Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fimoza


Oaspete Pisicuta

Recommended Posts

Dragele mele mamici de baietei, si nu numai, probabil ca voi parea cam deplasata ca pun o astfel de intrebare, dar sunt cat se poate de nedumerita. Am doi baietei pe care, din pacate, i-am nascut cu fimoza. La cel mare am avut un medic de familie care mi-a recomandat, dupa varsta de 1 an, cand s-a constatat ca nu0i o fimoza fiziologica, s-o rezolv chirurgical, ceea ce am si facut, pe la 1 an si 8 luni ale copilului. Intre timp, m-am mutat si-am schimbat si medicul de familie, iar cel de acuma s-a uitat foarte nedumerit la mine cand am intrebat cand ar trebui sa-i rezolv problema baietului cel mic, care are deja 2 ani si fimoza-i tot acolo! [bang]Chiar m-a intrebat cu ce ma deranjeaza! [box] Drept este ca pe mine, personal, nu ma deranjeaza, dar pe bietul meu pui??? Este ok sa-l las asa?? Chiar se rezolva de la sine??? Ce se intampla daca nu se rezolva??? Va ramane asa??? Mai tarziu nu va fi si mai greu de operat??? [bang][bang][bang] Voi ce ma sfatuiti sa fac! Va pup[pup] si astept cu nerabdare sugestiile voastre! [grup] [grup] Pisicuta, mama lui [copil]Vladut & [copil]Raducu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, Si pe mine ma intereseaza acest subiect, mai ales ca doctori diferiti, la varsta diferita a baietelului mi-au dat raspunsuri diferite. Acum are 3 ani si 10 luni si inca nu l-am operat de fimoza (aderente). Acum cateva zile a facut si o infectie (balanita) ca s-a tratat cu rivanol, sfatul chirurgului care l-a vazut a fost de a fi operat in cateva saptamani. Mi-e foarte frica, mai ales ca copilul este mare, stie ce i se intampla si nu va fi usor de uitat, mai ales ca este o taietura pe viu, intr-un loc foarte sensibil. Si pe mine ma intereseaza sa aflu daca aceste aderente trec de la sine. Cu doctorii care am vorbit mi-au spus ca nu, pe site-uri se zice ca sa nu-i faci nimic. Iar cand copilul era mic mi s-a spus sa-l las in pace si sa nu umblu acolo. Daca aceasta operatie trebuie facuta de ce nu se recomanda cand copilul este mic, este mai usor de trecut peste efectul psihologic, de ce atunci cand te duci si intrebi daca trebuie decalotat ti se spune ca nu, iar cand este mai mare ti se spune ca da? Este posibil sa se retraga aderentele? Cred ca numai mamici cu baietei mari ne pot spune ceva mai clar. Astept si eu cu interes raspunsurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][flo][flo]Draguta mea, am mai postat un mesaj asemanator in sectiunea "clinica virtuala" si acolo am primit cateva mesaje, printre care unul ce-mi facea trimitere la un subiect "decalotarea" de pe forum. Am citit toate polemicile de acolo si-n loc sa ma luminez, m-am adancit si mai mult in ceata! Deci, daca vrei sa te bulversezi de tot ... esti invitata mea! [bang][bang][bang] Pisicuta, de 2 X mamica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tecky
ce inseamna fimoza?
