Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

orgoliu :(


Recommended Posts

Nadia id="red">sa nu crezi ca faceam glume proaste, te rog sa ma ierti daca asa s-a inteles. Dar sunt pe aici unele sfaturi cu care nu sunt de acord: adica luatul cu lugu-lugu, suflatul in fund etc ca sa faca barbatul niste lucruri pe care din punctul meu de vedere ar trebui sa le faca default, fara sa le cerem noi. Atata munca de convingere, pisiceala, ete nah! Cand de fapt corect este sa se simta ca sta ca vaca si eventual e ocupat cu CaunterStrike.

 

Mai sunt niste chestii pe aici:

In afara, inghite-ti limba cand il vezi ca incepe sa se tureze, si zi doar atat: "vai, vai, ce nervos esti, pup iu, si eu te iubesc, ... este?" si cand ajungi acasa primul lucru cand intra in casa, scurt si la obiect: "te rog sa nu ma mai pui in situatii penibile de fatza cu lumea, ma injosesti". si pleci mai departe, eventual intri in baie unde el sa nu vina sa comenteze, sau daca o face in spatele usii anuntza-l ca vorbiti cand iesi din baie, si stai si stai, te speli pe dinti, pe maini, te dai cu crema, mai muti ceva prin baie, si cand iesi si dai cu ochii de el gaseste ceva de povestit sau de intrebat, asta il face sa uite, daca totusi revine la Ce i-ai spus tu la usa, spune-i doar atat: "eu am spus ceva cand am intrat, ai auzit bine, nu ai auzit, iarasi bine. Iti sunt destul de draga sa intelegi, e perfect...nu? ... asta e, eu am zis ce aveam de zis.id="green">

Adicaa.... el mi-o trage de fata cu prietenii si eu zic ceva acasa? Pai nu inteleg. De ce? Poate si mie imi cade rangul cand ma fac de ras in public.

 

Apoi:

E chestie de nuntza, asta ne face pe noi sa recunoastem ca ei sunt barbati si sunt, vrem nu vrem mandrii, orgoliosi, cum adica sa-i zica nevasta ce are de facut?id="green">

Aici chiar nu am prins ideea frazei. Pe bune.

 

Eliseid="red">, e nasol. Barbatii mai au crize de-astea de personalitate... tu stii acum prin ce se compenseaza nervii pe care ti-i faci cu el. Daca ii raspunzi in acelasi stil cum reactioneaza?

 

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

O sa va povestesc o faza vazuta de mine la un loc de joaca din Iasi...[mamica]

 

In Supercopou...sambata dupa masa...pe o banca un tanarid="red">[berica] si o femeie mai in varsta id="red">[berica]stau cu cate o cutie de bere in mana si discuta amical urmarind din ochi un copil...[fuga]

 

Stau pe o banca aproape de ei[gravi] si ma gandeam ce frumos se impaca aceasta mama (45-55 de ani) cu fiul ei (in jur de 30 de ani)...[mamica]

 

Aud discutia...ma indispune...

Doamna:[poc]

- Nu faci nimic din ce-ti comanda ea...

...doar esti barbat...

...nu te duci...

...nu esti servitorul ei...

...tu auzi?

...sa inteleaga ca nu mai este rasfata ta...

...tu ai treburile tale mult mai importante...

...doar nu esti bona...nici menajera...

...sa munceasca...are timp de...iar tu sa-i faci piata?

...mai bine citesti o carte...sau te plimbi...[cheers]

 

El raspundea f incet si mai mult aproba [berica]

 

Erau f relaxati si intimi...am ramas blocata [:I]...nu puteam sa accept ca o femeie poate sa-i faca atata rau altei femei...[neand]

 

Intai am crezut ca era mama lui...dar ceva din atitudine lasa sa se inteleaga altceva...[cina2]

 

Candva credeam ca doar un barbat poate da astfel de sfaturi...[dual]dar acum,trebuie sa accept ca exista si astfel de femei printre noi [8)]

 

Sper sa nu avem parte de asemenea "prietene"...[zid]

I-am aratat si sotului "ciudata pereche"...iar el a zambit intelegator...[pup]

 

Mai tarziu ma gandeam ...

