Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Timpul liber:impreuna sau separat??


Recommended Posts

Buna la toti cei care se vor uita peste acest subiect!![hia] As dori si eu sa va intreb ceva: cei care sunteti un cuplu,cum va petreceti timpul liber? Impreuna sau separat?Normal ar fi ca mai mult impreuna daca tot e un cuplu,o familie.Dar ce faceti in cazul in care el sau ea are total alte pasiuni decat voi??La inceput parca nu ma deranja asa tare,dar cu timpul ma enerveaza la culme si parca nu mai am chef sa merg cu el doar pt ca asta e pasiunea lui si sa fim impreuna si acolo ,mai precis....terenul de fotbal.In fiecare duminica e fotbal in programul lui.Peste saptamana la fel,nu in fiecare zi,dar destul cat sa enerveze.De impus nu vreu sa impun nimanui sa nu mai faca pt ca nu-mi place.Asta trebuie sa vina din sufletul si mintea persoanei.Ma gandesc din ce in ce mai mult sa ma despart si sa imi gasesc pe cineva ´´normal´´ cu hobby-uri mai interesante si de practicat impreuna. Cum va petreceti voi timpul liber?Mai mult impreuna sau mai mult separat??(Asta in cazul in care nu aveti hobby-uri comune!) Inca o zi(Mela)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga mea, mi se pare infiorator ce spui: Ma gandesc din ce in ce mai mult sa ma despart si sa imi gasesc pe cineva "normal" cu hobby-uri mai interesante si de practicat impreuna.id="blue"> Daca si asta mai e motiv de divort...atunci...chiar ca nu stiu ce sa mai zic.

 

De fapt, stii ce cred eu? CA sunt alte lucruri "putrede" acolo, si asta e doar picatura care a umplu paharul. Pur si simplu nu-mi pot imagina o relatie super faina, cu multa dragoste, in care unul din cei doi sa se gandeasca la despartire doar pentru ca nu are hobby-uri comune cu partenerul.

 

Draga mea, nu vreau sa-ti tin lectii de psiho aici; cred ca stii deja ca suntem construiti diferit. E normal ca barbatilor sa le placa fotbalul, masinile, tehnica, etc, iar noua hainele, cosmeticile, mersul prin magazine (chiar si fara bani si intentie de a cumpara ceva...).

 

Sa-ti dau un exemplu real: barbatilor nu le place sa colinde magazinele de haine daca nu trebuie sa cumpere ceva (si daca au de cumparat, iau din primul magazin). In schimb, stau aproape ore in sir in magazinele de tehnica si aparatura electronica. Or noi, femeile, suntem exact invers!!! De aceea, cred ca trebuie sa ajungem la un compromis in fiecare situatie: stam si noi si "suportam" jumate/o ora de "cascat ochii" la aparate si electrice, iar apoi, suporta si ei 'plimbarea" noastra prin magazine (asta in cazul in care tii neaparat sa petreci si timpul de cumparaturi impreuna, si nu ai o prietena cu care sa mergi)

 

M-am cam lungit, dar sper ca ai inteles ideea: e nevoie de "compromisuri" din ambele parti, chiar si in domeniul hobby-urilor.

Daca pentru orice kestie "ne luam jucariile si plecam..." unde am ajunge?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e mai rau decat atat. In weekendurile in care nu are deplasari si obligatii pe la serviciu, si deci ar trebui sa mai stea si pe acasa, ISI FACE de duca. Petrecem foarte putin timp impreuna. Eu am fost singura cu puiul in vara asta si la mare si la munte si prin alte locuri (ce-i drept, cate o zi - doua). Cand se mai nimereste sa fim amandoi acasa in vreun weekend, invariabil, incepem sa ne certam. Din orice. Nu suporta "sa-i fac eu program". Asa ca m-am obisnuit ca, de cele mai multe ori, sa petrec weekendurile doar cu puiul meu. Mai evadam impreuna din Bucuresti, mergem impreuna la Mall, prin parcuri, prin vizite... numai noi doi mai mereu. Sa va ma spun ca cel mic nu-i duce lipsa lui ta-su... e de la sine inteles, dar asta-i deja... cum se zice? Off topic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mela, inainte de a va casatori, cnd erati prieteni, nu avea aceleasi hobby-uri?