Deci, in termeni populari vorbind, atunci cand pielicica de pe tutulica nu se desface de pe cap, inseamna ca puiul are fimoza. Fimoza poate fi fiziologica si se corecteaza in timp de un an de la nastere, sau congenitala, atunci cand ramane stransa si dupa aceasta varsta. Eu asa stiu. S-ar putea ca cei ce sunt de specialitate sa ma contrazica, insa mie asa mi-au explicat cativa medici pediatri, ca sa pricep si eu ce si cum este. Pisicuta, de 2 X mamica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisicuto...daca nenea doctoru' zice ca nu-i bai si sa nu operezi...ok.Operatia in sine e un tzasht-bashti,o ciupitura cu penseta,atat de mica...Si eu mi-a dus flacaul la operatia de fimoza si nu am fost foarte incantata,ca a fost sub anestezie totala,dar n-am mai avut ce comenta...mai ales ca eram speriata si nu am stiut despre ce-i vorba.Eu cred ca poti "opera" si singurica,cu rabdare,cu crema de galbenele "problema",cu igiena cat mai stricta de apa calduta si sapun sau ii poti obisnui pe baieti sa faca asta singurei.Dupa ce am fost cu Alex la spital ,cum il cam ustura locul,i-am zis sa-si faca singur igiena si pe urma facea singurel ce trebuie.Oricum baietii vor scapa de fimoza asta pe 16-17 ani...intelegi tu ce spun...[:D] Sanatate maxima sa aveti! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
quote:
BUNA.AM SI EU PRIMUL BAIETEL CARE ARE DOI ANI SI NU I SE DECALOTEAZA DELOC CUCULETZUL...EU TOT AM INCERCAT LA BAIE,DAR NU SE DESFACE DELOC.PEDRIATA MI-A RECOMANDAT DECALOTAREA,DAR MI-A ZIS CA E TARE DUREROASA-EU NU VREAU SA CHINUI COPILUL,ASA CA AS OPTA PT.CIRCUMCIZIE,DAR NU STIU CE SA FAC.PE EL NU-L DERANJEAZA CAND FACE PIPI,DAR AM INTELES CA PE VIITOR SE POATE INFECTA ACOLO DIN CAUZA CA NU SE POATE FACE IGIENA ...OARE NU SE POATE FACE CIRCUMCIZIE CU ANESTEZIE LOCALA?Initial creeata de Pisicuta
Dragele mele mamici de baietei, si nu numai, probabil ca voi parea cam deplasata ca pun o astfel de intrebare, dar sunt cat se poate de nedumerita. Am doi baietei pe care, din pacate, i-am nascut cu fimoza. La cel mare am avut un medic de familie care mi-a recomandat, dupa varsta de 1 an, cand s-a constatat ca nu0i o fimoza fiziologica, s-o rezolv chirurgical, ceea ce am si facut, pe la 1 an si 8 luni ale copilului. Intre timp, m-am mutat si-am schimbat si medicul de familie, iar cel de acuma s-a uitat foarte nedumerit la mine cand am intrebat cand ar trebui sa-i rezolv problema baietului cel mic, care are deja 2 ani si fimoza-i tot acolo! [bang]Chiar m-a intrebat cu ce ma deranjeaza! [box] Drept este ca pe mine, personal, nu ma deranjeaza, dar pe bietul meu pui??? Este ok sa-l las asa?? Chiar se rezolva de la sine??? Ce se intampla daca nu se rezolva??? Va ramane asa??? Mai tarziu nu va fi si mai greu de operat??? [bang][bang][bang] Voi ce ma sfatuiti sa fac! Va pup[pup] si astept cu nerabdare sugestiile voastre! [grup] [grup] Pisicuta, mama lui [copil]Vladut & [copil]Raducu
Oana,mami de bebe Aaron(21.07.07)si Iosua(5.10.2005) http://www.flickr.com/photos/14066329@N04/ "fiecare rasarit de soare e o noua speranta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana daca pe el nu il deranjeaza, daca totul e in regula, nu ai de ce sa te stresezi. cand se va juca cu putza va rezolva singur [:D]. si nedureros. diana si [url="http://i209.photobucket.com/albums/bb290/diana_mateescu/david%20luna%20a%2010a/poza859.jpg"][copil][/url]david 03.12.06
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108447&whichpage=1"]Alaptatul Help-line[/url]. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=77953&whichpage=1"]Pentru un copil fericit si increzator[/url] [url="http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english"]OMS recomanda[/url] [url="http://www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/"]Prim ajutor[/url] [url="http://www.gahospita.go.ro/toxapel.html"]Toxapel[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...