Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abuzul Domestic (2)


Recommended Posts

Pentru mine a fost ca o descatushare momentul in care mi-am spus "Nu este vina mea!" Nu pot eu, ca persoana aparte de abuzator sa fac pe cineva sa faca ceva! Nu! Daca asi putea face asta, asi face sa se opreasca si nu pot! Apoi am repetat ca o mantra de fiecare data cind mi-a fost greu "Nu este vina mea"... Nu este vina unui copil ca este batut! Este vina parintelui care nu isi poate exprima frustrarea decit prin bataie! Nu este vina femeii ca barbatul o bate! Nu este rusinea femeii sau al copilului! Nu este vina victimei! Duceti-va in mintea voastra inapoi in timp, la voi care ati fost atunci cind a avut loc abuzul... Si spuneti-i femeii speriate din imagine ca nu este vina ei... Imbratisati copila din amintire care tremura de frica si linistiti-o si spuneti-i ca nu este vina ei, ca ea este minunata si buna si ca totul va fi ok. O femeie care isi lasa barbatul ca sa isi protejeze copiii este pe drumul bun. Oricit de greu vi se pare, uitati-va in ochii copiilor vostri si vedeti ca se merita orice efort ca sa ii tineti senini! Dupa ce m-am separat am avut si eu dubii si familia mea imi spunea ca femeia trebuie sa stea cu barbatul indiferent de situatie, ca este bine sa creasca cu un tata, ca femeia trebuie sa faca atmosfera din casa sa fie ok... Am avut si eu parte de asta... Ca argument mi-a spus matusa mea de o prietena de-a noastra, cu admiratie... Uite, Cutare... a rabdat, l-a adus pe el pe drumul bun si uite ca acum sint ok, el i-a luat si o masina luna trecuta si fata ei creste cu un tata in casa... Da, Cutare fusese batuta crunta cu vreo trei ani inainte de abia putuse fugi de acasa in toiul noptii cu fata in brate. La furie el s-a dus sa ia cutitul si i-a spus ca o taie in bucati si ca apoi o da prin masina de tocat si o pune asa tocata in toaleta si trage apa sa nu stie nimeni ce s-a intimplat cu ea... Ea a stat la matusa mea vreo saptamina dupa care a fost sfatuita sa se duca inapoi... Intre timp ea si-a facut o scoala si isi cauta de munca. El ii spunea cu dispret... "nu te uiti la tine ce boccie esti, cine dracului te ia la munca cu fata aia?"... In fine... In timp ce eu ma tot gindeam atunci daca am facut bine sau nu, a venit Cutare la mine in vizita cu fetita care este prietena cu fata mea cea mare. Au stat impreuna, s-au jucat, noi am stat de vorba. Nu am putut sa remarc tristete in ochii fetitei si un fel de sfiala, frica. Am zis totusi ca poate ma insel... Aproape de plecare, Cutare si-a luat fata linga ea si a inceput sa o instruiasca :'Vezi ca mergem acasa, daca este taica-tu acasa, te faci ca trebuie sa mergi repede in camera ta si stai acolo. Daca te intreaba unde am fost ii spui ca am fost la Mall sa ne uitam in magazine. haide sa spunem la Scarborough Town Centre, ca sa ne potrivim in povesti..."... In timp ce fetita ii spunea ascultatoare "Da, mami, asa am sa spun"... Stiu ca am facut bine ca am ferit fetele de asa ceva! Ochii lor senini fac mai mult decit orice! Imi pare rau pentru fiecare femeie abuzata! Ma doare sufletul pentru fiecare copil care asista la batai. Nu este vina voastra! Fiecare poveste de aici este marturie ca abuzul doare chiar si dupa ani si ani de la ultima palma! Deja sinteti invingatori daca ati ajuns sa vorbiti despre asta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ati ascultat vreodata cintecul lui Kelly Clarkson?... A crescut in abuz, a scris cintecul "Because of you" in urma amintirilor abuzului din copilarie... Am sa pun liricile mai jos, am sa traduc, dar acum nu am timp... Because Of You Written by Kelly Clarkson I will not make The same mistakes that you did I will not let myself Cause my heart so much misery I will not break The way you did, you fell so hard I’ve learned the hard way To never let it get that far Because of you I never stray too far from the sidewalk Because of you I learned to play on the safe side so I don’t get hurt Because of you I find it hard to trust not only me, but everyone around me Because of you I am afraid I lose my way And it’s not too long before you point it out I cannot cry Because I know that’s weakness in your eyes I’m forced to fake A smile, a laugh, every day of my life My heart can’t possibly break When it wasn’t even whole to start with I watched you die I heard you cry every night in your sleep I was so young You should have known better than to lean on me You never thought of anyone else You just saw your pain And now I cry in the middle of the night For the same damn thing Because of you Because of you Because of you I am afraid Because of you I never stray too far from the sidewalk Because of you I learned to play on the safe side so I don’t get hurt Because of you I try my hardest just to forget everything Because of you I don’t know how to let anyone else in Because of you I’m ashamed of my life because it’s empty Because of you I am afraid Because of you Haideti sa nu auzim asta de la copii nostri... Din cauza noastra... Doar pentru ca alegem sa spunem "Hit me baby one more time"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alyssa
Ati ascultat vreodata cintecul lui Kelly Clarkson?... A crescut in abuz, a scris cintecul "Because of you" in urma amintirilor abuzului din copilarie... Am sa pun liricile mai jos, am sa traduc, dar acum nu am timp... Because Of You Written by Kelly Clarkson I will not make "The same mistakes that you did I will not let myself Cause my heart so much misery I will not break The way you did, you fell so hard I’ve learned the hard way To never let it get that far Because of you I never stray too far from the sidewalk Because of you I learned to play on the safe side so I don’t get hurt Because of you I find it hard to trust not only me, but everyone around me Because of you I am afraid I lose my way And it’s not too long before you point it out I cannot cry Because I know that’s weakness in your eyes I’m forced to fake A smile, a laugh, every day of my life My heart can’t possibly break When it wasn’t even whole to start with I watched you die I heard you cry every night in your sleep I was so young You should have known better than to lean on me You never thought of anyone else You just saw your pain And now I cry in the middle of the night For the same damn thing Because of you Because of you Because of you I am afraid Because of you I never stray too far from the sidewalk Because of you I learned to play on the safe side so I don’t get hurt Because of you I try my hardest just to forget everything Because of you I don’t know how to let anyone else in Because of you I’m ashamed of my life because it’s empty Because of you I am afraid Because of you Haideti sa nu auzim asta de la copii nostri... Din cauza noastra... Doar pentru ca alegem sa spunem "Hit me baby one more time"...
