Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa intervin sau nu in casnicia finei mele?


Recommended Posts

Din primele 5 propozitii ale tale am inceput sa imi pun intrebari relative la cat esti tu de prietena cu "prietena" ta. Sincer!

Iar apoi toata descrierea care i-o faci sotului ei, si motivele pe care TU le gasesti ca au determinat-o sa il accepte pe el si apoi sa se casatoreasca...

Crede-ma, nu te cunosc, insa nu te-as vrea ca prietena. Cel putin nu vazand primul tau comentariu. Mi-a dat efectiv frisoane!

 

Acum sa iti spun, care e parerea mea, si de ce nu te consider prietena ei:

In primul rand, daca zici ca erati atat de bune prietene, ai fi putut sa ii spui la un pahar de suc, ce crezi tu despre cel care ii era atunci prieten. Si subliniai ca ai considerat sa ii spui ce ai pe suflet in numele prieteniei care va lega.

 

Apoi ea tinea sau nu cont de parerea ta. Era libertatea ei.

 

Daca atat de mult te deranja prietenul ei respectiv acum sotul ei, nu trebuia sa te fi incurcat sa ii nasesti. Ii spuneai ei in fata, ca nu iti face o mare placere compania lui, dar ca accepti cu drag sa va intalniti doar voi doua, "ca intre fete". Iar ea, ca o fata desteapta ce e (am vazut asta in descrierea pe care i-o faci), ar fi putut sa inteleaga asta. IN definitiv ce imi place mie, nu trebuie neaparat sa placa la toata lumea!

 

Acum situatia e injusta ptr ei, si incomoda ptr tine. NAsii trebuie sa sfatuiasca obiectiv finii, iar tu - avand in vedere parerea pe care o ai despre el, nu vei putea fi niciodata obiectiva.

Pacat!

 

 

[cit]Lumyid="red">- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] id="blue">id="Book Antiqua">(11 Martie 2004)


Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.

id="right"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Miramar ,si daca i spui ce gindesti despre sotul ei ce rezolvi?

Avind in vedere ca e secretoasa si nu vrea sa-ti spuna nimic ,asta inseamna ca nici sfatul tau nu-l doreste.Lasa lucrurile asa cum sint.Parerea ta nu conteaza.

Ce-si face omul isi face cu mina lui.E constienta de situatie,e matura ,e vaccinata[:D].Las-o ,ca stie ea ce face.Probabil ca intr-o zi iti va spune .

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a deranjat faza cu hotelul de 5 stele. Nici eu nu mi-as permite sa imi fac nunta acolo. Asta ma face prapadita? Faptul ca poate nu stiau sa danseze inseamna ca erau timorati? Preferai sa faca un mare show si sa faca nunta praf?

 

Oamenii se impart in prapaditi si finuti in viziunea ta?

 

Strict la problema, avand in vedere ca sunteti nasi(=parinti spirituali) cred ca ar fi bine sa stati de vorba mai intai cu ei separat, mai intai cu el si dup-aia cu ea, si eventual o discutie in 4. Animalul asta o avea si calitati de a stat cu el si s-a maritat pana la urma. Oricum ar fi nu va faceti ca nu vedeti nimic, ca tocmai asta e rolul vostru, sa-i ajutati.

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la ce au spus clover (penibila descrierea fazei cu nunta, de unde multe concluzii despre o astfel de mentalitate) si spic de griu nu pot sa adaog decit ca ma intreb cum s-ar simti autoarea topicului daca cineva i-ar descrie ei sotul in stilul de mai sus; iar o discutie cinstita n-ar putea fi decit cu ambii fini (daca nu ai facut-o la timp, pina nu s-a maritat cu el- cind ti-a cerut parerea)

 

http://community.webshots.com/user/vara2006photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la comentariul lui spic de griu. tonul si atitudinea ta sint critice la adresa tuturor. nu stiu daca atitudinea asta o ajuta pe prietena ta sau relatia ei cu tine. mai gindeste-te inainte de a lua o hotarire atit de importanta.

