Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

orgoliu :(


Recommended Posts

[quote

A fi cinstit cu celalalt inseamna a te arata vulnerabil. Nu-ti pune o masca de atotputernic, pentru ca acest lucru se va intoarce impotriva ta.

 

Foarte adevarat.Dar nu mereu ajuta.partenerul poate lua vulnerabilitate in batjocura.Mie mi s-a intimplat.Dar intre a ma schimba si a ramine la fel, am ales sa ramin la fel.Singura.

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Elise,

 

Am mai citit niste postari de ale tale mai de mult, atunci cand a postat si sotul tau. Aveati probleme si atunci, aveti si acum.

 

Mie imi pare ca va faceti viata reciproc un iad. Solutia cea mai eleganta si de bun simt ar fi sa va despartiti. Sa isi vada fiecare de viata lui si sa va gasiti fiecare pe cineva compatibil.

 

Exista oameni care pur si simplu nu se potrivesc unul cu celalalt, oricat ar incerca. E ilogic sa continui in asemenea conditii; trebuie sa intelegi ca de la un anumit punct iesi in castig prin despartire si in pierdere prin continuare.

 

Asa ca recomandarea mea e sa va despartiti civilizat.

 

Exista cazuri in care vina nu e a nimanui, diferenta de personalitate facand convietuirea imposibila. In cazul tau insa, faptul ca sotul se razbune pe bietul caine, ca il "pocneste", arata ce caracter urat are. Eu l-as da afara imediat, fara discutii, pentru totdeauna. Lumea isi pune probleme cat sufera un copil daca asista la certurile parintilor, dar daca un animal e lovit, nu se gandeste nimeni ca e abuz? Animalele sufera si se streseaza ca si noi. Si pentru ca eu nu suport "oamenii" care abuzeaza animalele, daca as fi in locul tau, l-as invineti in bataie pe "sotior" [sm] daca indrazneste sa atinga cainele, ca sa vada si el cum e sa fii batut de cineva!

 

Tu poti sa alegi (ramai si te chinui in continuare cu el, sau ii dai papucii), dar bietul caine nu - crezi ca el ar alege sa stea intr-o familie in care mananca bataie?

 

Asta-i culmea, sa loveasca un caine!

 

Cyan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu sunt nesuferita care si-a dat cu parerea in legatura cu problema copilului...si ti-am spus ca nu e in regula sa faci un copil in conditiile expuse de tine!N-am mai postat demult, dar nu pot sa ma abtin acum...

Asa frumoasa si desteapta cum zici chiar tu ca esti, tare nu-ti mai dai seama ca barbatul asta nu e pentru tine! De ce or fi unele femei asa masochiste, nu stiu...Brrrrrrrrrrr!

Cunosc starea descrisa de tine,mi-o amintesc destul de bine, desi au trecut ceva ani de atunci, cand nu mai aveam incredere si respect fata de propria persoana!

Trezeste-te, Elise!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ani3lla

Prea multa filosofie pentru niste lucruri care ar veni de la sine daca intre cei doi soti pe langa dragoste,comunicare si multe altele ar exista o PRIETENIE SINCERA.mamica fetitei mele:)


id="quote">id="quote">EXACT!!!Cat despre teoria cu barbatii de pe Marte...decat sa stau sa ma cenzurez in fiecare secunda de frica ca nu ma nimeresc pe fraza justa de a cere ceva, mai bine ma lipsesc...eu nu cred ca barbatii isi fac atatea probleme cand scot pe gura fraze gen "nu am chef sa duc gunoiul, ca-s barbat"...cred ca nu l=au citit pe autorul respectiv si nici nu au de gand. ori dc ei nu isi fac probleme de constiinta, noi de ce sa ne facem!Elise, sotul tau nu se mai streseaza atat sa salveze nici o situatie, tu de ce o faci????Pe el il doare in fund de cum iti pica tie mizeriile pe care ti le zice, pe tine de ce te streseaza sa salvezi casatoria cu un astfel de om?Streseaza-te sa fi finutza si diplomata si conform teoriilor lui Gray cu cineva care sa merite si sa-ti ofere reciprocitate...._______________________________________________________________________Babyblue va pupa pe toti!!id="red"> "Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea." id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by timeea

