Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa intervin sau nu in casnicia finei mele?


Recommended Posts

Incep prin a spune ca am fost foarte socata de cele spuse de unele dintre voi. Nu am cuvinte sa spun cat de socata - nu ma cunoasteti si nu va cunosc insa va este foarte usor sa jigniti oamenii - "numai prietena nu-i esti" , "nu mi-as dori o astfel de prietena ", "fereste-ma de prieteni ca de dusmani ma feresc singura". Efectiv tremur cand ma gandesc.

 

Eu nu am fost decat sincera in descrierea mea. Am spus clar ca tin la ea si pretuiesc prietenia noastra, atat de mult incat am inchis ochii asupra faptului ca alesul ei nu mi-a placut din primul moment in care l-am cunoscut, ba chiar am facut un sacrificiu - eu chiar asa il simt, calcandu-mi pe inima si convingandu-l si pe sotul meu sa faca asemenea si fiind de acord sa le fim "parinti spirituali". Mi-a fost greu sa-i spun ceva la momentul la care as fi putut sa o fac pentru ca opinia mea despre el nu se cristalizase inca - nu stiam cat de grava este situatia.

 

Cat despre descrierea nuntii si termenul "prapaditi" sa va raspund cu aceeasi moneda -cautati explicatia in DEX - prapaditi nu inseamna ca ma refer neaparat la partea financiara sau nu numai la aceea, daca voi v-ati simtit lezate este problema voastra. Prapaditi in gandire si in atitudine, "prostul daca nu-i fudul nu-i prost destul". Atitudinea era de "uite-l si pe ala in ce hal se bataie, eu stau aici la masa mandru si superior decat sa ma fac de ras ca ala. In loc sa te simti bine si sa te distrezi si sa iasa o nunta frumoasa. Departe de mine sa iubesc doar oamenii cu stare , dar iubesc oamenii cu bun simt si cu o gandire coerenta si fara orgolii absurde - prin raspunsurile voastre nu ati facut decat sa aratati contrariul.

 

Repet nu iubesc oamenii bogati, la fel cum nu-i iubesc pe cei saraci, nu iubesc oamenii educati, asa cum nu-i iubesc nici pe cei needucati. Iubesc in primul rand oamenii de calitate, care au o coerenta in gandire, fapte si principii. Si de asemenea mi-e greu sa cred ca 2 oameni atat de diferiti din toate pct. de vedere pe care vi le-am descirs de altfel pot sa faca casa buna impreuna. Imi pare rau ca nu am vazut de la inceput lucrul asta si acum caut sa indrept situatia, daca se poate si daca e ceva de indreptat. Si pentru asta voi ma acuzati ca nu sunt prietena buna??? Cineva spunea ca nu sunt prietena adevarata daca pot vorbi de sotul prietenei mele in halul asta. Ce legatura are una cu alta - eu cu ea sunt prietena, nu eu l-am ales pe sotul ei, ea l-a ales, iar eu n-am facut decat sa-i respect alegerea pana acum. Asta inseamna ca nu am voie sa am o opinie proasta despre el????

 

Iarasi vorbiti de discretie. Ne cunoastem cumva, cunoaste cineva personajele?? Am dat nume???? Am tradat increderea cuiva postand aici???

Va legati punctual de lucruri irelevante, fara sa tratati fondul problemei. Asta arata micimea sufletului si gandirii voastre.

 

Problema e simpla - daca spuneam doar atat "am o prietena maritata cu un om de nimic, nu se potrivesc si nici nu stiu cat se iubesc, ea a fost mai degraba indragostita de ideea de stabilitate si de dorinta de a se vedea mireasa, el de statutul ei financiar si in societate, am inchis ochii pana acum ,sperand sa fie doar impresia mea, dar acum ea e gravida si din pacate s-a ajuns si la violenta. Ce credeti ar trebui sa iau atitudine sau nu?"

