Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Timpul liber:impreuna sau separat??


Recommended Posts

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cred ca de fapt problema e la tine; cand el merge la fotbal, tu de ce nu bei o cafea cu prietenele, sau mergi sa-ti cumperi ceva, sau pur si simplu stai in casa si te rasfeti (o baie cu spuma, o masca faciala, manichiura,...etc)? Sunt atatea lucruri placute pe care ai putea sa le faci!

Iar ce e de facut impreuna, faceti impreuna! mergeti in oras, la o bere, in vizite; nu cred ca sta chiar toata ziua la fotbal!

Al meu sot nu are hobby-uri care sa-l tina departe de casa, lui i-ar placea sa stea numai la calculator, dar se limiteaza si cu asta, iar in zilele cand nu merge la serviciu, nu stiu cum sa fac sa-l scot din casa (il trimit cu copilul in parc, de ex.), ca sa pot eu sa-mi vad de ale mele!

 

 

 

Laura, mama lui Andrei

 

Poze

 

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga “inca o zi”, asa cum ai recunoscut si tu problemele cu care te confruntzi (si cum au observat si alte persoane) sunt mult mai adanci. Aceasta axare pe “timpul liber” petrecut separat mi se pare o abordare mult prea superficiala. Pentru ca (parerea mea) aceasta este un efect si nu o cauza. Ori pentru a elimina cu adevarat problema care “aparent” te doare pe tine, si spun aparent pentru foarte probabil ca acea cauza care a generat nemultumirea ta privind petrecerea timpului liber nu a avut ca efect doar o separare in petrecerea tipului liber. Cred ca sunt si alte aspecte care te nemultumesc si probabil mult mai dureroase. Deci mult mai favorabil ar fi sa tratezi aspectul initzial care a produs toate nemultumirile tale si sa vezi ce se poate face in aceasta privintza. Tu sti mult mai bine decat oricine ce este de facut pentru ca TU si doar TU iti cunosti povestea, care asa cum ai spus este “prea lunga”. Dar, desi probabil nu este usor, conteaza ca DORESTI mai mult de la relatie, conteaza ca DORESTI sa mearga. E trist sa te simtzi singur, si probabil e mult mai trist sa te simti singur intr-o relatie. Iar parerea mea este ca daca vei “trata” doar aceasta problema a timpului liber, chiar daca pana la urma o vei rezolva intr-un mod sau altul, “maine” ca aparea altceva ce te va nemultzumi cel putin la fel de mult precum cea rezolvata (daca nu si mai mult) si te fei simtzi la fel ca acum... adica SINGURA

Multa fericire iti doresc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

impreuna sau separat, in functie de ce avem kef sa facem.

E frustrant sa stai legat de cineva tot timpul nu mai pt. ca "asa e recomandat in cuplu".

 

Eu, una, n-as putea.

Cat imi beau cafeaua cu maica-mea, de exemplu, 3-4 ore in weekend, ce sa fac? Sa-l iau cu mine si sa-l tzin acolo de manechin, cind el nu bea cafea si nu-l intereseaza barfele noastre intre femei? Doar asa,ca e barbatu' meu si trebe sa stau cu el?

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mela, de ce nu stabiliti o zi de "hobby"? Ar fi de preferat sa fie in timpul saptaminii, sa aveti weekendul pentru voi.

Daca e o zi stabilita dinainte iti poti face si tu program si va fi mult mai usor.

Fiecare om are nevoie de spatiul lui.

Daca face sport e foarte bine pentru sanatate.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mela, tu ai prietene, iesiti impreuna, ai hobby-urile tale? Dincolo de alte problemutze de care ai pomenit eu cred ca te agati prea mult de fotbalul lui numai ca sa stati impreuna. In timp ce el merge la meci, tu mergi in ale tale, sau ia-ti o carte si citeste acolo in sala la el.

Noi nu mai avem timp si de hobby-uri, daca apucam sa citim o carte seara suntem multumiti. Deocamdata hobby-ul comun sunt copiii, dupa care suntem amandoi topiti si nu ne vine sa plecam sa ramana celalalt cu ei acasa. Dar daca e vreme frumoasa mergem cu totii cu bicicletele in padure, la plimbare, la aer curat, la picnic. Cam asta facem noi in weekend. eu ii tot zic sa mearga la un fotbal daca vrea, dar imi zice ca vrea sa stea cu copiii si cu mine, ca si asa nu ne vedem prea mult in timpul sapt. cam asta-i la noi...

 

Cristina

-----------------------------------------------

Explica-mi, si am sa uit

Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte

Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.

Confuciusid="size1">id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si impreuna si separat.

In timpul saptamanii seara cand revenim acasa, el la calculator iar eu cu diverse, o carte buna sau un film bun ( aici se mai lipeste si el cand e un film pe placul lui). Iar in weekenduri petrecem timpul impreuna, ce-i drept eu am intiativa dar el ma urmeaza si atunci e ..ok [:D]Oricum gasim lucruri comune care ne plac amandorura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca-i important sa te potrivesti, in mare, la "placeri", cu sotul (sotia) ta. Spun in general, pentru ca-i greu sa o faci si in amanunt, asa ca-i normal sa ai lucruri care te pasioneaza si pe care celalalt sa nu le guste.

Eu vad asa: daca am lucruri pe care sotia mea nu le gusta de loc, ca fotbalul la televizor, ma uit la ce-i cu adevarat important si las celelalte meciuri mai slabe deoparte, ca sa nu ocup ecranul. Adica o fac moderat. In replica, ea nu abuzeaza de nervii mei pentru o placere, pe care eu nu o gust.

Sunt lucruri marunte, pe care nu le facem capat de tara; altfel, ramaneam burlac si ma uitam cat voiam la meciuri si faceam numai ce-mi trasnea mie.

Stiu insa ca, uneori, e greu, in cazuri mai ample; de ex. unuia ii place sa calatoreasca, altuia sa stea acasa; unuia ii plac petrecerile, celuilalt ii place sa doarma. Atunci e cam nasol...

Cred insa ca intr-o scurta perioada, inaintea casatoriei, viitorii parteneri pot sa-si faca o idee.

 

 

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e recomandat intr-un cuplu sanatos ca partenerii sa petreaca tot timpul impreuna, fiindca se vor "sufoca" reciproc. Va recomand sa cititi "Arta de a iubi" a lui Erich Fromm. Si mai am si un citat care imi place f mult: "Dragostea nu inseamna doi oameni care se privesc ochi in ochi ci doi oameni care privesc impreuna in aceeasi directie" . Numai bine va doresc. [flo]

quote:Originally posted by Elise

impreuna sau separat, in functie de ce avem kef sa facem.E frustrant sa stai legat de cineva tot timpul nu mai pt. ca "asa e recomandat in cuplu".Eu, una, n-as putea. Cat imi beau cafeaua cu maica-mea, de exemplu, 3-4 ore in weekend, ce sa fac? Sa-l iau cu mine si sa-l tzin acolo de manechin, cind el nu bea cafea si nu-l intereseaza barfele noastre intre femei? Doar asa,ca e barbatu' meu si trebe sa stau cu el?Elise


id="quote">id="quote">Nunta noastra: 29 iulie 2006"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...