiar de cele mai multe ori separat..fiecrae in alta camera (eu cel mai des la bucatarie [:D]) dar asta nu ne impiedica sa comunicam, sa mai glumim sa ne mai furam cate un sarut..sau o mangaiere (e drept ca eu sunt mai cu initziativa..cred ca asa e firea femeiasca...). Asa cum te-a mai sfatuit cineva...incercati sa luati masa impreuna cat mai des... si povestiti..glumitzi....Nu spun ca e numai lapte si miere mereu...Mai avem si noi uneori certuri, suparari, griji, frustrari... dar le alungam cat putem de repede... Mai ales eu ma mai enervam cand faceam mancare sau curatenie si el nu face nimic si se uita la TV. Dar am ajuns sa ii dau dreptate si sa nu ma mai enervez pe el...Ca si el face alte treburi in care nu ma implica pe mine...si nu se supara cand eu stau ...Merge cu masina (a parintilor sau de la servici) la reparat, la spalat, sau cara diverse lucruri, reparatii prin casa ca si noi ne-am mutat de curand (din aprilie) si el a muncit enorm la reamenajarea apartamentului...,inca nu e totul gata...a chituit usile ca sa le putem imbraca in autocolant, le-a scurtat cand am pus parchet, facturi de plata..., el face curat in balcon mereu..., dar spala si ep jos, spala si vase (e drept ca f rar.. [:D] dar nu s-a dat inapoi desi era o chiuveta plina..timp in care eu calcam...)Asadar fiecare cu treburile lui....Ne apreciem si respectam reciproc... Ne vorbim frumos.. Voua va lipsesc aceste lucruri? Spui ca vrei respect...Nu va mai vorbitzi frumos? Daca in comunicarea voastra se strecoara vorbe dure, eu te sfatuiesc sa le cenzurati cat mai curand...sa discutati cand va calmat si i sa va promiteti reciproc ca nu el veti mai folosi pentru ca pretzuitzi relatia voastra. Spui ca vrei trandrete... Daca el nu prea o ofera..caut-o tu...imbtratiseaza-l..Doar nu o sa te dea de-o parte, nu? Eu asa fac... Pur si simplu... Pupa-l...alinta-l... E imposibil sa nu iti raspunda si el...Daca totusi o face ..si o face prea des (ca nu poate fi mereu obosit si stresat..nu?) trebuie sa avetzi o discutzie serioasa..dar calma... Eventual stabileste o apropiere si fizica atunci cand discutazi... Ca sa nu se simta ca la tribunal.. Eu m-as aseza in bratzele lui...ca atunci cand eram studentzi si stateam in parc si asa as discuta cu el... Bland, frumos...si i-as spune cam ce ne-ai spus noua... El trebuie sa fie cel mai bun prieten al tau ..asa ca nu te teme sa ii impartasesti temerile tale chiar daca sunt legate chiar de el, de relatia voastra...Numai asa prin COMUNICARE... veti putea pastra iubirea! [:D]E drept ca nu va mai fi chiar asa ca la inceput..la aceleasi cote emotzionale..dar eu nu cred si nu vreau sa cred ca in timp e imposibil sa pastram iubirea, armonia, linistea si fericirea in camin.Nu intotdeauna fericirea trebuie sa fie exuberanta si nebuna..ci poate veni si din gesturi marunte si simple, de zi cu zi, in linistea pe care o gasiti acasa cand beti cafeau impreuna....in sambetele in care facetzi curat impreuna... Important e ca vine acasa, ca vrea sa fie cu tine... Doar ca trebuie sa pastrati o atmosfera placuta, ghidusa si sa nu va plictisiti unul cu altul chiar daca lucrurile pe care el faceti sunt plictisitoare... [:D]Daca v-ati certat faceti tot ce puteti sa nu va culcati suparati unul pe celalalt ...Siiii nu renuntati niciodata sa va spuneti vorbe dulci... "Te iubesc" sau "Imi lipsesti"... si tot asa... Dar sa fie adevarate... Din ce scrii tu eu as spune ca inca va iubitzi... [;)]Sper ca nu te-am plictisit...Asa sunt eu ed obicei....ca o cascada de vorbe... [:D] Sper ca ti-am putut fi de folos..macar putin! [pup][flo]Nunta noastra: 29 iulie 2006cumparaturi pentru nunta"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."Seneca


id="quote">id="quote">[asia]o [flo]si un [pup] pentru tine!!nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)au mai ramas...poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi glumim, radem, ne harjonim, ne certam, ne impacam. Toarce ca o pisica atunci cand il alint. Ma alinta, doarme gramada pe mine, ne jucam cu pisicii, ne certam din cauza pisicilor...traim

Ar trebui sa faceti si voi asta. Sa profitati ca sunteti singuri in toata casa, sa iesiti la plimbare, sa faceti sex pe balcon, in camara, in bucatarie. Sa vorbiti tare, si sa ... radeti.

 

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, aveti dreptate!

Este placut sa ai o viata in doi si chiar casa care ti-ai dorit-o o viata! Dar stresul si oboseala -bat-o vina!!!- uneori isi spune cuvantul.Recunosc ca trebuie sa iau initiativa pentru a evita instalarea obisnuintei, chiar daca aici va trebui sa imi calc pe orgoliu(recunosc)[:D], dar ca sa fim fericiti sunt dispusa sa fac orice!

Aseara am avut o discutie privind situatia in sine si astfel am lamurit multe lucruri. Am recunoscut ca am lasat oboseala sa intervina intre noi ,cand am fi putut sa gasim o modalitate de comun acord sa o elimina,precum si multe alte lucruri care nu le-am dat importanta!

Ma doare ca a trebuit sa asteptam 8 luni ca sa lamurim problemele noastre(marunte cei drept, dar dureroase), dar totusi niciodata nu este prea tarziu!

As fi vrut sa aiba si el mai multa initiativa in relatia noastra, dar am sa incerc sa fiu eu prima care va face acest lucru cu speranta ca astfel isi va da seama ca orgoliul intr-o casnicie uneori nu isi

are rostul!

Nu stiu daca ati inteles ceva din acest mesaj, insa va pup [pup][pup][dual]mult de tot si va multumesc

!

Acum muncim si noi pentru un [copil](desi speram de 6 luni), sa ne ajute D-zeu!

 

 

petro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...