Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa intervin sau nu in casnicia finei mele?


Recommended Posts

quote:Miramar a scris:

Am o prietena din scoala generala. Ne cunoastem prin urmare de mai bine de 20 de ani. Ca orice om are calitatile si defectele ei. Este din fire cam invidioasa, cam mitomana si cam secretoasa. Probabil ca, daca as fi cunoscut-o astazi nu m-as fi apropiat de ea dar dat fiind ca ne leaga atatia ani si amintiri comune imi e draga si pretuiesc prietenia noastra. La viata ei a avut o singura relatie serioasa, dar persoana era una desi simpatica si inteligenta un pierde-vara impatimit, in rest doar relatii pasagere. Acum vreo 4 ani l-a cunoscut pe sotul ei. Un grasan si un urat, fara educatie, cam mitocan, gen smecheras de cartier, fara o letcaie in buzunar. Dp meu dv. eu, si ceilalti prieteni ai ei nici nu ne-am fi uitat la el. Mentionez ca ea este o femeie educata, cu gusturi fine, cu o cariera promitatoare si o situatie financiara foarte buna, este inalta, slaba si draguta. La momentul la care l-a cunoscut, noi, celelalte prietene ale ei eram implicate in relatii serioase ce durau de ani de zile, eu chiar urma sa ma casatoresc in anul respectiv. Eu vad lucrurile cam asa - s-au cunoscut, ea nu intentiona sa aiba o relatie asa serioasa cu el dar jinduia la asa ceva uitandu-se la noi celelalte. Astfel s- a lasat angrenata intr-o situatie fara iesire. El, foarte flatat si covarsit de faptul ca ea i-a dat atentie (mentionez ca ea a fost cea care "l-a agatat") facea orice numai sa inainteze lucrurile, sa o pastreze. Te cred si eu, avea impresia ca l-a apucat pe D-zeu de-un picior. La cateva luni dupa nunta mea ea era deja ceruta, cu inelul pe deget. Din acel moment el presa tot mai mult inspre nunta iar ea cam tragea inapoi. Eu nu ma dezmeticisem inca bine dupa nunta mea, luna de miere etc ca sa stau sa vad clar ce fel de om e el. M-am trezit ca sunt de acord sa-i nasesc fara sa stiu sigur daca vreau acest lucru. Apoi am urmarit-o pe ea cum isi punea tot felul de intrebari daca o fi bine, daca el e alesul etc etc, ma intreba pe mine daca am fost sigura de ceea ce vreau si-asa mai departe. Atunci ar fi trebuit sa-i spun probabil ca eu nu-l vad prea bine pe baiatul ala, ca mi se pare mult inferior ei, ca pur si simplu este atat de incult incat nu avem subiecte de conversatie comune, si nu inteleg ce annume comunica ei intre ei. Anyway ca sa scurtez povestea s-au casatorit iar noi le-am fost nasi. La nunta i-am cunoscut si familia lui si prietenii lui - niste.....prapaditi la fel ca el ce sa spun. Erau atat de prapaditi si timorati incat la nunta asta, care era destul de fastuaosa, organizata la un hotel de 5 stele din Bucuresti cu tot tacamul - nici nu stiau cum sa se poarte, nu prea dansau, nu prea faceau nimic, de frica probabil sa nu se faca de ras. Anyway a trecut si nunta. Au aparut certuri, probleme, pretentii financiare de-ale lui - sa-i cumpere masina de ex. Vorbeste despre apartamentul ei (cumparat si renovat inainte de casatorie) ca si cand ar fi al lui si el face si drege si dispune dupa cum vrea de el. Sa nu va mai spun ce limbaj de cartier foloseste finul meu. Intre timp draguta de fina s-a trezit ca vrea copii si mai ales influentata de mine care am probleme in a concepe s-a gandit sa se puna pe treaba ca cine stie, poate nu reuseste nici ea usor. I-a iesit insa din prima luna. Acum este gravida in luna a3-a. Totul a culminat saptamana trecuta cand primesc un telefon de la finul care imi spune ca s-au certat ingrozitor, ca ea l-a facut cu ou si otet, ca l-a insultat etc si ca el n-a mai rezistat si "i-a dat una peste cap", iar acum ea s-a inchis in dormitor si nu mai vrea sa iasa/vorbeasca. Eu m-am socat nu i-am spus decat ca sub nici o forma nu ar fi trebuit sa faca asta si ca o sa vorbesc cu ea si i-am inchis telefonul. Am sunat-o pe ea dar evident cum e ea secretoasa si stanjenita probabil de situatie nu mi-a raspuns. Mi-a trimis un sms- spunand ca e bine si ca ma suna ea a doua zi. Evident a doua zi m-a sunat si a scaldat-o ca s-au certat intr-adevar ca ea a exagerat si ca la un moment dat el i-a dat un bobarnac si ea din asta a facut capat de tara cand de fapt era un nimic. Eu m-am facut ca inghit povestea dar de atunci stau si ma gandesc, oare n-ar trebui sa spun ceva totusi?

