Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (15)


madau

Recommended Posts

salutare fetelor

nu mai stiu daca aici sau la mamici de septembrie am scris povestea nasterii ideea este alta. Vreau sa va povestesc ce am patit cu gagalicea mea.Eu aveam lapte insa nu am sfarcuri si de aceea ii dadeam sa manance cu mameloane de silicon. Mai curgea si pe langa maiintra si in gurita,o mutam de la un san la altul, adormea "fericita" 3 ore dupa care se trezea, manca si mai plangea dar nu cine stie ce la modul alarmant pentru ca e un bebe taaareee cuminte. Si tot asa 2 saptamani, cand a lovit-o diareea si mi-a si varsat de vreo doua ori odata chiar cand a venit pediatra. IN aceeasi zi de joi cand facea 2 saptamni s-a innecat si va spun sincer ca nu trebuie sa va pierdeti cu firea. A mea bebelina s-a inecat rau la modul ca se invinetise, era moale si vanata. A luat-o mama si efectiv a pus-o cu capul in jos ca pe paupusi si a batut-o fara mila pe spate timp in care eu am sunat-o pe dr si ii spuneam ca nu mai respira si ea ma invata cum sa o tinem si ce sa ii facem. Si-a revenit cu ajutorul lui Dumnezeu. S-a reintors dr si ne-a dus la spital. Exact joia trecuta cand facea 2 saptamani (nici nu ii cazuse buricul) ne-am internat la Elias unde a gasit-o deshidratata, anemica si plus ca o scosesem din spital cu 3040 si acum avea 2900. Au bagat-o imediat pe perfuzii, injectii cu antibiotic pentru mucozitati si lapte Milupa HN25. La inceput nu prea manca, vomita , stomacelul ei nu era invatat cu atata laptic. Ieri am iesit din spital, are 400 de grrame in plus, mie mi-a descoperit ca aveam ceva infectie in lapte si oricum de la sperietura nu mai am nici un strop de lapte. IN spital ma mai duceam la pompa electirca, in ideea sa mentin lactatia pentru cand voi putea sa alaptez si abia scoteam din ambii sani 50-60ml. Hai ca am cam pierdut firul ierbii ...deci acum este un super bebe. Mananca 90 ml, doarme , cand nu doarme sta singura la ea in patut si se joaca cu manutele. In spital i-a cazut buricul si i-a trecut si icterul. O mai tin o saptaman pe milupa dupa care o sa o trec pe un lapte ..nu stiu de care voi vedea. Nu stiu ce sa va spun sa retineti din patania mea dar veti trage singure concluzia. V-amn pupat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cata eu m-am confruntat intotdeauna cu problema papatului la Miruna. Ea a fost dintotdeauna o mare fomista, in spital sugea cam 30-40 ml la san si tot urla de foame, ii mai faceau asistentele supliment 30-40 ml si il radea si pe ala. Odata ajunsi acasa am zis sa nu-i mai dau lapte praf, am pus-o la san, a terminat de supt (cam 50-60 ml), a adormit si dupa o ora cine urla de foame????? Probabil ca asta e si problema piticului tau, nu ii ajunge lapticul. Noi am facut echipa buna cu sanul si cu laptele praf la nevoie, nu mi-a refuzat niciodata sanul din cauza asta si a crescut super bine in greutate.

In rest...toate se invata din mers, la noi primele baitze durau 1h, pana terminam cu curatat de nas, urechi, ochi, etc...acum totul e gata in 10 min[:D]. O sa devi experta crede-ma. [pup]-ici la pitic, sa creasca mare si frumos..si tie o [flo], sunt sigura ca esti o mama perfecta!

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

pozici la 8 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze poznase

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea of ce de patanii ati avut[q]. Bine ca acum sunteti ok. Pitica mea avea cand era mica un talent deosebit de a se inneca cand sugea fiindca era haplea, asa ca am trecut de cateva ori prin episoade din astea cu invinetit la fatza, nu mai respira, dadea ochii peste cap...si eu mai mult moarta decat vie o tineam cu capul in jos si o bateam pe spate sa-si revina. Nici acum nu stiu de unde am gasit puterea sa raman calma.

 

Sfat: daca acum papa Milupa si ii e bine, NU mai schimba laptele. Ramai pe Milumil, orice schimbare din asta poate atrage dupa sine un nou episod de voma, diaree, etc.

 

Aveti grija de voi[pup]

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

pozici la 8 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze poznase

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, asa e si la mine. Nu se satura cu sanul. Eu ma mulg, dar putintel, cam 20-30 ml, si nu se satuira. Azi am vb. cu doctorita si mi-a zis sa-i completez si cu lapte praf cand nu am cant. necesara e la san. Eu ii dau Humana. Azi a papat 70 ml. si acum daorme bine. Sunt fericita.

Sper sa vina si la mine mai mult laptic si sa-i treaca mai repede icterul care-l leneveste

Azi i-a cazut buricutul[bis]

 

Pup

 

 

Cata - o mamica fericita

[bebic]Robert Alexandru

----------------

You really can change the world if you care enough!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tanima id="blue">- ultima data cand am fost la Tutunaru , dupa masuratori mi-a schimbat DPN pe 25 oct si dupa data asta am scris eu 36+ . Mi-a venit sa rad cand am citit ca te duci cu bagajul , credeam ca numai eu sunt nebuna.....luni ma prezint si eu la bucuresti cu bagajul . Eu l-am intrebat de internare dar abia la 38 sapt a spus ca ma interneaza.

 

Am dureri groaznice de coloana si nu pot sa ma ridic din pat fara ajutor si in afara de asta am dureri de burta tot timpul si iau nospa dar nu imi trece . Mai are careva dureri asa mari de burta, in partea de jos ? Ce sa mai fac?

 

Alexutzaid="blue"> - Mult succes, curaj si sa vii cat mai repede acasa cu un bebe frumos si sanatos !

 

sheryll 36+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marinar recunosc ca-s nitel in ceatza cu problema asta, eu am facut ultima echo morfologica la Iosup la 23 sapt. Tu la aia te referi? Ca mie T mi-a zis ca in afara de aia nu mai trebuie mers la Iosup, bine io am mai mers sa-mi masoare IR-urile dupa Pregnyl dar asta e alta mancare de peste.

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

pozici la 9 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze poznase

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

madau eu acum la 24 de saptamani am mers la T nu la Iosup. La Iosup am fost la 16 saptamani, iar acum nu stiu cand este urmatoarea eco morfo.

 

 

aaaa si mai am o intrebare: pe voi unde v-a trimis sa faceti cultura de col- pt streptococ B. eu am m-ai facut analiza asta dar inainte de a ramane gravi si mi-a recomandat sa merg la IDS. acum pe biletel scrie medicover side aia sunt contrariata.

 

Marinaid="red"> [gravi]23+[fetita]

 

burtika

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...