Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

gelozia, bat-o vina!


Recommended Posts

Picassoid="blue">, sunt cu totul de acord cu tine. Nu totzi se pot vindeca de gelozie... Tine intr-adevar si de inteligentza.... Si nu am vrut sa sune asa ceea ce am afirmat despre tine. Voiam sa spun ca ai ajuns la despartzire. [bang]Si..da, ai dreptate... in primul rand ti-ai salvat copilul. Si daca eu am dat exemplu relatia mea, cum ca gelozia s-a putut vindeca, sa nu crezi ca am vrut sa te consider pe tine vinovata ca nu ai avut acelasi rezultat ca si mine. Asa cum am spus "Insa ca orice boala...unii sunt atinsi mai grav, altzii mai usor si nu totzi au scapare..." Asa ca indiferent cat ai luptat tu .... sotzul tau nu avea scapare.[bang][V] Sa stii ca te admir ca ai putut sa vezi ca e ceva in neregula cu tine, nu cu el... si ca ai avut puterea sa te te salvezi pe tine si pe copilul tau.[flo][flo][flo]Imi pare foarte rau ca din exprimarea din primul meu mesaj a reiesit altceva... Numai bine iti doresc in viitor. [pup][flo] Esti un exemplu pentri cele care traisc ce ai trait tu.. Te admir ca mai ai fortza sa povestesti prin ce ai trecut ca sa incerci sa ajutzi si alte femei... Pacat inca ca multe nu pot deschide ochii sa vada si sa intzleaga ce li se intampla...Uite de explu la Lemoniid="blue">. Cat mi-am racit eu gura si ... as spune ca nu a intzeles nimic..din punctul meu de vedere...[V]

quote:Originally posted by Picasso

Draga Elara,cu scuzele de rigoare ,fac o mica corectare celor scrise de tine.Parasindu-mi sotul,m am am salvat intii un suflet de copil nevinovat ce nu trebuia sa sufere din cauza unui tata obsedat...iar apoi pe mine.,,Uitati-va unde a ajuns Picasso,,.....Iarta-ma ,dar am ,,ajuns,, suficient de bine.Viata de ,,dupa,,m-a facut sa cred ca am irosit tineretea,cei mai frumosi ani linga un om ce nu m-a meritat.Inteleg ceea ce spui,dar nu este totul atit de simplu precum spui.In primul rind ca tine mult si de educatia sotului primita de la parinti.Degeaba respecti si iubesti pe cel cu care iti imparti viata si inima daca mintea lui este marginita.Si te contrazic:gelozia nu are leac.Nu-mi pot scrie aici toate experientele traite,dar pot spune ca mai multa INCREDERE IN MINE,VOINTA,FORTA,RABDARE,NERVI...SI NU IN ULTIMUL RIND IUBIRE,ca mine nu stiu daca ar fi putut avea cineva.Din dragoste pt omul iubit am incercat sa lupt,sa nu pierd tot ceea ce de fapt era numai in sufletul meu.Iubirea are pt fiecare in parte intelesul sau.Eu una n as mai putea privi in ochi vreodata,barbat fiind[exemplu] femeia cu care imi impart viata,grijile,bucuriile...,dar careia intr-un acces de gelozie i-am rupt 2 coaste si i-am invinetit 60 la suta din corp...Pare grotesc,stiu...dar sint experiente traite!Fiecare este gelos in felul sau,pt ca atunci cind iubesti apare sentimentul de posesivitate.Depinde de fiecare cum si-l manifesta,cum si-l arata...sau nu!Nu poti taia din radacina acest sentiment,cred eu,mai ales cind el nu se naste acolo ci in saminta.Asa cum spunea cineva:IUBIREA ESTE UN ARBORE CARE MAI INTII INFLORESTE APOI PRINDE RADACINI.La fel si gelozia...Cind l am cunoscut pe sotul meu ,gelozia avea in sufletul sau radacini de peste 100 de ani parca...e greu sa dezradacinezi ceva ce pare sudat...Pt mine solutia a fost despartirea...Pt Lizuca insa ,poate ca mai este o speranta...insa de multe ori te simti fara putere...si fara rost...si nu mai vrei decit liniste sufleteasca.LIZUCA ITI DORESC MULTA PUTERE ...SI TIE CRINI LA FEL...Sper sa nu va suparati pt cele scrise,dar eu chiar am trecut prin clipe de cosmar ce nu le-as dori nimanui.Va doresc numai bine!


