Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

orgoliu :(


Recommended Posts

Elise, sotul tau ce spune referitor la aceasta situatie intre voi?

El constientizeaza ca aveti o problema?

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fiecare aveti dreptate.

 

Sa stiti ca m-am gandit si eu mult la vorbele batranei...[ilp]

 

- BARBATUL ESTE OASPETE IN CASA !!!id="green">

 

si apoi mi-am dat seama ca acest om , oriunde ar merge este primit ca un oaspete [flo] [pup]

Nu-l cheama nimeni :

-sa duca gunoiul

-sa aspire

-sa bata covoarele...si lista ar putea continua [mariaj]

 

Acelasi lucru este valabil si pentru noi, oriunde am merge (parinti, prieteni, cunostinte) suntem oaspeti [cina2] ca altfel... am mai rari vizitele

 

Mai sunt cateva vorbe care mi-au ramas sa le disec...[cafea]

 

Un preot spunea:

 

-Voi inca nu v-ati maturizat?

-Cati ani aveti?

-30 si...[:I]

-Si cand o sa intelegeti ca sunteti OAMENI LIBERI ?

-Fiecare OM este LIBER sa faca ce vrea cu viata sa...VIATA E ASA CUM TI-O FACI...[comoara]id="green">

 

http://www.woow.ro/prezentare/Viata_si_iubirea.html

 

 

 

Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

 

TEO

POZE CU NOI


 

Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)

 


[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.

Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, te rog sa ma scuzi ca nu am timp sa citesc... tot, am citit primele 2 sau 3 pagini si ultimele raspunsuri...

 

Indraznesc sa-mi dau si eu cu parerea si sper sa nu te superi.

 

Eu cred ca ce lipseste intre voi este COMUNICAREA AUTENTICA.

Fara tachinari marunte, fara incrancenare, fara ranchiuna... nu la nervi ci cand suntezi calmi.

 

Ceea ce ne-ai povestit noua aici cu sinceritate... i-ai spus si lui? Cu acelasi calm? Ca sa ajungi la inima lui? Fara sa-l acuzi, ci sa ii expui situatia cu calm... ca te doare comportamentul lui, ca te oboseste..ca nu il intzelegi...

 

Adica sa il transformi din pers a III-a sg ...in pers a II-a sg.

Sa nu mai vb despre el cu noi, ci cu EL.

 

Nu afirm ca e rau ca ai vorbit cu noi.

Dar eu as discuta in primul rand cu el. Ai incercat?

 

Sincer si fara cearta.

Eu consider ca trebuie sa iti fie cel mai bun prieten si sa ii potzi spune deschis ce te supara/doare... Si i-as spune si lui ca asta vreau..sa fim prieteni... Unui prieten nu ii arunci reprsosuri si nu trebuie sa te incrancenezi cand te roaga sa faci ceva. Nu-i asa? Voi ati uitat sa ramanetzi SI prieteni? Sau nu atzi fost niciodata? [V]

 

L-as intreba de unde si cum si-a format el impresia ca vrei sa il domini?

 

Si mi se pare foarte grav ca te umileste in fatza altora... prietenilor, cunoscutzilor ... indiferent cine sunt. Daca el nu constientizeaza ca face rau relatziei voastre ar trebui sa ii ceri sa nu o mai faca... Daca are ceva sa iti reproseze..sa o faca in particular... Nu in fatza altora. Si sa fie valabil pt amandoi. Voi tr sa va sustzinetzi reciproc in societate, sa fitzi parteneri, o echipa... un cuplu bine sudat...

Faza ce a facut-o el cu calculatorul.... nu se face... Daca te iubeste cu adevarat nu o va repeta.

 

Si revenind la ostilitatea fatza de tot ce ii sugerezi tu sa faca... Eu l-as intreba deschis: Care crede el ca e solutzia? Si de ce considera el ca vrei sa il conduci? De unde trage asemenea concluzii?

De ce vede dincolo de vorbe mai mult decat ai zis? Intreba-l, cum vede el un parteneriat si o relatzie frumoasa daca fiecare simpla solicitare de colaborare o vede ca pe o corvoada?

 

El te percepe ca pe un dusman? Ca asa reise din atitudinea lui.[bang] Daca nu isi da seama..spune-i-o!!!

Poate se va trezi la realitate.

