Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

DESPRE DIVORT


Recommended Posts

buna, am o intrebare va rog sa ma ajutati prietena mea se afla intr-o situatie foarte delicata:divorteaza. avocata i-a spus despre o scrisoare in care sa specifice toate intamplarile din timpul casniciei sale pentru a o pune la dosar.stie cineva cum ar trebui scrisa aceata scrisoare? sotul ei o hartuieste si o ameninta ,pana acum nu a pus in practica amenintarile dar le terorizeaza si pe cele doua fetite pe care le are.prietena mea nu poate iesi din casa e tot timpul urmarita ba mai mult sotul ei vazand ca nu poate da de ea ma opreste pe mine pe strada si ma ameninta cu moartea daca ma vede cu ea in masina.mie nu mi-e frica de el dar mi-as dori sa nu expun fetita mea la astfel de manifestari violente si apoi vreau ca ea sa fie in siguranta.ce as putea eu sa fac? am nevoie de adrese de la fundatiile care ajuta femeile aflate in dificultate .va rog ajutati-ma! multumesc! Viorica [hippi] [url="http://community.webshots.com/user/vioavram"]Ingerasul meu Shalini[/url] [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sunt multi cu cunostiinte juridice pe-aici, care pot sa te sfatuiasca;eu vreau doar sa-ti incurajeji prietena si sa o linistesti pentru ca, in general, un mascul se manifesta asa numai cand isi vede nevasta ca face pe ea de frica. Bine, mai este cate-un caz cand chiar e nebun. Prietena ta trebuie sa fie ferma, sa ii arate ca nu-i este frica, ca este hotarata sa-si apere copiii (si in general o femeie face moarte de om in acest caz); viteazul trebuie sa vada ca mamei i se rupe de amenintari, ba mai mult, trebuie avertizat (chiar daca nu de ea personal) ca va riposta. Trebuie anuntata politia, cu reclamatie scrisa si inregistrata, pentru hartuire si amenintare, cu declaratie data si de tine; in final, avocata cere un ordin de restrictie. Toate acestea ii vor stavili elanul si vor conta mult la proces.

Stiu cazuri in care femeile recurg la aceste stratageme chiar daca nu sunt terorizate, dar le garanteaza linistea rapid si da bine la dosar. Sa mai spun cum arata o vanataie facuta intamplator de clanta usii, dar care seamana cu o lovitura de picior?

Justitia, dupa ce ca-i curva, mai e si oarba rau...

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viorica, nu stiu cata importanta are scrisoarea aia de la dosar. Scopul ei este probabil acela de a justifica cererea de divort. Deci nu trebuie conceputa cronologic, cu lux de amanunte, etc. Poate sa specifice in mare de exemplu" agresiuni fizice si verbale repetate", caci din cate inteleg cam despre asta este vorba.

Sincer, mie mi-a scris avocata scrisoarea asta (are o denumire, dar nu mai stiu cum ii zice juridic) iar judecatoarea nici n-a citit-o, doar s-a uitat sa vada daca e in dosar sau nu.

In Tiglina II, langa scoala 7 e un centru pentru mame si copii abuzati. Nu stiu exact ce se intampla in interior si cu ce o poate ajuta, dar din cate imi dau eu seama sunt camere de locuit acolo, vad rufe intinse la uscat, jucarii prin curte, multe flori...poate e ceea ce ii trebuie, poate au si consilier juridic si psiholog.

O idee ar mai fi sa anunte autoritatea tutelara. Au sediul in Parcul Eminescu, unde este si Starea Civila, sper sa nu gresesc. Poate puteti afla un nr de telefon si intreba de adresa sa se duca la sigur, mai ales daca zici ca e urmarita.

 

Offf, multa putere ii doresc prietenei tale.