 

Oana si Matei (25 februarie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie nu mi se pare ca a fi prietena cu cineva inseamna sa-ti pierzi obiectivitatea in aprecierea defectelor persoanei respective....

prietenii ti alegi, este adevarat, dar unde gasesti prietenul ideal, fara nici o urma de defect... cu toate calitatile ideale in conceptia ta...??? fiecare om are defectele lui, mai mari sau mai mici. ceea ce pentru unul reprezinta un mare defect, pentru altul poate parea mic etc.

Vreau sa spun ca - in ciuda descrierii pe care i-ai facut-o finei tale - eu nu pun la indoiala prietenia ta fata de ea...

Eu pun la indoiala prietenia ei fata de tine....

mie mi se pare ca nu vrea sa fie ajutata.

Situatia ei nu este fericita dar, nici nu vad vreun strigat de ajutor din partea ei.

Si atunci,.... la ce bun sa te amesteci?!

Pentru noi o palma data de sot este o tragedie. Pentru ea poate nu este... spuneai ca a afirmat ca "nu-i un capat de tara"... Poate te mintea, poate se mintea pe ea insasi dar, poate chiar simtea lucrul acesta. Mi-amintesc ce-mi spunea o prietena despre o colega de-a ei de serviciu "altoita" de sot. Venea tipa vesela la serviciu cu ditamai vanataia in diverse locuri; colegele o compatimeau cum poate trai langa un asemenea om... iar ea le replica vesela ca nu conteaza vanataia caci <<cum o "impaca" Gigi.... nu a "impacat"-o nimeni, nicoodata....>>

Eu, deocamdata, in lipsa cererii ei, nu m-as baga!

 

Laura mama lui Dimitrakis

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai pt ca ii era prietena nu i-a spus parerea ei. Cum a mai spus cineva, sfaturile sunt facute pt a nu fi ascultate. Nu cred ca daca ii spunea ce crede despre viitorul sot nu s-ar mai fi maritat. Sa fim seriosi, e o parere, poate de sotul fiecareia mai zice cineva ceva de rau si asta nu inseamna ca il asculti sau ca gata rupi relatia cu el. Si eu cred ca s-a maritat ca se marite odata, cu atat mai mult era inversunata sa se marite, sa se vada odata la casa ei , ca si celelate prietene. Greseala ei, in fond. De care probabil e constienta.

Referitor la diferentele intre ei doi, sunt diferente de clasa si educatie, nu cele financiare sunt marea problema. Iar diferenta de educatie se vede de la o posta, nu vad de ce ati sarit toate cu gura sa certati biata fata ca il face mitocan. Poate chiar e. Realitatea este ca ea e o tipa educata si el mai din topor din ce a descris Miramar. De aici o sa aiba numai probleme. Faptul ca s-a casatorit cu el e o greseala, dar numai ea o poate rezolva.

Referitor strict la intrebare, eu zic sa nu te bagi, eventual sa incepi o discutie sa o intrebi daca are probleme, etc... Dupa cum zici ca are firea nu cred ca o sa ai prea mare succes. Las-o pe ea sa iti ceara parerea. In genul asta de cazuri, ea o sa se supere pe tine, poate ii spune si lui si daca decid sa ramana impreuna, unul din ei sau amandoi nu o sa te suporte. Din exeprienta am invatat ca cuplurile isi rezolva singure problemele, isi cam spun unul altuia tot si la final tot tu cazi prost ca te-ai bagat.

 

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valeu, fereste-ma de prieteni, ca de dusmani ma feresc singura!

 

Ce fel de prietenie e asta, daca tu poti sa spui lumii intregi parerea ta despre ei, da lor nu le poti spune? Sa ai ochii deschisi intr-o prietenie e bine, dar fie ii spui ei parerea ta, fie nu o spui nimanui. Asta e ce numesc eu prietenie. DISCRETIE!

