Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cantece pentru copii


samadhi

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Luizam, multumesc pentru link. Si eu sint exact in situatia lui samadhi, ca stiu multe in engleza, cu tot felul de mimici, dar nu si in romaneste. Chiar voiam sa scriu un mesaj la generale in care sa tun si fulger impotriva cintecelelor timpite romanesti care au iesit pe piata in ultimul timp, dar uite ca m-am inselat. Nu eram bine informata. Totusi, am ascultat niste cintecele iestie pe CD in ultimul timp. Ma refer la Cutia muzicala si la cele cu Adina. Cele cu Adina sint dragute si mai normale, dar unele din Cutia muzicala sint absolut dezastru. O sa iau miine la rasfirat versurile si o sa revin. Dar pe moment, din ce-mi amintesc, concluzia mea generala este ca aceste cintecele de copii se fac pe urmatoarea matrita. Vine un cintacios celebru care crede ca e mai destept de cind are copii, ia chitara in mina si zice:" hai sa facem un cintec despre...pisoi...hmmm." Ce rimeaza cu pisio?" [detectiv] "Gunoi!"[bis] Si tragem o rima pisoi/gunoi, putem niste cuvinte de umplutura cum ar fi "Azi am primit in dar un pisoi/ si avea miros de gunoi." (exemplul l-am fabricat pe moment) Nu conteaza ca respectiva strofa nu-l invata pe copil nimic, ca nu are mesaj sau ca introduce niste concepte urite... Lasa, bre' Dane, ca merge, esti talentat, ai si conectii la casa de productie... Exemplul de mai sus este legat de unul dintre cintecelele din cutia muzicala in care vorba de un pisoi care pleaca vagabond pe strazi. Nu-mi aduc exact refrenul, dar e ceva in genul: "Ce-mi pasa mie de-l calca o masina?" [bang] Apoi asculta cintece americane pentru copii care sint absolut adorabile, fac asociatii de concepte neasteptate care ii distreaza teribil pe copii si ii invata, de exemplu, sa nu le fie frica de anumite animale (paiajeni), sa se spele pe dinti, sa manince. Acum ma duc la [nani] dar revin cu ceva mai coerent. [copil] Smaranda, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
[url="http://www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp"] Alaptati,[/url] [url="http://www.lalecheleague.org/bfinfo.html"] alaptati, [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=70643"] alaptati![/url]
Cum se poarta un bebelus in [url="www.mamatoto.org"]wrap [/url] si [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475"]discutia [/url] de pe DC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bic, sintem pe aceeasi unda. Adica si noi ascultam cintecelul cu "un motan cit un pisoi" [alcool] si ma inciudez cind ma plimb cu fata in brate dormind pe la libraria de vizavi ce nursery rhymes sint in engleza, ce carticele de adormit copiii (alea cu good night moon etc sint adorabile). Si mai ales, primesc de-acasa numai carti de povesti aiurea, fie traduceri proaste dupa povesti celebre, fie povesti despre istoria neamului [bang]. Ma gindeam sa ii iau carti in engleza si sa i le traduc cit pot de bine (desi se duce tot farmecul rimelor). Fara muzica, dar cu versuri faine e Gelu Naum, ne distram amindoua cind citim despre cangurul Ilie [:D] mami de Agatha (21.08.06) ps. de unde ai luat cdurile cu adina si cite sint?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:
Originally posted by pika-pika
Va rog cine stie varianta in engleza a cantecului "Daca vesel se traieste fa asa..." ? Stiu ca incepe cu "If you're happy and you know it clap your hands" Andromeda si Aina(05.07.06)
If you're happy and you know it, clap your hands (clap clap) If you're happy and you know it, clap your hands (clap clap) If you're happy and you know it, then your face will surely show it If you're happy and you know it, clap your hands. (clap clap) If you're happy and you know it, stomp your feet (stomp stomp) If you're happy and you know it, stomp your feet (stomp stomp) If you're happy and you know it, then your face will surely show it If you're happy and you know it, stomp your feet. (stomp stomp) If you're happy and you know it, shout "Hurray!" (hoo-ray!) If you're happy and you know it, shout "Hurray!" (hoo-ray!) If you're happy and you know it, then your face will surely show it If you're happy and you know it, shout "Hurray!" (hoo-ray!) If you're happy and you know it, do all three (clap-clap, stomp-stomp, hoo-ray!) If you're happy and you know it, do all three (clap-clap, stomp-stomp, hoo-ray!) If you're happy and you know it, then your face will surely show it If you're happy and you know it, do all three. (clap-clap, stomp-stomp, hoo-ray!) Sper sa-ti fie de ajutor...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
va trimit cateva cantecele si poezii: degetul mare merge la plimbare, aratatorul ,duce bastonul mijlociul duce pardesiul inelarul cara geamantanul iar degetul mic,nu duce nimic ca e mic-pitic[:D] batista mea e micuta si nasul mititel voi fi copil cuminte sa am grija de el sa nu-mi spuna lumea uite-l pe murdarel daca mai doriti dati-mi de veste[bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...