 

Te intreb ptr ca eu aveam o prietena care era f deranjata de hobby-ul prietenului ei (calculatorul). Asa incat dupa 2 sau 3 ani de prietenie si-au vazut fiecare de ale lui.

 

Concluzia mea ar fi: daca avea aceleasi hobby-uri - de ce inainte nu te deranjau si acum te deranjeaza?..Desi ma gandesc ca poate ti s-o fi acrit si tie de atatea meciuri[:D].

Ii place opera? Daca nu ii place - cumpara si tu bilete ptr fiecare sambata. Asa - sambata mergeti la opera (si va fi un calvar ptr el[:D]), iar duminica la meci. E posibil sa priceapa mesajul...

 

Daca doar asta e motivul ar fi pacat sa va despartiti.

 

 

Si ca sa iti raspund la intrebare: timpul liber il petrecem numai impreuna. Prieteni, cumparaturi, plimbari.. suntem inseparabili. (inca ne mai tinem de mana pe strada[bis]).

 


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem putin timp liber la dispozitie, timp pe care sa-l petrecem impreuna dar chiar si asa eu imi petrec 50% din timpul meu liber impreuna cu el si restul impreuna cu mine insami.

Fac parte dintre cei care au nevoie de singuratate ca sa isi adune mintea asa ca reusim sa ne impacam in aceasta privinta.

Il trimit sa faca ce vrea el in vreme ce eu fac ce vreau eu.

Exista si situatii in care stam ore intregi, dupa program si in care nu ne vedem desi stam la distanta de-o camera, eu le am pe ale mele, el le are pe-ale lui.

M-ar sufoca teribil sa fie nevoie sa stam tot timpul nostru liber impreuna. Imi dau seama ca nu toata lumea este de acord cu stilul asta de viata, cu toate astea trebuie sa recunosc ca altfel nu as putea functiona, m-ar calca pe nervi sa fim forever ochi in ochi!

Si, poate, e nevoie sa subliniez: il iubesc mult si am motive sa cred ca si el la fel.

 

Edit: in toate este nevoie de o masura!

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt lucruri pe care le facem impreuna si lucruri pe care le facem separat. Avem hobby-uri diferite: el fotbalul si karate, eu dansuri si cor. Ne impartim timpul si nu ne deranjeaza. Daca eu cred ca da prea mult timp preocuparilor lui si mai putin a celor impreuna, ii spun verde in fata si el incearca sa se revanseze cumva: cu un film, cafenea, iesire in parc sau la munte. Eu am nevoie de timpul "meu " si el de timpul "lui". Normal ca ne mai ciriim, dar mi-i se pare normal.

 

Cu cine merge la fotbal? Cumva cu o gramada de prieteni care eventual nu au nici prietena si pot face duminica ce le trece prin cap fara sa tina cont de altcineva? Ca asta a fost la noi la inceput: sotul obisnuit toate weekendurile sa petreaca cu prietenii, a trebuit sa invete sa mai si renunte... Nu toti prietenii au acceptat asta si unii l-au cam uitat si stiu ca sotul a cam suferit din cauza asta...

 

Noi facem si compromisuri: sotul merge cu mine in muzee de arta (desi nu vede toate culorile) iar eu merg cu el pe unde ii trasneste lui. Cind mergem prin magazine, mergem prin de toate si avem rabdare cu celalalt. Hihi, noi ne tinem si acuma de minutza, dar nu mi-ar place sa renunt la hobbyurile mele pt el [:D] si ma bucur ca el le are pe ale lui, ca ii fac bine la burtica [cheers].

 

Gaseste-ti ceva fain de facut cind el are alt program, un hobby social (sa zic asa, gen dansuri, aerobic, etc), foloseste timpul cind esti singura pt tine si nu pt facut curat sau gatit (stiu din experienta proprie, ca gindul ca tu esti la smotru si el la distractie, nu prea conduce la ginduri vesele).