Buna fetelor,vad ca multe suntem preocupate de problema asta, ca barbatii nu ne ajuta , nu participa.Va aduc eu la cunostinta marele miracol(glumesc...) Nu l-am inventat eu, doar l-am gasit in cartea lui John Gray - Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus. Are capitol special "Cum sa soliciti sprijin astfel incat sa-l obtii".Am avut rabdarea sa citesc si sa aplic . Da rezultate . Elise , cu sotul ajuns in situatia extrema de a nu mai asculta nimic , e poate cea mai in masura sa verifice teoria lui Gray.Mi-ar lua foarte mult timp sa scriu aici tot capitolul(pentru cele care nu au cartea la indemana),asadar fac niste spicuiri."Daca nu primiti ajutorul de care aveti nevoie in cadrul relatiilor dvs , o cauza importanta poate fi aceea ca nu-l solicitati destul sau il cereti intr-un mod ineficient .Daca femeia nu cere, barbatul presupune ca da suficient.Pasul 1 : formularea corecta a cererilor pentru ceea ce primiti dejaIn aceasta etapa este important sa nu i se ceara mai mult decat este obisnuit sa dea si rasplatiti-l din plin cu aprecieri (pentru caratul pachetelor, reparatii si alte treburi cat de marunte).Tonul pe care formulati cererea sa fie lipsit de pretentii.Exista cateva secrete pentru a formula corect o cerere catre un barbat. Daca nu se tine seama de ele, se poate ajunge usor la inhibarea barbatului. Aceste secrete sunt : alegerea momentului potrivit, o atitudine lipsita de pretentii, exprimarea concisa, fara ocolisuri si corecta.Alegerea momentului potrivit : aveti grija s anu-i cereti ceva ce tocmai intentioneaza sa faca. De exemplu, daca se pregateste sa duca gunoiul, nu-i spuneti "Vrei sa versi gunoiul?" Va avea impresia ca-i spuneti ce are de facut. Alegerea momentului este cruciala. De asemenea, daca el este preocupat de altceva, nu-i cereti sa reactioneze imediat la ceea ce i-ati spus.....Fiti concisa : evitati sa-i insirati o lista de motive pentru care el ar trebui sa va ajute.Fiti directa : cu exemplu femeia in loc sa zica direct "Vrei sa arunci gunoiul" zice in mod indirect " Nu mai incape nimic in galeata de gunoi" si barbatul intelege " N-ai varsat gunoiul, n-ar trebui sa amani atata(critica)"Toate cererile sa inceapa cu "Vrei sa" , nu cu "Poti sa " ... sau nici o alta formula . Si mai departe explica toate astea, dar nu am timp sa scriu.Daca v-am trezit interesul, mai scriu de pasii urmatori (sunt trei in total). Suna simpatic , sper sa nu o priviti ca pe o schema de dresare a barbatului ; desi mie cand sunt foarte bine dispusa, asa mi se pare . Pa, noapte buna.


id="quote">id="quote">Mie imi place mult cartea respectiva si am invatat multe din ea, m-a chiar ajutat, in timp ce o citesti intelegi tot mai multe referitor la multe actiuni ale barbatilor si chiar ale noastre, ale femeilor. Iti deschide intr-un fel ochii si vezi altfel lucrurile.As mai avea ceva de adaugat, ori de cite ori vrei sa faca ceva incearca sa incepi cu "Te rog ". Sau sa sfirsesti asa, cum preferi...E un cuvint magic [;)] si spus si pe un ton placut, blind face minuni !!!!!-------Life's a journey, enjoy the trip !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi face bine saz aud ca mai sunt si alti barbati asa,a nu se intelege ca ma bucur pt nefericitele sotii

