Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa intervin sau nu in casnicia finei mele?


Recommended Posts

Pentru a tempera spiritele - bineinteles ca am raspuns cu aceeasi moneda in pare rau dar "sa intorc si celalalt obraz" nu este atitudinea care ma caracterizeaza.

 

Chiquitita [flo]

 

In plus departe de mine gandul sa ma astept sa fie toata lumea de acord cu mine. Insa dupa cum am scris si mai sus, dar vad ca nu ma baga nimeni in seama - subiectul si intrebarea este ce sa fac -sa ma bag sau sa stau de-o parte. In schimb voi analizati prietenia mea cu ea, atitudinea mea fata de el si fata de casnicia lor si disecati si rastalmaciti cuvintele mele. Sunt la judecata cumva??? Cine va da dreptul sa ma judecati, de ce si in ce scop??? Mi se pare mai presus de toate ca sunteti off topic - daca vreti sau aveti ceva de spus raspundeti la obiect/subiect daca nu mai bine taceti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sigur ca nu avem toti aceeasi parere si gandim diferit.

Dar, una e sa raspunzi la subiect, 'spune-i' sau 'nu-i spune' si cu totul altceva sa incepi sa-i dai la cap ca a pus povestea pe forum sau ca nu e o prietena buna.

Nu a cerut parerea in legatura cu asta.

Daca cineva doreste o discutie despre cat avem dreptul sa discutam aici vietile altora sau ce inseamna prietenia, merge frumos si deschide un subiect cu aceasta tema, nu deviaza unul deja creat.

 

 

Mami de fetita (1999)si baietel (2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Miramar

Pentru a tempera spiritele - bineinteles ca am raspuns cu aceeasi moneda in pare rau dar "sa intorc si celalalt obraz" nu este atitudinea care ma caracterizeaza.Chiquitita [flo]In plus departe de mine gandul sa ma astept sa fie toata lumea de acord cu mine. Insa dupa cum am scris si mai sus, dar vad ca nu ma baga nimeni in seama - subiectul si intrebarea este ce sa fac -sa ma bag sau sa stau de-o parte. In schimb voi analizati prietenia mea cu ea, atitudinea mea fata de el si fata de casnicia lor si disecati si rastalmaciti cuvintele mele. Sunt la judecata cumva??? Cine va da dreptul sa ma judecati, de ce si in ce scop??? Mi se pare mai presus de toate ca sunteti off topic - daca vreti sau aveti ceva de spus raspundeti la obiect/subiect daca nu mai bine taceti!


id="quote">id="quote">Miramar dar tie cine iti da dreptul sa-i judeci pe ei si sa-i cataloghezi drept prapaditi, grosolani, mitomani, secretosi. Adica daca prietena ta nu iti povesteste cu lux de amanunte ce a facut aseara e secretoasa? Poate ca scopul tau e nobil dar atitudinea denota rautate si superioritate. Daca vrei sa ii ajuti lasa la o parte subiectivismul, si incearca sa te pui in pielea ei si sa vezi de ce il accepta pe omul ala, nu mai privi prin ochii tai, priveste prin ochii lor. Poate vei avea o surpriza, poate ei ii plac astfel de barbati.WARNING: I have an attitude and I know how to use it!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana - faptul ca prietena mea este secretoasa este un lucru pe care l-am constatat in timp si in ani si nu are nici o legatura cu lucrurile intamplate in ultima perioada. De altfel chiar ea recunoaste uneori ca este asa. Este secretoasa fata de oricine parintii ei, prietenii ei, rudele ei, bineinteles in masuri diferite si nu continuu. In plus am apreciat la ea faptul ca si-a recunoscut acest defect si de multe ori incearca sa se corecteze macar fata de cei apropiati ei. Toti avem defecte, dar faptul ca ii sunt prietena nu ma face sa nu i le observ, dar ma face asa cum am spus deja sa i le accept, asa cum probabil si ea accepta la randul ei defectele mele. Am mentionat trasaturile astea ale ei ca sa intelegeti mai bine situatia, sa vedeti de ce s-a ajuns acolo unde s-a ajuns, in nici un caz ca sa o denigrez pe ea si/sau prietenia noastra.

 

Dorinta mea de a face bine denota RAUTATE!!!!!??????? Dumnezeu sa va inteleaga ca eu sincer ma retrag.

 

Cat despre judecata mea asupra unor mitocani - imi pare rau dar asta este o parerea personala pe care am ales sa v-o impartasesc. Desi nu imi placeau oamenii respectivi m-am purtat frumos cu ei si in nici un caz nu i-am jignit sau tratat cu superioritate ba dimpotriva - mai ales ca nici nu-i cunoasteam ii intalneam prima oara in viata. Voi insa ati ales sa ma "linsati" public desi ma cunoasteti chiar mai putin decat ii cunosteam eu pe oamenii aceia.