 

 

La asta trebuia sa raspundeti voi. In schimb voi va legati de ce anume 1)de descrierea pe care i-am facut-o ei - da orice om are defecte ca si calitati - prietenii adevarati te iubesc asa cum esti cu bune dar si cur rele. 2) de descrierea pe care i-am facut-o lui - nu il am deloc la suflet din toate pct. de vedere, cum as putea sa-l descriu in culori frumoase, asta nu ar face din mine o prietena maibuna ci doar o ipocrita; 3) de descrierea facuta unei nunti - de ce v-ati atacat nejustificat, aici nu e vorba de a avea sau nu bani este vorba de a te potrivi- in casnicie inevitabil apar probleme din viata cotidiana si certuri, daca mai ai in plus "nepotriviri" de caracter, de educatie si financiare e si mai grav - asta am vrut sa subliniez.

 

A, si mai spunea cineva ca ar fi trebuit sa apreciez faptul ca el a fost deschis si m-a sunat si a recunoscut ce a facut. Din pacate a facut asta, pentru ca nevasta-sa se inchisese in camera de o zi si nu il baga in seama, iar lui i s-a facut frica sa nu-si piarda locul caldut ce abia l-a obtinut - de aceea m-a sunat sa-l ajut sa pastreze ceea ce are. Nu si-a calcat deloc pe orgoliu recunoscand ceea ce a facut, pentru ca nu regreta fapta, i se parea justificata, pentru ca EA exagerase si l-a facut sa se simta un nimic (ceea ce asta si e) si s-a enervat, ca are si el o limita - astea sunt cuvintele lui. Asa incat nu, nu m-a impresionat deloc sinceritatea lui, dimpotriva m-a scarbit.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si eu zic ca ati sarit prea tare. Plus ca nu se refera ca sunt saraci, ci cam needucati sau nesi...care e o diferenta. Sariti toate aici de parca niciuna din voi nu a vorbit ceva rau de cineva vreodata... Eu am citit postarile ei si la aspirante, si finuta asta e asa rautacioasa cateodata...

 

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miramar,tu la ce mod te gindesti sa intervii?Din experienta mea e o pierdere de vreme!(Posed fini care au fost separati o perioada.)Ei au viata lor ,personalitatea lor si apoi ce se vede dinafara nu e intotdeauna realitatea care se petrece in intimitate.In alta ordine de idei ,e greu de judecat compatibilitatea dintre ei mai ales cind el nu corespunde unui tipar care tu l-ai aprecia.Totusi el ti-a cerut ajutorul?Are incredere in influenta ta pozitiva asupra casniciei lor,a ei...Atentie ce spui, ei se impaca(obisnuinta,copilul care e pe drum,alti factori interni sau externi) si tu daca adopti un mod radical, vei pune capat unei relatii de o viata.In primul rind tu esti prietena ei ,daca reusesti sa afli ce simte cu adevarat ,fara sa o judeci sau evaluezi negativ,poti sa-ti spui opinia moderata.Posibil sa fie un fiasco mariajul lor ,dar faptul ca e foarte rezervata,daca n-a fost asa intotdeauna,reflecta o ruptura in prietenia voastra.

Succes!

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by chiquitita

Si eu zic ca ati sarit prea tare. Plus ca nu se refera ca sunt saraci, ci cam needucati sau nesi...care e o diferenta. Sariti toate aici de parca niciuna din voi nu a vorbit ceva rau de cineva vreodata... Eu am citit postarile ei si la aspirante, si finuta asta e asa rautacioasa cateodata...Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...id="red">


id="quote">id="quote">draguta, ce-ar fi sa citesti mai cu atentie textul initial!!!din cate stiu eu prapaditi nu este echivalent cu needucati.....si daca era needucat si ei i-a placut?!si daca el e needucat nu musai si parintii sa fie....si nu inteleg de ce te superi pe ....mine,ca vad ca eu sunt in principal criticata?!sau ar trebui sa fie numai pareri pro.....sa fim toate un fel de yesmeni?!eu oricum ma retrag ca nu vreau sa fiu in centrul atrentiei,parerea mea,asa cum fac totdeauna e ca nu toti oemenii suntem la fel si nu daca nu suntem bogati si needucati nu inseamna ca nu suntem oameni,sau suntem mai putin oameni....stiu ca nu era cazul povestii ca individul s-a purtat mitocaneste....dar nu mai revin.....am spus ce aveam de spus....si celor care au fost deranjate [flo][asia] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]---------------------------------------------------Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by MADYN

