Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul moldovencelor de peste Prut (36)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 299
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salut tuturor, ce harnicutze ati fost[biz] Cum v-ati petrecut weekendul? Noi ca de obicei cu planuri maretze, dar am sfarshit prin a lenevi toata ziua si deja duminica seara ne-am apucat sa sortam hainele din cutii [mariaj], de abia am terminat cu alea de vara, nu o ajuns benzina si pt cele de iarna [V], si acum ma asteapta muntele de haine din sufragerie, da'ma fac ca ploua... De dimineatza insa am avut treaba, am stat cu bebiciul vecinei de sus, ce copilash dulce si cuminte, de abia vineri si-a serbat primul anishor din viatza, dar e asha de energic, pe la 12 deja si eu picuram pe langa patutzul lui, imi parea mie gluma, dar si joaca asta cere eforturi:)
quote:
LiliaToma:Ca sa fie we asta si mai "frumos", asta noapte ni s-a spart o teava din bucatarie si ne-a trezit vecina ca ii curge apa in cap( ca noi nici nu auzeam). Am crezut ca fac infarct cand am vazut apa de doi cm pana in dormitor, adica peste tot absolut. La 2 noaptea noi strangeam apa cu spor si imi venea sa plang. Avem de uscat 2 covoare maricele si vreo 3 mochete. Initial ne-am gandit sa ducem totul la o curatatorie, dar pe urma ne-am razgandit ca am curatat un covor acolo si ne-au scurs de bani.
Lilia, ce ghinion, imi pare rau...Bine ca nu v-ati dus la curatatorie, cel putin noi am avut experiente neplacute,am dus patura de iarna si dupa ce ne-o taxat bine, nici macar n-au curatat ca lumea, au zoit-o si ei putin si gata, tot pana nu freci cu mana ta, nu se ia...
quote:
Cu ocazia asta am descoperit si ca patul proprietarilor are acarieni si acuma ne gandim serios sa ne luam o canapea mai simpla si sa aruncam patul ca nu vreau sa stau cu jivinele in casa.
te inteleg perfect, noi cat stateam cu chirie,legam patul ala cu sarme, ca se dezmembra...bine avea si de ce, era doar cu un anishor mai tanar ca mine, era acolo eticheta cu fabricat in '84 ooops,da'astea ce fel de juvine sunt? acarienii?eu credeam ca-s de fapt niste insecte invizibile care rod lemnul, ce le poti vedea cu okiul liber? da ele pishca? ca de multe ori ma trezesc cu piscaturi si nu stiu de unde pot fi, pana acum dadeam vina pe tzantari, dar n-au cum fi asha de "jivucie"...sotzul in skimb nu patzeshte nimic, il alung de pe un fotoliu pe altu', o zi doua e ok, dar dupa iar incepe, ma urmaresc spurcashiunile...daca-s dulce...:)
quote:
Nastea23 Buna, credeti in asa ceva? Folclorul si aflarea sexului copilului tau inainte de nastere
Nastea,eu am gasit pe net ceva,la mine s-a potrivit: http://www.obfocus.com/calculators/gender.htm
quote:
Veronica, a scris de inghetata Plombir, dar eu ma gindesc sa cumpar un frigider geanta pt cind va merge mosul la Moldova, dar nu sunt convinsa ca va accepta ideea mea.
Eu as incerca... chiar daca asa cum spunea Natalia, este riscul sa nu-ti dea voie la vama...ce pierzi daca incerci, in cel mai rau caz o arunca si gata... tata a patzit-o asa odata,aduce in Ro oua de gasca crude, si la vama i-au zis ca n-are voie decat cu alimente gatite, astepta ala ceva, da'nish tata nu s-a pierdut cu firea s-a intors la barul din vama, i-a dat vanzatoarei 10 lei sa fiarba ouale ( si avea vreo caldarusha) si cand a intrat a doua oara nimeni nu l-a intrebat nici cum il keama...depinde de noroc.