id="quote">id="quote">Nunta noastra: 29 iulie 2006cumparaturi pentru nunta"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lemoniid="blue">, special pentru tine, am copiat o parte din mesajele mele de mai sus. Te rog frumos sa raspunzi la intrebarile mele de mai jos (retorice initzial...dar chiar m-ai intrigat..) ca sa vad daca te pot intzelege cat de cat... "Eu intzeleg ca e bine sa fii sincera..sa nu te ascunzi..dar de aici si pana la DA RAPORTUL pt fiecare TELEFON sau MAIL primit de la un barbat... e cale lunga... Eu daca imi amintesc sa ii spun.....,ii spun..daca nu, nu si gata..dau uitarii fiindca e nesemnificativ. Asa ne comportam amandoi. La fel cum nu ii spun nici de discutziile cu o femeie nu ii spun nici de o discutzie cu un barbat, decat in masura in care informatzia discutata cu respectiva persoana (pe mail, fata in fata sau pe mail) il intereseaza si pe sotzul meu. Daca am uitat..asta e..ii spun cand imi amintesc sau niciodata, sau cand afla el (intamplator de la altcineva) dar niciodata nu am scandal din pricina asta. De ce scandal monstru? Doamne, cum poti trai asa???? Chiar nu te intzeleg si SINCER imi e mila de tine, de voi...Si el procedeaza la fel in ce te priveste? Iti spune de orice telefon sau mail de la o femeie? Ce sens are acest comportament? Daca telefonul in cauza sau mailul in cauza este nerelevant...???? (adica nu va afecteaza relatia in nici un fel) Ce rost are sa va informatzi reciproc???? Nu e obositor? Voi traitzi o relatzie fericita sau o viatza ca la cazarma???? Va chestionatzi reciproc? Nu e suficient ca va aducetzi dovezi de iubire reciproca? Mai trebuie sa doveditzi si LIPSA UNUI ADULTER????? Ca eu vad ca asta e rostul unei informari constante cu privire la orice discutzie cu un o persoana de sex opus.""Cum sa iti imaginezi ca partenerul te inseala numai fiindca vorbeste cu altcineva sau merge in masina cu o persoana de sex opus?????? Acest gand e de neconceput intr-o relatzie normala!!!! Nu e normal sa ne chinuim reciproc cu interogatorii politzieneshti.Ne-am otravi viatza!""Nu sunt la politzie ..Pentru ce atat risipa de energie?????...CA SA DOVEDIM CA DISCUTZIA A FOST UNA NEVINOVATA...???? Noi vedem lucrurile asa: Daca nu i-am spus se intzelege de la sine ca nu era semnificativa...deci era o discutzie nevinovata... "id="green">

quote:Originally posted by Lemoni

Eu sfat nu pot sa-ti dau dar ma intreb unde este Increderea in acesti 15 ani de casatorie? Normal ati putea sa va stiti si gandurile dupa atita timp.Si al meu era putin gelos in tinerete dar ia trecut pt ca are mare incredere in mine si plus nu ii dau motive.Sunt multe femei care le place atentia si care cauta cu lumanarea motive sa isi faca barbati gelosi si asta le face fericite,greseala ta ai ascuns ca tatal fetei va adus cu masina si atunci cand ascunzi ceva sau minti ceva nu e in ordine si normal ca omul a intrat la idei.


id="quote">id="quote">Nunta noastra: 29 iulie 2006cumparaturi pentru nunta"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca treci prin ceea ce treci cu sotul tau si nu vreau sa fiu rautacioasa deloc dar totusi aveti impreuna cativa ani de casatorie si cum ziceam unde e increderea dintre voi?Probabil ca mi se pare aiurea ca tu nu vorbesti cu sotul tau toate cele eu de obicei imi dau raportul ce am facut eu sau el in fiecare zi chiar daca sunt lucruri minore.

Da am cunoscut cateva persoane geloase la viatza mea si este foarte grea situatia in care esti, dar ma intreb cu de la-i suportat pana acum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

sunt perfect de acord cu Elara, gelozia nu se vindeca, din contra; din fericire n-am trait-o pe pielea mea insa am o matusa care a suferit enorm... exact cum spunea Picasso, avea timpul cronometrat pt piata si inclusiv pt lift. E foarte, foarte mult si foarte trist de povestit prin ce-a trecut; acum s-a linistit si sunt foarte bucuroasa caci o vad traind.

 

nu sunt de acord cu tinutul evidentei si cu raportul fiecarei miscari - nu mi se pare "sanatos";

noi momentan avem o casnicie "de weekend" pt ca job-ul meu era prea departe de casa iar naveta infernala; asa ca am decis sa inchiriem ceva unde lucrez; uneori merg acasa si in mijlocul sapt insa f rar; ma gandesc ce-ar insemna daca fiecare tel. dat de sotul meu pt a-mi spune tot felul de bazaconii s-ar transforma intr-o disperare de interogatoriu; ar fi trist :((

banuiesc ca-l macina uneori mai ales ca intre noi e si o diferenta mare de varsta iar eu am numai colegi tinerei; insa nu se manifesta; altfel in ce s-ar transforma cele 2zile ale noastre?

