Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand tatal isi distruge familia


Recommended Posts

In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie...nu prea stiu unde s-ar incadra cel mai bine. Apoi...nu stiu pt ce postez, nu cred ca ma puteti ajuta voi, cred mai degraba ca incerc sa-mi eliberez un pic sufletul. O sa incerc pe cat posibil sa imi ordonez gandurile, aseara am aflat tot. Buuun..suntem..mai bine zis eram o familie de oameni normali, cu capul pe umeri as fi zis. Parintii intelectuali (ai ceva pretentii de la ei, nu ? ) , noi, copiii casatoriti, fiecare bine la casa lui. Parintii ne-au crescut si educat intr-un mediu echilibrat, ne-au invatat de bine, ne-au oferit tot ce au putut ei. Se pare ca tatal meu, acum aproape de varsta pensionarii si-a gasit pe altcineva....mult mai tanara. Cu aceasta persoana a cheltuit fffffff multi bani, incepuse sa se poarte urat cu mama, ii vorbea fff urat, o lasa singura cu toata treaba, nu o mai ajuta cu nimic, ea fiind si cam bolnava in ultimul timp. Mama banuia, stia, insa nu ne-a spus , ca sa nu ne faca rau, de rusine, a tinut totul in ea. Pana alalteieri cand, probabil nu a mai rezistat si i-a spus ca stie...s-au certat. Moment in care el a inebunit...si a batut-o , a plesnit-o peste fata si a STRANS_O de gat [bang]. Asa a aflat sora mea si asa am aflat si eu ieri. In momentul de fata sora mea incearca sa o convinga sa vina la ea (cu totii stam in localitati diferite), incercam sa o luam de langa el, ne e frica...si apoi sa mergem sa discutam cu el (nu mai pot sa-i spun tata). Nu cred ca mama va vrea sa plece definitiv din casa ei, e munca ei de-o viata, macar pt o perioada insa....o saptamana, doua...sa putem sa mergem sa discutam cu el. Speram ca poate daca vede ca luam atitudine, ca stim, poate i se va face rusine, poate va realiza ce face...acum am impresia ca el considera ca noi nu stim sau ca nu ne bagam iar el poate face ce vrea cu mama. Ne e frica sa discutam cu el atata timp cat mama e langa el, ne e teama sa nu o bata din nou. Eu ? Eu sunt inca in stare de soc...plang de aseara intr-una....stau si stau si ma gandesc ce s-a intamplat cu familia mea. Dintr-odata nu-l mai recunosc, nu e tatal meu, am senzatia ca mi-a murit trecutul. Imi vine sa urlu. Ca a inselat-o ? Hai.... Ca a dat in ea ? hai....desi nu e acceptabil. Dar ca a strans-o de gat !!!!!!!! [bang] Imaginea asta ma omoara....el, tatal meu ??? !!!! Pe mama mea.....ei care ne-au crescut si educat atat de frumos ???? Cum s-a putut intampla asta ?????!!!! Si eu unde am fost de nu mi-am dat seama??? Cu o zi inainte am vorbit cu mama....cum de nu am simtit ce i se intampla ????? Ma simt CUMPLIT de vinovata...si mi-e INGROZITOR de rusine pt el..pt ce a facut...pt ce ne-a facut noua ca familie. Niciodata nu cred ca voi mai putea sa-i spun tata din suflet....si nu e corect....el, mi l-a omorat pe TATA. Nu am pretentia sa o iubeasca pe mama pana la 70 de ani....dar sa o respecte, DA, pt ca au trait o viata impreuna, pt ca a avut grija atatia ani de el !!! Am pretentia sa o respecte pe mama si pe noi ca familie...in rest...poate sa faca ce vrea...sa plece unde vrea....nu ma intereseaza. Sora mea si cumnatul se chinuie sa stranga bani pt o casa, casa in care sa se mute cu parintii nostrii, sa aiba grija de ei cand vor fi in varsta...iar el le-a cerut 20 milioane cu imprumut, pt "ca nu au bani" Bani pe care mama nu i-a vazut, nu a auzit de ei.....bani care s-au dus in fundul celeilalte. Stiti care e ironia ? Cand scriau fetele aici ca au fost inselate si ca o urasc pe amanta, gandeam "gresesc, aia nu are nici o vina, doar barbatul e vinovat, el e dator fata de sotie" Acum...acum ii consider la fel de vinovati....el pt ce-i face mamei, ea pt ca stia ca e insurat si trebuia sa stea deoparte. Daca ar fi inselat-o numai, probabil ca l-as fi iertat..candva...e tatal meu totusi...pt ca a batut-o si pt cum a batut-o...nu vreau sa-l iert niciodata. Si totusi...ma urasc pe mine pt ca observ ca nu pot sa-l urasc. Si nu inteleg de ce.....imi vine sa vomit cand ma gandesc la ce a facut...de ce nu pot sa-l urasc ? Cand citeam asa ceva, ma intrebam " ce fel de oamnei sunt astia ?" ...cum s-a putut intampla asa ceva in familia mea ???!!!!! Acum ma intreb : unde e familia mea ? Era familia mea, erau niste valori morale in casa aia...erau MAMA si TATA....cum a putut sa ne ia asta ??? Ma doare sufletul...pt mama, pt durerea ei...mi-e teama pt ea. Sper sa plece de langa el...sa vrea sa plece. Nu stiu...cum te poate face o femeie sa inebunesti pur si simplu ??? Mi-e greu sa cred ca 60 de ani a fost un "monstru" si s-a ascuns. Ce l-a determinat acum sa faca asta ??? Incerc sa inteleg...desi nu vreau sa inteleg...nu conteaza decat faptul ca mama mea a fost batuta...de el, cel care ar trebui sa-i fie alaturi..conteaza doar faptul ca familia noastra e distrusa pt distractia lui...conteaza doar faptul ca niciodata nu va mai fi pt mine ACASA. Va multumesc. E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