"Oare cum se descurca sotia lui ...[pic]cu un sot "educat" asa... zi de zi ?"

 

 

 

Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

 

TEO

POZE CU NOI


 

Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)

 


[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.

Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by J G

Nadia id="red">sa nu crezi ca faceam glume proaste, te rog sa ma ierti daca asa s-a inteles. Dar sunt pe aici unele sfaturi cu care nu sunt de acord: adica luatul cu lugu-lugu, suflatul in fund etc ca sa faca barbatul niste lucruri pe care din punctul meu de vedere ar trebui sa le faca default, fara sa le cerem noi. Atata munca de convingere, pisiceala, ete nah! Cand de fapt corect este sa se simta ca sta ca vaca si eventual e ocupat cu CaunterStrike.J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)


id="quote">id="quote">Nici nu am luat-o ca pe o gluma. Am inteles ce ai vrut sa spui si eu ti-am raspuns foarte serios. Repet, mama mea avea o vorba: "Tonul face muzica"... si la ei si la noi."Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte.""Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."Titu Maiorescu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum, ca mi-am terminat mancarea, da-mi voie sa imi continui ideea. Cu o intrebare: daca la serviciu ai 3 sau 30 de persoane "sub" tine, cand le ceri sa faca ceva, le latri "Du-te si fa!" aia sau ailalta sau le spui "Te rog fa! aia sau ailalta??? La fel cum actele caritabile incep acasa, la fel si politetea. Daca poti si trebuie sa fii politicos cu strainii, de ce nu si cu cei din casa?

 

 

 

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

 

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."

Titu Maiorescu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ma gindeam la o treaba!Si citind ce a scris Elise ultima oara, mi s-a cam intarit convingerea ca sotul ei face parte din genul ala de masculi care se potolesc numai aplicind regula aia "shoc". Daca nu tzipete, atunci extrem de multa fermitate, comenzi ca la armata, asa, cum dresezi un catel unde tonul face totul!

Cunosc si eu asa un specimen.Cind turbam eu, se linistea ca un miel.Am avut senzatia, sa nu zic capcana, ca de fapt tipul e singurul care stie sa "handle" iesirile mele de putea sa ma priveasca atit de cald cind mie imi ieseau fulgere prin ochi!!!

Zic capcana pt ca mie nu-mi place sa traiesc asa la nesfirsit, dar adevarul este ca parca parca te bucuri cind stii ca poti sa explodezi si e ok [hot].[ispita]

Poate ca asa merge Elise.daca el simte ca tu incerci sa fi cum nu esti de fapt?Sau sa reactionezi cum nu obisnuiesti sa o faci, te simte "slaba" in mintea lui si atunci ataca si mai tare?I-or place fioroasele draga!

Ia incearca de ia-ti un "baston" imaginar linga tine, nu cumva prinde mai bine?

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

She shi la noi merge bine terapia aia shoc, e probata shi rasprobata, daca ceva nu merge cu frumosu, va merge cu shocu, respectiv racnetele mele [:D]

 

Io shi plozii turbulentziid="Comic Sans MS">id="blue">

 

Sport cu Hula Hoop

 

 

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, poate nu sotul tau este "problema" ci tu. Am observat ca ai o personalitate puternica, eclipsatoare si esti o luptatoare. Poate ai obosit, poate ai ajuns la un punct in care nu mai vrei atatea responsabilitati numai pe umerii tai, vrei sa ia el deciziile pentru tine, pentru voi, sa simti ca totul va fi bine maine si daca nu-ti freci tu creierii in fiecare seara cu ce e de facut maine.Nu stiu, zic si eu. Poate astepti prea multe de la el si el simte asta, simte ca nu e la nivelul asteptarilor tale si atunci se da batut.Cauta aprecierea celor din jur (facand pe macho cu tine in public spre exemplu) Se simte inutil si totusi nu e genul lui, se simte asa datorita tie, poate esti genul care are impresia ca numai lucrul facut de tine e bine facut, sau super vizat de tine. In timp, atitudinea asta duce la comportamente similare celui descris de tine.

