Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (15)


madau

Recommended Posts

Fetelor, eu am cam intrat in panica ca o sa nasc si nu sunt regatita cu nimic. Cele care a-ti nascut prin cezariana(Anasia)trimite-mi si mie un pm cu ce bani te-ai prezentat tu si la cine? Cine participa efectiv la nastere la cezariana? Cum dau banii? inainte, dupa...

La nasterea normala cam stiu care e mersul, dar daca bebe nu s-a intors ma paste cezariana si trebuie sa iau in calcul si aceasta varianta. Mie mi se pare ca incepe sa se cam lase burta, de 2 zile o simt din ce in ce mai grea, m-au apucat niste greturi nocturne de parca as fi in primul trimestru, am iar contractii, dar din fericire de data asta nu mai sunt atat de dureroase si parca nici regulate nu mai sunt. Am insa ore intregi cand burta parca sta mai mult tare. Secretiile vaginale s-au accentuat... Parca ar fi un inceput de final... Mie asa imi pare. Offf, nu am nici bagajul facut, nu am nimic pregatit. Bani nu mai spun. Saptamana asta trebuie sa incep usor usor macar cu bagajul. Sa imi cumpar toate cele. Ptr cusatura fie ea jos fie cezariana, cu ce a-ti dat? In afara de baneocin si bepanten si bineinteles pampers si servetele umede ce ati mai avut nevoie ptr bebe in spital? Trusa de epidurala ati avut-o cumparata sau o pot cumpara si atunci? Am auzit ca poate sa vina si anestezista cu ea. doamne cate intrebari am dintr-o data. Hai sa va las sa mai respirati. Va mai intreb eu saptamana asta pe parcurs ce imi fac bagajul.

 

 

tanima [gravi] 33+ mami de [baietel] Rares

http://pg.photos.yahoo.com/ph/tanima_i/album?.dir=/518fre2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor,am intrebat si eu de niste preturi si vad ca nu mi-a raspuns nimeni.Poate nu trebuia sa intreb aici.

Trimiteti-mi ,va rog ,si mie un PM cu cat ati dat sau cat dati voi la dr (cezariana),mana II,anestezist,neonatolog, asistente.Nu de alta dar sa am timp sa ma pregatesc pana atunci.

Pt cele care ati facut cezariana:ati simtit ceva in timpul operatiei? Cum e dupa aceea?

 

Luminiþa[gravi]16+ [baietel][baietel]si [zana]Daria

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza,

 

nu stiu de ce azi sunt putin trista, probabil din cauza vremii sau a nasterii? Am asa o stare de neliniste, oare o fi normal? Fetelor care ati nascut deja, v-ati confruntat cu astfel de stari? La mine depresia postnatala, cred ca s-a declansat inainte.

 

[pup]pt. toate fetele care au nascut si ne ajuta cu sfaturi. Nu aveti idee cat bine ne faceti!!!

 

Cata + puiutul din burtik :)

36+ [gravi] [baietel] Robert Alexandru

----------------

You really can change the world if you care enough!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cata, este normal ceea ce simti, toate am trecut prin asta la un moment dat, am avut stari mai nasoale, o sa treaca, gandeste-te la bebe;

levi, dupa cezariana este mai naspa, sunt dureri, dar cu calmante sunt mai usor de suportat; mai greu este cu sacul acela pe burta si tot greu este sa te intorci pe o parte, simti ca o ia burta la vale, dar tii cu mana sa-ti fie mai bine;

 

anasia mami de [bb] Alessia Anca

 

pozici

bebe

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mai am o intrebare: voua vi s-a intamplat sa salivati f. puternic in sarcina? Eu am aceasta problema si nu-mi dau seama daca e de la sarcina sau e altceva. Am uitat sa-l intreb pe domn' doctor.

Pupici

 

Cata + puiutul din burtik :)

36+ [gravi] [baietel] Robert Alexandru

----------------

You really can change the world if you care enough!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Anasia..

Inca ceva: fetelor in ce consta controlul de la 38 sapt. pt. evaluarea bazinului? Cum se face? Cum isi da seama daca poti naste normal sau nu?

 

 

Cata + puiutul din burtik :)

36+ [gravi] [baietel] Robert Alexandru

----------------

You really can change the world if you care enough!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare la mamicile de aici....contractiile care le voi simti sunt dureroase sau nu....adica ma refer la inceput, am citit undeva ca travaliul fals da aceste contractii dureroase si ca travaliul adevarat nu are contractii dureroase, cel putin nu la inceput, doar in ultimul stadiu, contractiile ar fi trebuit sa le simt ca pe dureri menstruale......ca pe mine cam de vreo 2 ore asha ma taie pe sub burta ca nishte cutite....stau si ma intreb daca e normal sau nu....bebe se tot misca...o fi de la vreme si eu ma agit atata

Nu stiu cu cine altcineva sa vorbesc si va intreb pe voi...o fi cazul sa il sun pe dl dr Tutunaru? - macar sa nu ma fac de ras si sa mai deranjez si omul degeaba

 

 

[gravi] 38+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza, eu zic sa nu il suni inca pe dr...eu am avut acele dureri ca niste cutite, insotite de contractii (se intareste burtica, se face pietroi) inca cu 2 saptamani inainte de nastere. In ultima seara, m-am culcat linistita, cu aceleasi dureri (pe care le cunosteam, apropo, dr Tutunaru mi-a zis sa nu mai iau No-Spa pentru contractii inca din sapt 38) si pe la 2 noaptea m-am trezit ca mi s-a rupt apa. asta era in sapt 40, abia atunci am sunat la dl dr care, ca un scump ce e, a ajuns in 20 de minute la spital (de la telefonul meu). Practic la 5 minute dupa ce am ajuns si eu. Bine, la mine daduse deja verdictul din sapt 38- cezariana, asa ca avea de ce sa se grabeasca.

la controlul din sapt 38 nu e mare lucru, e un control ginecologic obisnuit, pe masa, scotoceste el dupa ceva pe acolo, apasa un pic pe burtica si apoi spune daca are bebe pe unde sa iasa sau e bazinul prost conformat (asa a zis ca e la mine). Si daca e prost conformat atunci iti spune ca recomanda cezariana. Si asta a si fost. Eu nu am ajuns la nici o durere mare. La maternitate cand am ajuns m-a preluat dr de garda care mi-a facut un control extrem, extrem de dureros. Pe mine nu ma durea nimic, dar atunci chiar am simtit ca mor de durere. Noroc ca s-a terminat repede si a venit dr meu, a strans toata echipa de medici, moase si asistente, am intrat in sala si in juma de ora sau mai putin chiar, s-a nascut minunea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...