Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum va place cafeaua?


raresionut

Recommended Posts

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu beau de obicei o cana inainte de a ma apuca de lucru cu 2 lingurite de zahar si ceva lapte sau beau cate un cappuccino dar stiu o reteta de cafea de va sta inima-n loc .M-a invatat un amic turc :

Se ia ibricul uscat si se pune pe foc .Cand se incinge se pun cateva lingurite de cafea ( nu ff multe si cu mult mai putine decat la o cafea obisnuita , de ex la 4 cesti ajung 3 lingurite de cafea cu varf ) , se incinge un pic cafeaua si se amesteca cu o lingurita doua de zahar .Se amesteca continuu in timp ce se caramelizeaza zaharul si cafeaua si apoi se toarna extrem de putina apa , se incinge si tot asa pana adaugi apa necesara pentru 4 cesti .Dureaza extrem de mult timp dar este atat de tare incat dupa o ceasca de astfel de cafea n-am dormit 2 ore si eram ca drogata de ziceai c-am dormit 3 luni inainte .

 

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html

They need us :

http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

We are:

http://ingerifaraaripi.8k.ro/

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MA CREDETI DACA VA SPUN CA AM 30 DE ANI SI NU AM BAUT CAFEA NICIODATA ? SI NICI NU O S-O FAC PENTRU CA VREAU SA FIU DEPENDENTA

DE CAT MAI PUTINE LUCRURI POSIBILE IN VIATA.VA SFATUIESC SA FACETI LA FEL.DACA NU AVETI UN MOTIV BUN VA DAU EU UNUL ; CALCULATI CATI BANI DATI LUNAR PE CAFEA SI GANDITI-VA CE ATI PUTEA SA FACETI CU BANII ACESTIA!PROBABIL MA CREDETI NEBUNA , DAR CREDETI-MA VA VREAU NUMAI BINELE!

VA PUP!

 

ina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O ceasca de cafea bauta in timpul primei jumatati de zi nu face rau nimanui si nu da dependenta. Daca este o cafea de calitate, nu foarte concentrata si eventual fara ... tigare ( fumatorii stiu![:D]).

Chiar si medicul o recomanda de multe ori in locul medicamentelor.

Asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa bei daca nu-ti doresti.

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca intram in polemica de la o simpla remarca![help] Nu imi doresc asta, este parerea ta, nu iti zice nimeni sa te apuci de baut cafea[cafea], dar sa invatam sa nu condamnam sau sa tragem noi concluziile ...

 

Uite aici niste articole despre cafea si implicit cofeina:

 

" A fost demonstrat pe cale stiintifica faptul ca, daca un individ bea o cantitate moderata de cafea - 1 sau 2 cesti pe zi - acest lucru nu poate fi decat benefic pentru organismul sau, deoarece ajuta la reducerea riscului de aparitie a cancerului de colon, litiazei biliare, cirozei, maladiei Parkinson si previne aparitia astmului.

 

Un studiu efectuat la Scoala de Sanatate Publica Harvard si prezentat in cadrul celei de-a 63-a Sesiuni Stiintifice a Asociatiei Americane de Diabet a aratat ca un consum regulat de cafea este foarte util in prevenirea diabetului.

 

Efectele pe termen scurt ale cafelei asupra organismului nostru sunt extrem de binevenite, deoarece ne ajuta sa gandim mai rapid si mai clar, alungand starile de somnolenta si oboseala. In editia din 1970 a cartii sale, Bazele farmacologice ale terapiei (The Pharmacological Basis of Therapeutics), Dr. J. Murdoch Ritchie afirma ca, dupa “ce consuma cofeina, o persoana este capabila sa dezvolte un efort intelectual sustinut si o asociere de idei mult mai eficienta. (...) dactilografii, de exemplu, lucreaza mai rapid si fac mai putine greseli de scriere”.

 

Prin imbunatatirea performantelor, vigilentei, promptitudinii si eficientei unei persoane, cofeina din cafea conduce la o scadere a nivelului de depresie si anxietate, precum si a riscului de suicid.

 

Alaturi de fructe si legume, cafeaua contine cantitati importante de antioxidanti. Antioxidantii sunt substante care pot preveni efectele daunatoare ale oxidarii la nivelul tesuturilor organismului, ajutandu-l sa se protejeze impotriva distrugerii celulare si reducand riscurile instalarii anumitor tipuri de cancer. Ei sunt formati din nutrienti (vitamine si minerale) si enzime (proteine care iau parte la reactii chimice.) "

 

In cazul femeilor, bautul cafelei poate fi un lucru bun, spun cercetatorii contrazicand credinta populara conform careia bautura energizanta creste tensiunea.

