Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Consilier matrimonial - a incercat cineva?


Recommended Posts

Nu stiu daca ai gasit deja un consilier sau inca nu.

Eu sunt PENTRU consiliere. Ajuta foarte mult daca esti dispusa sa faci orice pentru a-ti salva casnicia. Ajuta si pentru ca expui problemele tale unei persoane specializate, profesioniste, nu unor neamuri sau prieteni care isi pot da doar cu parerea ( de cele mai multe ori contradictoriu), derutandu-te si mai tare.

 

Consilierul NU iti rezolva problemele, ci doar te ajuta sa le vezi obiectiv si iti ofera solutii. De tine/voi punerea lor in practica si implicit rezolvarea problemelor.

 

S-auzim de bine

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Roxana, poate ne explici putin mai concret in ce constau problemele pe care ai vrea sa incerci sa le rezolvi la consilierul matrimonial. Intreb deoarece in casnicia mea cu fostul sot existau de fapt niste probleme personale foarte mari (fiecare isi tragea trecutul dureros dupa el, el fiind mult mai vatamat sufleteste decat mine) si cred ca cel mai bun consilier matrimonial din lume nu ne-ar mai fi putut fi de folos. Baza nu mai putea fi salvata. Sfaturi teoretice iti poate da oricine, spune-ne mai concret in ce constau problemele.

 

Poate ca e off topic, asta decizi tu, dar auzisem intr-un film un dialog interesant intre un psiholog si o clienta care era nefericita cu sotul ei: "Spuneti-mi ce sa fac ca sa-mi salvez casnicia!!", iar tipul ii spune: "Lasati casnicia si salvati-va pe dvs.!". De multe ori casnicia este doar cadrul unde se accentueaza problemele personale ale fiecaruia (e normal, trece timpul, ne obisnuim cu celalalt, traim in intimitate, inconstient scoatem la iveala atat ce e mai bun in noi cat si ce e mai rau in noi). E doar o parere a mea, care am trait o situatie in care nu casnicia trebuia salvata, ci eu trebuia sa ma salvez. Si slava Domnului ca am facut-o.

 

Iti doresc ca la tine sa nu fie cazul, dar nu uita ca exista "probleme in casnicie" si "casnicii problematice". Unde va incadrati voi, doar voi puteti sti.

 

BAFTA MULTA !!

 

 

 

Felicia

 

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...