 

Sunt indoita, realizez ca o prietena addevarata ar fi incercat sa-i deschida ochii inainte sa se marite, realizez ca acum ea e gravida si ca vorbele mele ar putea lasa un copil fara tata dar pe de alta parte el mi se pare un badaran imputit care nu se ridica nici la degetul ei mic si in plus o persoana interesata de situatia ei financiara si de statutul ei, un profitor. Cand mai adaug si violenta ma gandesc ca poate i-ar fi mai bine fara el decat cu el. Voi ce spuneti? Ce sa fac? Am discutat situatia asta cu niste prieteni de-ai nostrii care sunt mai in varsta si care sunt persoane discrete. El mi-a spus categoric ca ar fi trebuit sa intervin inainte de a se casatori, ca o adevarata prietena asta ar trebui sa faca si ca si acum nu e timpul pierdut, iar faptul ca ea e gravida nu e decat o scuza patetica si ca asa cum vede el lucrurile, data vitoare se poate sa ma trezesc cu ea cu ochii umflati la usa, ea pe de alta parte a fost de parere ca in general nu trebuie sa te bagi in casnicia altuia, ca numai ei 2 pot sti exact cum sta situatia si ca ea e o femeie desteapta care a ales in cunostinta de cauza iar acum suporta consecintele, daca si cand nu va mai putea duce va sti singura ce trebuie sa faca.

 

Ei bine oscilez intre aceste 2 variante. Voi ce spuneti?? Ce ma sfatuiti sa fac? Sa tac sau sa vorbesc?


id="quote">id="quote">

 

 

Nu,nu ai nici un drept.Cu atat mai mult cu cat numai prietena nu-i esti si nici nu ti-a cerut nimeni parerea sau ajutorul!.Este foarte urat din partea ta sa vb asa despre sotul ei,despre ei..iar faza cu nunta m-a lasat masca..Probabil pt tine oamenii se impart in bogati si prapaditi.Iar astia prapaditi sunt needucati,mitocani si mai stiu eu..In fine,as mai adauga ca atunci cand nasesti un CUPLU,ii nasesti pe amandoi si-ti asumi niste responsabilitati care-i vizeaza pe AMANDOI,nu doar pe unul din ei.II ajuti in aceeasi masura pe amandoi si le esti alaturi,caci asta inseamna sa fi parinte spiritual.

o zi buna.[flo]

 

 

POZE

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ce te deranjeaza pe tine in relatia/casnicia prietenei tale ? Faptul ca ea a fost abuzata, faptul ca sotul nu se ridica la nivelul ei ?

 

Oamenii, cand au nevoie de ajutor, il cer. Prietena ta, dimpotriva, incearca sa mascheze faptul ca ar avea nvoie de ceva din partea ta. Asa cum au spus fetele, ea e destul de matura si inteligenta sa gaseasca singura o solutie.

 

Eu cred ca ce poti face tu e sa te arati disponibila fata de ea, pentru cand (si daca) va vrea sa-ti ceara ajutorul. Sa fii deschisa, sa nu o judeci, nici pe ea nici pe sotul ei (judecandu-l pe el, judeci alegerea ei, deci implicit pe ea), sa-i fii alaturi indiferent ce face si ce alege, sa-i dai sentimentul ca se poate baza pe tine neconditionat. Parerea mea e ca asta fac prietenii.

 

Numai bine[:)].id="Arial">

 

************

Liid="Arial">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de Miramar

Este din fire cam invidioasa, cam mitomana si cam secretoasa. daca as fi cunoscut-o astazi nu m-as fi apropiat de ea. a avut o singura relatie serioasa, dar persoana era un pierde-vara impatimit...

 

sotul ei. Un grasan si un urat, fara educatie, cam mitocan, gen smecheras de cartier, fara o letcaie in buzunar...eu, si ceilalti prieteni ai ei nici nu ne-am fi uitat la el.

 

Mentionez ca ea este o femeie educata, cu gusturi fine, cu o cariera promitatoare si o situatie financiara foarte buna, este inalta, slaba si draguta...ea nu intentiona sa aiba o relatie asa serioasa cu el dar jinduia la asa ceva uitandu-se la noi celelalte...familia lui si prietenii lui - niste.....prapaditi la fel ca el ...prapaditi si timorati ... nici nu stiau cum sa se poarte, nu prea dansau, nu prea faceau nimic, de frica probabil sa nu se faca de ras.

 

o prietena adevarata ...

 

el mi se pare un badaran imputit care nu se ridica nici la degetul ei mic si in plus o persoana interesata de situatia ei financiara si de statutul ei, un profitor. Cand mai adaug si violenta ma gandesc ca poate i-ar fi mai bine fara el decat cu el.

Am discutat situatia asta cu niste prieteni de-ai nostrii care sunt mai in varsta si care sunt persoane discrete.


id="quote">id="quote">

o prietena adevarata ... NU esti, in nici un caz! si cum iti permiti sa discuti cu altcineva problemele altora? ei sunt discreti. Tu NU!!! tu faci si mai mult, pui viata altora pe un forum public!