quote:
Sa va zic mai intii pe scurt de noi. Am luat aragaz si cuptor, a fost designerul sa ne picteze bucataria, si zilele urmatoare dam comanda. Azi incepe scosul usilor vechi, saracu sot ... eu o sa merg sa vad deja cind o sa fie puse alea noi Avem putin pareri diferite in privinta tapetelor, gresiei, samd ... eu am tendinta - cit mai intr-o culoare si deschis, sotul - combinatii un pic de culori si mai diferite. Mai facem ambii compromisuri, inca nu ne-am certat
Ludmila felicitari pentru noile achizitii sa tzina mult si sa te bucuri de ele... o mica sugestie in privinta culorilor deskise: NUMAI NU la gresie, eu mi-am pus in bucatarie si in hol un bej deskis si-i dezastruuuuuuu daca as sti ce stiu acum, nu mi-as mai pune asa ceva, cu gresia asta tre sa fiu spalatoreasa cu norma intreaga [zid]
quote:
Veronica, eu stiam ca apar semne din nastre daca mama insarcinata a furat ceva si a ascuns. In locul unde a ascuns (mina la spate, in buzunar, sub pestelca samd) ramine o pata ce seamana cu obiectul furat. Dar nu stiu daca e adevarat. Si daca furi de la sot bani(sa zicem ca tot lui vreai sa-i faci o surpriza, si nu poti cere) si-i pui la piept in portmoneu? o sa fie cu o bancnota pe sin?
hi-hi-hi,kiar se apropie ziua sotului (vineri),lasa ca eu i-am privatizat cardul, asa ca sa n-avem probleme:)))) cu semnele:))))cine-mi da o sugestie de cadou???am vrut sa-i cumpar un bilet la steaua-dinamo kiev (formatiile lui iubite inca din adolescenta) dar n-a fost posbil?! aia se ushideau pe bilete,daca nu eram[gravi] poate incercam,dar asha,cu nebunii nu te pui... Natalia, sper ca te simti mai bine acum, eu in Ro asha si nu indraznesc sa ma duc la dentist,nu stiu de ce dar parca nu-mi plac stomatologii de aici,chiar daca nu pot sa zic ca am motive obiective, dar prefer sa merg in md pt asha ceva, de obicei vara ne rezolvam problemele stomotologice in ch, normal nu era vorba de urgente... in alta ordine de idei, ti-am vazut puiutzu, e dulcic si pare asha de pashnic... [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev131pf___.png"]asa creste bebicul [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Ludmila, de minte erau, ambele. Una era cariata, iar cealalta imi cauza periodic probleme, asa ca am hotarit sa le scot. N-o sa ma mai supere, fii linistita, au ramas la dentist. [:D] Iti recomand sa te duci in timpul sarcinii la stomatolog, macar de 2 ori. Cred ca stii ca in timpul sarcinii pot aparea probleme cu dintii, e mai bine sa le rezolvi cind sint mici. Dentistul meu a refuzat sa-mi faca anestezie cind eram insarcinata, noroc ca am avut doar o carie superficiala, altfel nu stiu cum suportam durerea. ------------------ Numai bine, Natalia si [url="http://b3.lilypie.com/D8AKp3/.png"]Vlad[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Nataltza"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vero, eu merg la un cabinet de stomatologi basarabeni. [:D] Tot in ei am mai multa incredere. Unul dintre medicii de acolo imi cunoaste dantura din 1998. [:D] ------------------ Numai bine, Natalia si [url="http://b3.lilypie.com/D8AKp3/.png"]Vlad[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Nataltza"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ma mai tineti minte? [:D] O trecut multa vreme, si tot nu mai ajungeam nicidecum sa scriu [cusca] Sunt bine, mi-am schimbat deja si al doilea serviciu, nu a mers treaba cu "babele" [}:)]. In plus, compania s-a dovedit a fi cu prea multe probleme si aproape de faliment. Am muncit ca o luna pt ei dupa care am renuntat, si nici acuma nu-mi pot scoate banii... Dar nu e nimic, orice s-ar face se face spre bine. Acuma deja a doua saptamina lucrez intr-o companie Canadiana in centrul orasului, si e super linistit si bine in comparatie cu ce era... [cool] Am