 

Cind ai spus "da" sa le fii nas, ai ales o responsabilitate. Aceea de a fi linga ei. Asta inseamna si sa iti spui cinstit parerea. Asumindu-ti chiar sa ii pierzi ca prieteni (dar sincer, eu sa aud ca ai pus povestea mea pe un forum, fara sa ma intrebi si fara sa vorbesti cu mine inainte, viatza mea personala pe tapet, brrrrrrrrrrrrrrrrr, aici chiar mi-ai pierde prieteneia). Una e sa spui povestea ta, si alta a unor oameni care nici macar nu au idee ca au ajuns subiect de discutie.

 

Off topic: Fetelor care spuneti ca sfaturile nu sunt date pt a fi urmate, de ce ne mai obosim sa scriem aici? [hia] Depinde cum dai un sfat, daca il umplii de "trebuie", bineinteles ca va fii respins... Eu am primit putine sfaturi din astea, in care "trebuie" lipseste, in care a fost dat ca sfat si nu ca sentinta. Le-am ginsit pe toate si pe cele potrivite le-am pus in practica. Nu orice sfat e potrivit cind e intors pe toate partile, asa ca sa nu fim dezamagiti cind nu e pus in practica. Un prieten adevarat il va asculta si il va gindi, dar sa ii lasam libertatea de a alege: e viatza lui in fond si e dreptul lui sa faca si greseli, chit ca ii s-a atras atentia!

 

----------------

 

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite si parerea mea. Nu te baga. Ea nu ti-a cerut ajutorul, nu ti s-a plans, nu ti-a dat macar de inteles ca este intr-o situatie delicata. Poate ca ea considera ceea ce s-a intamplat o problema interna a relatiei lor, care problema poate si trebuie rezolvata in doi. Toti avem momente si momente in cuplu, dar nu dam buzna peste prieteni de cate ori mai racnim unul la altul.

Tu ai pierdut momentul prielnic de a-i spune parerea despre el. Atunci cand ea avea indoilei, daca el este sau nu alesul, atunci ai fi putut sa afli de la ea ce anume o facea sa se intrebe si ai fi putut sa-i arati cu diplomatie ce ti se parea tie ciudat. Daca n-ai facut-o atunci, nu poti sa te duci acum la ea, la x ani de cand ei se cunosc, si sa-i spui, stii eu nu l-am placut niciodata.

Sunt convinsa ca ai motivele tale sa nu-l placi, ai propriul sistem de valori prin care treci oamenii si-i imparti in diverse categorii, dar, totusi, nu uita ca in acea situatie de criza(cearta lor) EL a fost cel care ti-a telefonat sa-ti spuna ce-a facut si sa-ti ceara ajutorul. Asa ca, marlan sau nu, tipul are o mare bila alba, pt ca a constientizat instant ca a gresit si a si luat masuri: a lasat mandria la o parte, faptul ca se face de ras in fata cuiva, faptul ca va fi judecat, si a pus mana pe telefon, sa te sune pe tine, nasha lor, si prietena buna a ei, si sa-ti ceara autorul. Lucru pe care fina ta, si prietena ta buna, nu l-a facut!!!El a fost cel care si-a recunoscut vina si totodata ti-a acordat un mare credit, punand deasupra mandriei personale faptul ca tu esti prietena ei( era mai important sa se simta ea bine decat sa ai o parere buna despre el). Prin prisma acestui lucru eu mi-as pune intrebari daca el chiar n-o iubeste. Mie imi cam suna a dragoste cand te faci presh ca sa-i fie celuilat bine. Metaforic vorbind!Gandeste-te ca ea e mandra si secretoasa si ii e rusine sa spuna ca a fost lovita; asa ca el ar fi fost in siguranta, nu afla nimeni ce a facut. Ea nu spune, el nu spune, toata lumea ii crede o familie fericita. Dar el a spus! Asta m-ar pune pe ganduri. Inainte sa-i deschid ochii prietenei mele asupra bestiei de barbat, i-as deschide eu asupra lui, sa ma conving ca am dreptate.

 

Creta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...