Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (15)


madau

Recommended Posts

Cata - eu o sa nasc natural cu epidurala, cel putin asa intentionez si sper sa-mi iasa pana la urma si sa nu apara ceva complicatzii..

Cat despre starile astea confuze despre care imi zici...sa stii ca si eu le am, acum sunt nervoasa,nu mai am rabdare, acum imi vine sa plang, acum imi vine sa rad in hohote de una singura prin casa...de multe ori imi zic ca ar fi cazul sa nasc mai repede ca poate o iau razna...asa ca mai sunt si altele cu stari duale..

Cat despre No-Spa - gata - m-am decis: nu mai iau!!!

 

[gravi] 38+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor tocmai am citit pe un alt topic ca Monique a sosit acasa cu fata, se pare ca sunt bine amandoua, a povestit acolo mai pe larg cum a decurs nasterea...tare rau imi pare ca nu a intrat si aici..sper ca nu ne-a uitat ...[flo]

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

pozici la 8 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze poznase

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

Am fost si noi la eco luni, bebe e tot cu capul in jos, la 35 de sapt si 4 zile avea 2449 de gr, placenta gr. 3, a zis ca face fata, cordonul e la locul lui, adica nu la gatul lui bebe, lichid ok, dar am uitat sa-l intreb de epidurala, daca-mi cumpar sau nu.

Intreba cineva cand mai e plecat din tara, in perioada 3-6 oct e la un congres.

Voi stiti daca raspunde la tel si cand e plecat din tara?

Pupici!!

P.S. M-a cam apucat frica de nastere naturala, pe 9 oct, la 38 de sapt si 4 zile imi evalueaza si mie bazinul, sa vedem daca nasc natural.[:(]

 

Dani[gravi]35+[baietel]Ovidiu

Burtica

Nasi de cununie si de botez

 

Ovi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza, vad ca si tu esti din Ploiesti, daca nasti natural cum procedezi, cand te iau contractiile de nastere, o iei inspre Bucuresti sau te internezi inainte? Tu ai facut controlul de 38 de sapt si cum a fost?

Eu nu stiu ce sa-mi iau pt spital, camasa de noapte cu maneca scurta sau lunga, avand in vedere ca o sa fie mai frig in octombrie?

[pup]

 

Dani[gravi]35+[baietel]Ovidiu

Burtica

Nasi de cununie si de botez

 

Ovi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dani - am vorbit deja cu dr.T , cand ma apuca durerile, il sun..si ma sui in masina si plec spre spital, mai mult de o ora si jumatate nu fac, am cronometrat in conditziile in care se lucra pe ambele poduri la Otopeni...la ore de maxim trafic,...asa ca eu zic ca intr-o ora jumate nu se intampla nimic, mai ales ca la prima nastere travaliul dureaza cel putin 8 ore..si vorba dr-ului...macar sa nasti tu intr-o ora sau doua si eu te inscriu in Cartea Recordurilor...asa ca..

Cu epidurala l-am intrebat si a zis ca el nu a avut situatii in spital cand sa nu aiba epidurala, dar mai mult spre linistea mea sa imi cumpar...sa gaseste la Municipal in Buc..si in cazul asta voi plati doar anestezistul, mi-a zis in jur de 500-1 mil...

Controlul de la 38 de sapt...e un control normal..poate ca scotoceste mai mult pe acolo..dar nu e chiar asa nasol....si nu dureaza mult, in urma caruia iti zice daca bazinul este ok si daca este apt pt o nastere normala sau trebuie facuta cezariana

Dar tu mi-ai dat o super veste nasoala..intre3-6 oct e plecat, ca eu am DPN pe 4 oct...deci trebuie sa fac in asa fel sa nasc pana atunci..groaznic moment[bang]...incerc sa stau calma!!!

 

[gravi] 38+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza, multam pt raspuns. Imi pare rau ca ti-am dat o veste proasta. Poate bebe sta pana se intoarce dr. T. Dar eu cred ca ar fi bine sa-l suni si sa-l intrebi ce faci daca te apuca nasterea cat e el plecat, sa stii pe cine suni, la cine sa apelezi, poate-ti da nr. de tel al lui Bogdan, mana lui dreapta, din cate am auzit.

Eu pe 5 oct fac 38 de sapt fix si la-m intrebat daca vin atunci si el a zis ca e plecat in sapt aia, asa ca ma duc pe 9 oct. Suna-l si nu sta stresata, sa stii la ce sa te astepti.

[pup]

 

Dani[gravi]35+[baietel]Ovidiu

Burtica

Nasi de cununie si de botez

 

Ovi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate..mai stau pana luni si daca vad ca bebe nu vrea sa iasa...il sun si il intreb ce fac si cu cine o sa nasc...groaznic cu plecarile astea ale lui..[xx(]

Apropo..de pijama/camasa de noapte eu mi-am pus o pijama care se deschide in fatza cu maneca scurta..si 2 bluze doar cu maneca lunga, si halatul care e destul de gros...dar din cate am inteles e cald acolo, din cauza bebeilor..fac ceva mai multa caldura..sper doar sa nu prind o vreme din aia nashpa cu ploaie, vant, tunete si fulgere...dar vedem noi pana atunci...

 

[gravi] 38+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza, poti vorbi cu el sa iti declanseze nasterea cu 2-3 zile inainte de DPN, macar stai fara grija. Dar, de obicei, bebeii vin un pic inainte de termen, asa ca poate pana pe 3 esti deja acasa cu bebe.

Eu am nascut in octombrie si am avut la mine o camasa de noapte pana la genunchi, cu maneca scurta. Dar m-am folosit f mult si de camasa lor de noapte, f curata, pe care mi-o schimbau cand vroiam si de halatul lor, la fel, cam vechiutz, dar curat. halatul lor era din bumbac, nu ma incalzeam in el, cel de acasa era dintr-un material mai gros, ca de prosop si-mi era prea cald. Intr-adevar, in camere si la bebei e f cald, in schimb la toaleta era frig-frig...Am purtat camasa mea a doua zi, dupa nastere, cand am inceput sa primesc vizite si sa ma mai misc cat de cat. A treia zi eram deja acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kid, multumesc pt idee, o sa-i zic ..sper sa fie si de acord cu asta...asta ca sa nu ajung sa nasc cu dr de garda...[:D]-fac si eu haz de necaz!!!

Cat despre camasi/pijama...acum stau si ma gandesc la halatul meu din material de prosop..asha mai gros..cred ca imi va fi cald in el...dar...o sa vad

Oricum va tin la curent cu ce se mai intampla!!!!

 

[gravi] 38+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danipid="blue"> cred ca o sa nastem in aceeasi perioada.

Eu mi-am luat pijamale cu maneca lunga care se deschid in fata subtiri si o camasa de noapte. Dar bineinteles o sa le folosesc de a 2 zi. eu cred ca o sa stau 7 zile in spital sau poate si mai mult.

Intrebare : daca nu ma dor deloc sanii si nu sunt tari , nu simt nici un fel de tensiune asta inseamna ca nu o sa am lapte?

 

sheryll 34+ cu [fetita] Bianca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...