si sotul meu e la fel.daca ii spun sa faca ceva,imi da clasicul ra`spuns ca face el,ce acum vreau?imi vine sa[bang].de ce eu pot sa vin de la munca sa mna mai joc si cu copilul sa fac cumparaturi,curatenie si ce se mai iveste,iar lui daca ii spun sa ma ajute cu ceva zici ca cine stie ce trebuie sa faca,ceva iesit din comun...noaptea lucreaza si ziua doarme.se trezeste mananca,mai ma ajuta la spalatul lui bebe cateodata si gata,isi ia masinuta si pleaca la munca.sa nu cumva sa-i zic sa-si faca patul,sau sa ia gunoiul,sau orice altceva ca e de rau.deja ne certam.mancare isi mai pune,desi de cate ori ii pun eu,ca mi-a batut cu pumnul in masa ca nu-i pun mancare.slava Domnului ca -i mama acum la mine si ma ajuta,nu stiu ce ma fac cand o pleca

tin minte o faza cand era dani de vreo luna si avea colici infioratoare(de statea numai tinut in brate si cu urlete),eu m-am trezit intr-o zi cu niste dureri infioratoare de la un abces,de plangeam cu dani in brate si de abea ma tineam pe picioare,iar el statea in pat si se uita la noi.ca doar ii era somn.apoi cand m-am operat la urgenta si am venit acasa,era o gramada de treaba si aceleasi vorbe in vant,lasa ca fac eu,tu stai in pat...dar cum facututl se lasa asteptat ma urneam eu...

acum s-a mai schimbat un pic.dar nu mult.si urmeaza acum o mutare.in timp ce u fac sute de bagaje,el de abea a strans firele de sub birous si si-a aranjat cd-urile...[bang]

 

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210

http://www.dropshots.com/mirela10

mirelutza si dani(21.12.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai incerca sa nu-l faci sa se simta obligat??? Ci sa-si doreasca sa te ajute si sa participe, sa stie ca e ceva pentru care va fi iubit si apreciat? De exemplu cand vrea sa mergeti la film sau la niste prieteni sau cand vrea sa faceti sex, tu faci o mutrita plangareata si ii spui ca dupa ce ai stat sa strangi stiu eu ce mizerie si sa duci gunoiul care putea si etc ... si asta dupa o zi de balamuc la servici ... nu mai ai nici urma de romantism si shef de vorba in tine si vrei doar sa stai sa te gandesti daca viata ta arata asa cum ti-ai dorit-o ... Si faci o mutrita plangareata si real trista si neajutorata ...

 

In asa fel incat data viitoare sa vrea sa-ti fie suport, sa stii ca iti poate fi mai bine un pic pentru ca si el este acolo? Ca ... people are basically good, nu? Poate creaturile astea nu sunt asa de groaznice cum credem noi, doar ca vorbim in cu totul alte limbi.

 

De exemplu eu am o meteahna pt care ar trebui sa ma duc la psiholog cred: nu fac un lucru daca imi zice cineva ca trebuie. Numai cand aud "trebuie sa faci asta" mi se ridica parul pe spinare si chiar daca si eu cred ca ar fi bine sa fac aia ... pai daca trebuie ... ma pun total de-a curmezisul :). Stiu ca nu e neaparat bine dar ... eu nu fac nimic (ei ... nu chiar, ca vin la giob daily) daca trebuie ci doar daca sunt eu convinsa.

