Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

viata alaturi de capricorni


Recommended Posts

Si eu sunt capricorn. Sa va spun cum ma vad eu legat de zodie:

- super orgolioasa. Greu accept critici din partea cuiva, chiar daca imi dau seama ca are dreptate. Pe moment nu recunosc nici picata cu ceara, dar pe urma stau si rumeg si daca ajung la concluzia ca avea dreptate incerc eu sa indrept lucrurile, dar in asa fel incat sa nu-si dea seama persoana respectiva ca de la ea se trage[;)]

- destul de inchisa in mine - imi place sa am micile mele secrete, chiar daca nu e ceva de rau, ma simt descoperita sa stie cineva chiar tot ce fac eu in fiecare minutel

- nu suport sa dau explicatii, de ce am facut asa, de ce invers...pt ca uneori nu stiu nici eu de ce; plus ca ma simt ca un copil scos la tabla si uarsc la culme chestia asta

- tot legat de orgoliu: daca e sa-mi faca cineva observatii, macar sa-mi faca in particular, daca mai aud si altii, nu iert prea usor persoana respectiva[;)]

- am intr-adevar tabieturile mele, dar la care as putea sa renunt printr-un exercitiu de vointa, la nevoie; adica nu sunt chiar obsedata de ele

- nu sunt dependenta de ceva anume..un pic de cafea si de internet. de cafea cred ca ma pot lasa, dar cu internetul e groasa treaba

- ma atasez de lucruri, si eu am tendinta de a tine lucruri inutile, pt ca SUNT ALE MELE, parca intra in fiinta mea si pt ca am o senzatie chiar naspa cand tb sa arunc ceva...ca imbatranesc, o senzatie naspa ca ma despart definitiv de un lucru..nu stiu cum sa va explic...poate sunt un pic ticnita nu zic[:)]

 

- nu sunt asa conservatoare si indoctrinata cum se spune ca sunt capricornii...chiar am facut destule chestii nu tocmai ortodoxe, de care nu sunt mandra, si pe care as fi zis ca eu niciodata;

o urmare "buna" este ca judec mai putin pe cei din jurul meu si acum imi dau seama, ca multi oameni care traiesc o viata lipsita de greseli mai maricele, sunt tentati sa judece, dar stiti cum e "never say never", poate nici nu au fost pusi in situatii tentante sau in situatia in care sa faca anumite alegeri;

- am momente contradictorii: de sinceritate, cand sunt linistita si in toane bune, sau vreau sa conving pe cineva de o idee si atunci tb sa spun din lucrurile pe care le tin eu ascunse

-alteori, nu spun chiar lucruri relativ banale care se intampla oricui

- am momente de exuberanta, cand imi vine sa pup pe toata lumea si sa rad cu toti...dar, din pacate, mai dese sunt momentele in care nu suport pe nimeni in preajma, toti mi se par niste nesuferiti si ma enerveaza orice gest, orice cuvant[nervo]

- de multe ori atunci sunt tentata sa am rastesc la orice indrzneste sa intre in lumea mea, apoi imi pare rau...si nu stiu cum sa fac sa sterg episodul

- dealtfel, sunt destul de miloasa si as vrea sa ajut pe toata lumea, parca am o satisfactie mai mare cand reusesc sa ajut pe cineva decat atunci cand fac ceva pt mine

- sunt gata sa ma las pe mine planul doi ca sa ajut pe cineva

- imi plac extraordinar de mult copiii, sunt topita dupa ei

- daca mi se pune mie pata sa fac ceva, cu greu renunt la idee, doar sa ajung la concluzia ca e chiar imposibil; chiar si in lucrurile marunte, nu pot face ceva daca n-am chef, insa daca la 11 noaptea mi se pune mie pata sa fac ordine, nu ma culc pana nu termin, altfel imi sta pe creier

