Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

gelozia, bat-o vina!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Va multumesc, fetelor, tuturor! Inclusiv celor care mi-au scris in privat. Nici nu mi-am inchipuit ca exista atitea relatii marcate de blestemul asta, al geloziei. Din pacate (sau din fericire!), in cazul meu, e o casnicie care merge minunat din toate celelalte puncte de vedere. Asa ca, ce sa fac, ma resemnez si incerc sa nu-i dau motive sa se crizeze. Sigur, cu un pretz destul de mare. Dar asta e, nu le putem avea pe toate... Iar el va muri cu impresia ca eu sunt aia defecta si cu apucaturi de tzatza, nu ca el e obsedat si bolnav de gelozie!

 

 

gabi & alisia (5 sept.2002)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lizuca

Va multumesc, fetelor, tuturor! Inclusiv celor care mi-au scris in privat. Nici nu mi-am inchipuit ca exista atitea relatii marcate de blestemul asta, al geloziei. Din pacate (sau din fericire!), in cazul meu, e o casnicie care merge minunat din toate celelalte puncte de vedere. Asa ca, ce sa fac, ma resemnez si incerc sa nu-i dau motive sa se crizeze. Sigur, cu un pretz destul de mare. Dar asta e, nu le putem avea pe toate... Iar el va muri cu impresia ca eu sunt aia defecta si cu apucaturi de tzatza, nu ca el e obsedat si bolnav de gelozie! gabi & alisia (5 sept.2002)


id="quote">id="quote">Eu cred ca abordarea ta e fundamental gresita, nu te supara. Daca tu te retragi un pas el va avansa imediat, abuzul va fi mai mare, nu mai mic. Cu cat vei fi mai umila si mai supusa cu atat va cere mai mult de la tine. Unde vrei sa ajungi? Sa porti voaluri pe fata ca femeile arabilor?Spui ca-i un tip inteligent si rational. Ia-l frumusel si rational si explica-i ca gelozia poate fi tratata, incearca sa-l duci la un psiholog si discutati despre asta. Incearca sa rezolvi cauza, nu sa eviti efectul!!!Mult succes.Noraid="red">[hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Nora, n-am zis nici o clipa c-ar fi rational. Si, repet, nu va recunoaste in veci ca el ar avea vreo problema - eu sunt aia cu apucaturi de parashuta si de tzatza, care zimbeste aiurea si intra in vorba cu oricine... Dar, dupa atitia ani, am invatat sa ma descurc si sa fiu eu insami doar cind nu e linga mine. Sunt duplicitara, recunosc, dar n-am incotro, se pare ca vreau sa-mi tin aproape calaul. Atita doar ca mai obosesc uneori si dau pe din-afara, asa cum a fost atunci cind am decis sa postez aici intr-o dimineata foarte grea pentru mine. Va multumesc inca o data ca mi-ati fost aproape si imi pare rau cind citesc despre situatii cu mult mai grave decit cea a relatiei mele. Noroc ca fetele au avut curajul sa rupa si sa mearga mai departe.

 

gabi & alisia (5 sept.2002)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Lizuca, mult succes atunci. E greu sa raspunzi la subiecte legate de cuplu si poti sa ranesti oricat te-ai stradui sa nu o faci. Am raspuns, totusi, pentru ca niste necazuri recente ale unor apropiati m-au facut sa vad dureros de limpede ca orice relatie construita pe necinste si neincredere ajunge sa se transforme intr-o buba mare care tot va exploda. Mai devreme sau mai tarziu. Nu cred ca poti avea puterea sa continuui toata viata jocul asta duplictar. In primul rand pentru ca nu ai nici o vina!!! Si aveti o fetita... va fi gelos si cu ea, o va teroriza si pe ea, nu o va lasa nici pe ea sa poarte fustite sexy... toate astea din dragoste, la fel ca si cu tine...Gandeste-te.

 

Dumnezeu sa-ti dea gandul cel bun[:)].

 

Noraid="red">[hia]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lizuca, te rog sa nu te superi pentru ce urmeaza sa-ti spun si sa cantaresti bine daca-ti para scenariul posibil.

Gelozia extrema, patologica, ca cea a sotului tau si a altor barbati despre care s-au plans fetele aici, este manifestarea unei boli psihice asociata cu paranoia. Convingerile care au la baza ideea ca a fost inselat, in extrema, se numesc delir de persecutie.

Lizuca, bolile psihice sunt evolutive, nu trec, fara tratament se agraveaza. Trebuie sa-l faci sa inteleaga ca are o problema si sa-l faci sa ceara ajutot medical. Cu tact. Spre binele tau si-al fetitei. Presupun ca daca o sa rogi pe cineva sa-i explice o sa creada ca e o conspiratie intre tine si terta persoana.

El chiar crede ca ar fi posibil sa-l inseli, asta e problema. Nu numai tu te chinui ci si el. El e ros de indoieli si ``amenintat`` iar tu incepi sa-ti creezi mecanisme de aparare nefiresti; sa devii submisiva si nefericita.

 

Daca e asa gandeste-te bine ce e de facut. Vorbeste cu un doctor psihiatru. Informeaza-te care sunt optiunile.

 

numai bine

nume

 

Succes

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi fac procese de constiinta pentru postarea anterioara. Am scris gandindu-ma ca in timp ar putea deveni abuziv. Poate totusi nu e cazul.

A fost parasit cand era copil?

Lizuca, mergi tu la un doctor psihiatru, descre-i manifestarile lui si strange toate datele ca sa anticipezi evolutia. Dar nu sta pe ganduri. Nu e-n regula.

Daca e perfect sanatos cu atat mai bine.

 

parerea mea

nume

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...