 

Altceva ... fa-l sa se simta barbat cumva, pt ca clar nu se simte. Simte-te si tu mai neajutorata pe isi pe colo, ajuta-l sa fie salvatorul, nu-i mai aduce acuze o perioada. Ai zis de faza cu skype-ul. Normal ca ti-a "tras-o":

1. pt ca nu te crede (s-a obisnuit cu tine sa le stii pe toate si sa i-o iei inainte cu toate cele). Va trebui sa joci rolul de neajutorata o perioada mai lunga si in mod crescator ... adik la inceput sa creada ca i se pare si ... "sa se convinga singur" [:D] ca ai nevoie de el. Si sa vina "din proprie initiativa" sa-ti stea alaturi. Pana la urma ... nu simti ca ai si tu nevoie de o pauza in care sa te simti o femeie fragila la bratul masculului??? Mai lasa-l si pe el un pic la carma, ca nu s-o darama lumea. E mai bine sa moara tara? [hop]

2. pt ca mereu ii dai peste nas, si atunci cand i-ai creat ocazia, a fost atat de flamand incat nu s-a putut abtine sa nu joace "peste cadavrul tau". Trebuie putin timp ca sa se sature si ca treaba asta sa nu-i mai dea satisfactie [consti]

 

Eu m-am distrat foarte tare atunci cand un amic de-al meu povestea despre mama lui (se pare ca si-a dat seama de puterea de manipulare a femeilor): "nu stiu cum se face ca mama tocmai se certa cu cineva la telefon si urla cat o tinea gura dar ... cum a intrat tata pe usa ... ce sa vezi ... a busit-o plansul". [}:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le io cred ca sunt de pe Marte, respectiv fac exact ce face sotzul tau [alcool]

Nu tot timpul dar cateodata ma comport exact ca un copil de 5 ani. Fac scene in care ii spun ca nu-l mai iubesc, odata l-am dat afara din casa(luase 10 la un examen la care io am luat 8) iar alta data chiar l-am imbrancit si lovit intr-un acces de furie(creca' tot ceva cu o nota). Inainte de a ne casatori chiar i-am marturisit ca l-am inselat. Era perfect adevarat si stiam ca asa o sa-l ranesc enorm drept care n-am ezitat sa-i trantesc chestia asta in mijlocul unei dispute.

De fiecare data cand imi simt orgoliul ranit adopt atitudinea: "ce te intereseaza pe tine", "nu-ti dau io tie raportul", "nu vreau sa fac, ia sa vad ce o sa faci" etc.

De ce fac asta?

Pai e simplu, ma razbun pe el pentru faptul ca dpdv intelectual imi este superior. E absolut stupid ce spun si uite cum am ajuns io la concluzia asta. El a terminat primul, io a 15-pea, el are un subiect de doctorat mai interesant decat al meu, el are o bursa mai buna, el se descurca in orice situatie l-ai pune,pe el il iubesc toate secretarele, mamele(maica-mea a zis ca daca il las io il ia ea[:D]), babele, intelege extrem de repede ce citeste si retine usor.

Io tre' sa-mi fac bine temele ca sa-mi reuseasca ceva, unele chestii le citesc si de 3 ori pana le inteleg, uit repede si in fatza unor lucruri despre care n-am invatat sunt neputincioasa(nu ma descurc "la fatza locului").

Adicatelea io-s normala si el este peste medie. Eh, cum sistemul meu de valori e clar dat peste cap, ii fac scene d-astea de 2 lei ca sa-l fac sa se simta vinovat pentru ca natura l-a facut bun la calcule[bang].

Ca o neroada ce sunt, in loc sa fiu super fericita ca un tip destept si un baiat de milioane m-a ales pe mine din multime, io-l pedepsesc pentru asta. Toate esecurile mele cad in carca lui si si-o ia de fiecare data. Pana acum a rezistat eroic pentru ca ma iubeste si e tenace. Dar daca nu ma potolesc risc sa stric o casnicie frumoasa cu frustarile mele de 2 bani.

De curand o psihiatra mi-a zis "Fato, tu esti o mare P si el este un mare P. Iar P-urile nu au frustari, constinta, inhibitii, ele se intalnesc in pat si nu cunosc altceva. Asa ca lasa prostiile, aminteste-ti de ce te-a ales el pe tine si exploateaza partile alea ca sigur sunt mult mai importante pentru casnicie decat ce tampenii ai tu in cap. Daca mai faci mult pe nebuna o sa vina o proasta care o sa-i puna P pe ochi si tu o sa ramai cu buza umflata".[:D] Pe P-urile alea chiar le-a numit.