 

 

 

Iulia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult pentru incurajari!imi este tare mila de ea pt ca e si o fire inchisa care nu se manifesta....doar fumeaza tigara dupa tigara si priveste in gol.o vad ca e sfarsita si uneori mi-e teama sa nu-si faca rau singura.sper sa o ajut cat pot .eu l-am infruntat pe sotul ei cand m-a cautat pt niste prostii si nu matem de el dar se pare ca pe ea a reusit sa o intimideze mai ales ca una dintre fetite din cauza scolii a trebuit sa ramana la tata si acum le-a interzis orice legatura cu ea.

vom incerca sa luam legatura cu cei de langa scoala 7 sa vedem cu ce ne pot ajuta.am fost la politie dar comandantul de la sectia 2 politie este bun prieten cu sotul ei si atitudinea lor nu a fost una demna de incredere.de aceea ii este teama,sotul ei e un om cu stare si ar putea sa o striveasca foarte usor,e dezorientata ,n-are pe nimeni alaturi de ea care sa o sprijine financiar ,eu incerc sa fac ce pot pt ea.e greu!si va fi si mai greu!

multumim!

 

Viorica

[hippi] Ingerasul meu Shalini [hippi]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, stiu ce trebuie scris ! Trebuie facuta o relatare foarte succinta a motivelor de divort.Asa mi-a cerut si mie avocata inainte de a depune plangerea.

 

La mine judecatoarea a citit asa printre randuri ceea ce era trecut acolo ! Nu a dat foarte mare importanta, a inregistrat cererea si a stabilit prima infatisare.

 

 

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

 

“Întelegerea trecutului ne determinã abilitatea cu care intelegem prezentul.”id="red">

 

 

POZE FETE CUCUIETE [pup]

"]ANA ESTE ATAT DE MARE[copil]

"]DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...[zana]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by viorica avram

va multumesc mult pentru incurajari!imi este tare mila de ea pt ca e si o fire inchisa care nu se manifesta....doar fumeaza tigara dupa tigara si priveste in gol.o vad ca e sfarsita si uneori mi-e teama sa nu-si faca rau singura.sper sa o ajut cat pot .eu l-am infruntat pe sotul ei cand m-a cautat pt niste prostii si nu matem de el dar se pare ca pe ea a reusit sa o intimideze mai ales ca una dintre fetite din cauza scolii a trebuit sa ramana la tata si acum le-a interzis orice legatura cu ea.vom incerca sa luam legatura cu cei de langa scoala 7 sa vedem cu ce ne pot ajuta.am fost la politie dar comandantul de la sectia 2 politie este bun prieten cu sotul ei si atitudinea lor nu a fost una demna de incredere.de aceea ii este teama,sotul ei e un om cu stare si ar putea sa o striveasca foarte usor,e dezorientata ,n-are pe nimeni alaturi de ea care sa o sprijine financiar ,eu incerc sa fac ce pot pt ea.e greu!si va fi si mai greu!multumim!Viorica[hippi] Ingerasul meu Shalini [hippi]


id="quote">id="quote">Mai, dar cred eu ca in asemenea situatii se poate face ceva pe cale judecatoreasca....gen interdictie !! Sau evacuare !!! Habar nu am pentru ca la mine lucrurile stau prost dar nu atat de rau !Stai pe capul ei pentru ca iti spun din proprie experienta..ESTE CUMPLIT DE GREU !!! DBrianamica mamica de 2 fete cucuiete“Întelegerea trecutului ne determinã abilitatea cu care intelegem prezentul.”id="red">POZE FETE CUCUIETE [pup]"]ANA ESTE ATAT DE MARE[copil]"]DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primul pas este o plangere facuta in scris la Politie(in doua exemplare sa-i ramana si ei unul cu nr de inregistrare).Oricat de prieten ar fi seful politiei, trebuie sa o solutioneze in cel mult 30 de zile. Si daca o ''pierde'', macar ai cu ce te prezenta in fata instantei.

Apoi trebuie rezolvata problema copilului care am inteles ca a ramas la el. Asta se poate rezolva la judecatorie printr-o ordonanta presedentiala (cam costa, dar se judeca repede)prin care sa ceri incredintarea fetitei pana la definitivarea divortului sau macar dreptul de a o vizita in aceasta perioada.Asta numai daca ai introdus actiune de divort.

Eu asa am procedat pentru fetita mea.

 

mamica fetitei mele:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...