 

Eu i-as spune verde in fatza ca refuzul acesta permanent al fiecarei rugamintzi ascunde un refuz mai adanc... o negare a ta..ca persoana... [V]

Asa ca i-as cere sa-mi spuna sincer..ce sa fac...unde crede el ca gresesc ...

 

 

Eu vb aici ipotetic, gandindu-ma ca sunt in situatia ta, dar fiind si eu in situatzii similare, de disfunctzionalitate in comunicare, am ales calea dialogului deschis... sincer...

Direct la suflet...

Si cel mai important..cu dragoste... si fara nervi..cu mult calm...in momentele de apropiere sufleteasca...atunci cand stii ca vorbele tale ii ajung la inima...

 

Mult succes. [flo]

 

 

 

 

 

 

Nunta noastra: 29 iulie 2006

 

 

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."

Seneca

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

vad ca multe suntem preocupate de problema asta, ca barbatii nu ne ajuta , nu participa.

Va aduc eu la cunostinta marele miracol(glumesc...) Nu l-am inventat eu, doar l-am gasit in cartea lui John Gray - Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus. Are capitol special "Cum sa soliciti sprijin astfel incat sa-l obtii".

Am avut rabdarea sa citesc si sa aplic . Da rezultate .

Elise , cu sotul ajuns in situatia extrema de a nu mai asculta nimic , e poate cea mai in masura sa verifice teoria lui Gray.

Mi-ar lua foarte mult timp sa scriu aici tot capitolul(pentru cele care nu au cartea la indemana),asadar fac niste spicuiri.

"Daca nu primiti ajutorul de care aveti nevoie in cadrul relatiilor dvs , o cauza importanta poate fi aceea ca nu-l solicitati destul sau il cereti intr-un mod ineficient .

Daca femeia nu cere, barbatul presupune ca da suficient.

Pasul 1 : formularea corecta a cererilor pentru ceea ce primiti deja

In aceasta etapa este important sa nu i se ceara mai mult decat este obisnuit sa dea si rasplatiti-l din plin cu aprecieri (pentru caratul pachetelor, reparatii si alte treburi cat de marunte).

Tonul pe care formulati cererea sa fie lipsit de pretentii.

Exista cateva secrete pentru a formula corect o cerere catre un barbat. Daca nu se tine seama de ele, se poate ajunge usor la inhibarea barbatului. Aceste secrete sunt : alegerea momentului potrivit, o atitudine lipsita de pretentii, exprimarea concisa, fara ocolisuri si corecta.

Alegerea momentului potrivit : aveti grija s anu-i cereti ceva ce tocmai intentioneaza sa faca. De exemplu, daca se pregateste sa duca gunoiul, nu-i spuneti "Vrei sa versi gunoiul?" Va avea impresia ca-i spuneti ce are de facut. Alegerea momentului este cruciala. De asemenea, daca el este preocupat de altceva, nu-i cereti sa reactioneze imediat la ceea ce i-ati spus.

....

Fiti concisa : evitati sa-i insirati o lista de motive pentru care el ar trebui sa va ajute.

Fiti directa : cu exemplu

femeia in loc sa zica direct "Vrei sa arunci gunoiul"

zice in mod indirect " Nu mai incape nimic in galeata de gunoi" si barbatul intelege " N-ai varsat gunoiul, n-ar trebui sa amani atata(critica)"

 

Toate cererile sa inceapa cu "Vrei sa" , nu cu "Poti sa " ... sau nici o alta formula .

Si mai departe explica toate astea, dar nu am timp sa scriu.

Daca v-am trezit interesul, mai scriu de pasii urmatori (sunt trei in total). Suna simpatic , sper sa nu o priviti ca pe o schema de dresare a barbatului ; desi mie cand sunt foarte bine dispusa, asa mi se pare .

Pa, noapte buna.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offff, Doamne!!!! [bang]

 

De unde oare acesta mentalitate ca femeia trebuie sa duca in spate toata gospodaria si barbatul doar "sa ajute"?????? [V]

 

Si apoi, ca sa obtzina acest ajutor, femeia trebuie sa respecte o serie de reguli..de parca ar incheia cine stie ce tratate diplomatice...

 

Asta nu cam suna a nesinceritate? Nu e mult prea "confectionat"? Prea artificial?

Daca nu pot fi eu insami, daca nu pot fi naturala ci trebuie sa ma "gudur" pe langa barbat ca sa faca si el ceva in casa.... [bang]

Pai atunci mai bine ma lipsesc!!!! [xx(] [bang][bang][bang]

 

Dar el nu are vointza proprie??? E o leguma? El nu are initziativa?