draga Riana, intr-o oarecare masura am trecut si eu printr-un episod asemanator...doar ca eu aveam 8 ani si imediat dupa acest episod cred ca am imbatrinit cu 10... imaginea de care spui ca nu poti scapa , imaginea tatalui tau care o strange de gat pe mama ta...eu personal am vazut-o cu ochii mei la varsta de 8 ani. acum am 27 tata a imbatranit si eu totusi cand il vad ce 2 ori pe ani imi revine in minte aceeasi imagine obsesiva , facandu-i rau mamei mele..[V] de iertat nu stiu daca l-am iertat...adanc in sufletul meu ma doare si acum, pur si simplu il vad ca pe un om care a ajutat la venirea mea pe lume, atat ...

imi pare rau ca trebuie sa treci prin aceasta situatie extrem de dureroasa, sa vezi sub ochii tai cum familia se destrama si se pierd cele mai valoaroase lucruri: respectul , increderea ..o sa gasiti o solutie pentru aceasta situatie, dar un lucru ti-l pot spune din ce am vazut la mama mea ....intamplarea aceea a marcat-o pentru tot restul vietii si a fost si momentul cand a pus capat casniciei

sa auzim de bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, iti multumesc pentru raspuns. Nu vreau sa stiu ce poate fi in sufletul unui copil care vede asta.

Eu nu vreau sa-l iert pe tatal meu...nu cred ca trebuie sa-l iert. Duminica e ziua lui...nu pot sa-l sun si nu o sa-l sun sa-i urez la multi ani ?

Cum sa fac asta ???

Mama nu cred ca-l va parasi, ar fi plecat de alalteieri daca voia.

De aceea mi-e teama...ca o va bate in continuare. SI daca la prima bataie a strans-o de gat, ce va fi la urmatoarea ? [V][V]

De aceea am zis ca vom discuta cu el si speram sa-i fie rusine sau frica de noi, sa-si revina...si daca nu va termina cu acea femeie, macar sa nu-i mai faca rau mamei . Sunt in stare sa-i aduc politia la poarta daca va continua sa dea in ea[bang]

Culmea e ca eu nici nu stiu ce vreau de fapt...in sufletul meu nu vreau sa se desparta....nu stiu...desi el nu va mai fi niciodata ce-a fost pt mine.

Eu inca sunt socata de toata intamplarea...nu atat cu inselatul ci cea cu bataia. Vreau doar ca mama sa fie bine...sa nu o mai bata, sa nu mai sufere (cum ar putea ???)si vreau....inca incerc sa inteleg cum a putut face asta.

Nu stiu, poate vi se pare ca-s miorlaita sau idioata dar....nu pot accepta gandul ca s-a purtat asa cu mama....si nu pot accepta gandul ca nu o sa-l mai iubesc niciodata , ca nu o sa uit.

Nu stiu daca pot sa explic exact ce simt....imi vreau tatal inapoi si simt ca nu o sa-l mai am vreodata.

Si-as vrea sa pot sterge toata durerea mamei...sa nu fi existat pt ea asa ceva.

 

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata

lumea vrea sa stea la umbra.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tocmai riana , in cazul meu eu am fost cea care i-a despartit ! si pina la separartea finala au urmat si alte faze asemanatoare, desi nu la fel de aprinse pentru ca eu eram intre ei...trebuie sa va ganditi cumva sa stea cineva cu ei, omul poate fi imprevizibil si nu stii ce ii mai poate face [V] cat despre rusine riana .... nu te supara daca a indraznit sa faca asta ...cred ca nu mai are prea multa consideratie fata de sotia/mama copiilor lui si fata de voi ca si copii ; mie personal mi-au trebuit ani de zile timp in care nu am vorbit cu al meu tata, sa trec peste aceasta poveste

oricum sper sa te poti calma si sa porti o conversatie cu el si din pacate niciodata nu il vei mai putea privi la fel

parerea mea este ca mamei tale trebuie sa ii acordati atentia maxima...pentru ca are nevoie de tot suportul vostru sa treaca peste aceasta intamplare urata ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la ce simt eu acum, la 29 de ani si ma gandesc cum ai putut trece tu, un copil prin asa ceva.

