Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abuzul Domestic (2)


Recommended Posts

Rizzuca, si fetelor, nu va voi plictisi cu povestea mea, care seamana mult cu ale voastre. Tot ce vreau sa spun aici este ca dupa ce m-am salvat din prima mea casatorie, pe care am avut rabdarea si prostia sa incerc sa o salvez 10 ani, mi-am gasit, in sfarsit, jumatatea. Jumatatea este o persoana cu care nu te poti certa (noi nu ne-am certat nici macar o data in 3 ani), care are rabdarea sa te asculte si sa te linisteasca, care prefera sa faca exact aceleasi lucruri ca si tine si cu care semeni incat renovezi o casa intreaga si constati ca nici macar culorile nu sunt de disputat. Jumatatea este o persoana cu care te identifici intr-atat incat nu ai nici urma de indoiala. Si dupa 3 ani constati ca nu i-ai gasit inca nici un cusur, ca te atrage la fel de mult, si ca restul barbatilor de pe lume au disparut pur si simplu prin autodizolvare. Rizzuca, raspunsul la intrebarile tale este insusi faptul ca ti le pui. Exista undeva pe lume cineva care nu ti-ar lasa loc de nici un fel de indoiala. Si indiferent cand ai sa-l gasesti, ai sa-l recunosti pe loc. Magda Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine ai venit Dandush! Spui: "De ce nu am dat mai repede peste voi?" Asta e intrebarea pe care mi-am pus-o si eu cand am descoperit forumul. Oricum, mai bine mai tarziu decat niciodata! Multumim frumos IEPU pentru speranta. E foarte incurajator sa stii ca unii oameni si-au gasit jumatatea, asta inseamna ca exista o sansa si pentru ceilalti. Am vazut ca esti din Brasov. Daca vii pe la "Clubul brasovencelor" vei vedea ca se organizeaza o intalnire pe 1 aprilie. Sanziana & Marina (03/10/2004) http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe sarite.E groaznic prin ce pot trece unele mame.Groaznic pt copiii lor si se pare ca nu multe mame, poate din cauza starii psihice, isi mai aduc aminte ca au o responsabilitate fata de copii sa le ofere liniste si dragoste si mai ales, un camin linistit si echilibrat!! Tot ma minunez cititnd ca exista mame care traiesc in abuz, sufera pt ele, dar pt copii, IOC. ca daca ne-am gindi si la copii, in doua secunde am iesi cu ei d eminute pe usa, si am putea plinge cit dorim dupa sotul iubit, dupa ce avem chef, dar fata de copii sintem OBLIGATE si responsabile caci nu ne-au cerut sa se nasca. problemele cu sotii violenti daca se pot rezolva vreodata se pot rezolva si de la distanta.Copiii trebuie scosi din atmosfera violenta cit mai urgent! Al doilea lucru care m-a socat.Nu mai tin minte nume, dar cineva aici isi gaseste cumva vina ca tzipa si este agresiva verbal.Si mai mult, primeste de la pshilogi sfatul de a-si revizui comportamentul, adica felul de a se..EXPRIMA. Unde au facut scoala nenorocirile astea de psihologi? Cum se poate compara abuzul FIZIC cu cel VERBAL?? Cum este cu putinta sa iti treaca macar si o secunda prin cap ca cea care a tzipat si poate injurat, trebuie sa aiba grija ce scoate pe gura ca sa nu mai fie IMBRINCITA?? Mai e cineva care realizeaza ca domnii in discutie nu sint nici bolnavi si nici neajutoraji, ci pur si simplu niste MAGARI??? Mai crede cineva cum ca femeile acestea au intrat intr-un shablon, furate de viata cumplita si s-au obisnuit cu asa ceva si nu mai stiu cum este o viata NORMALA? Cum este posibil sa justifici bataia?bruscarea fizica? Acest lucru nu are JUSTIFICARE!! PUNCT! Nu ii place ca tzipi sau ca esti violenta verbal, sa plece!!! Sa explice asta frumos SAU sa te injure si el, dar NU ARE VOIE SA ATINGA!! fetelor, un mascul are forta fizica, un mascul cu creer, STIE asta si niciodata nu va ajunge sa atinga un om in inferioritate din punct de vedere fizic. Sa mergeti VOI fetelor la psihiatru??DE CE?? AA, da, mergeti sa va ajute sa FUGITI , eventual sa va ajute sa scapati de chinul sufletesc, altfel ce sa cautati acolo?Voi nu realizati ca barbatii astia sint oameni marti care ALEG sa loveasca? care ALEG sa actioneze cum o fac? la 4 ani nu judeci la miniie, dar deja dupa virsta de 16, 18, este inadmisibil sa ATINGI un alt om la miniie. Nici macar sa tii de miini strins si tare nu este voie. vai de lume si de lume.. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
