Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tensiunea o ia ginecologul sau medicul de familie?


Recommended Posts

Fetelor, sunt intr-o dilema! Am fost si la medicul de familie si la ginecolog (Nayel) si nu mi-a luat nimeni tensiunea si nici nu m-a intrebat de greutate. La primul BB medicul ginecolog imi luat tensiunea si ma cantarea la fiecare consultatie. Acum, nimic!!! Voua va ia cineva tensiunea sau mergeti pe mana Domnului? Va intreb pentru ca o cumnata de-a mea a avut probleme din cauza tensiunii mari din sarcina (este adevarat ca nu ni se intampla tuturor), dar dupa cum stiti "paza buna trece primejdia rea!". [pup][pup][pup] [gravi]15+ & Raducu (19.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Simkat id="brown">este foarte important sa stii ce tensiune ai.Eu am pierdut sarcina la 26 de sapt.din cauza hipertensiunii arteriale.Eu am fost tot la Nayel dar am mers si la med. de familie sa acolo mi-a descoperit tensiunea foarte mare si din pacate a fost prea tarziu.

La urmatoarea sarcina voi merge tot la Nayel dar sunt curioasa daca voi fi mai atent monitorizata avand in vedere antecedentele.

Sarcina usoara si bebe sanatos

MIRELA

 


fotografiiid="size1">

 

"Invata sa alungi lacrima cu un suras,invata sa zambesti atunci cand esti trist,caci numai zambind vei invinge suferinta." (Nietzische)id="brown">id="size1">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tensiunea mi-a masurat-o si notat-o med.de familie si med.ginecolog intreba de fiecare data (am avut si eu tensiune marita indusa de sarcina). Din saptamana 32 mergeam saptamanal la med.de familie din aceasta cauza si apoi la medicul ginecolog.

 

 

________________________________________id="red">

Daria & [zana]Giulia (2004 08 16)id="red">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au luat tensiunea si medicul de fam si ginecologul la fiecare control. Chiar tin minte ca pe la sfarsitul sarcinii ginecologul observase o tensiune cam mare si mi-a zis ca daca depaseste nu stiu ce prag trebe sa ma interneze.

Daca ei uita, cere tu sa ti-o ia ca nu e de joaca.

 

Oana id="green">, mami de Paulid="blue"> (3 iulie 2002)

 

Ticker_Paul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medicul care supravegheaza sarcina, fie el generalist sau ginecolog (ma rog, asistenta lui) trebuie sa masoare si tensiunea, este o procedura de rutina ca si controlul hemoglobinei si analiza urinei. Aici si moasele iti iau tensiunea daca te duci la ele la control cazt esti gravida.

 

Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medicul ginecolog sigur ar trebui id="red">sa ia tensunea si sa te cantareasca. Eu am avut preeclapsie la prima sarcina iar daca voi reusi sa mai ramana doua oara imi iau tensiometru.

 

Ana Maria si Victor Stefan [bonjovi](15 12 2004)

 

 

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...