Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (15)


madau

Recommended Posts

Tanimaid="blue"> - off daca stiam..... eu am ramas cu vreo 3 cutii de pregnyl si de utrogestan pt ca la 12 sapt mi-a spus sa nu mai iau. Ai intrebat cand te interneaza?

Daca are cineva mevoie de pregnyl si utrogestan eu vin luni in bucuresti la cabinet .

Eu am contractii dureroase de vreo 2 luni dar nu i-am spus dr. De maine as vrea sa nu mai iau nici no-spa, oare fac bine ? Am colul inchis si tare nu as vrea sa ma apuce 40 sapt.

 

sheryll 36+

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sherryl io zic ca nu faci bine ca nu-i spui dr ca ai contractii dureroase...daca apar ceva probleme DF??? Ia no-spa macar pana la 37 sapt, faza cu colul tare si inchis=40 sapt, mie mi s-a rupt apa, m-am internat sa nasc si aveam colul inchis si luung cat o zi de post. Asta dupa ce toata sarcina mi-a facut belele ca se scurta si ameninta sa se deschida (vezi cerclaj in sapt 24)

 

 

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

pozici la 8 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze poznase

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici la mine nu credea nimeni ca ajung la 28 sapt, Tutunaru a spus cum vrea Dumnezeu si a dat din umeri . Eu am sangerat tuata sarcina si mai aveam la activ 2 sarcini pierdute dar cred ca mi-a spus sa nu mai iau pregnyl pt ca sa nu creeze alte probleme, crestea fibromul prea repede. Oricum fibromul meu in timpul sarcinii a crescut de la 2 cm la 8 cm. Ma bucur ca bebe a fost mai puternic si si-a facut loc si a crescut bine. De cate ori ma duceam la cabinet si auzeam ca bebe e bine uitam sa-l mai intreb si altceva pe dr. Sa stiti ca eu si sotul meu suntem foarte multumiti de Tutunaru tocmai prin faptul ca mi-a dat incredere conteaza foarte mult ca doctorul sa nu te sperie si sa-ti spuna ca totul e bine .

 

Problema cu afisarea aiurea a mesajelor e de ieri , am observat si eu .

 

VA pup ! sheryll

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici si viiotare mamici!!!!

 

Eu SAMBATA NASC!!!!id="red"> - am fost la control azi si tinand cont ca sunt in 39 de sapt ...dr T a zis ca daca vreau sa nasc cu el pana pleaca, o pot face fara probleme cu cateva zile inainte....eu avand DPN - ul pe 4 oct

 

Eu sunt in culmea fericirii...nu-mi vine sa cred ca vine ingerasul mult asteptat...

Asha ca sambata la ora 9 sunt programata la nastere....sper sa fie la fel de usoara si fara peripetzii ca si sarcina ...

 

M-au luat asha nishte emotzii...trebuie sa ma uit inca o data in bagaj sa nu uit ceva....si parca vad ca voi uita ceva (fie el cat de mic)

 

 

 

[gravi] 39+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am resusit sa intru si eu un pic. Puiul meu doarme acum.

fetelor am o problema: laptic am, insa el este micut si putin cam lenes si nu suge suficient. De aceea trebuie sa ma mulg. Ideea este ca nu din ambii sani, scot cantitatea necesara. Ca sa se sature lui ii trebuie si supliment. Am evitat sa-i dau lapte praf (asa a spus doctorita). Noptile trecute mi-a plans f. mult. Ziua doarme, nopatea plange. Am facut proba suptului, deaorece am simtit ca ceva nu e ok. El ia dupa fiecare supt la san cam 10-15 gr si ii mai suplimentez eu inca 20-30 ml ca sa fie ok. El ar trebui sa pape cam 60 ml de lapte la o masa. Acum ma gandesc ca el a plans ca a fost flamand. Voi v-ati confruntat cu asa ceva?

 

Cat despre nastere va pot spune ca la mine a durat ceva mai mult din cauzafaptului ca am avut bazinul extrem de mic. Ideea este simpla: toate trec, eu a doua zi uitasem prin ce am trecut. Doctorul a fost ok, personalul la fel. Pt. bebe am avut pampersi si servetele umede. Pentru mine nu am stiut ce sa iau, dar va zic sa va duceti pregatire cu lanolina pt. eventuale rani la san, fese sterile, pansament, vata (pt. cele care nasc normal).

 

Despre laptic, sa nu renuntati...sa va mulgeti, sa puneti bebii la san. Eu mi-am cumparat mameloane de silicon, deoarce inca nu s-au format la mine. Pompita de san m-a ajutat foarte tare. Am evitat sa dau in furia laptelui. Micutul meu, daca nu e nascut la termen oboseste f. repede si d-asta nu suge cat trebuie din san. Mai mult, acum are si icter si este mai lenes.