- nu stiu daca are legatura cu zodia sau nu..imi place sa am lucrurile mele personale, sa stiu eu ca sunt numai ale mele, si de care sa nu se atinga nimeni si nici nu-mi place sa stau sa tot cer de la altii, sa nu stiu unde sunt si sa trebuiasca sa astept sa vien persoana sa-mi dea...bleah

- nu-mi place sa am nevoie de ajutor, imi place sa ma pot descurca eu, mereu ma gandesc ca daca as sta singura in casa ce-as face, plus ca am impresia ca daca cineva te ajuta, cu chestii mici dealtfel,are pretentia sa-i fii recunoscator pana la adanci batraneti

- daca nu se poate, nu se poate, cer ajutor, dar atunci e sigur ca eu chiar nu ma pot descurca

- asta din cauza ca, desi imi plac oamenii, nu prea am incredere in ei, nu sunt genul care sa aiba incerdere oarba in cineva (mi-e frica, la urma urmei)

Mai ma gandesc si o mai scriu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si iubirea mea e tot capricorn!!! E un incapatanat 100%.... wow..

Si daca e sa ne certam ... de fapt noi nu ne certam - eu MA cert singura, ca el, domnul, tace malc! Si pe mine m-apuca si mai tare dracii, mi se ridica parul din cap. Oricum, parca vorbesc cu peretii!

In rest, barbat mai bun ca el nu as fi gasit niciodata, never ever. Pot sa ma bazez pe el in tot, nu exista lucru in care sa nu fie alaturi de mine. Ma respecta, ma trateaza ca pe o printesa.

A... si mai e un lucru negativ legat de el: nu spune "te iubesc" - dar o dovedeste pe deplin.

 

Fetelor, chiar, cum l-ati convins sa se insoare??? Pentru el e 100% ca nu poate sa stea fara mine, dar totusi nu se hotaraste asupra "date&place". Si de-acum avem 5 ani impreuna ( si el nu mai e tinerel; si eu deja trec in my late twenties)

 

Oricum, concluzia mea e ca: fetelor, daca aveti un Capricorn pe langa voi, pastrati-l aproape!

 

Pupici multi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut la un moment dat un prietn capricorn (el nascut pe 30 dec, eu pe 31 dec). Era cu 8 ani mai mare decat mine, ii placea sa traga bine de tot la masea[alcool], s-ar fi incurcat cu toate fetele din jurul lui, fuma 3 pachete de tigari pe zi[fum], si astfel toti banii lui se duceau pe...bautura si femei(vorba cantecului).

 

Eu eram pustoiaca, el smecheras, saten cu ochii verzi, avea ceva fascinant ce-i drept(pana si mama zicea ca-i frumusel si fasnet).

Desi are o mama profesoara, el de-abia a facut un liceu obscur si era muncitor.

Provenit dintr-o familie destramata, a crescut cu mama si bunicii, care pe de o parte l-au scapat din mana, pe de alta parte scandalagii toti, asa ca si el era cat se poate de instabil psihic, dintr-o chichita facea un scandal monstru[toanerele.

 

De-abia spre 30 de ani s-a angajat ceva mai calumea (adica agent de paza, undeva in oras..ca el sta la sat), am auzit ca s-ar fi apucat sa faca o facultate(dar din surse neoficiale si nu f sigure), anul trecut s-a casatorit cu o frizerita (asta stiu sigur).

 

Eu m-as bucura sa fie mai bine, pt ca pana atunci avusese ce-i drept o viata destul de grea (cu multe frustari create de situatia din familie, care l-au si impins la a ceda tuturor tentatiilor, pe principiul ca am o viata de kko, oricum nu mai conteaza).

Tind totusi sa cred ca n-a renuntat la niciuna din viciile lui(alcool, tutun, femei), era destul de grava situatia si atunci, acum 6, 7 ani si n-am inteles de la nici un cunoscut ca s-ar fi schimbat cumva.

 

In afara de zodie, conteaza in aceeasi masura si educatia, si mediul in care te invarti, anumite trasaturi mostenite de la parinti si 'nspe mii de alte chestii...parerea mea.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/liliana_ignat/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...