mai fost acasa intre timp, dar cu toata rusinea recunosc ca nu prea ma mai trage la MD ca innainte... [:I] Poate doar sa-mi vad parintii, nepoteii, rudele cele mai apropiate, in rest - ma simt ok si aici... Cu toate ca viata merge in tempo-uri mult mai "nebune". Vad ca sunt schimbari mari pe aici, imi pare nespus de bine pt Cornelia - felicitari mari Cornelia pt bebelusa!!! Sa-ti creasca mare si dulce ca si tine! Nu am reusit sa citesc toate paginile de cind am fost absenta, dar promit sa intru mai des de-acu si sa tin pasul cu voi!!![^] Sper mult ca nu m-ati uitat si ca sunteti bine si sanatoase!!! [flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, uite-o si pe Tania, privetus!!! Ma bucur ca ai scapat de "babe", intr-adevar, tot rau e spre bine. Poate cu serviciul asta nou vei fi mai disponibila sa intri mai des pe forum. [:)] Sa stii ca si noi, de cind stam in Ro, ne ducem rar in Md. Casa noastra e aici, ne-am stabilit aici. Normal ca atunci cind trebuie sa plecam in vizita la rude, abia asteptam sa ajungem, dar va spun cu mina pe inima, dupa maxim 2 saptamini ma apuca un dor nebun de Bucuresti, de locuinta noastra. [:I] Vara aceasta, stind o luna incheiata, deja turbam.. Nastea, wow, sa cistigi atita banarit mi se pare fantastic! Numai sa nu stie hotii unde locuiesti.. [:D] Ludmila, felicitari pentru noile achizitii! Si multa rabdare in alegerea materialelor de constructii. Ca si Veronica, nu-ti recomand categoric gresia de culoare deschisa, dar si rosturile tot deschise (adica chitul acela cu care se umplu spatiile dintre placile de faianta si gresie). Pe urma te doare capul sa le vezi un pic surii sau galbui si sa le freci in disperare, ca sa fie curate mereu. ------------------ Numai bine, Natalia si [url="http://b3.lilypie.com/D8AKp3/.png"]Vlad[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Nataltza"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu ce sa va scriu. Am avut un we urat, dupa cum stiti. Sper ca incep sa se calmeze apele. Cu incidentul asta am facut si curatenie generala. Am scos si perdelele, am spalat si geamurile. Ieri am calcat si pus perdelele la loc. In gandul meu imi doresc o perdea noua la dormitor. Sper sa il conving si pe sot ca el nu prea e de acord cu multe investitii in apartamentul asta. Mai am cateva maruntisuri de facut si cred ca o sa fie curatenie din aia cum se face numai o data in an( ca nu spal eu prea des covoare si mochete). Amelia parca-parca se simte mai bine. Tuseste inca, ceea ce o deranjeaza mult, dar parca nu asa des, si nu mai are ochii rosii. Toate remediile pe care am incercat sa i le dau, au fost dulci. Cred ca in general, pentru copii cam toate siropurile sunt dulci. Dar asa i s-a pus ei pata, nu le vroia si gata. Am pus in lapte ce se putea pune. Mierea cu propolisul am continuat sa incerc sa i le dau asa, ca propolisul isi pierde efectul in lapte. Vecina de jos nu a foste deloc intelegatoare. Pe ea o interesa apartamentul ei. Asa ca in timp ce eu nu stiam de unde sa iau apa si unde sa o pun ea a insitat sa mearga Vali sa vada cum ii curge ei in apartament. Dupa asta ne-a mai chemat de vreo 2 ori sa vedem, de parca schimbam ceva. I-am spus sa asta e, acuma ne va spune ce trebuie de facut si se va face. Dar nu, ea trebuia sa ne bata la usa de n ori si sa ne streseze, de parca nu eram suficienti de stresati. Ieri au fost si vecinii de la etajul 1 si parter. Cica a ajuns si la ei apa. S-a infiltrat in pereti si le-a iesit pete galbene pe pereti. Pana la urma sotul s-a inteles la ei sa le ia o galetusa de vopsea si sa isi astupe petele( au vopsit nu demult saracii oameni, dar macar nu va fi diferenta de culoare daca da numai pe pete). Am aruncat patul vechi si datorita unor prieteni buni [:)] avem acuma o canapea draguta( era un