Mey, dar ce sariti asa pe Miramar?! Ea v-a intrebat daca sa taca sau sa vorbeasca, nu v-a pus sa-i analizati gradul de prietenie cu fina ei! Si da, este un forum public dar nu a dat date concrete despre acel cuplu, nici macar despre ea nu se stie mare lucru. Brrr, parca ti-e si frica sa mai postezi p-aici ca-ti vezi numai castane [alcool]![mamica] si Mihai Nicolae [baietel] - my little treasure (1 august 2006)


id="quote">id="quote">Ea a cerut pareri si a primit.Nu inteleg,daca nu cantam in cor ca suntem de acord cu ce face si ce zice,nu e bine?In primul rand nu conteaza cine sunt,ideea e ca a vb foarte urat despre ei...iar ea inafara de faptul ca-i este "prietena"(cum spune ea),ii este si fina.Banuiesc ca tie ti-ar place ca nasa ta sa vina si sa vb asa despre tine si despre sotul tau...Si sa-ti mai spun ceva...lumea e tare mica.Multi pe aci au legat prietenii,se cunosc si cine o cunoaste si-n viata reala ii stie si finii,nu?Plus ca fina ei fiind gravida,s-ar putea sa fie membra dc,ori e probabil sa fie in viitorul apropiat..si sa si vada postarea nasei ei ...Sunt 100% sigura ca fina ei nu ar aprecia deloc,dar deloc,faptul ca i-a pus intimitatile pe un forum si ca a vb cum a vb despre sotul ei.(si se mai mira de ce e secretoasa..pai uite aci un raspuns!!!)Daca ea este asa inteligenta cum spune Miramar nu s-ar fi maritat doar de dragul de a se vedea mireasa.Si nici o femeie inteligenta nu face copii asa..ca prietena ei isi doreste copii si hai sa faca si ea unu.Sunt convinsa ca sotul ei,asa "gras" si "urat" (etc etc)are si alte calitati si de aceea ea l-a ales...Pe mine m-a revoltat faptul ca vb atat de urat despre ei(ca si ei i-a adresat anumite epitete)..e ca si cum o mama vine si-si vb atat de urat copii pe un forum!Si m-a revoltat si faza cu nunta...ca nah "prapaditii"aia,daca nu-si permit luxul de a avea o nunta la un hotel de 5 stele,sunt asa si pe dincolo.In fine,nu-si au rostul explicatiile.Atunci cand ceri pareri trebuie sa te astepti la orice parere.Ca in fond,nu toata lumea vede lucrurile ca tine ...o zi buna.[flo]POZE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by violeta69
quote:Originally posted by chiquitita

Si eu zic ca ati sarit prea tare. Plus ca nu se refera ca sunt saraci, ci cam needucati sau nesi...care e o diferenta. Sariti toate aici de parca niciuna din voi nu a vorbit ceva rau de cineva vreodata... Eu am citit postarile ei si la aspirante, si finuta asta e asa rautacioasa cateodata...Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...id="red">


