Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

gelozia, bat-o vina!


Recommended Posts

Sunt tare suparata azi si o sa ma iertati ca va impovarez cu ale mele, dar pur si simplu simt ca nu mai pot, ca am obosit si nu mai vreau. Sotul meu e bolnav de gelozie si, chiar daca suntem impreuna de peste 15 ani si avem un copil deosebit de reusit, am momente cind simt c-o iau razana. M-am obisnuit de atita amar de vreme cu imperativele lui si am incercat sa nu-i dau motive sa se crizeze. M-am obisnuit sa ma imbrac super-decent, fara minijupe, bretele, decolteuri sau transparentze. Mi s-a parut chiar ca, dupa nasterea copilului, s-a mai potolit, am putut sa ies mai des singura (la plimbare cu fata), fara sa-mi anunt fiecare miscare, sa ma imbrac mai lejer, sa fiu eu insami. Dupa ce am inceput serviciul, iar a inceput si avem scandaluri periodice. La un moment dat, inainte de a avea copilul, am vrut sa-l parasesc (tot din aceleasi motive) si am stat despartiti vreo luna - timp in care am iesit de citeva ori cu un coleg care ma placea de mult si care a indraznit sa mi-o spuna atunci cind am marturisit ca vreau sa divortez. A fost o pauza benefica, pina la urma, m-am bucurat de un ragaz nesperat, m-am machiat, m-am imbracat mai sexy, m-am purtat ca o pustoaica imbatata de libertate. In final,ne-am impacat, a venit plingind dupa mine si mi-a promis ca se va schimba, l-am crezut si m-am intors. Nu mi-a parut rau, altminteri e un tip super -inteligent, generos, chipes, tandru, plin de initiative. Si mi-a daruit un copil cum n-am visat. Dar NU s-a schimbat, imi reproseaza periodic "aventura" pe care am avut-o acu' o suta de ani, ma insulta si ma face sa ma simt de doi bani. Acum m-a sunat la birou si mi-a facut o scena de genul asta pt ca tocmai a aflat ca am indraznit sa urc in masina unui vecin (tatal prietenei fiicei mele care ne-a adus duminica de la plaja). E adevarat ca nu i-am spus, oricum a fost plecat din localitate in we si ma gindeam ca episodul o sa se piarda in negura vremii. Dar probabil ca a descusut-o pe Alisia, cu care a ramas azi dimineata acasa. Am incercat sa-i explic ca nu am facut plaja cu omul respectiv (cum imi tot reprosa), ci ca doar am parcurs drumul de zece minute de la plaja acasa, impreuna cu cele doua fetite, a mea si a lui). Nu m-a lasat sa vorbesc, m-a facut albie de porci, imi vine si sa pling si sa-l bat si parca as vrea sa nu-l mai vad niciodata in fata ochilor. Cum naiba se vindeca gelozia asta, ca ma baga in mormint... gabi & alisia (5 sept.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu vreau sa te dezamagesc... dar nu prea are leac.

Poti incerca sa vorbesti mai mult cu el, sa-si recapete increderea daca cumva acea aventura a "stirbit-o".

Nu vede si el la prietenii lui... ceilalti sint la fel? Nu-i poti da exemple? Nu poti incerca putin cite putin sa fortezi nota si sa te imbraci si sa te porti asa cum iti doresti?

 

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De vindecat, nu cred. Dar asa cum ai spus si tu, poti sa nu-i dai motive. Fii sincera cu el, ca mai mult decat orice minciuna (chiar cea prin omisiune, nu neaparat explicita) te face sa-ti pierzi increderea in celalalt. In mod sigur se intreaba de ce nu i-ai spus singura, daca nu aveai nimic de ascuns.

Sotul meu nu e foarte gelos, cred, dar daca nu i-as spune de un mail, un telefon primit de la cineva de sex opus mi-ar face un scandal monstru. Asa ca am grija sa il anunt de fiecare data de 'contactele' mele.

Gandeste-te si tu, e neplacut sa descoperi ca a mers cu cineva in masina si tu habar n-ai avut. E fireasca intrebarea: de ce nu mi-a spus? A uitat sau mi-a ascuns intentionat?

 

 

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu i=am spus tocmai pentru ca stiam ca va face scandal. Si nu eu l-am chemat pe tatal Ralucai (prietena fiica-mii) sa ne ia cu masina, pentru ca stiam deja ca n-am voie de la stapinire sa urc in masini conduse de alti barbati. S-a nimerit ca omul s-o sune pe fii-sa si sa se ofere, fiindca tot era in zona, sa ne duca acasa. Mi s-a parut stupid sa argumentez insistent ca noi vrem sa ne intoarcem tot cu tramvaiul, asa cum venisem (desi am incercat, timid). Iar "aventura" cu pricina a fost ceva absolut nevinovat, despre care m-a pus sa povestesc in detaliu, stie f.bine ca n-are nici un rost sa mai faca caz de ea, dar cred ca pur si simplu nu se poate abtine.

