Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Promisiuni!


Recommended Posts

Asta e un subiect super sensibil pentru mine... Ma deranjeaza, enerveaza, dezamageste etc cumplit cand cineva nu-si respecta propmisiunile. Motiv pentru care eu nu prea promit nimic ( spun totdeauna ca voi face tot ce pot dar nu promit [;)]) dar totusi atunci cand promit ma tin de cuvant. Dar am invatat in timp ca este mai bine sa nu 'cer' promisiuni... Si acum imi aduc aminte cand pe la 7 ani mi-au promis ai mei ca-mi cumpara patine pentru gheata, si la putin timp dupa promisiune o vecina de-a mea si-a rupt un picior la patinoar...Ce credeti? Nu am mai primit patinele mult dorite decat pe la 10 ani [:D] si in fiecare iarna urlam cat puteam ca promisiunea e promisiune... acu' inteleg ca de fapt eu sunt traumatizata haha... si a trecut destul timp de atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

as vrea, dar uneori nu pot.

 

Am tendinta sa "ma arunc" sa promit cit mai multe, si chiar vreau sa le fac, dar descopar pe parcurs ca n-am timpul fizic sa le respect pe toate. Iar sa ma clonez nu pot.

 

De exemplu, daca vb. cu 5 prieteni la telefon, intrebarea inevitabila e "cind ieshim undeva" - si daca mai suna inca 3, iar intreaba cind ieshim.

Imi planific ziua de maine si poimaine, si intre timp descopar ca am de lucru sau trebuie sa plec din orash.

 

Si nu e nimic mai neplacut decit sa spui cuiva ca nu e pe lista ta de prioritati... si pe el poti sa-l amini, ca a aparut altceva mai important. [bang]

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by OlgaTarziu

Eu promit greu dar daca promit atunci onorez promisunea facuta. Iar daca faci o promisiune ca parinte, mai bine ti-o tii. Asta a fost ceea ce m-a invatat tatal meu prin contra-exemplul perfect (ceva de genul asa nu). De asemenea sunt un om foarte punctual si ma scot din minti eternii intarziati. Eu zic ca tine de disciplina interioara.OlgaWhen you're strangeFaces come out of the rainWhen you're strangeNo one remembers your name-The Doors-


id="quote">id="quote">Subscriu la TOT ce ai scris, Olga! De-aia am si postat subiectul; un tata ca al tau... din pacate!"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/vreausatevad/album?.dir=/93f2re2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu marturisesc ca nu prea inteleg faza asta cu promisiunile. Adica voi chiar asa ziceti, promit? Ca eu nu am zis in viata mea asa ceva, insa daca am zis un lucru, apai il fac, pentru mine e suficient. Ne intalnim la ora cutare in cutare loc, apai chiar ne intalnim, te ajut cu aia, chiar o fac, o dreg pe aialalta si chiar o dreg. Nu vad cu ce se schimba lucrurile daca "promit", eventual daca as fi neserioasa si m-as angaja de flori de cuc la lucruri pe care nu le fac. Este o chestie de intarire a credibilitatii promisul asta? Pe mine m-ar deranja enorm sa ma puna oamenii sa promit ca fac cutare sau cutare lucru.

 

pisici, flori si jucarele

 

______________________________

When the heart is full of love, the world is full of beauty

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus...mai sunt oameni f.neincrezatori carora trebuie sa le spui "promit".Eu personal nu prea promit, de fapt asa le si spun:"Incerc sa fac, dar nu promit", deoarece mi s-a intamplat sa nu-mi pot onora promisiunea si m-am simtit....PROST.

Iar cand cineva nu-si onoreaza promisiunea catre mine nu ma supar daca-mi explica de ce nu a reusit.Se mai intampla cum de altfel mi s-a intamplat si mie, nu!Dar cand nu ma suna sau nu vine sa-mi explice ...ce s-a intamplat [:(!].Initial ma gandesc ca poate a intervenit ceva si respectiva persoana nu a reusit, dar cand trece ceva timp ....sau te intalnesti si-ti spune inocenta(sau indiferenta)"am uitat pur si simplu"...iti vine sa [haibat].

 

Si toleranta are o limita!Voi ce spuneti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa nu promit decit ceea ce pot sa fac, de aceea mai folosesc expresii de genul: "incerc", "fac tot posibilul", "mai vorbim"... dar daca mi se cere expres sa promit si este chiar o problema atunci ma dau peste cap sa fiu parolista.

Cit despre promisiunile facute mie ... la capitolul asta stu mai rau... nu-mi "promit" nimic... imi propun cite ceva si mai devreme sau mai tirziu realizez lucrul respeciv dar fara sa ma conditionez.

Despre cei din jurul meu pot spune ca cei mai multi sint seriosi atunci cind promit, putinele persoane care n-au facut-o am incercat sa nu ma mai bazez pe ele si chiar mi-a ramas un gust usor amar... asta in conditiile in care putine au fot cazurile in care le-am cerut eu sa-mi promita ceva.

 

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi tin promisiunile facute altora si in mare parte si cele facute mie ( de obicei ceea ce-mi promit mie incalc doar pentru a nu suferi cei din jurul meu).

De exemplu am promis ca ma intalnesc cu cineva... si sincer de data aceasta pur si simplu nu vreau sa-mi tin promisiunea... Nu vreau sa respect ceea ce am promis pentru ca persoana respectiva m-a ranit pe mine si cel mai rau mi-a ranit copilul si sotul, persoana respectiva merita sa nu-mi respect promisiunea... E vorba de fosta sotie a sotului meu si mama copilului meu... I-am promis ( pentru a o putea convinge sa ma lase sa-l iau pe fiul meu acasa - tot pentru a respecta o promisiune facuta copilului meu, aceea de a-i serba ziua de nastere-) ca voi merge cu ea la cumparaturi pentru scoala - ce-i drept i-am spus ca vom merge impreuna ( nu i-am spus ca-i promit) dar sa nu-i spuna sotului meu deoarece acesta nu este de acord si ea in secunda doi l-a si sunat si i-a spus ca voi merge cu ea asa ca sotul meu s-a suparat pe mine si m-a rugat sa nu ma duc asa ca nu cred ca ma voi duce.

 

copilul meu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu este o greseala de tipar. Sunt casatorita cu un om care a mai fost casatorit si are un baietel din prima casatorie. Cand vorbesc despre Andrei (copilul sotului meu) sau ma gandesc la el spun copilul meu pentru ca il iubesc enorm si pentru ca eu il consider copilul meu. De fapt, desi natural nu este copilul meu, Andrei este copilul meuid="red">

 

copilul meu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...