Alyssa,bine ai revenit[flo]cutremurator cantecul dk ai trait asa ceva.si dk nu ai trait cred k pare la fel.esti puternica.sigur k nu trebuie sa rabzi,e oribil sa iti vezi mama batuta.atata neputinta simti.si ura pt bestie,asa se ofileste copilaria.copilaria trebuie sa fie plina de lucruri frumoasa k sa poti sa infrunti viata cu capul sus. Briana,faci cea mai buna alegere.sa iti spun k mama nu a divortat,am ajuns k sa ma lupt pt viata mea,sa ia cutitul nebunul si sa ma apar.eu-copil de 13 ani.si sa ma feresc de resoul aprins care a ars covorul nu pe mine,etc.nu mai vreau sa povestesc,am un nod in gat deja... ma bucur inca o data k nu veti trece prin abuzuri.meritati o viata mai buna.va pup.
[mamica]de piticotu' uriash [url="http://b2.lilypie.com/FeUpp1/.png"]m-am facut maricica[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos"] [foto][/url] [url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63310"]POVESTEA MINUNII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyssa......pe la noi n-ai mai postat,dar nu ma pot abtine sa nu intru aici si sa-ti spun si eu,chiar daca off-topic,bine ai revenit! Cred ca poti fi un sprijin real pt.unele persoane de aici,de pe forum,tocmai pt.ca experienta,zic eu,ne face un pic mai intelepti.... BRENDA Cu dedicatie: "E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere) http://community.webshots.com/user/brendamitran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc aici toate mesajele voastre de incurajare si STIU ca nu sunt singura ! Chiar daca uneori imi vine sa tip ca mi-am batut joc de mine atatia ani , ma consolez cu ideea ca intr-o dimineata m-am trezit si am spus STOP !!!! Stop batailor, stop adulterului, stop jignirilor... Ceea ce nu stiti voi pentru ca nu am spus este faptul ca suportam toate astea (inclusiv reprosuri ca nu inteleg faptul ca el are nevoie si de alte femei pentru diversitate) in conditiile in care EU eram si barbat si femeie ! barbat la modul ca DOAR EU munceam, DOAR EU avem serviciu ....el stia doar sa tipe in telefon ca nu am platit rata la masina sau ca...de ce nu sunt bani , ori mancare in frigider !!!! Si veneam obosita de la serviciu, stateam cu copii....si tot eu eram cea urata, proasta, taranca, nesimtita, curva.........etc etc NICIODATA nu i-am reprosat ca nu are serviciu si ca nu intretine familia....GRESEALA MEA !! A vazut ca se poate...si a fost din ce in ce mai rau !!!!! Insa acum, sunt mai linistita....! Nu imi trebuie nimic decat sa imi vad fetele seara, sa adorm plangand sau zambind, sa imi beau cafeaua dimineata cu amandoi ochii curati... Brianamica mamica de 2 fete cucuiete “Întelegerea trecutului ne determinã abilitatea cu care intelegem prezentul.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyssa, multumesc de incurajari...... Adevarat am scapat de cocoasa, m-am convins pentru a nu stiu cata oara ...ieri seara !!!! Offf ca uneori nu stiu cu ce am gresit de am parte de asemenea lucruri ! Crede-ma ca incerc din rasputeri sa ma privesc increzatoare in viitor, care din pacate, acum nu este conturat aproape deloc ! Brianamica mamica de 2 fete cucuiete “Întelegerea trecutului ne determinã abilitatea cu care intelegem prezentul.” [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/brichisasociatii/my_photos"]POZE FETE CUCUIETE[/url] [pup] [url="http://b2.lilypie.com/Usn7p3.png[/img]"]ANA ESTE ATAT DE MARE[/url][copil] [url="http://by.lilypie.com/dSElp3/.png[/img]"]DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...[/url][zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...