Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

E mai bine


Recommended Posts

a, ok... asta e bine. Ce am vazut eu dupa o criza majora: imediat cel in cauza a adormit ff profund, sforaind extrem de tare, acest somn a durat 3 sferturi de ora. Cand a deschis ochii balmajea sunete, a tras de un tricou, se uita incetosat, nu ma recunostea. A adormit din nou pentru 2 ore, cand s-a trezit m-a recunoscut dar nu si-a amintit numele meu. Revenit total dupa 5 ore.

Asa ceva, inteleg, era o problema in cresterea unui copil mic. Dar ce spui tu chiar nu e.

 

Insa relatia cu sotul tau... e problematica. Ai vazut ce am ales eu. Si sa stii ca nu m-am lasat fara lupta. Ce ma ingrijoreaza e ca ai mers atata timp la psiholog si inca esti dependenta de el.

 

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Acum citind ce scrie JG si ce ai mai scris si tu, realizez ca nu prea stiam mare lucru, dar raman la parerea ca nu trebuie sa te ascunzi.

 

Si imi intaresc convingerea ca sotul tau este speriat si nu stie cum sa se comporte cu tine. Barbatii cand nu stiu cum sa gestioneze o situatie se enerveaza.

 

Posibil ca pe undeva ar dori sa fuga, dar pe de alta parte se gandeste ca "nu se face" sa abandonezi pe cineva care are nevoie de tine, mai ales ca v-ati iubit si poate inca te mai iubeste. In momentele bune uita si el, uiti si tu de probleme si atunci e bine.

Poate ca si tu insisti prea mult si faci prea mult caz de toate cate le faci prin casa. Mai lasa-le si nefacute ! Limiteaza-te la Adi si in rest ce-o fi, o fi.

 

Cat de mult s-a documentat el despre boala ta ? Cat stie despre cum sa se comporte si cum sa te ajute ?

 

PS nu am inteles paralela cu persoanele supraponderale....ti-am vazut pozele, nu te referi la tine insati, in mod sigur. Care este ideea ?

 

Andreea, mama lu' Tiberiuid="blue">id="Comic Sans MS">id="size3"> [avion]

Micul Print

[foto]Poze noi cu Tiberiu

Uita-ti intotdeauna dusmanii - Nimic nu-i enerveaza mai mult.id="Comic Sans MS">id="size3">id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Annablue

Intentia mea nu este sa te supar dar s-ar putea sa nu zic exact ce vrei tu sa auzi. Eu as zice ca trebuie sa schimbi perspectiva din care gandesti, fie chiar si pentru a incerca si altfel. Tu nu ai vorbit decat despre tine aici ... si doar te-ai plans sau ... nu ne-ai impartasit nimic din action plan. Asa ca eu o sa zic (supara-te pe mine dar eu ma gandesc cu drag la tine) ca esti cam plangacioasa. Una peste alta ... e destul de normal sa fii asa, pentru ca orice om care are o suferinta mai mare ... fie totul se invarte doar in jurul lui si atat, fie uita de el si se preocupa doar de ceilati. As crede ca tu esti in prima categorie.

Nu te-ai intrebat nici o clipa ca poate si omul ala langa care traiesti are suferinte, spaime, temeri, frustrari? Si reactioneaza si el cum ne pricepe ... sau cum nu se pricepe. Nu este neaparata nevoie sa aiba dreptate, si uneori asta nici macar nu este important. Poate ca tu ai dreptate. Si ce daca??? Vrei sa "mori" satisfacuta cu dreptatea in mana? Chiar asta iti va aduce o satisfactie? Chiar ai nevoie sa ai dreptate??? Sau ai nevoie de o viata impreuna cu el, cu defectele si calitatile voastre?

