Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

orgoliu :(


Recommended Posts

quote:Originally posted by Elise

...............

Nu stiu de ce, tind sa cred ca, daca ii voi spune "eu sint de vina", pentru el va fi doar o capitulare neasteptata. Si o va lua ad literam: ca eu sint de vina. Si o va folosi in avantajul lui data viitoare cind ii voi cere "o favoare".

Cam asa vad eu lucrurile.

 

 

 

Elise


id="quote">id="quote">

 

Eliseid="blue">, sa nu-ti fie teama sa o faci, indiferent de situatie...

Nu o lua ca pe o capitulare ci ca pe un pas important in reechilibrarea fortelor in cuplu.

Eu tind sa cred ca NU o va folosi in avantajul lui, cel putin nu pentru multa vreme ( s-ar putea ca la inceput sa-l atraga "oportunitatea").

Si stii de ce? Pentru ca exista mai multe intre voi, dincolo de "luptele" astea, nu?

Exista dragostea, atasamentul, momentele in care va "respirati"unul pe celalalt etc.

Iti ia ceva efort si timp sa intri in ritm perfect cu partenerul tau de viata dar merita.

Iar dupa ce ati reusit cu ritmul, pe urma o sa "dansati"[;)].

Ia-o si tu ca pe o etapa pregatitoare pina la "salsa" dar nu te aseza la loc, pe scaun, fara sa fi incercat totul... ca sa folosesc o comparatie ( care nu stiu daca mi-a reusit[:I])...

 

 

 

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Elise

for2nity - ai mare dreptate, cam asa si sint.Insa esti sigura ca el ar face un pas inapoi, doar pentru ca eu il fac? Sau ar face un pas inainte? [:)]Nu stiu de ce, tind sa cred ca, daca ii voi spune "eu sint de vina", pentru el va fi doar o capitulare neasteptata. Si o va lua ad literam: ca eu sint de vina. Si o va folosi in avantajul lui data viitoare cind ii voi cere "o favoare". Cam asa vad eu lucrurile. In rest, ai "nimerit" bine.Elise


id="quote">id="quote">nu stiu ce sa spun, daca ai incerca si n-ar da rezultate crezi ca ar fi mai rau decat acum? Mai rau ar putea fi si daca nu faci nimic.Ar fi o incercare, un pas inapoi pentru a avea de unde incepe din nou, in alti termeni.Orice ai face, pentru ca daca vrei sa se schimbe ceva nu poti doar sa astepti sa se schimbe el, mai ales ca ati ajuns intr-un punct care nu e departe de a deveni dusmani, nu e simplu deloc, deci orice ai face trebuie sa dai dovada de multa diplomatie. Inteleg ca si tu esti orgolioasa din moment ce te temi ca ii vei oferi un avantaj, atunci provoaca-l la o discutie spasita in care sa-ti recunosti partea ta de vina.Eventual incearca sa-i explici ca tie nu trebuie sa-ti dovedeasca nimic pentru ca tu ii cunosti valoarea, altfel nu ai fi sotia lui.Dialogul este esential si daca ati reusi sa ajungeti sa va puneti de acord ca aveti o problema din cauza temperamentelor voastre facand din asta chiar o gluma permanenta, asa poate veti trece peste momentele neplacute.Sau ai putea incerca sa schimbi ceva prin mici tertipuri menite sa-i creasca increderea in el, sa se faca util tie, sa apelezi la cunostintele lui, sa-i ceri sfaturi. Atentie insa la formulare nu-l intreba cum ar face el sau ce parere are, spune-i pur si simplu :nu stiu cum sa fac aia sau ailalta. Am retinut ca lui i se pare ca-i ceri raportul daca il intrebi ce face peste zi, sincer sunt curioasa cat ii povestesti tu din ce faci sau gandesti.Am eu o banuiala ca nici tu nu-i povestesti despre ce ai facut in timpul zilei, chestii banale gen am vazut aia si ce impresie ti-a lasat, sau decizii care le-ai luat legate de munca si ce te-a facut sa le iei.Daca ii povestesti, n-o face de pe pozitia uite ce lucru mare am facut eu azi, sau comentariile despre ceva vazut sa nu fie de pe pozitia atoatestiutorului si mereu cel cu dreptate, exprima-ti indoielile si temerile, oare am facut bine? Cu alte cuvinte nu mai afisa atata siguranta.Daca vede schimbare la tine, poate se va schimba si el si atunci lucrurile marunte intra in normal si se fac cu placere.Toti stim ca nu e greu nici de dus gunoiul, nici de a face mici placeri sotiei, insa toate astea se fac usor din drag, de drag, altfel devin corvezi. Daca te incapatanezi sa-i raspunzi cu aceasi moneda nu va duce la nimic bun numai la mai multa vrajba.Cu alte cuvinte trebuie sa inveti tu sa scoti din el ce e mai bun, altfel iti irosesti tineretea, casnicia. Crezi ca el este fericit? Crezi cumva ca scenele in care iti arata intr-un fel sau altul ca face cum vrea si nu esti tu sefa lui, cand are ultimul cuvant, crezi ca asta il face fericit? Sunt convinsa ca (,) constient sau nu asteapta si-si doreste si el o schimbare, dar orgoliul nu-l lasa sa faca asta in felul in care ti-ai dori tu.Ofera-i o portita, fii tu cea desteapta. [:)]Cel mai usor este de dat sfaturi si stiu ca nu putem fi pe aceasi lungime de unda, eu sa explic coerent si tu sa intelegi ce vreau sa spun, cu atat mai putin sa te intorci spre sotul tau si sa aplici o metoda minune, insa poate din discutia asta, la mometul oportun iti vine o idee buna. [:)]eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:

 

Nu stiu de ce, tind sa cred ca, daca ii voi spune "eu sint de vina", pentru el va fi doar o capitulare neasteptata. Si o va lua ad literam: ca eu sint de vina. Si o va folosi in avantajul lui data viitoare cind ii voi cere "o favoare".

Cam asa vad eu lucrurile.

 

In rest, ai "nimerit" bine.

 

Elise


id="quote">id="quote">

 

Asta este drobul de sare Elise.Si daca nu merita omul pe care-l iubesti sa faci un pas inapoi, atunci, pt cine se mai merita?

Fa-o neaparat!S-ar putea sa ai surprize neasteptat de placute.Si acum stii si tu pe propria-ti piele cum ca orgoliul face ravagii intre cupluri.Chiar crezi ca-l pierzi facind asta?Eu zic ca sansa sa-i cistigi admiratia este mult mai mare.In cel mai rau caz, daca se foloseste de asta si va deveni si mai tragica treaba, nu prea ai avut ce pierde, nu?

 

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prea sint de acord ca cineva trebuie sa se schimbe! Exista compromisuri ce trebuiesc facute, cele care nu lasa urme.dar in momentul in care un compromis iti schimba personalitatea, deja ceva nu e cum trebuie.Faptul ca tu Elise afiseaza siguranta de sine nu este deloc ceva negativ, poate ca felul in care o afiseaza este problema.Altfel,consider ca o femeie care se simte stapina pe ea, brusc si peste noapte sa devina sau sa joace rol de "gisculita" este ridicol.Si banuiesc ca anumite caracteristici de personalitate au fost motive pt care el o data a fost atras de ea.Nu sa se schimbe unul din ei este solutia caci nu va tine in timp.Ci felul in care isi exprima fiecare personalitatea asta.

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chestia cu "nu stiu sa fac aia sau ailalta" am mai aplicat-o.

De exemplu, eram cu niste prieteni, unu' vroia sa intre pe skype - avea un calc. mai ciudat si i-am zis mandrului meu sotz "nu stiu sa il deschid".

Foarte... uimit: "Cum nu stii?! Nu stii atita lucru? E super simplu!"

Mi-a repetat dispretuitor de vreo 3 ori ca e simplu, si ce maaare brinza sa deschid un program.

Si asta de fatza cu ceilalti.

De ma simteam ultima ignoranta. [:I]

 

Dupa ce l-am invitat sa o faca el, a admis ca nici el nu stia.

Da' cu juma de gura.

Cam asta e atitudinea cind spun "nu stiu sa fac".

 

Altfel, imi face observatie la volan, desi eu sint sofer de peste 10 ani si el n-are permis macar.

Daca vreau sa ma laud cu ceva - orice - gaseste chichitze.

Orice m-ar entuziasma pe mine il lasa pe el rece.

El oricum le stie pe toate mai bine.

Eu... "visez prea mult". Nu ca n-ar fi adevarat... [:D]

 

Daca ii povestesc ce-am facut "azi" - si imi turuie gura, de obicei - e atit de implicat in discutie incit ma inrerupe in mijlocul frazei sa ma intrebe cu totul altceva.

Deduc ca, probabil, nici nu ma asculta.

 

Si tot asa.... vorba ta, She.

 

Acu', eu pot sa imi pun paie in cap, ca nu ma doare gura, da' daca o sa jubileze la ideea asta s-ar putea sa amplifice conflictul, nu sa-l stinga. [:)]

 

In fata altora, si cind nu sint eu prezenta, e destul de mindru de nevasta-sa - si cam de tot ce-i apartine. Da' nu mi-ar spune ceva de bine MIE... pentru nimic in lume.

Cica "ce, tu nu te cunosti?"

 

Are ceva defensiv... parca ii e greu sa fie dragutz si sa se poarte frumos. Sint sigura ca tine la mine, dar ii este al naibii de greu sa o exprime. Sau sa faca ceva care sa o exprime.

Parca ii pica rangul.