 

cred ca e foarte greu si frustrant sa renunti la "stilul" tau doar pt a face placere si a avea o asa zisa liniste; iar rezultatul...e tot in defavoarea sacrificatului :((

 

Oana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca nu are leac, dar totusi il poti tempera daca refuzi sa te lasi manevrata, eu asa am facut dupa multe certuri, crize si scandaluri a inteles ca nu voi accepta sa imi traiesc viata intr-un asemenea mod- va spun ca e groaznic sa asisti la o scena de gelozie. In cazul meu sa temperat , uneori nu imi vine sa cred ca s-a terminat- off ce bine e fara crizele alea oribile, chiar si el spune asta.Dar pt a ajunge aici mi-au trebuit cativa ani de munxca-si ce munca!!!!!Uneori imi venea[bang][bang][bang], dar cu rabdare s-a rezolvat. Asa ca nu ceda, nu il lasa sa te distruga cu boala asta[pup]

 

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vin si eu aici ca, taaare ma mai pricep la asta.

 

pe scurt sunt impreuna cu sotul meu de 11 ani( 4 - casatoriti)

 

si eram si eu "nebuna"de gelozie dar m-am vindecat asa de tare ca nu-mi mai trebuie niciodata.

Cum?? imediat va spun

 

sotul meu mi-a aplicat un tratament dur:

- il sunam, nu raspundea si cand reuseam sa vb cu el si-l inrebam de ce nu mi-a raspuns zice f evaziv " a, cine stie" si atat

- intarzia de la servici. eu normal unde ai foat, el - la servici.

-si la fiecare intrebare a mea avea niste raspunsuri de imi venea sa-l omor.

cand ma suparam f tare cu plansete si altele imi raspundea corect la toate intrebarile. se linisteau lucrurile, promiteam ca o sa ma schimb dar... eu uitam repede.

 

apoi a schimbat foaia, a devenit el gelos. unde esti, ce faci, cu cine esti, dar ce faci acolo, cand vii.... ma innebunea pur si simplu... si m-a tinut asa pana mi-a trecut ca de, aveam si eu tabieturile mele. acum daca nu vine 3 zile acasa tot nu ma gandesc "ca ar fi pe undeva". sincer nu mai imi trebuie.

 

asa ca fii si tu geloasa, aplica-i tratamenul pe care ti-l aplica el, si ai sa vezi ce iese.

 

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e o idee buna. dar trebuie sa incepi treptat ca sa nu se prinda ce e premeditat.

 

incepi sa faci scandal ca miroase a parfum de femeie, ii manjesti cu ruj o camasa s apoi te faci ca o gasesti, ii zici ca stii tu ca de aia era el gelos ca sa te faca sa nu-l banui (sper ca n-am dreptate cu asta, la unii asa e), ii dai beep cu numar ascuns si apoi faci scandal monstru ca stii tu ca e de la amanta etc.

 

ar fi o sansa sa-l lecuiesti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Originally posted by pareja

e o idee buna. dar trebuie sa incepi treptat ca sa nu se prinda ce e premeditat.incepi sa faci scandal ca miroase a parfum de femeie, ii manjesti cu ruj o camasa s apoi te faci ca o gasesti, ii zici ca stii tu ca de aia era el gelos ca sa te faca sa nu-l banui (sper ca n-am dreptate cu asta, la unii asa e), ii dai beep cu numar ascuns si apoi faci scandal monstru ca stii tu ca e de la amanta etc.ar fi o sansa sa-l lecuiesti[/quoteid="size1">][:-)))][:-)))][:-)))]....depinde cu ce "prost" ai de-a face. Unii se lecuiesc, altii o pot lua razna mai rau.*grupul fetelor fantastice id="black">*noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu... nu e bine sa-i dai camasa cu ruj. daca el se stie "curat" ai sa-ti aprinzi si mai multe paie in cap.

fii geloasa dar diplomata, cu mister.

cand il suni intreaba tu prima unde e, ce face, cand ajunge acasa. parca ti se pare ca auzi voci de femei,..., simti mirosuri straine, ..., cum adica numai cu baietii la bere?... si altele.

 

dar fara comploturi false.

 

asteptam niste vesti de la tine.

 

pupici [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu daca as avea camasa cu ruj si m-as sti curat nu m-as gandi ca e un complot impotriva mea ci ca sigur ala nu e ruj, as cauta o scuza ca m-am patat cu altcevas, nu stiu nici eu cu ce. m-as simti penibil ca trebuie sa gasesc o justificare pt ceva ce nu am facut si as intelege ca gelozia e o tampenia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...