Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 16


Recommended Posts

paulat sa-ti traiasca bebelusii si sa va bucurati de ei!! important e sa ia in greutate, nu cat mananca la fiecare masa; fiecare copil are ritmul lui (hai ma m-am luat si eu dupa astia de aici...), o sa vezi ca incet-incet o sa fie bine multa rabdare iti doresc!! Ana, Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

thea_m nu stiu ce sa-ti zic de ochisori, intreaba doctorul cel mai bine ainia m-ai intrebat de scaune - acum am inteles de care scaune vorbeai; le-am gasit in camera de depozitare din basement cand ne-am mutat impreuna cu altele si cu o masa pe care le-am scos in curte ca nu am apucat sa ne cumparam set de patio (sper ca la anul sa apucam); evident sa s-au stricat de la ploi, dar si asa erau vechi si vai de ele; oricum au fost bune vara-toamna asta da, pussi, apasa mereu pe vezica si pe col acum ca s-au facut mari; ai grija cum stai tot timpul si nu te impacienta [pup]; hai ca mai ai putin si le iei in brate Ana, Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

paulat ce bine[bis] mi-ai ridicat moralul...[cool] mamaana daca toate ziceti ca ati simtit la fel, atunci e normal... desi e cam incomod! gab asta este ... incep sa ma consider pe ultima 100[:D] theala cat timp ai facut botezul? laura pupam fratiorii blonzi!
PUSSI [gravi] 33+ [fetita]SABINA ELENA & [fetita] ANA NICOLETA [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev346pp___.png"] BURTICA ROZ [/url] MAI AVEM 30 ZILE DE STAT IN BURTICA LA MAMI! SI VOM IESI MATURE[zana][zana]!!! DOAMNE AJUTA![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paulat,felicitari!Sa fie sanatosi si norocosi in viata!cat despre mancat,fiecare are ritmul lui.Ai mei s-au nascut cu 2250 si 2650 si mancau in prima luna cate 90 ml inca de la inceput.Dar dupa luna a doua ,cand ,cel putin teoretic,trebuiau sa-si mareasca portia,au scazut la 60-70 ml la o masa.Asa ca...ma bucurasem degeaba.Si au tinut-o asa pana pe la vreo 3 luni jumatate.Nici acum nu mananca mai mult de 200 ml de lapte odata.Asta e maxim,in zilele lor bune. Ainia,asa e cum spui tu.Nu vreau sa aiba 10 kg la 9 luni,dar ma asteptam si eu macar la un an sa aiba greutatea asta.Insa nu cred ca vor creste 2 kg in 3 luni.Ca de acum cresterea e din ce in ce mai lenta. Nu asta e baiul!Sanatosi sa fie!Mai multi pediatrii mi-au spus ca acum nu mai e asa importanta greutatea copiilor,ci dezvoltarea lor neuropshihica si motrica.Capitol la care ai mei(nu vreau sa ma laud,dar uite ca o fac),stau foarte bine.Lucrul asta mi l-a spus Dr Capraru(cel cu cartea) cand am fost la el la o consultatie(ca tot s-a retras la noi in Campina) si mil-a confirmat si DR homeopat astazi. Apropo de Dr homeopat,I-a vazut,i-a consultat si a spus ca nu sunt alergici.Ne-a dat niste bobite cu care sa tratam fornaiala(a zis ca e de la secretia abundenta pe care o au-de aceea au iesit si IgE-urile peste limita). Sper sa le mearga bine tratamentul.Mi-a placut si de D-na Doctor.Se numeste Carmen Sturza si mi-a fost recomandata de o prietena care avea probleme similare cu baietelul si tratamentele dumneaei au dat rezultate.O mai cunoaste careva dintre voi? Sunt bucuroasa ca mi-am gasit o doamna care sa o ajute pe bona pe care deja o am ,trei zile pe saptamana.Iar celelalte doua sa vina mama,dupa ce termina orele( e invatatoare).Eu de la 1 noiembrie incep serviciul si o a doua persoana in casa e absolut necesara.Sper sa fie buna alegerea ,iar femeia sa se acomodeze .Are si pregatire.A fost contabila.Acum e pensionara si zice ca ii plac mult copiii. Luminita mami de [zana]Daria si gemenutii[copil][copil] Andrei si Stefan [url="http://www.dropshots.com/Luminita76"]Poze cu piticii mei[/url] "Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paulat,felicitari!Sa fie sanatosi si norocosi in viata!cat despre mancat,fiecare are ritmul lui.Ai mei s-au nascut cu 2250 si 2650 si mancau in prima luna cate 90 ml inca de la inceput.Dar dupa luna a doua ,cand ,cel putin teoretic,trebuiau sa-si mareasca portia,au scazut la 60-70 ml la o masa.Asa ca...ma bucurasem degeaba.Si au tinut-o asa pana pe la vreo 3 luni jumatate.Nici acum nu mananca mai mult de 200 ml de lapte odata.Asta e maxim,in zilele lor bune. Ainia,asa e cum spui tu.Nu vreau sa aiba 10 kg la 9 luni,dar ma asteptam si eu macar la un an sa aiba greutatea asta.Insa nu cred ca vor creste 2 kg in 3 luni.Ca de acum cresterea e din ce in ce mai lenta. Nu asta e baiul!Sanatosi sa fie!Mai multi pediatrii mi-au spus ca acum nu mai e asa importanta greutatea copiilor,ci dezvoltarea lor neuropshihica si motrica.Capitol la care ai mei(nu vreau sa ma laud,dar uite ca o fac),stau foarte bine.Lucrul asta mi l-a spus Dr Capraru(cel cu cartea) cand am fost la el la o consultatie(ca tot s-a retras la noi in Campina) si mil-a confirmat si DR homeopat astazi. Apropo de Dr homeopat,I-a vazut,i-a consultat si a spus ca nu sunt alergici.Ne-a dat niste bobite cu care sa tratam fornaiala(a zis ca e de la secretia abundenta pe care o au-de aceea au iesit si IgE-urile peste limita). Sper sa le mearga bine tratamentul.Mi-a placut si de D-na Doctor.Se numeste Carmen Sturza si mi-a fost recomandata de o prietena care avea probleme similare cu baietelul si tratamentele dumneaei au dat rezultate.O mai cunoaste careva dintre voi? Sunt bucuroasa ca mi-am gasit o doamna care sa o ajute pe bona pe care deja o am ,trei zile pe saptamana.Iar celelalte doua sa vina mama,dupa ce termina orele( e invatatoare).Eu de la 1 noiembrie incep serviciul si o a doua persoana in casa e absolut necesara.Sper sa fie buna alegerea ,iar femeia sa se acomodeze .Are si pregatire.A fost contabila.Acum e pensionara si zice ca ii plac mult copiii. Luminita mami de [zana]Daria si gemenutii[copil][copil] Andrei si Stefan [url="http://www.dropshots.com/Luminita76"]Poze cu piticii mei[/url] "Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