 

"Aceasta este o veste buna pentru femeile carora le place sa bea cafea”, a declarat autorul studiului Dr. Wolfgang Winkelmayer.

 

"Consumul regulat de cafea nu cauzeaza hipertensiune temporara sau cronica, dimpotriva, persoanele de sex feminin care beau foarte multa cafea beneficiaza chiar de un efect cardiovascular protector.

 

Din pacate, nu acelasi lucru se poate spune si despre bauturile racoritoare cofeinizate sau cele dietetice care au un efect negativ asupra tensiunii."

 

"Cafeaua bauta in exces timp indelungat nu duce la cresterea riscului de boli cardiace, arata rezultatele unui studiu publicat in jurnalul Circulation, transmite Reuters.

 

Studiul, la care au participat 128.000 de barbati si femei, s-a desfasurat pe parcursul a 20 de ani. Concluzia acestui studiu a fost ca cei care consuma cafea la filtru, chiar si in exces, nu risca sa faca boli cardiace.

 

Marii consumatori de cafea tind sa fumeze si sa bea alcool mai des decat ceilalti oameni, acesti factori avand intr-adevar efect negativ asupra inimii.

 

"Este o veste buna faptul ca nu exista o legatura intre consumul de cafea la filtru si bolile cardiace, deoarece cafeaua este una din cele mai consumate bauturi din lume", a declarat Esther Lopez-Garcia, instructor la Scoala de medicina din cadrul Universidad Autonoma de Madrid, din Spania, care a colaborat la acest studiu.

 

Cercetatorii au descoperit si ca nu exista o legatura intre bolile cardiace si cantitatea de cafea normala, decofeinizata sau de ceai consumata. Acest lucru nu inseamna ca trebuie sa exageram cu aceste bauturi. "Nu putem exclude legatura dintre consumul de cafea si riscul de boli cardiace in cadrul unor grupuri mici de oameni", a spus Rob van Dam de la Harvard School of Public Health, Boston.

 

S-a evidentiat faptul ca 50% dintre femei si aproximativ 30% dintre barbatii care au participat la acest studiu si care au declarat ca beau mai mult de sase cesti de cafea zilnic, sunt fumatori, consuma alcool si folosesc aspirina, beau ceai foarte rar, nu iau suplimente vitaminice si fac putin sport."

 

 

 

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anomis_ina

MA CREDETI DACA VA SPUN CA AM 30 DE ANI SI NU AM BAUT CAFEA NICIODATA ? SI NICI NU O S-O FAC PENTRU CA VREAU SA FIU DEPENDENTA DE CAT MAI PUTINE LUCRURI POSIBILE IN VIATA.VA SFATUIESC SA FACETI LA FEL.DACA NU AVETI UN MOTIV BUN VA DAU EU UNUL ; CALCULATI CATI BANI DATI LUNAR PE CAFEA SI GANDITI-VA CE ATI PUTEA SA FACETI CU BANII ACESTIA!PROBABIL MA CREDETI NEBUNA , DAR CREDETI-MA VA VREAU NUMAI BINELE!VA PUP!ina


id="quote">id="quote">Nu cred ca toti care au scris aici sunt dependenti, eu una nu sunt. De obicei beau 1 sau 2 maxim pe zi, dar s-a intamplat sa treaca si o saptamana fara sa beau deloc.Iar despre cat costa, cred ca merit sa dau cativa banuti pentru ceva care imi face placere. Tu nu cheltuiesti niciodata nimic pentru sufletul tau?Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place tare mult cafeaua si rece si calda si fierbinte si tare si slaba, dulce, amara.... cafea sa fie. Imi place ness-ul la fel de mult si expresso de asemenea. Imi place sa fumez si cate o tigara si daca se poate sa fie intr-un moment d4e relaxare xu o prietena si mai bine. Dependenta sau nu, la asta chiar nu vreau sa renunt. La noi la serviciu este un ritm tare alert, care necesa prezenta permanta langa telefon si calculator. Asa ca de multe ori renunt la mancare dar la cafea niciodata si ca sa fiu sigura ca nu ramana si fara cafea vin cu ea de acasa. Dupa ce beau o gura de cafea si problemele par mai usoare.

 

6 ani si ...

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...