pic stricata, dar a sudat-o tatal socru si e foarte buna acuma). Sunt tare fericita ca nu a trebuit sa mai dam bani si pe canapea acuma. Nastea, eu nu cred in superstitii si in folclor. Si nici nu cred ca as avea nevoie. Daca incepi sa crezi in astea, viata devine in calvar cred eu. Pentru ca orice miscare se leaga de o superstitie. Pot sa iti spun ca mie mi s-au facut cam toate prostioarele ca sa se determine genul copilului si imi iesea baiat. Inclusiv burtica o aveam ascutita si toata lumea era sigura ca e baiat, de incepusem si eu sa ma gandesc ca poate au incurcat la ecograf. Asa de siguri erau toti. Dar uite ca nu a fost sa fie asa. Si nici in site-ul ala nu cred. Daca ar fi asa cum e scris acolo, toata lumea si-ar calcula cand sa isi faca baiat sau fata. Or, eu stiu ca inca nu s-a descoperit asa metoda. Lucia, ma bucur tare mult ca ai trecut pe aici. Iti simtim lipsa tare mult. In special lipsa mancarurilor tale apetisante si frumps aranjate si lipsa noutatilor despre Lauras. Tania, ce bine ca ai dat un semn pe-aici. Sper sa intri mai des. Si eu in Moldova nu ma mai simt acasa. Desi mi-e dor mereu de cei de acolo, nu as putea sa traiesc acolo. Asa ca o inteleg tare bine si pe Lucia cand spune ca tr sa se adapteze. Mamanati, ptiu, ce mare e Camelia deja. Asa mai trece timpul! Deja incepe sa gangureasca, mai-mai!. Asteptam mereu sa mai treci pe aici si sa ne mai spui despre ea. Pupici multi de la noi Fetelor, pana la urma ce nume are printesa Corneliei? Ca eu mor de curiozitate! Ieri am vorbit la telefon cu Tania Oxy. Spune ca ii este tare dor de toate fetele. I-am spus noutatile si a transmis pupici speciali pentru Vladut al Cristinei si printesa Corneliei( ca ea nu stia ca ei au aparut deja pe lume). Ei au facut deja contract pentru internet si asteapta cand se vor indura cei de acolo sa vina sa faca conexiunea. Atunci va intra si ea pe aici. Mancare: ieri am facut cartofi cu carne la cuptor [:)]. Carnea am tinut-o cateva ore in marinada de ananas cu maioneza si lamaie.Pe urma am puc carnea cu tot cu sosul ala peste cartofi. Sincer, nu am simtit mare aroma de ananas in mancare, dar a fost tare bun. Data viitoare pun mai mult ananas. Lilia si [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbuntrd20040926_1_Amelia+are.png"]Amelia[/url](26.09.2004)
[url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photos"]poze[/url]
[url="http://community.webshots.com/user/liliatoma"]Incercarile din bucatarie[/url]
Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

jojo, welcome! [^] Bravo ca ai dat pe aici! Scrie-ne despre tine mai multe... Lilia nu am citit ce ai patit in w/e dar din cite inteleg vi s-a "inundat" apartamentul [:I] Off... iaca si unul din dezavantajele vietii la bloc, dar daca stai sa te gindesti nici la casa pe pamint nu esti ferit de incidente. Las-ca o sa treaca si asta - va fi un motiv mai bun pentru a face reparatie [:D] De la vecini din pacate nu prea gasesti intelegere in asa situatii, ei vad numai partea proasta a lucrurilor... Balbina, Violeta, Diana, si celelalte fete cu care mai palavrageam prin skype - saptamina asta poate o sa-mi dea voie sa mi-l instalez la PC la servici, si atunci mai scarpinam limba, scuzati - degetutele [:D] Fetelor, inca ceva - azi e Sfintul Mihail paremi-se, nu? Daca da - tre sa o sun pe sora-mea, ca in aceasta zi isi aniverseaza cununia! [popa] Pe curind! [:X]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Viorica(jojo)[flo]. Sper sa te simti bine printre noi, si vei vedea cit de repede te molipsesti, caci lasi totul balta si doresti sa mai vezi cine si ce a mai scris, sa mai scrii si tu macar putin. Fetelor chestia aia am scriso pentru a ne amuza un pic, dar nu e vorba de crezut. Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...