levi ma bucur ca sunteti bine cu dezvoltarea.. de laptic te intreb mai tarziu! cand va fi timpul! Doua persoana sunt necesare doar pt. BB-ici sau si pt. treburile casnice? Tu la cate sapt. ai nascut? scuze daca te-am mai intrebat...
PUSSI [gravi] 33+ [fetita]SABINA ELENA & [fetita] ANA NICOLETA [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev346pp___.png"] BURTICA ROZ [/url] MAI AVEM 30 ZILE DE STAT IN BURTICA LA MAMI! SI VOM IESI MATURE[zana][zana]!!! DOAMNE AJUTA![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

thea_m am vazut pozutzele si aredreptate laura asa frac frumos nici nu am mai vazut iar domnisoara e o splendoare. levi la fel am patit si noi cu papa cand eram mici si acum am ajuns la performanta de a papa 260 laptic la o masa (mai rar robe) .noi abia acum avem la 15 luni 9,5 kg respectiv 9 cea mica. si eu ma intristam rau cand au zeam greutatea ''imensa' pe care o aveau alti copii de varsta lor, dar ce putem face. acum ma stresez cu robe ca de 3 zile nu prea mai papa ca inainte si luam si visol pt crestere ca asa zice tanti dr. poate o sa merg si eu la un homeopat sa vad care e treaba pana la urma. laura ma tot gandesc la juniorii tai , dar si cum sa procedez cu ale mele sa le dezvolt calitatile. robe vrea mult sa vada reviste , carti parca sa ''citeasca'', rebe e cu lucrurile facute manual. am vazut in vara cand am fost in spania o gramada de chestii interesante care dezvolta psihicul copiilor. pussi ai rabdare inca putin(desi stiu ca nu mai ai) si mai odihneste-te cat mai poti fiindca vei fii f solicitata si o sa iti doresti un moment de singuratate pt un respiro, cel putin la mine asa a fost. as mai scrie dar nu ma mai lasa piticele . va pup http://www.dropshots.com/gab___
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pussi,doua persoane sunt necesare pentru bebeici ,fetita cand vine de la gradi(ora 12,30) si menaj:calcat,spalat de mana ce nu se poate cu masina,dat cu mopul si cu aspiratorul.Mancarea o fac eu si pt noi si pt copii si curatenia mai serioasa(in week-end).In rest,vreau sa le mai acord timp si copiiilor,mai ales Dariei care sufera ca nu mai e nimic cum era inainte de venirea gemenilor.Ne jucam mai mult impreuna, citeam,faceam Engleza.Acum s-au cam rarit momentele astea.Nu stiu cum sa ma mai impart. Am nascut la 36 sapt si 5 zile pt ca intr-o dimineata ,pe la ora 4,stand in pat( nu se poate spune ca dormeam ,pt ca la mine somnul nu mai era somn-burta imensa,drumuri la toaleta), mi s-a rupt apa.M-am imbracat,am sunat Dr si am plecat impreuna cu sotul la Bucuresti.La ora 8 imi scoteau deja copiii(cezariana). Nu-ti mai povestesc ce emotii am avut pe drum ca nu ajungem la timp.Incepusera si contractiile si simteam capul lui Andrei ca si cum ar vrea sa iasa si o nevoie puternica de a impinge.Stiam insa ca nu tb sa nasc normal,ca e riscant si mai ales,nu trebuia sa nasc in masina.[:)] Pana la urma totul s-a terminat cu bine si am auns la Municipal. Luminita mami de [zana]Daria si gemenutii[copil][copil] Andrei si Stefan [url="http://www.dropshots.com/Luminita76"]Poze cu piticii mei[/url] "Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gab am inceput sa stau prost cu rabdarea... cred ca se datoreaza si faptului ca am stat mult in pat, ca ma plictisesc, parca e tot mai greu... dar trece ea si luna asta! levi scuza-ma dar nu ma pricep ... tu ai nascut cu 2 zile inainte de 37 de sapt., adica cu 2 zile inainte sa se considere bebelasii maturi .. si-ti faci probleme de greutate si de dezvoltare neuropshihica si motrica? elen unde esti?