id="quote">id="quote">draguta, ce-ar fi sa citesti mai cu atentie textul initial!!!din cate stiu eu prapaditi nu este echivalent cu needucati.....si daca era needucat si ei i-a placut?!si daca el e needucat nu musai si parintii sa fie....si nu inteleg de ce te superi pe ....mine,ca vad ca eu sunt in principal criticata?!sau ar trebui sa fie numai pareri pro.....sa fim toate un fel de yesmeni?!eu oricum ma retrag ca nu vreau sa fiu in centrul atrentiei,parerea mea,asa cum fac totdeauna e ca nu toti oemenii suntem la fel si nu daca nu suntem bogati si needucati nu inseamna ca nu suntem oameni,sau suntem mai putin oameni....stiu ca nu era cazul povestii ca individul s-a purtat mitocaneste....dar nu mai revin.....am spus ce aveam de spus....si celor care au fost deranjate [flo][asia] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]---------------------------------------------------Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
id="quote">id="quote">In primul rand, nu era nevoie de acest "draguta" ironic; nu am nimic cu tine; nu stiu de ce esti asa infocata. E incredibil ce atitudine adopta anumiti oamnei in unele situatii... Nu mai dati cu pietre, ca nimeni nu e "imaculat"Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

desi ziceam ca nu o sa mai intervin,am citit postarea lui Marimar si...

draga marimarid="blue">,daca privesti lucrurile asa....scuza-ma dar se pare ca tu voiai ca toata lumea sa te aclame,iar cand cineva nu a fost de acord cu tine te-ai dezlantuit fara sa gandesti ca si tu jignesti si practic platesti cu aceeasi moneda!

cand ai postat aici tb. sa te astepti ca or sa fie oameni care te vor aproba altii care nu te vor aproba si altii care te vor "jigni" pt. ca asa se vede din partea lor sau prin oglinda lor....

faptul ca spui "sa va fie rusineid="red">id="size5">" nu denota decat ca .....da-mi voie sa nu spun ce gandesc....pt. ca daca ai citit mai cu atentie eu n-am jignit pe nimeni....sau poate da? da' nu-mi dau seama!!

parerea mea e ca ar tb. sa te linistesti si sa gasesti ceea ce e de gasit in raspunsurile noastre....[asia]

 

 

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!

 

 

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]

---------------------------------------------------

Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by chiquitita
quote:Originally posted by violeta69
quote:Originally posted by chiquitita

Si eu zic ca ati sarit prea tare. Plus ca nu se refera ca sunt saraci, ci cam needucati sau nesi...care e o diferenta. Sariti toate aici de parca niciuna din voi nu a vorbit ceva rau de cineva vreodata... Eu am citit postarile ei si la aspirante, si finuta asta e asa rautacioasa cateodata...Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...id="red">


id="quote">id="quote">draguta, ce-ar fi sa citesti mai cu atentie textul initial!!!din cate stiu eu prapaditi nu este echivalent cu needucati.....si daca era needucat si ei i-a placut?!si daca el e needucat nu musai si parintii sa fie....si nu inteleg de ce te superi pe ....mine,ca vad ca eu sunt in principal criticata?!sau ar trebui sa fie numai pareri pro.....sa fim toate un fel de yesmeni?!eu oricum ma retrag ca nu vreau sa fiu in centrul atrentiei,parerea mea,asa cum fac totdeauna e ca nu toti oemenii suntem la fel si nu daca nu suntem bogati si needucati nu inseamna ca nu suntem oameni,sau suntem mai putin oameni....stiu ca nu era cazul povestii ca individul s-a purtat mitocaneste....dar nu mai revin.....am spus ce aveam de spus....si celor care au fost deranjate [flo][asia] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3]---------------------------------------------------Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
id="quote">id="quote">In primul rand, nu era nevoie de acest "draguta" ironic; nu am nimic cu tine; nu stiu de ce esti asa infocata. E incredibil ce atitudine adopta anumiti oamnei in unele situatii... Nu mai dati cu pietre, ca nimeni nu e "imaculat"[i]Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...id="red">
id="quote">id="quote">poate ca am fost intr-un fel ironica....ca asa-mi e stilul!da n-am aruncat cu nimic in nimeni(daca tu intelegi ca prin faptul ca nu am fost in totalitate de acord cu Marima,am aruncat cu pietre?!),eu cred,fara sa fiu lipsita de modestie ca sunt destul de toleranta....inca odata [asia] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]---------------------------------------------------Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...