De aceea iti multumesc din suflet ca te-ai oprit la subiectul meu, chiar daca asta ti-a adus aminte de toate prin care ai trecut [flo]

 

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata

lumea vrea sa stea la umbra.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am regasit in randurile si durerea pe care o simti tu, din cauza asta m-am oprit sa te sustin

nu stiu daca am trecut riana peste povestea asta complet.. doar ca la 9 ani eram in tribunale dadeam declaratii despre atentatul tatalui meu la viata mamei mele ; tatal meu m-a obligat sa gandesc la 8 ani ca un om matur

e foarte greu sa intelegi situatii de genul asta

stii cand i-am spus tot ce aveam pe inima legat de povestea copilariei mele ? anul trecut ...dupa 18 ani

m-a privit in ochi si mi-a spus ca "astea sunt greselile tineretii" si apoi mi-a spus ca am sufletul imbatranit

acum in sufletul tau se da o mare lupta pentru omul care iti este tata si il iubesti - si omul care a lovit-o pe mama ta si pe care il dispretuiesti intr-un fel

cat despre o solutie potrivita pentru toti , probabil veti gasi dar durerea acestui incident ...nu va disparea

nu pot sa imi imaginez ce este in sufletul mamei tale ca femeie/mama/sotie cred ca se simte foarte rau

imi pare tare rau ca treci prin asta [V][V]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... Imi pare rau ca treci prin asa ceva...

 

Acum sa iti spun ceva care poate o sa iti sune un pic aiurea... Acesta nu a fost singurul episod de abuz din partea tatalui tau. Ca sa se ajunga la asta trebuia sa treaca prin toate etapele abuzului. Nu se intimpla asa de exagerat de prima data. Abuzul se intimpla pe trepte, de fiecare data mai mult, mai frecvent si mai dureros. Nu da inapoi niciodata dar nici nu se sare asa pe ultima treapta, orisicit de nebun poti fi.

 

Abuzul asta este o batalie pentru putere, pentru control. Persoana care abuzeaza este la fel de adicta persoanei care este abuzata. E un scripete de relatie care este stricat. Un joc din ala cu fringhia in care unul este de-o parte si celalalt de cealalta parte si trag unul spre altul din toata puterea. Isi pierd energia facind lucrul acesta inutil, obositor si risipitor. Normal ar fi sa o lase naiba de fringhie si sa mearga la plimbare de mina...

 

Parerea me personala este sa o indepartati pe mama voastra pentru macar o saptamina. In timpul asta iesiti la plimbare, mergeti la coafor, mergeti in vizite, la magazine... orice... dar nu stati acasa si vorbiti de el... Fa-o sa se simte valoroasa, frumoasa si importanta.

 

In acelasi timp faceti un consiliu de familie si vorbiti cu tatal tau, fara mama ta de fata. Spuneti-i ca abuzul nu este permis de lege si ca data viitoare veti suna la politie sa vina si sa il indeparteze de casa. Restabiliti hotarele de respect. Ferm.

Abuzul asta impinge aceste hotare de limita de fiecare data mai mult. Readuceti-le la normal. Daca se simte ok, vorbiti si de cealalta femeie.

 

Fiti calmi si incercati sa vedeti daca se mai poate repara ceva. Daca nu, sugerati-le sa se separe si sa isi traiasca batrinetea linistiti, departe unul de altul...

 

Alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar ca sa intelegi gestul tatalui tau ...cred ca iti vor trebui 1000 de ani si tot nu vei avea un raspuns, pentru ca de fapt nimic nu justifica un comportament de genul asta

e in firea omul sa gaseasca scuze unui om drag...dar aici nu ai ce [:(!]

trebuie sa fii foarte puternica pentru mama ta !!! cred ca alaturi de oamenii dragi care simt ca o iubesc va trece putin mai usor peste

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la fel as face, oricat de mult imi iubesc tatal, n-as risca sa imi pierd mama in felul asta. Si mai stii? poate ar fi un dus rece si pentru el, poate ca NU MAI REALIZEAZA ce face, e orbit de fufa aia... Si doi: in urmatoarea perioada nu as mai lasa-o pe mama singura, mai ales cu el. Reactia a fost mult prea violenta, ca sa mai fie o joaca[V]

 

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

 

Pozici cu noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...