Nu dreptatea conteaza. Ca sa nu mai spun de marile capcane ale comunicarii cand el se plange de o chestie si de fapt problema este cu totul alta, dar nu are curaj sau nu stie sa spuna si da si el cu copita acolo ... De exemplu el iti face scandal ca faci curat in week end:

1. el asta zice. Dar de fapt poate doar face ca trenul pentru ca si-ar dori sa nu mai fii cu parul valvoi in cap si cu fundul in sus in mijlocul sufrageriei iar el sa se simta un porc nesimtitor si lenes ... ci si-ar dori sa vii langa el pe canapea, sa-ti simta urma de parfum si pielea moale si sa-l mangai alene pe ceafa in timp ce va uitati ce mai abereaza astia la stiri. Dar tot ce se pricepe este sa fie nesuferit. Asa iti comunica el. Daca tu vrei neaparat sa ai dreptate si nu sa-l iubesti pe omul care iti sta alaturi ... o sa pricepi doar ca este un porc si de aici tot asa.

2. daca el nu vrea sa manance in bucatarie, care-i problema??? vrei sa respecte reguli ca la mama acasa sau sa se simta ca la el acasa? sa manance si in baie daca vrea. mananca si tu cu el!!! e chiar asa greu sa-i faci placerea omului? daca nu vrea sa faca curat ... SO WHAT??? E mai important sa fie curat sau sa fiti calzi unul cu celalalt?? Da-o naibii de curatenie si mergeti in parc sau la film. Cu banii de pe psiholog plateste o femeie sa vina odata pe saptamana (cred ca iti vine de 2 ori la banii aia).

Si tot asa ...

Parerea mea. Acuma ... nu neg ca exista si barbati cu adevarat naspa. Dar ... nu cred ca e cazul tau. Cred ca ai un barbat neglijat (sa ai grija de el si de relatie nu inseamna doar sa faci curat si mancare), nu-i dai destula atentie si nu comunici cu el. Astia sunt ca si copiii, oricat de smecheri si macho ar fi. El este speriat ca tu te plangi mai tot timpul si se simte zdrobit si vinovat pentru toate. Asta e modul lui de a reactiona si de a se apara. Altfel cred ca te iubeste.

 

Am spus doar ce cred eu, am incercat sa ma pun in locul amandorura si recunosc ca se poate sa nu am dreptate. Cred ca si tu faci la fel. In loc sa-i spui ... iubitule mi-e teama ca ... si pentru ca ... mi-as dori sa ... m-ai face atat de fericita daca .... Sau: esti un barbat asa de minunat pentru ca ... si deoarece ... In loc sa te exprimi asa, probabil ca transmiti aceleasi mesaje in acuzari si sugestii frustrate. Si atunci el se apara cand de fapt ar fi asa de fericit sa poata sa-ti dea ce-ti doresti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)

Nu ma mir de reactii. Mereu sunt mult mai dura decat imi dau seama. Imi pare rau daca ti-am ranit sentimentele dar eu am incercat nu sa te protejez si sa-ti dau un umar pe care sa plangi ci sa gasesc niste explicatii si sa propun niste solutii. Nu erau un atac la persoana ci niste ipoteze. Nu ar trebui sa cauti aici ceea ce vrei sa auzi, ci niste solutii si variante noi.

 

Nu stiu daca stai cu parul valvoi, stiu doar cum arat eu dc ma apuc de dat cu aspiratorul. Poate tu atati mai bine, felicitari :). Nu stiu ca nu ai incercat ceea ce am spus eu. Stiu doar ca nu ai zis pana acum: fratzilor am incercat si aia si aia si aia si nu mere. Ce sa mai fac?

 

Sunt constienta ca nu te cunosc si in fiecare se ascunde o intreaga poveste sau ce vrei tu, si e cat se poate de usor sa vorbesti. Doar am incercat sa te fac sa iesi din rolul de victime si sa lupti concret. Si sa lupti in mod constructiv, nu doar prin acuzatii si prin a te plange.

 

Nu zic ca e anormal sa te plangi, ba chiar trebuie sa o faci. Dar la fiecare pb de care te plangi incearca sa testezi si o posibila solutie ACTIVA nu pasiva. Macar stii ca ai incercat toate variantele.

 

Bafta si ... nu-ti mai poluez topicul :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...