Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce ne-am casatorit?.....


Recommended Posts

Pentru ca eram mult prea imatura si influentabila, iar el, viitorul sot, extrem de insistent. Aveam bagata in cap ideea ca dupa 1-2 ani de convietuire dragostea dispare oricum. Si nici nu am avut pe nimeni sa-mi deschida ochii la vremea respectiva ca nu fac bine ce fac (nu stiu daca in conditiile date as fi ascultat).

 


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.id="red">

Bazar pentru Alex, un baietel diabetic de 1 an

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ne-am casatorit pentru ca ne iubeam, pentru ca nu puteam respira unul fara celalalt. Eram doi copii cand ne-am cunoscut, am crescut practic impreuna si dupa cinci ani ne-am casatorit (mai ales ca nu aveam voie sa locuim impreuna nefiind casatoriti [:D]).Acum, dupa 8 ani de casnicie, incepem sa nu mai putem respira unul langa celalat.Trist dar adevarat.

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/florina.calciu/my_photos

Florina & Alin

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am casatorit pt ca ne iubim mult si am vrut sa facem asta cunoscut noua, lumii din jur si lui Dumnezeu.

 

Noi am locuit si inainte impreuna, asa incit casatoria nu a schimbat nimic exterior, doar interior. Stim ca planurile nu mai sunt cu "eu" ci cu "noi".

 

Uneori eu simt casatoria ca o pecete: e ca si cum ai termina liceul, dar nu ai da bacul, fiindca ce ii tebuie lumii sa stie ce cunostinte ai tu? Tu oricum ai aceste cunostinte si cu bac si fara...Unii dau bacul numai pt ca le trebuie acea hirtie. Iar altii pt ca vor sa incheie o perioada din viatza si sa inceapa o alta. Simbolic. Dar bun pt suflet. Eu apartin acestei ultime grupe...

 

Statului ii e egal daca suntem casatoriti sau nu, el vrea numai sa ne aiba undevainacteca sastie ce drepturi ne da si ce indatoririavem. Atit. Iaroamenilorde pe strada le e infond la fel de egal daca esti sau nu casatorit. Familia te vrea tocmai casatorit ca sa simta ca tu ai trecut intr-o etapa din viatza in care iti faci tu cuibul si nu esti singura. Atita timp cit facem casatoria numai pt ai linistii pe ei, dar noua ne e egal, atunci nu va avea nici un impact asupra sufletului nostru, nu va fii nici " o poarta de trecere". Va ramine intr-adevar doar un petec de hirtie.

 

Deasemenea casatoria nu aduce cu sine rezolvarea problemelor din cuplu. Nu face minuni. Efectul pe care casatoria il are in suflet poate face aceste minuni, dar mai intii e nevoie de acest efect in ambii parteneri.

 

--------

 

 

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am casatorit pentru ca in prima clipa in care l-am vazut am stiut ca ne vom petrece viata impreuna, pentru ca aveam nevoie unul de altul ca de aer, pentru ce eram prea departe si ne saturasem de drumuri si timp pierdut in aeroporturi, pentru ca de cate ori il vredeam (si inca se mai intampla) simteam fluturasi in stomac, pentru ca a fost primul barbat la a carui parere am tinut cu adevarat, care ma poate ridica si cobori in cateva secunde (sufleteste binenteles), primul barbat cu care nu ma pot certa (asa cum facem noi romancele focoase) primul barbat cu care intradevar comunic nu numai in cuvinte, primul barbat caruia ii pasa si nu m-a transformat in accesoriu, si mai presus de toate mi-a iubit copilul MEU mai mult decat oricine.

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am stat aproape 4 ani impreuna ,in aceeasi casa pe care tot amandoi ne-am apucat sa o renovam,sa ne-o facem ca un cuib numai al nostru si asa a si iesit,originala,calduroasa primitoare.in iulie anul asta ne-am casatorit de dragul chefului...peste tot eram oricum sotul meu,sotia mea.asa fara sa vorbim de asta,era ceva normal...si am avut parte intra-adevar de un chef bestial cu 180 de oameni,in care a fost implicata toata lumea...

eu as formula intrebarea altfel:de ce sunt cu el?

-pt ca e cel mai bun prieten al meu cu care pot discuta aproape orice.

-pt ca stie sa scoata ce e mai bun din mine si nu ma lasa sa ma duc in jos,ma sustine in tot ceea ce cred.

-pt ca ma simt langa el cea mai iubita,rasfatata si frumoasa femeie de pe pamant

-pt ca e sufletist si saritor si are cei mai multi prieteni adevarati dintre toate persoanele pe care le cunosc

-pt ca-i place sa munceasca si sa aiba responsabilitati

-pt ca-i place sa se distreze

-pt ca e ca un copil dragalas cateodata si ma lasa sa am grija de el

-pt ca simt din toata inima ca fac cu el cea mai buna echipa si ca vom ajunge departe

-pt ca nu l-as da pt nimeni si nimic in lume si nu e zi in care sa nu ma rog la DD sa fim sanatosi amandoi

pt astea si multe altele care nu-mi vin momentan in minte sunt cu sotul meu,dar de casatorit m-am casatorit de dragul artei de a petrece la nunta.

[flo][flo][flo]

 

 

alina

sa o ajutam pe barbye!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de casatorie am locuit impreuna un an, deci ne trebuia doar acel act, si asta pt. ca vroiam sa plecam impreuna in tara lui, el nefiind roman, si sa fie totul in regula. Nimic nu a fost romantic(probabil vazusem prea multe filme), ma asteptam la o cerere in casatorie mai diferita decat in fata televizoruli pe canapea < genul : trebuie sa placam, hai sa ne casatorim>. Totul sa- schimbat dupa ce am nascut, deci cam de 1 an jumatate. MOtivul este ca, l-am stresat prea mult cu ajutatul in cresterea fetitei, neavand pe altcineva sa ma ajute, si cu cezariana, el facea de toate la inceput pana m-am pus pe picioare.

INca nu i-a trecut, desi acum doar face cumparaturi si plata facturilor in drum spre servici. Se enerveaza foarte repede , din orice. ne certam aproape in fiecare zi. Nu stiu ce sa mai cred.

As dori sa fiu iubita si apreciata pt. tot ce fac, sa fie totul frumos , cum a fost odata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am casatorit pentru ca acum 3 ani totul parea un vis, fiecare din noi a dat tot ce avea mai bun pentru a fi exact ceea ce isi dorea celalt. Si am gresit mult facand asta. Cu timpul resursele s-au epuizat, s-a dus si entuziasmul si sclipirea din priviri... Acum cred ca ar fi trebuit sa ne mai fi gandit odata, ca nimic nu este perfect, ca nu a fost decat atractie cu foc de artificii, iar asta nu e suficient pentru a tine un cuplu impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...