Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 16


Recommended Posts

anna referitor la jucariile educative... le-am vazut in madrid la libraria unui renumit mall, si vreau sa zic ca erau super scumpe dar f eficiente. de ex este o carticica in care explica pe intelesul copiilor (3 ani in sus) cum se concepe un copil si cum se formeaza in perioada celor 9 luni si nasterea propriu zisa. deci pe mine asta m-a lasat masca. in rest f multe jucarii tip puzzle sau de potrivit piese cu numere litere animale , recunoasterea lor si sunetele care le fac. am mai vazut tot asa carticele din material textil care imita pielea-blana animalului si trebuia sa se recunoasca a cui era. in fine ar fi multe de zis dar o sa caut pe net link ca asa unu nu stiu de la licraria in care am fost. cu gemenele ne jucam toti dar cek mai mult le place uta uta sau in parc pe topogan. mai mult le lasam sa se joace impreuna. v-am pupat [fetita][fetita] http://www.dropshots.com/gab___
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gabi, mersi mult! Jucariile Tiny love se gasesc si in Bucuresti, le-am vazut la baby Expo! Sunt foarte interesante dar cam scumpe pt posibilitatile mele. Pentru cine isi permite, exista niste jucarii de masina, [url="http://www.tinylove.com/developmental_toys.aspx?toyTypeId=4&elementId=0&ageId=0"]acestea[/url], absolut senzationale. Sunt in jur de un milion si, dar merita, mai ales daca ai nazdravani in masina, sa nu se plictiseasca. Apropos de jucarii (care au inlcouit mania mea pentru haine de ceva vreme[:D]), am gasit la Auchan, la oferta o ARCA A LUI NOE, adica o nava si niste animale de plastic pe care trebuie sa le pui la locurile specificate prin sunte. Adica, vaca acolo unde se aude MUUU samd. Intial le-a placut dar dupa ce a facut vaca de doua ori MUUU (parea mai curand un taur) si oaia BEEEEE! s-au speriat si au inceput sa planga asa ca arca s-a urcat pe dulap, pt cand vor mai creste nitel. Laura, creioanele sunt legate de tablite. Nu sunt inca interesati decat sa le bage in gura, nu vor nici macar sa le apuce. In ceea ce priveste jucatul, noi stam la garsoniera asa ca este o singura camera/dormitor/loc de joaca/sufragerie. Am transformat-o in asa fel incat sa nu existe prea multe pericole (au reusit sa traga de niste fire pana la urma) si ii las sa se joace acolo cat stau eu la bucatarie sau la calculator. Oricum, practic tot cu ei sunt, ca ii aud si ma aud tot timpul. Incerc sa ma joc cu ei cat mai mult dar inca vor sa manince cartile nu sa le rasfoiasca, cuburile mai bine le arunca decat sa construiasca, samd......Dar cresc asa repede! [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368"]PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT[/url]
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi facem la fel cu cartile de hartie dar le-am cumparat din acelea de textile si la inceput au fost incantate dar s-au plictisit repede. una dintrre ele avea si o''fila'' cu oglinda si erau tare fascinate cand se regaseau in ea. am vazut si eu dincolo arca lui noe dar era f scumpa[:D][:D] http://www.dropshots.com/gab___
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pussi eu ajunsesem deja la controlul saptamanal la doctor (aici asa e, intai la o luna, pe urma la 2 saptamani si la sfarsit saptamanal); la fiecare control, avand gemeni, faceam eco inainte si ma duceam cu rezultatul apoi la doctor, unde trebuia obligatoriu proba de urina (in paharel de plastic) in care bagam un bat ed carton colotat diferit la cap sa vada ei daca totul e ok; a fost ok la mine de fiecare data (adica nu vedeau proteine in urina), iar tensiunea a fost tot timpul cat a ta; ei bine, intr-o seara au inceput contractiile ca de obicei, si tot ca de obicei le cronometram; si cum nu au trecut nici dupa dus cald, am decis sa merg la spital, unde m-au oprit pentru ca aveam tensiunea mare (14 cu ceva), iar dimineata aveam proteine in urina; fiind la 36 sapt si 1 zi, au considerat ca fetele sunt gata de nascut, asa ca m-au indus (altfel puteam risca sa pierd cel putin una, sau chiar eu sa fiu in pericol) toate statisticile arata ca probabilitatea cea mai mare de a naste gemenii e la 36 de saptamani, iar aici nu sunt considerati prematuri la varsta aia multa rabdare in continuare !! ps: nu am avut nici un tratament in timpul sarcinii, si nici cerclaj; si nu am fost considarata la sarcina cu risc, cum mi s-ar fi parut normal avand in vedere varsta si sarcina gemenala, dar totul a fost bine pana la sfarsit Ana, Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos; multa sanatate voua si bebeilor[dual] Sunt super obosita deja, nu stiu ce sa le m-ai fac.[bang] Toata noaptea nu am dormit[:(], s-au trezit sa pape din 2 in 2 ore, in timpul somnului plansete, si alte plansete de ti se rupe inima. Le-am dat de toate de la Baby drink, Sab simplex, Gripe Water si degeaba. Azi de ex. s-au trezit sa pape pe la ora 16 si abia am reusit sa-i adorm la 17,30. Sunt disperata.[help] Cum ii pun patut stau ce stau , nu adorm, si incep cind unul cand celalalt si uneori si amandoi. Invatati-ma ce sa fac. Ce temperatura aveti in camera la ei? Dr. a zis 24-25 gd. ptr. ca sunt prematuri. [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]Am uitat sa precizez. Dupa ce papa ii apuca cate un sughitat[bere] de mama mama. Celui mare ii dau ceiut ca-i place, dar cel mic e un miorlait. Nu pot sa spun cum zic multe fete ca ce bine era cand erau in burtica, ptr. ca am avut o sarcina grea, cu contractii, dureri de fel de fel....Stat numai la pat din luna a 4; NU m-am plans nici atunci si nici acum, chiar ii multumesc lui D-zeu ca mi-a dat 2 bebei minunati, numai ca sunt un pic speriata si nestiutoare de multe lucruri in ceeace ii priveste pe cei mici. Multumesc prt. intelegere. [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