Daca bodogane si isi scoate coltii, se simte cumva mai in sigurantza.

Cu aura asta de "independent" si "macho" se simte el bine.

Nu stiu daca am fost coerenta.

Eu pot sa las barierele jos, pentru el e mult mai greu. Deci... nu cred ca e o solutie. Dar o sa o incerc.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, e greu de dat sfaturi si "la rece", cum se spune, dar pot spune ca citesc din ceea ce scrii tu o rabufnare a ceea ce ai vrea de la el, iar celelalte " ai incercat asa? ai incercat asa?".

 

Spun si eu parerea mea, din cele vazute si traite: chestia cu orgoliu de mascul e un pretext. El ar putea sa se simta in sinea lui inferior fata de tine, ca inteligenta, caracter (mai slab), si asta il face sa ia atitudinea asta. Nu stiu daca vei gasi modalitatea de a comunica ca de la egal la egal cu el, pentru ca nu iti va permite.

 

Drept sa-ti spun mie mi-au trebuit 9 ani sa-mi dau seama de acest lucru cu persoana cu care eram, aveam aceleasi discutii, dar am renuntat, ma saturasem sa vorbesc cu un zid.

 

Eu nu spun sa renunti, incearca sa-l analizezi mai complet si sa-i afli unde are puncte slabe, si sa incercati impreuna sa le rezolvati. Ah.. si mai e una.. intr-un cuplu e normal sa faci compromisuri, mai lasi de la tine, mai lasa de la el.

 

Iti doresc succes si sa realizezi ceea ce ti-ai propus.

 

cicina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elise,

uite ce am aflat de la doi batrani, sot si sotie care aveau peste 60 de ani de casnicie, 3 copii , nepoti si stranepoti...[grup]

 

Batrana m-a sfatuit sa-mi respect mereu sotul , sa-l tratez mereu ca pe "un oaspete":

 

- BARBATUL ESTE OASPETE IN CASA !!!id="green">

 

Recunosc ca este f greu sa aplici in practica acest lucru...dar ai sa vezi ca (,) cu timpul incepe sa ceara el sa faca a anumite lucruri...si le va face cu placere [pup]

 

Batranul o ajuta f mult pe batrana [spala][rufe][vase], se iubeau(dormeau impreuna...unul in bratele celuilalt) si respectau reciproc.

 

Batranul mi-a spus:

 

- Cel mai important intr-o casnicie este sa nu uiti niciodata sa-i spui partenerului de viata:

 

-BUNA DIMINEATA ![hia]

si

-NOAPTE BUNA!id="red"> [pup]

 

Sunt lucruri aparent banale, dar eu ma bucur sincer cand fetita mea se trezeste dimineata si-mi spune:

 

-UITE MAMA...S-A TREZIT SOARELE !id="green"> [bis]

 

http://www.woow.ro/prezentare/Forever_Friends.html

 

Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

 

TEO

POZE CU NOI


 

Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)

 


[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.

Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by simina2005

Draga Elise,uite ce am aflat de la doi batrani, sot si sotie care aveau peste 60 de ani de casnicie, 3 copii , nepoti si stranepoti...[grup]Batrana m-a sfatuit sa-mi respect mereu sotul , sa-l tratez mereu ca pe "un oaspete":- BARBATUL ESTE OASPETE IN CASA !!!id="green">


id="quote">id="quote">romantic in teorie...practic nu e nimeni nici un fel de oaspete...erau poate pe vremea batranicii aceleia, cand femeia era casnica si tot ce facea era curat in casa si gatit si copii (destul de mult oricum).si dc tot s-au propus parabole si proverbe, bunica mea zicea :"casatoria e un jug la care se inhama doi. dc trage doar unul, se duce totul de rapa"id="green">_______________________________________________________________________Babyblue va pupa pe toti!!id="red"> "Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea." id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana draga,

 

mai bine singura decat cu un nenorocit la usa.

 

decat sa despicam firul in patru, filosofic, despre genele lor clasice sau moderniste, mai bine etichetam din start: badaran, necioplit, lenes etc.

 

cand iti umfla ochiul si urla ca nu e masa calda si sa taci dreaku din gura ca el nu duce nici un gunoi, cand te umileste in fata amicilor, mai ca te scoate proasta satului, ca el oricum te-a luat de undeva de pe marginea drumului, nu iti mai arde de filosofii din astea....

 

singura filosofie este ori stai ca proasta si suporti (in cazul asta nu vad pt ce sa te mai stresezi cu scoli, universitati, doctorate, coafor, sauna si masaj, moda, cultura generala, aspiratii de job de sute de ore in Romanica etc), ori te respecti si iti vezi de drum. si revenim la principiul cu care am inceput: mai bine singura decat cu un nenorocit la usa!

 

 

 

_______________________________________________________________________

 

Babyblue va pupa pe toti!!id="red">

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea." id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...