 

Consider ca acest topic a luat-o razna - si deja ne invartim intr-un cerc fara sa facem/spunem nimic constructiv. Vorbim in paralel. Se pare ca unele persoane vor cu tot dinadinsul sa ma jigneasca, desi nu ma cunosc si nu ma vor cunoaste niciodata si nu le-am jignit cu nimic niciodata. Eu personal ma voi tine departe de cele care nu se sfiesc sa foloseasca cuvinte grele cu asa o usurinta.

 

Va urez numai bine tuturor! M-ati facut sa regret ca am deschis acest subiect. Ma voi tine departe de astfel de teme pe viitor, pentru ca multe dintre persoanele care posteaza aici nu sunt persoane pe care eu sa le apreciez ba din contra si nu sunt o masochista care sa-si doreasca sa fie jignita pentru ca a fost sincera si a cerut un sfat intr-o problema delicata ce o preocupa de multa vreme.

 

ROG MODERATORII SA INCHIDA SUBIECTUL!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Miramar

Insa dupa cum am scris si mai sus, dar vad ca nu ma baga nimeni in seama - subiectul si intrebarea este ce sa fac -sa ma bag sau sa stau de-o parte. In schimb voi analizati prietenia mea cu ea, atitudinea mea fata de el si fata de casnicia lor si disecati si rastalmaciti cuvintele mele.


id="quote">id="quote">

Miramar, aproape in fiecare postare la subiectul tau a existat un raspuns pentru intrebarea ta. Unii ti-au zis sa intervii, altii sa stai de-o parte.

Ideea nu a fost sa te judecam pe tine, ci sa judecam contextul. Eu nu pot sa dau cuiva un sfat numai pe baza unei simple intrebari. Eu analizez ce mi s-a spus, cum mi s-a spus, atitudinea celui care-mi cere sfatul, situatia persoanei, implicatiile, chiar si o vorba poate sa-mi dea un indiciu. Abia dupa ce le "rajnesc" pe toate astea, ma pot incumeta sa dau un sfat.

Parerea mea ti-am spus-o deja,stai de-o parte. Eu sunt cea care a spus ca ar tb apreciat tipul pt ca a cerut ajutorul. Cum am ajuns la acest rationament? Simplu. Trecand prin filtrul gandirii mele informatiile date de tine. El: needucat, marlan, etc, etc, etc face un gest care pe mine ma pune pe ganduri. Asta-i tot ce stiam din prima ta postare, eu am tras o concluzie. Nu aveam de unde sa stiu ca el a facut asta ca sa-si apere pozitia. Si nici in momentul asta nu sunt convinsa de asta, pentru ca este doar o presupunere, si eu nu pot trage concluzii pe presupunerile altcuiva. Faptul ca a sunat, a fost un gest concret, o realitate. Ei, pe baza asteia am putut trage o concluzie.

Eu una nu am avut intentia sa te jignesc, si-mi cer scuze daca ceva din postarile mele te-a jugnit, dar atunci cand ceri un sfat te expui unei analize. Altfel, toate subiectele de aici ar consta intr-o intrebare si 100 de postari ulterioare sub forma de DA sau NU. Te-ar fi ajutat mai mult sa se umple doua pagini de da-uri si nu-uri?

 

Creta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dyadya - cocluzia ta a fost logica si-ti multumesc pentru ea, dar dupa cum ti-am scris din pacate nu se transpune in realitate.

 

Vorbele mele nu iti erau adresate tie, multumesc insa pentru ceea ce ai scris.

 

Si da ai dreptate trebuia sa stiu la ce ma inham, inainte de a cere sfaturi, probabil am fost naiva, dar ma asteptam la cu totul si cu totul alte raspunsuri, sau intrebari - despre cum e el, despre cum e ea, despre cum e relatia lor, etc pentru a ajunge intr-un final la o concluzie in ce priveste ceea ce ar trebui facut daca e ceva de facut. Asa cum ai facut tu - ai "rasnit" cuvintele mele si de acolo ai tras o concluzie, indreptatita dupa cum am spus - eu ti-am raspuns ca nu cred ca se pune problema asa.

 

In schimb multe persoane in loc sa faca lucrul asta m-au supus pe mine judecatii, cu o virulenta care m-a lasat fara aer. Poate ca am fost naiva. Oricum faptul e implinit acum.

 

Astept si rog din nou moderatorii sa inchida subiectul!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...