PUSSI [gravi] 33+ [fetita]SABINA ELENA & [fetita] ANA NICOLETA [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev346pp___.png"] BURTICA ROZ [/url] MAI AVEM 28 ZILE DE STAT IN BURTICA LA MAMI! SI VOM IESI MATURE[zana][zana]!!! DOAMNE AJUTA![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pussi,calmul e cel mai important lucru acum. Oricum ,ai ajuns la o varsa destul de buna a sarcinii.Eu ma mai sfatuiam cu o fosta colega de scoala,care e medic ginecolog in alta localitate si ea mi-a tinut moralul ridicat pe finalul sarcinii.Imi spunea asa:Daca treci de 34 sapatmani e bine,bebeii nu mai sunt in pericol (sa nu poata respira),dupa aceasta data,bucura-te de fiecare zi si sapamana care trece cu ei in burtica.Daca treci de 36 sapt e super OK,nu mai sunt probleme .Probabil ca undeva in subconstient,mi-am fixat aceasta data 36 sapt,si de aceea s-a rupt apa la 36 si 5 zile,caci Dr a zis ca el nu intervine daca ei nu vor sa iasa pana la 38. Imi amintesc ca la ultimul consult(la 34 sapt) l-am implorat sa mi-i scoata ,ca nu mai puteam rezista:mergeam tinandu-ma de pereti,cu o mana sub burta,caci o simteam cum se duce in jos,ca sa ma imbrac imi luam cu mana fiecare picior ,ca nu puteam sa-l ridic si sa-l bag pe cracul pantalonului,nu mai faceam nimic prin casa,stateam numai in pat si ma saturasem,simteam aceeasi presiune intre picioare pe care o simti si tu.In plus de asta cand am intrat in 8 luni,am facut si o colica renala.ma durea spatele de innebuneam si se lasa durerea si pe picior si toti medicii ziceau ca e de la coloana,datorita greutatii sarcinii si nu m-a tratat nimeni de rinichi(eu nu mai avusesem pana atunci probleme cu rinicii).Nu-ti pot descrie ce dureri atroce am suportat.Tremuram pur si simplu de durere si imi puneam comprese cu apa rece pe frunte.In rest,ma ungeam cu Diclofenac,luam algacalmin-dar fara efect si cam atat.Eu prima data am nascut natural si asa durere nu am suportat nici la nastere.abia dupa 3 sapatamni cand am eliminat piatra,am inteles si eu ce avusesem.Dupa doua saptamani se mai potolisera durerile,dar simpeam o intepatura in vezica si ziceam ca apasa sarcina si de aceea simt asa .Era de parca copilul avea spini in cap.In realitate intepatura fusese de la piatra si cand am eliminat-o am simtit o mare usurare. Amintiri....Acum sunt undeva departe, dar nu voi uita nicodata prin ce am trecut.Numai chipurile dragalase ,cu ochisori mari si vioi, care imi zambesc din doua patuturi alaturate ma fac sa cred ca a meritat sa trec prin toate astea. Luminita mami de [zana]Daria si gemenutii[copil][copil] Andrei si Stefan [url="http://www.dropshots.com/Luminita76"]Poze cu piticii mei[/url] "Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...