Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Anestezia rahidiana


roxana c.

Recommended Posts

Am si eu o rugaminte la cele care au nascut prin cezariana cu anestezie rahidiana: cum este? Simti ceva in timpul operatiei? Am inteles ca nu simti durere, dar simti cum umbla prin tine, cum trage, asa este? Eu am 2 cezariene cu anestezie generala, si m-ar tenta acum rahidiana, dar imi este putin cam teama. Am mai auzit ca ai o senzatie aiurea ca nu simti nimic de la brau in jos, parca n-ai avea picioare. Dupa aia e treaba cu durerile de cap. Ati avut? Cat trebuie sa stai nemiscata dupa operatie? Si nici in timpul operatiei nu trebuie sa-ti misti capul? Haideti ca pun la intrebari ...deci ma intereseaza tot ce-mi puteti spune despre anestezia rahidiana. Cel mai bun lucru este ca-l vezi imediat pe bebe, ptr asta as opta ptr astfel de anestezie. Multumesc anticipat! Roxana[gravi]29+[baietel] ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna.

Eu am avut astfel de anestezie, nu am dorit sa fiu adormita complet, am vrut sa imi vad imediat copilul si sa particip macar putin la nasterea lui.

Nu am simtit absolut nimic, poate doar o furnicatura insa prea mica pt a fi bagata in seama. Cred ca faptul ca simti sau nu depinde de anestezist sau de felul in care corpul tau reactioneaza la anestezie.

Da, senzatia este ciudata, insa nu ingrozitoare.

Ceea ce ai auzit despre durerile de cap dupa operatie este adevarat, insa controlabil, in sensul ca, daca reusesti performanta de a nu misca absolut deloc capul dupa interventie, nu vei avea nici o problema. Timp de 6 ore minim! Mama a stat langa mine non-stop si m-a supravegheat cu mare atentie. Nici macar pe tata nu l-a lasat sa ma pupe cu foc, ci doar usor pe obraz. Si iti spun sincer ca nu m-a durut absolut deloc capul in zilele urmatoare.

Sper c-am fost de ajutor. [cheers]

 

 

Anka[mamica] si [/link]"]Ubitu [copil]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, am scris si dincolo, dar completez si aici. N-am avut nici un fel de dureri de cap, iar capul l-am miscat in toate partile atat in timpul operatiei cat si dupa, ca eram curioasa sa vad tot ce e in jurul meu.

Auzisem ca de fapt teoria asta cu capul nemiscat e doar o poveste, iar la mine chiar asa s-a dovedit a fi.

 

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut cezariana tot cu anestezie rahidiana. Nu am simtit durere dar intr-adevar simti ca umbla in tine si mai ales cand il scoate pe bebe e o senzatie super nasoala. Dar bucuria enorma pe care o simti anihileaza tot.

Capul intr-adevar nu l-am miscat nici eu vreo 5 ore ( ma saturasem de numarat flisele de pe pereti[:D]) asa ca nu am avut probleme cu durerile de cap. Colega mea de salon a fost mai agitata si s-a miscat non-stop, si a avut niste dureri groaznice de cap (nu pot spune exact daca din cauza anesteziei).

Eu zic totusi sa nu risti. Nu e chiar greu sa stai cateva ore cu capul nemiscat.

Sarcina usoara si nastere asemenea!

 

printze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut la cezariana rahi-anestezie si pentru a fost super.

Da, simtit ca se umbla in tine, dar pe mine nu m-a deranjat deloc.

Durere nu simti absolut deloc, deci nu e nici o problema.

Dureri de cap nu am avut desi am miscat capul, deoarece cei din echipa glumeau si ma faceau sa rad iar eu mai intorceam capul din cand in cand, dar n-am avut dureri de cap.

Totusi, se recomanda sa nu misti capul. De ce sa risti?

 

Crinuta si [bonjovi] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc ptr raspunsuri, deci nu-i chiar asa de rau. Am avut o experienta cam urata la prima cezariana, cand mi-am revenit, nu puteam sa respir, parca ma strangea cineva de gat....brrrrr...aiurea senzatie. Mai tarziu am inteles ca ar fi fost din cauza ca nu mi-a bagat suficient din chestia care te trezeste. Am mai avut dupa aceea inca 2 operatii cu anestezie generala(a 2-a cezariana si o operatie de colecist) n-am mai avut astfel de probleme, dar frica a ramas.

Oricum, il voi vedea pe bebe chiar atunci, si asta-i lucrul cel mai bun care ma face sa-mi mai calmez teama.

 

E cineva care a nascut si cu anestezie generala si cu rahidiana ca sa poata face comparatie la care s-a refacut mai repede?

 

Roxana[gravi]29+[baietel] ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nascut cu generala, insa cand avema 19 ani mi-au descoperit un chist ovarian fff mare pe care nu am avut cum sa il tratez, asa ca m-am operat. Asa ca stiu si ce inseamna anestezia generala, si durerea locala de dupa, si cat de urat e sa te trezesti si sa nu reusesti sa legi 2 vorbe!

 

Refacerea cred ca tine f mult de organismul fiecareia, nu de felul in care esti anesteziata, insa, asa cum am mai zis, pe langa faptul ca am vrut sa fiu partasa la nasterea lui Matei, mi-era groaza de anestezie generala si de senzatia de dupa!

 

Nastere usoara si multa sanatate.

 

 

Anka[mamica] si [/link]"]Ubitu [copil]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie partea cu scosul copilului mi s-a parut chiar foarte interesanta: nu e nici o durere, dar e o senzatie de tractiune, ca si cum ai baga mana in buzunar, ai prinde un pepene galben si ai vrea sa-l scoti inapoi prin buzunar. Eu m-am bucurat ca am simtit asta, a fost incredibil sa simt efectiv cum o scoate pe fetita mea. Imi aduc chiar aminte ca asistenta mi-a spus, zambind: "Acum o scoate!" La care i-am raspuns, cu lacrimi in ochi: "Stiu...". Mi-a placut la nebunie! Si repet, nici vorba de vreo durere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca nu simti nimic de la brau in jos dar nu e o senzatie nasoala; mie mi se parea intr-un fel amuzant sa-mi vad propriul picior ridicat de o asistenta ca si cum n-ar fi al meu, sau sa ma straduiesc sa comand creierului sa miste picioarul drept si sa nu-mi dau seama daca s-a intamplat sau nu...

Simti cand scoate bebelusul cum impinge un pic, dar totul este cumva surd, in tine...

Cu capul... nu trebuie sa RIDICI capul nici in timpul operatiei nici apoi pana te dezmortesti, de miscat poti sa-l misti lateral si nu te va durea capul.

Nemiscata dupa operatie nu stai... Iti poti misca capul, mainile, umerii si apoi, treptat (dupa vreo 3 ore) picioarele, fundul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am stiut de chestia asta cu capul, sa nu-l misti nu stiu cat timp.Si stiu sigur ca l-am miscat si in timpul operatiei, si dupa...Am pupacit la greu! Si copil si restul familiei! Si eram fericita...nu m-a durut capul! Iar cu ceea ce simti in timpul operatiei ...simti...in nici un caz durere, dar traiesti totul atat de intens si de...nou, de unic...incat, da, poate fi numit "ciudat". Dar cred ca in nici un caz nu iti va pasa ca altcineva iti misca picioarele, cred ca doar inregistrezi pe retina.Cred ca tot secretul unei cezariene reusite (d.p.d.v. al mamicii) este sa te detasezi de detalii si sa traiesti din plin o fericire unica!

Nastere usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...