Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abuzul Domestic (2)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by anca74
Bella, ma scuzi dar n-am mai intrat aici de nu stiu cind. Am trait exact ce ai trait tu, insa nu am avut copii. Stiu cit ai fost de speriata cind a intrat politia la tine in casa, te-au pus sa dai o declaratie, banuiesc, si l-au luat pe dumnealui de la fata locului. Asta in cazul in care ai dat declaratia ca este abuziv cu voi. Asculta-ma bine: eu sint stagiara in drept acum, cam stiu care este situatia juridica in Canada. Trebuie sa te intorci acolo. Ai toate drepturile sa traiesti in Canada. Mai mult, urmeaza procedura juridica, te vor chema sa depui marturie la tribunal (sa fii tare si s-o faci, intelegi?) si apoi va trebui individul acesta sa-ti plateasca jumatate din salariul pe care-l face acum in pensie alimentara atit tie - ca sotie, cit si fetitelor. Nu inteleg de ce ai stat in asa mizerie de relatie. Daca as fi avut copii, i-as fi dat numai pumni si palme amaritului care urla ca un dobitoc de fata cu copiii mei. Ce nenorociti sint unii barbati... Nu sta pe ginduri, intra in Canada, urmeaza sfaturile politistilor, suna un avocat (Legal Aid este gratuit) si asteapta procesul. Fa asta pentru copiii tai, intelegi? Pina iti vei gasi serviciu si vei putea trai pe picioarele tale ai nevoie de ajutor financiar. Iar dobitocul respectiv trebuie sa ti-l ofere. In ce provincie este el stabilit? Putem discuta mai in detaliu si am sa incerc sa te ajut. Eu sint in Ottawa acum, deci stiu situatia in Quebec si Ontario. Astept mesaj de la tine. Fruntea sus si nu mai fi speriata! Sintem toate alaturi de tine. ============ What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.
Buna, anca74 si eu tot dreptul canadian il studiez, dar nu am auzit de ceea ce zici tu in legatura cu suma care trebuie sa o plateasca sotul Bellei, respectiv jumatate din salariul lui pentru child support. Eu stiu si o sa ii dau si linkul Bellei in care se explica foarte clar si simplu ca se aplica o tabela in functie de income anual, de nr. de copii, etc. Mai depinde si de provincie si alte amanunte. Linkul este acesta: http://canada.justice.gc.ca/en/ps/sup/lookup/Index.asp?Income=8000&Children_No=1&Province_ID=6&Search=Lookup Cel mai simplu e sa calculeze mai jos la Child Support Online Lookup. Cat despre faptul ca trebuie sa ii plateasca si ei ca sotie, si aici sunt niste reguli, dar nu mai intru in amanunte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai, my dear Melody, m-am exprimat in felul urmator: "individul acesta sa-ti plateasca jumatate din salariul pe care-l face acum in pensie alimentara atit tie - ca sotie, cit si fetitelor". Adica, pensia alimentara pentru cei doi copii + pensia alimentara acordata ei ca sotie = aprox. jumatate din salariul respectivului pe luna. Nu am cum sa fac o estimare mai precisa pentru ca nu cunosc detaliile financiare ale celor doi, dar more or less cam pe la 1/2 din salariul lui se va invirti. Imi pare rau daca nu m-ai inteles ca lumea. In orice caz, am vorbit cu Bella pe private si ne-am inteles perfect. ============ What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Am intrat pentru ca eram curioasa sa vad cum se dezbate un astfel de subiect. Am plans cand am citit unele postari.Ma bucur pentru tine Bella cred ca ai facut alegerea buna. Eu nu am asemenea probleme, dar provin dintr-o familie care a avut unele probleme, de aceea am considerat ca pot sa-mi spun si eu parerea. E o greseala sa stai alaturi de o persoana care nu te intelege, accepta asa cum esti si care nu te poate respecta....cum sa te astepti sa te iubeasca?! Dar noi oamenii, in special femeile avem atata nevoie de iubire incat o vedem si acolo unde ea nu este ci apare doar o umbra firava a ei. Si ne mintim ca e bine sau ca daca nu e, va fi, candva in viitor. De aici incepe greseala, din incapacitatea noastra de a accepta lucrurile asa cum sunt ele in realitate. Repet, nu merita sa-ti petreci viata in stres si cearta, mai ales daca sunt si niste copii implicati in asta. Ne e frica sa iubim din nou, ne e frica ca nu ne descurcam singure... Iubirea e un atribut al fiintei noatre nu e legata de un om, de o persoana, ea se manifesta de ori de cate ori noi ii dam frau liber. Omul se naste singur, moare singur si traieste singur daca e cazul, faptul ca ne gasim un partener de drum e foarte bine dar nu definitoriu......undeva in adancul inimii