L-am citit si eu pe Jhon Gray si nu mi-a placut deloc. Dar..gusturile... e mai bine... sa nu se discute, nu? [flo]

 

Partea prosta e ca nici eu nu detzin solutzia [bang][bang][bang]... si ca ma confrunt cu o problema oarecum similara... [bang] insa nici ce ne sfatuiesti tu, Timeea, nu-mi suna deloc placut. [xx(]

 

 

Offfff [bang]

 

 

 

Nunta noastra: 29 iulie 2006

 

 

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."

Seneca

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa filosofie pentru niste lucruri care ar veni de la sine daca intre cei doi soti pe langa dragoste,comunicare si multe altele ar exista o PRIETENIE SINCERA.

Atunci nici unuia nu i s-ar parea ceva iesit din comun sa-l ajute pe celalalt.

Referindu-ma strict la Elise, as vrea sa te intreb daca asa a fost mereu sau sotul tau trece printr-o perioada mai putin roza si se descarca cumva pe tine?

Daca asa a fost dintotdeauna ma indoiesc ca-l vei schimba acum si cred ca in relatia voastra scartaie si altceva. Daca se poarta asa de un timp incoace poate omul e frustat,trist, nemultumit de ceva si riposteaza acasa.

Nu exclud nici varianta complexului de inferioritate, ba dimpotriva.

Nu poti sa te lingusesti de fiecare data cand ceri ceva de la el, la fel cum nu poti urla de fiecare data. Undeva la mijloc e comunicarea care trebuie sa existe intre doi adulti. Ai vorbit cu el pe tema asta?

Daca inca nu, grabeste-te pana nu ti se intind nervii la max.

 

 

mamica fetitei mele:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sotul tau, Elise, e "ofticat" ( scuze de expresie, "suparat" nu e acelasi lucru...) Nu are nici o legatura cu gunoiul sau catzelul, el pur si simplu nu are alt argument daca ca s-a nascut barbat si in capul lui e superior cumva...vrea sa te domine cu ceva...aparent in viatza de zi cu zi tu ii esti superioara, si numai argumentul asta i-a mai ramas...patetic.

 

Si - parerea mea - mi se pare ridicol si umilitor sa fac circ si teatru cu miorlaieli si scenete ca sa-mi determin partenerul de viatza sa duca afurisitul de gunoi.Stiu ca e foarte greu sa-ti gasesti un tovaras de viata compatibil, dar sa te injosesti si sa te umilesti numai ca sa prelungesti cu inca o zi traiul impreuna....mai bine nu

 

V

 

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de Elise

cum ar fi... "nu am kef sa-ti dau tie raportul", sau "nu duc gunoiul cind imi comanzi tu", "nu vreau sa fac ca tine" si exemplele pot continua... [bang]Nu stiu cum sa procedez cu barbatu-meu.Cum sa MAI procedez. Pentru ca orice l-as ruga sa faca, nu face pentru ca ii spun eu.Elise


id="quote">id="quote">Buna! Eu cred ca solutia este ca amandoi sa fiti cat puteti de binevoitori, sinceri si smeriti. Acum, daca el nu este destul de matur sa faca acest pas, fa-l tu!Nu astepta dupa el, pentru ca nu ai nimic de pierdut daca initiezi tu un real dialog. Orgoliile n-au adus, nu aduc si nu vor aduce ceva bun in viata de cuplu.Spune-i sincer si smerita - adica nu cu tavne, cu reprosuri, nu de pe o pozitie de dominare - tot ceea ce ne-ai spus noua aici, pe forum, plus altele care-ti vin in minte si care l-ar ajuta pe el sa te inteleaga mai bine; spune-i cat de mult te doare cand te umileste in public, spune cat de greu iti este ca nu-l simti alaturi in treburile de zi cu zi, spune-i despre copilasul pe care ti-l doresti, spune-i TEMERILE tale, spune-i blocajele tale s.a.m.d.A fi cinstit cu celalalt inseamna a te arata vulnerabil. Nu-ti pune o masca de atotputernic, pentru ca acest lucru se va intoarce impotriva ta.Iar daca el nu stie inca sa se exprime clar si delicat fata de tine, arata-i tu cum sa o faca; da-i un exemplu! :-)Iti doresc sanatate si pace sufleteasca!Giuliano
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...