Intre timp incerc sa-mi controlez frustarile astea si sa nu ma mai pun in concurentza cu el ci alaturi de el. Nu stiu daca ma credeti dar imi este foarte greu si banui ca tocmai orgoliul este cel care ma impiedica sa fiu pe deplin fericita.

Elise, pana n-o sa fie constient de problema lui, nu se va rezolva situatia. Eu ca femeie am inteles mesajul de mai sus si stiu ce tre' sa fac in continuare, dar in cazul unui barbat chiar nu stiu ce s-ar putea intelege.

 

just me

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce usor va este mai fratilor sa spuneti despartiti-va!!! Nu sunt deloc de acord cu un astfel de sfat! Sa nu uitam ca toti avem probleme, mai mari sau mai mici, dar aici chiar nu cred ca e cazul sa dam cu pietre.Imi cer scuze pentru ton, e acid rau de data asta, dar chiar m-am enervat. [:(!]Zau asa.quote]Originally posted by Cyan

Elise,Am mai citit niste postari de ale tale mai de mult, atunci cand a postat si sotul tau. Aveati probleme si atunci, aveti si acum.Mie imi pare ca va faceti viata reciproc un iad. Solutia cea mai eleganta si de bun simt ar fi sa va despartiti. Sa isi vada fiecare de viata lui si sa va gasiti fiecare pe cineva compatibil.Exista oameni care pur si simplu nu se potrivesc unul cu celalalt, oricat ar incerca. E ilogic sa continui in asemenea conditii; trebuie sa intelegi ca de la un anumit punct iesi in castig prin despartire si in pierdere prin continuare. Asa ca recomandarea mea e sa va despartiti civilizat.Exista cazuri in care vina nu e a nimanui, diferenta de personalitate facand convietuirea imposibila. In cazul tau insa, faptul ca sotul se razbune pe bietul caine, ca il "pocneste", arata ce caracter urat are. Eu l-as da afara imediat, fara discutii, pentru totdeauna. Lumea isi pune probleme cat sufera un copil daca asista la certurile parintilor, dar daca un animal e lovit, nu se gandeste nimeni ca e abuz? Animalele sufera si se streseaza ca si noi. Si pentru ca eu nu suport "oamenii" care abuzeaza animalele, daca as fi in locul tau, l-as invineti in bataie pe "sotior" [sm] daca indrazneste sa atinga cainele, ca sa vada si el cum e sa fii batut de cineva!Tu poti sa alegi (ramai si te chinui in continuare cu el, sau ii dai papucii), dar bietul caine nu - crezi ca el ar alege sa stea intr-o familie in care mananca bataie?Asta-i culmea, sa loveasca un caine!Cyan

Sa auzim de bine ;)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a scris giulia. Nu inteleg de unde si pana unde puteti sa da-ti astfel de sfaturi si sa vorbiti in halul asta. SI eu am citit postarile lui Elise si trecand peste preblemele casnice inerente oricarui mariaj, Elise a vorbit intotdeauna frumos despre relatia ei cu sotul ei asa incat chiar stau si ma minunez cum de s-a ajuns la astfel de sfaturi!? Ca sa nu mai spun ca sunteti complet off topic.

 

E ca si cand ar veni o prietena la mine si mi-ar spune ca se ciondaneste tot timpul pe chestii casnice cu sotul ei, eu as face legatura cu faptul ca sotului nu-i place sa danseze si cu faptul ca in urma cu 3 luni iar venise prietena si se plansese de alte maruntisuri si hop gat ii pun eticheta "Trebuie sa te desparti!"

 

Sunteti fenomenale!

 

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...