buna, sa-mi scriu si eu oful??? am incercat de multe ori si am renuntat tot la fel de multe ori... am aproape 4o de ani, sunt cu un barbat de aproape 13 ani....spun cu un barbat ptr.ca nu am fost casatorita niciodata....nici cu el nici cu altul.... nu vrea sa ne casatorim...., nu vrea copii (are una bucata),acum 2 ani a plecat cu una...cam trei luni...s-a intors la mine si l-am primit, m-a convins sa ma las de munca si m-am lasat, m-a convins ca e mai bine ca firma care era pe numele meu cu un patrimoniu destul de bogat trebuie separata de aceasta pe alta firma de-a lui...care era a fostei lui sotii!!! (asta am aflat acum un an), m-a mintit si m-a folosit manipulandu-ma dupa bunul plac. Acum nu mai am lacrimi...au fost multe, vreau sa plece definitiv, nu am munca...fiecare banut trebuie cersit indelung de la domnia sa... nu mai pot... Nu stiu cum sa procedez....cartea de munca e la firma lui....nu stiu cum sa-l fac sa plece...cred ca mi-e frica de el...de scandal.... S-au dus cei mai frumosi ani din viata cu un manipulator ordinar care te"face cu psihicul"...el nu mai poate face copii si am discutat pe tema fiv-ului...a spus ca nu-si asuma responsabilitatea daca nu iese normal copilul.... Nu ma judecati prea aspru..... poate ca vreau mai mult un ajutor, un sprijin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine melodia lui Kidd Rock si Sheryl Crow , "Picture" ma face sa ma gindesc ca este o definitie a unei relatii abuzive, cu toate trairile ei, inclusiv impacarea temporara si nebuna de la sfirsit... "Picture" (feat. Sheryl Crow) [Kid Rock] Livin' my life in a slow hell Different girl every night at the hotel I ain't seen the sun shine in 3 damn days Been fuelin' up on cocaine and whisky Wish I had a good girl to miss me Lord I wonder if I'll ever change my ways I put your picture away Sat down and cried today I can't look at you while I'm lyin' next to her I put your picture away, sat down and cried today I can't look at you, while I'm lyin next to her [Sherly Crow] I called you last night in the hotel Everyone knows but they wont tell But their half hearted smiles tell me Somethin' just ain't right I been waitin' on you for a long time Fuelin' up on heartaches and cheap wine I ain't heard from you in 3 damn nights I put your picture away I wonder where you been I can't look at you while I'm lyin' next to him I put your picture away I wonder where you been I can't look at you while I'm lyin' next to him I saw ya yesterday with an old friend [Kid Rock] It was the same ole same "how have you been" [Both] Since you been gone my worlds been dark & grey [Kid Rock] You reminded me of brighter days [Sheryl Crow] I hoped you were comin' home to stay I was headed to church [Kid Rock] I was off to drink you away [Both] I thought about you for a long time Can't seem to get you off my mind I can't understand why we're living life this way I found your picture today I swear I'll change my ways I just called to say I want you to come back home I found your picture today I swear I'll change my ways I just called to say I want you to come back home I just called to say, I love you come back home
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Traducere: El: Imi traiesc viata intr-un iad mocnind Cu o alta fata in fiecare noapte Nu am vazut razele soarelui de trei zile Ma hranesc cu whisky si cocaina Si asi fi vrut sa am o fata buna careia sa ii fie dor de mine Doamne, ma intreb daca ma voi putea schimba vreodata Am pus fotografia ta deoparte M-am asezat si am plins Nu ma pot uita la tine in fotografie cind sint culcat linga alta Ti-am pus fotografia deoparte, m-am asezat si am plins Nu ma pot uita la tine in fotografie cind sint culcat linga alta Ea: Te-am suna aseara la hotel Toata lumea stie ceva dar nu spune Din zimbetul lor din coltul gurii Imi dau seama ca ceva nu este in regula Te-am asteptat atit de mult Hranindu-ma cu durere si vin ieftin Si nu am auzit de tine de trei zile Ti-am pus fotografia deoparte Ma intreb pe unde umblii Nu ma pot uita la tine in fotografie cind sint culcata linga altul Te-am vazut ieri cu un prieten vechi El: Acelasi "ce mai faci" Amindoi: De cind ai plecat lumea mea este intunecata si gri Ea: Speram sa vii acasa de tot Mergeam la biserica El: Mergeam la circiuma sa iti alung amintirea Amindoi: M-am gindit mult la tine Nu pte pot scoate din minte Nu inteleg de ce trebuie sa traim asa Ti-am gasit fotografia astazi Ma jur ca ma voi schimba Te-am sunat sa iti spun sa vii acasa Ti-am gasit fotografia Ma jur ca ma voi schimba Te-am sunat sa te chem acasa Te-am sunat sa iti spun ca te iubesc si vreau sa te intorci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca descrie o relatie abuziva nu pentru ca vorbeste despre cocaina si alcool. Relatia este abuziva si toxica pentru amindoi. Chiar daca au putut trece fizic la o urmatoare persoana, mental si emotional sint incapabili sa se separe. Abuzul Domestic cred ca de fapt este o situatie psihica, o obsesie de amindoua partile. Atit abuzatorul cit si victima sint la fel de adicti unul de altul. Impacarea este temporara, un cerc vicios, o promisiune care va fi incalcata dupa "luna de miere" tipica acestui fel de relatie... Imposibilatea de a functiona fara cealalta parte a scripetelui acestui fel de relatie... Sint in fuga acum, am sa dezvolt alta data gindurile mele despre asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...