noastre suntem singuri, cu gandurile si cu sentimentele noastre. Daca partenerul nostru nu ne ajuta in drumul nostru e mai bine sa-l continuam singuri , fara teama ca nu vom reusi....ca pana la urma si pasarile cerului se descurca fara sa are si sa sememe.....cum sa nu se descurce un om care se straduieste si care are incredere in Dumnezeu. Nu merita sa suferi in tacere, sa-ti fie frica sa te eliberezi si sa incerci din nou...orice ar insemna asta. Ne suntem datori noua insine sa traim decent si in pace, sa asiguram copiilor nostri pace si armonie. Dupa experienta mea de viata, nu as accepta niciodata sa traiesc jignita si umilita doar pentru ca celalat asa se simte mai bine si isi ascunde propriile slabiciuni. Din pacate nu toata lumea are puterea sa o faca.... sa-i intelegem si sprijinim...fara sa-i judecam. Si sa le spunem, ori de cate ori avem ocazia ca nimeni nu este condamnat sa traiasca nefericit.... numai propia teama de a nu reusi il poate condamna. Silvi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by miria_cristina
Fetelor, imi este tare greu ce fac acuma, dar ... nu stiti un avocat cumsecade si BUN care se ocupa de divorturi!???? M-ati ajuta tare mult!!! Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
Draga de tine, stiu cat iti e de greu. Din pacate eu nu sunt din Bucuresti sa-ti recomand un avocat. Dar daca e vorba doar de divort (nu si partaj sau vreo lupta pentru incredintarea copilului), poate fi un avocat oarecare, nu neaparat "BUN". Cei buni sunt si scumpi si nu se justifica, crede-ma. Ba chiar se poate divorta si fara avocat, nu e mare lucru. Ai grija de tine[pup] Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru compasiune! Nu este vorba despre mine, ci despre o persoana foarte draga mie, care trece prin clipe groaznice si nu stiu cum as putea-o ajuta! Din pacate fata nu are calculator ca sa se poata informa. A intrat in panica din cauza situatie pentru ca se simte complet izolata si la mana sotului. Si este la mijloc si un copil, iar sotul are bani si influenta, asa ca i-ar trebui un avocat bun. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de anca74 Crede-ma, 3 ani m-am certat cu dobitocii de canadieni care ma puneau sa le platesc ajutorul social pe care fostul sot il primea (a fost bine sfatuit de alti loseri de romani de aici) odata ce ne-am despartit. Este strigator la cer ca, in calitate de victima, sa te puna sa platesti bani agresorului, fiindca asta este de fapt: el lua bani de la stat, iar statul, fiindca am semnat contract de sponsorizare cu el cind i-am facut actele fostului sot, sa-mi ceara inapoi sumele pe care i le plateau lui lunar. Complet aberant! Iti vine sa urli de neputinta... ========= What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.
Exact, ptr. ca ai semnat niste documente prin care te obligai sa il intretii pe aplicant, pe o perioada de... n ani. Asa e legea aici, n-ai ce face, te certi cu ei degeaba. Asta e legea, tu ai semnat cu buna stiinta, acum suporti consecintele. Statul se apara in felul asta, de a plati ajutor social unor imigranti care inca nu au reusit sa se puna pe picioare; persoana pe care o sponsorizezi tu, e responsabilitatea ta, pe perioada de n ani, nu a statului. Daca mesajul meu e tarziu, scuze, acum am intrat la subiect. ____________________________ Winners don't quit; quitters don't win. __________________________________ Don't give me an attitude; I already have one!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella, daca vrei sa explici f bine unui judecator sau avocat ceea ce ti se intampla, exista interpreti (eu sunt interpret aici la tribunal); daca vrei ptr. avocat, probabil ca vei trebui sa platesti tu, dar daca ti se aduce interpret la tribunal, noi suntem platiti de Ministerul de Justitie, nu de client. Acum, nu stiu exact cum e in State, dar te poti interesa, iubita; intra pe google, cauta, ai sa gesesti toate informatiile de care ai nevoie; eventual trimite-mi pm cu ce gasesti si eu iti traduc tot. Sau, daca vrei ptr. avocat, scrie-mi pe PM, eu iti traduc tot, tu poti scoate la imprimanta si te duci cu scrisorica la avocat. Asta ptr. lucrurile importante. Restul, cred ca o sa te descurci, daca te intreaba ceva. Multa bafta iti doresc! Te pup. ____________________________ Winners don't quit; quitters don't win. __________________________________ Don't give me an attitude; I already have one!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...