 

gabi & alisia (5 sept.2002)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun si eu ceva

Eu cred ca ii acorzi mult prea multa atentie decat i s-ar fi cuvenit.

Si asta nu e de la o zi la alta.

Ai putea sa-i explici te-ai urcat in masina pur si simplu din comoditate si pt confortul tau si al fiicei voastre.. Fara prea multe detalii si argumente.

Asa cum s-a invatat sa-ti ceara socoteala pt fiecare pas si toala imbracata, asa il poti dezobisnui.

 

Ideea e sa-i tai macaroana si sa-l faci sa se gandeasca la altceva, nu sa stea sa faca scenarii de cum puteai tu sa faci amor cu vecinul de fata cu cele 2 fetite, in masina eventual.

Nu e de ras, sper sa nu o luati in ras

vis-a-vis de relatia ta extraconjuaga nevinovata - fa-l sa creada ca el te-a impins la asa ceva.

Si ca daca te mai freaca mult la creieri o sa faci la fel.

Nu m-a lasat sa vorbesc, m-a facut albie de porci, imi vine si sa pling si sa-l bat si parca as vrea sa nu-l mai vad niciodata in fata ochilor. id="red">

 

Daca nu te-a lasat sa vorbesti, trebuia sa-i inchizi telefonul, de ce ascultai aberatiile lui???

 

Sa stii ca uneori amenintarile si mai ales ignoranta dau rezultate neasteptate.

 

 

Numai bine

 

 

 

 

 

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004

Ilinca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca va trece vreodata, cu terapeut sau nu. Chiar daca se va purta altfel, in interiorul lui tot asa va gandi...Nu vreau sa te descurajez, dar ... cand e boala, e boala!

 

Uite aici un alt subiect pe aceeasi tema:

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78406

 

Claudia

 

o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru ce ti se intampla si as vrea sa te incurajez insa am cunoscut ceva cazuri si nu se vindeca niciodata. Nu ai intrat in amanunte legate de reactiile lui, in afara ca te injura devine violent? Te terorizeaza cu ore de nesomn sa spui cum faci dragoste cu vecinii? Bea? E ok daca nu vrei sa intri in astfel de amanunte, insa te intreb pentru ca eu cunosc (sau mai bine zis am cunoscut) o familie iar pe mine m-a oripilat ce se intampla in casa aceea. Din tinerete barbatul a fost gelos, pana intr-acolo incat isi baga nevasta cu degetele in priza sa o faca sa marturiseasca fantasmele lui, i-a taiat toate hainele de serviciu ca sa nu mai poata iesi din casa, iar acum cativa ani (tipul a murit anul asta la 60 si ceva de ani) ea nu avea voie sa iasa la cumparaturi, sa se uite pe geam, sa iasa in curte caci isi face semne cu vecinii si ii pune lui ceva in mancare sa-l adoarma ca sa vina vecinu' acolo. Ce mai nebunie pe fata. Si sunt multe de povestit. Vreau doar sa-ti spun ca cu cat imbatranesc cu atat devin mai paranoici. Imi pare rau ca nu te pot incuraja iar tu esti singura care sa hotarasca ce e de facut. Eu personal dupa ce am vazut ceva cazuri am fugit de astfel de barbati iar daca pe al meu l-ar apuca asta maine, poimaine as pleca. Insa tu stii mai bine gravitatea faptelor si cum stau lucrurile. Curaj si pupici!

 

http://www.alina-jaime.co.uk/main.php

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Luna, sa inteleg ca putea fi si mai rau!!! Nu, degetele in priza nu mi le baga. Si nici nu ma bate... dar si asta cu frecatul la creieri tot abuz se cheama ca e...

Da, Mada, in cele din urma i-am trintit telefonul, dar a apucat sa spuna destule ca sa-mi strice ziua. Si in general il tratez cu ignoranta, pentru ca, altminteri, daca as risposta prea mult, n-as face decit sa amplific discutia la nesfirsit.

Ei, acum, mi-a mai trecut, dar sunt momente cind mi-as dori sa apas un buton de DELETE si sa-l fac sa dispara pt totdeauna. Si totusi, poate fi atit de OK uneori... si ar face orice pentru noi...

Nu stiu cum o sa fac mai tirziu cu copila, cred ca si cu ea va fi la fel de posesiv si inflexibil. Mie imi place sa socializez, sa rid, sa stau de vorba, sa am prieteni - iar el e pe dos, are senzatia ca eu am apucaturi de tzatza si ca vreau sa cresc copilul la fel. Of, tare greu va fi!

 

 

gabi & alisia (5 sept.2002)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...