 

 

 

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca o zi presupun ca nu sunteti casatoriti.....Daca e asa, atunci poate chiar ca ar fi o idee sa te desparti, daca de pe acuma te enerveaza asa tare. Daca, insa, sunteti casatoriti....e alta poveste. Si aici ai fi tu oarecum de vina ca stiai la ce te bagi.

 

Elle_seb ce povestesti tu se cheama singuratate in doi.

 

Si ca sa reaspund si la intrebare.

Timpul liber de seara ni-l petrecem oarecum separat, fiecare facand ce-l relaxeaza. In week-end insa evadam impreuna, mereu.

In week-end simtim ca suntem familie si ne bucuram unii de altii si de momentele de relaxare.

 

Andreea, mama lu' Tiberiuid="blue">id="Comic Sans MS">id="size3"> [avion]

Micul Print

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.id="Comic Sans MS">id="size3">id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Timpul liber ni-l petrecem mereu impreuna. Suntem de-a dreptul inseparabili. Nu stiu daca asta e bine - uneori ma gandesc ca poate ar fi bine sa mai existe si mici insule aboslut personale (dupa 4 ani de casatorie, iata ce idei mai imi vine...). Dar si din lipsa de timp, nu prea apucam. E adevarat ca acum sunt intr-o insula din asta pentru un an in strainatate, dar nu e hobby [hippi], e profesie [greutati]

Cred ca e bine pentru un cuplu sa faca lucruri impreuna: plimbari, magazine, filme, muzee, intalniri cu prietenii. Cred insa (desi nu fac ce predic...) ca e fain sa ai si micile tale momente de hobby personal (ca e un sport, sau ceva artistic, sau o iesire la cafea cu prietenele - asta mai fac totusi).

Dar ca sa ajungi sa te gandesti la despartire - recunoaste ca nu fotbalul e singurul vinovat. Cel putin imi imaginez ca trebuie sa mai fie si alte nemultumiri, sau chiar se poate doar pentru asta?[pasiune]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off!fetelor!tocmai am incercat sa raspund la fiecare pe rand,cand m-am trezit ca am pierdut tot ce am scris si era tot ecranul alb...[V]nu stiu de ce,al meu calculator o fi de vina,cert este ca am pierdut tot ce am scris si nu era putin.acum ma cam duc si eu la culcare ca maine ma trezesc sa merg la servici,dar vreau totusi sa va mai scri cateva randuri, nu mai stau sa raspund la fiecare in parte ca si prima data, dar as vrea sa scriu ca e asa cum SMARANDIZA si PISUCMIC au scris, si anume ca mai sunt si altele putrede si atunci ma apuca asa ceva de genul: nici macar in timpul liber nu suntem pe aceeasi ´´frecventa´´,pai atunci?.....la ce bun sa fim in doi cand eu tot singura ma simt???despre cealalta parte putreda nu am sa va vorbesc ca e prea lunga,dar in momentul de fata cel mai tare ma deranjeaza asta cu timpul liber si ce facem cu el,cum il petrecem.daca asta ar fi cat de cat mai ´´la asteptarile mele´´,poate ca trece peste aletele sau....cine stie??

ma intreba cineva daca la inceput nu avea aceleasi hobby-uri?am mentionat in primul mesaj, ca da,dar parca nu ma deranjau asa de tare,asta poate si pt ca era totusi ceva ce merge mai bine. sau....nu am vrut eu sa vad ca ma deranjeaza.[ups]

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si impreuna, si separat.

El mai merge la un baschet cu prietenul lui cel mai bun, eu mai merg la cosmetica sau la cumparaturi cu prietenele...

Daca eu vreau sa merg cu bblushele in parc si el a promis ca merge cu amicul la baschet, il las sa se duca, daca pot.

Data viitoare merge el cu fetele in parc si tot asa.

Deci nu-i musai sa mergi cu el de fiecare data daca nu-ti place, dar trebuie sa aveti voi si puncte comune, nu?

 

 

Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

 

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!

http://www.point.ro/andrei/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...