Si din pacate e foarte greu sa reveniti la normal, pentru ca nimicurile astea provoaca nemultumiri, frustrari, certuri, la cearta se spun lucruri grele si apoi, vorba aceea: nimic nu mai poate fi cum a fost.

Daca asa este situatia si astea sunt motivele pentru care ati ajuns aici, o solutie ar fi una foarte grea pentru tine.Ar putea parea umilitoare. Si anume, o discutie in care tu sa-ti recunosti "vina" si sa-ti ceri scuze ca atata timp nu ti-ai facut timp sau n-ai stiut sa-i areti cat il apreciezi, pe el, ca om, barbat si intelect. Suna a lugu-lugu si asa si este. Daca esti o femeie desteapta faci compromisuri si daca e nevoie, da, si minti.

Vreau sa-ti spun ca nimic din ce am scris nu a fost cu scopul de a te jigni in vreun fel, eu personal te apreciez virtual altfel nu m-as fi obosit sa scriu la subiect. Iar daca am nimerit ca nuca in perete si nu se potriveste nimic din ce am scris/presupus atunci pur si simplu ignora totul. [:)]

Multa bafta si intelegere cu sotul.

 

 

eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by for2nity

Elise, poate nu sotul tau este "problema" ci tu. Am observat ca ai o personalitate puternica, eclipsatoare si esti o luptatoare. Poate ai obosit, poate ai ajuns la un punct in care nu mai vrei atatea responsabilitati numai pe umerii tai, vrei sa ia el deciziile pentru tine, pentru voi, sa simti ca totul va fi bine maine si daca nu-ti freci tu creierii in fiecare seara cu ce e de facut maine.Nu stiu, zic si eu. Poate astepti prea multe de la el si el simte asta, simte ca nu e la nivelul asteptarilor tale si atunci se da batut.Cauta aprecierea celor din jur (facand pe macho cu tine in public spre exemplu) Se simte inutil si totusi nu e genul lui, se simte asa datorita tie, poate esti genul care are impresia ca numai lucrul facut de tine e bine facut, sau super vizat de tine. In timp, atitudinea asta duce la comportamente similare celui descris de tine.Si din pacate e foarte greu sa reveniti la normal, pentru ca nimicurile astea provoaca nemultumiri, frustrari, certuri, la cearta se spun lucruri grele si apoi, vorba aceea: nimic nu mai poate fi cum a fost.Daca asa este situatia si astea sunt motivele pentru care ati ajuns aici, o solutie ar fi una foarte grea pentru tine.Ar putea parea umilitoare. Si anume, o discutie in care tu sa-ti recunosti "vina" si sa-ti ceri scuze ca atata timp nu ti-ai facut timp sau n-ai stiut sa-i areti cat il apreciezi, pe el, ca om, barbat si intelect. Suna a lugu-lugu si asa si este. Daca esti o femeie desteapta faci compromisuri si daca e nevoie, da, si minti.Vreau sa-ti spun ca nimic din ce am scris nu a fost cu scopul de a te jigni in vreun fel, eu personal te apreciez virtual altfel nu m-as fi obosit sa scriu la subiect. Iar daca am nimerit ca nuca in perete si nu se potriveste nimic din ce am scris/presupus atunci pur si simplu ignora totul. [:)]Multa bafta si intelegere cu sotul.eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004)


id="quote">id="quote">Este foarte probabil si asta! exista insa parteneri pe masura ce nu se simt nici frustati, nici inhibati si nici secati de orgoliu in compania, preajma unei persoane cu un caracter si personalitate puternica.Din contra,ei se simt chiar invigorati,energizati, provocati pozitiv si chiar stimulati![hop]chestie de compatibilitate.si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

for2nity - ai mare dreptate, cam asa si sint.

Insa esti sigura ca el ar face un pas inapoi, doar pentru ca eu il fac?

Sau ar face un pas inainte? [:)]

 

Nu stiu de ce, tind sa cred ca, daca ii voi spune "eu sint de vina", pentru el va fi doar o capitulare neasteptata. Si o va lua ad literam: ca eu sint de vina. Si o va folosi in avantajul lui data viitoare cind ii voi cere "o favoare".

Cam asa vad eu lucrurile.

 

In rest, ai "nimerit" bine.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...