 

si te mai miri de ce fina alege sa taca si sa nu-ti ceara sfatul... [xx(]

 

dya, spic de grauid="red">, [flo]

 

 

Nunta noastra - 3 Iunie 2006

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt de acord cu fetele care spun ca nu a fost frumos modul tau de a descrie prietenia cu fata asta felul cum ai descris familia lui si pe el .....si chiar ca ai spus tuturor despre viata cuiva...

si,in general,oamenii nu se impart in cei care au si cei care n-au....

iar cei care n-au, care sunt niste "prapaditi" nu inseamna ca sunt "saraci" sufleteste....si reciproca e valabila!

cat despre omul acela si ce i-a placut ei,ce are el in interior nu prea ai de unde sa stii.....

dar de unde ai aflat ca el vrea masina?

ti-a spus el sau ea?

in fine,tu vrei sa stii daca sa te bagi sau nu.....avand in vedere parerea "buna si obiectiva" pe care o ai vis-a -vis de el....in parte si fata de ea.....parerea mea,chiar daca te superi, e sa nu te bagi!

 

 

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!

 

 

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]

---------------------------------------------------

Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, dar ce sariti asa pe Miramar?! Ea v-a intrebat daca sa taca sau sa vorbeasca, nu v-a pus sa-i analizati gradul de prietenie cu fina ei! Si da, este un forum public dar nu a dat date concrete despre acel cuplu, nici macar despre ea nu se stie mare lucru.

 

 

Brrr, parca ti-e si frica sa mai postezi p-aici ca-ti vezi numai castane [alcool]!

 

 

 

 

[mamica] si Mihai Nicolae [baietel] - my little treasure (1 august 2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SPUNE-I.

 

Cu cat mai multi ii vor spune cu atat va reusi mai repede sa isi recunoasca ei insesi ce i se intampla. si sa ia masuri. eventual inainte sa ajunga la 40 de ani cand din n motive ruptura e mult mai grea. Inainte sa ajunga la concluzia ca si-a facut praf viata si e prea tarziu ca sa mai faca ceva si ii vine sa urle dupa viata ei!

 

Chiar daca se supara pe tine si tot se merita. Poate vorbele tale o vor ajuta cat de putin sa vada adevarul si sa isi aseze viata pe un drum normal.

 

 

My life stinks

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by MADYN

Mey, dar ce sariti asa pe Miramar?! Ea v-a intrebat daca sa taca sau sa vorbeasca, nu v-a pus sa-i analizati gradul de prietenie cu fina ei! Si da, este un forum public dar nu a dat date concrete despre acel cuplu, nici macar despre ea nu se stie mare lucru. Brrr, parca ti-e si frica sa mai postezi p-aici ca-ti vezi numai castane [alcool]![mamica] si Mihai Nicolae [baietel] - my little treasure (1 august 2006)


id="quote">id="quote">pai si care e problema?![:D]ea a spus ce gandeste.....eu am spus ce gandesc....despre ce gandeste ea!.......si in concluzie,CONCLUZIA [jamaica]e o tara libera.....din cate stiu eu!acu' stiu ca am vorbit in numele la toate celelalte din gasca care s-a revoltat,da' doar ne-am revoltat.....ce mare lucru?(vorba lu' fi-meu!id="red">id="size1">)si daca a vrut parerea (mea!) am spus si eu ce cred.....e vre-o suparare? noroc [berica] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]---------------------------------------------------Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by MADYN

Si da, este un forum public dar nu a dat date concrete despre acel cuplu, nici macar despre ea nu se stie mare lucru. Brrr, parca ti-e si frica sa mai postezi p-aici ca-ti vezi numai castane [alcool]!


id="quote">id="quote">Nici mie nu-mi place modul in care a fost apostrofata pentru ca a postat. Nu a spus familia cutare, ca sa fie aratati cu degetul, din ce stim poate fi vorba si de ea, sora ei, o ruda, sau o prietena. Sau pur si simplu o poveste inventata.Ceea ce vreau sa spun e ca nu conteaza a cui poveste a spus-o atata timp cat nu a dat date din viata lor reala, nu a facut sa poata fi recunoscuti.Chiar nu inteleg de ce spuneti ca le-a facut publica povestea, vorbim aici de multe ori despre problemele altora si nu se aprinde nimeni pentru asta.Mami de fetita (1999)si baietel (2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai in primul rand gusturile nu se discuta ce iti place tie nu ii place ei si invers. In al doilea rand e urat din partea ta sa vorbesti asa despre finii tai.

Daca totusi te hotarasti sa vorbesti cu prietena ta, ai grija ce limbaj folosesti. Unul prea dur nu ar face-o decat sa se inversuneze impotriva ta si atat, sa te indeparteze de familia ei.

 

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu una m-am revoltat mai tare de faptul cum sunt priviti oamenii...in prapaditi si amarati si in cei care stiu sa danseze si au nu stiu ce familii bogate si "bine".....de faptul ca un om gras si urat nu are nici o valoare.....

ca a facut publica povestea cuiva e mai putin relevant.....

sper ca am fost inteleasa....

 

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!

 

 

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]

---------------------------------------------------

Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...