 

In rest..ce sa zic..nu prea mai am timp de nimic, am momente cand disper, cand simt ca nu fac fatza sau ca nu sunt o mama buna. Cand il vezi atat de mic si cand plange si te gandesti ca nu stii ce sa-i faci, iti vine sa o iei razna. Este placut si dificil in acelasi timp, dar in final totul merita. cand ii vezi zambetul sau gropita din obraz, cand vezi cum te priveste si cum da din manute, toate trec. Trebuie sa ma descurc, trebuie sa stiu sa-l tin la san, cu toate ca am impresia ca sunt neindemanatica, trebuie sa invat sa-i scot mucisorii, cu toate ca mi-e teama, sa-i curat ochisorii, urechiusele...sa-i tai unghiutele..Am momenet cand ma uit la el cu teama, mi-e si frica sa nu-i fac ceva sau sa nu gresec in vreun fel.

 

Sper sa treaca aceasta stare si sa ma acomodez. Azi am facut o saptamana.

Si daca vreti sa ne mai vedeti din cand in cand ne gasiti aici: http://www.keyweb.ro/, unde noi tot adaugam poze.

 

Va pup

 

 

 

 

Cata - o mamica fericita

[bebic]Robert Alexandru

----------------

You really can change the world if you care enough!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sheryll tu ai acelasi DPN ca mine, de ce scrii 36+? Eu scriu in cate saptamani sunt efectiv, nu in ce saptamana am intrat.

Eu nu am dormit deloc toata noaptea. Am niste dureri groaznice de sold de cateva zile. Deja nu mai pot sa stau in pat, nu mai pot sa merg, ma doare tot piciorul stang cu sold pana la coloana. Imi vine sa plang cand fac cate o miscare. In plus de 2 zile sunt parca umflata cu pompa: nu mai am degete la miini si la picioare, am butuci. Azi merg la control si o sa il intreb pe dr ce se intampla, poate chiar ma interneaza ma gandesc, asa ac o sa plec cu bagajul la mine ptr orice eventualitate. Ma simt umflata chiar si la fata. Chiar nu e o stare de bine deloc. Ceva se intampla.Nu vreau sa nasc acuuumm!!! Vreau sa mai stea bebe cel putin 2 saptamani. Si inca un simptom tare aiurea e ca ma sufoc cand stau in pat, imi tremura carenea pe mine si imi bate inima f tare de parca asi fi fugit 10 km.

 

tanima [gravi] 35+ mami de [baietel] Rares

http://pg.photos.yahoo.com/ph/tanima_i/album?.dir=/518fre2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexuta, am citit mesajul tau si m-am emotionat foarte tare. Acum un an pe timpul asta spuneam si eu acelasi lucru ca si tine. Fetita mea s-a nascut natural, pe 30 septembrie, cu dr. Tutunaru, dar habar nu am cum a zburat primul anisor din viata ei. Sa-ti dea Dumnezeu putere si curaj, iar Gabitei multa sanatate. Astept sa ne povestesti cum a decurs nasterea, desi stiu ca totul va fi bine- copiii nascuti pe 30 septembrie sunt puternici si luptatori ( nu am citit asta pe undeva ci vorbesc din experienta). Va las acum, caci ne pregatim de petrecere.

 

 

Gabriela.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

VALENid="red"> - multumesc din suflet pt incurajari....si eu zic ca daca pana acum nu au fost probleme, doar nu or aparea acum cand trebuie sa ne vedem....nu????

 

Cataid="red"> -fii tare, normal ca esti si vei fi o mama buna doar ca la inceput e greu daca nu chiar foarte greu...dar sa vezi ca peste o luna deja totul e rutina si le vei face cu ochii inchisi pe toate....uite cine iti da sfaturi...tocmai eu care habar nu am ce va fi si cum va fi!!!

 

 

[gravi] 39+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutaid="red">, incepem galeria pentru fata! [bum][batetoba][batetoba][batetoba][bis][bis][bis][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]

Nastere usoara, curaj mult, o sa fie bine, sunt sigura! [pup]

 

Tanimaid="red">, si eu am probleme cu picioarele in sensul ca uneori ma dor cumplit. Socrosenia mea zice ca "se lasa sarcina" pe o parte sau alta. Nici eu nu prea dorm, ma trezesc mereu si fac scenarii in legatura cu nasterea...

 

Fetelor, multumesc mult pt raspunsurile referitoare la cele necesare in spital [pup]

 

Va pupacesc pe toate!

 

Ana [gravi] 35w cu [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...