paulat draga incearca sa ii pui pe burtica daca le place si fii si tu mai calma cat poti poate te simt agitata la mine asa a fost. si nimic in afara de bonnisan nu a avut efect. dar cum am mai zis una doua fac 3 luni si scapi. noi exact in ziua cand am facut 3 luni am scapat d ecolici. noi ne innegream toate de durere si ne faceam colac urlau de ma scartaiau pe creier si cand imi zicea cineva ca o sa treaca rpd ma enervam ca numai eu stiam ce greu trece o zi. ma mai ajutau ai mei le mai tineau in brate sotu se mai trezea si el noaptea la papa si uite asa am reusit sa trecem peste. sambata si duminica se ocupa el exclusiv de ele si in timpul saptamanii eu daca ell era super obosit. le mai puneam muzica , mai cantam ceva si parca era mai usor. multe plimbari in aer liber facea ca ziua sa treaca mai rpd. iti doresc putere pt aceasta perioada si fi increzatoare in tine. http://www.dropshots.com/gab___
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

paulat, rabdare si putere:) f bun pt colici cica este Infacol (daca poate sa iti trimita cineva din Anglia)...eu nu am testat caci am uitat de el (adik nici nu am achizitionat), dar am auzit de la prietene ca face minuni exact cum a zis si gab trece pe la 3 luni mamana- am si eu o intrebare (cred ca fetele de aici nu ma mai sufera cu obsesia mea)_ de ce iti faceau mereu analiza de proteine? sa nu faci preeclamsie? sa inteleg ca acolo se considera tensiunea 14 cu ceva periculoasa sau doar pt ca ai avut si proteine in urina? ti-a dat pastila sa scada? doar o curiozitate - te-au monitorizat in timpul travaliului? adik bebelinele erau monitorizate?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da eliana , asa este, cd vin de la servici stau cu gagicile mele in we asta imi venea sa le pap:) irina nu papa mai nimic, dar e vesela si rade mereu daria ma pupa, isi pune manutele pe fata mea si azi dimineata la masa de la 7, a zis MAMA:) a auzit-o si bunica ei, deci nu visez in seara asta, o tinea mama mea in brate si mancase cam de vreo 2 ore, dar cred ca nu se saturase ca nu adormea si la un moment o ia mama in brate din patut caci se miorlaia si ce credeti ca zice fata mea? MAMA, din nou, la fel de clar am luat-o in brate, a zambit larg, si a pus imediat guritza la san, pt o noua portie de papa:) asa ca acum sunt topita toata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...