Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cat costa o cezariana


iana1983

Recommended Posts

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Unde nasti? Eu am nascut in iulie la Caritas. Depinde foarte mult cu ce medic nasti si de `cerintele` acestuia. Mie mi s-au cerut banii ininte! (Stiu, e un gest urat!) Astfel am ajuns sa platesc cam 13 milioane, insa interesul meu cel mare a fost sa fie copilul in regula, asa cum normal, vrem toate, si de asta se profita la maxim! Daca as fi platit dupa, totusi, nu as fi dat atat. Problema e ca as pastra doctorul si atunci cam vrei sa fie multumit daca mai apelezi la a doua nastere... Am o vecina care a nascut cezariana la Giulesti dar n-am intrebat de preturi. Bani la asistente si infirmiere: 5-10 ron, eu am dat la cele de la copil, ca de mine mult ma interesa cum au grija, ce mare lucru imi faceau? Dar pentru copil... iti mai permiti sa le intrebi cate ceva. Chiar imi pare rau ca am dat prea mult la medici fata de asistentele care s-au ocupat de micuta. Din ce-am mai auzit si eu, se dau medicului: de la 100 eoro in sus, anestezistului cel putin 1 milion, neonatologului, (medicul care preia copilul)tot pe acolo, mai exista si mana a doua, vreo 2 milioane si nu stiu daca in toate cazurile, dar mie mi s-a spus ca mai are o persoana in echipa pentru care mi s-a cerut destul de mult.

Eu cred ca 8 milioane tot costa o cezariana pentru cineva care poate dispune totusi de banii astia. Ma intreb ce fac cele care nu au de unde sa dea! Dar acum sincer: daca dai banii la sfarsit... nu gasesc rostul in a mai da, in fond e numai drept multumire...

Sa spun ca sunt asistenta medicala si MI-E RUSINE de `practicile` astea. NORMAL NASTEREA ESTE GRATUITA! Se duce de rapa lumea asta, ca nu mai avem omenie in noi!

 

shati

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by greiere

Unde nasti? Eu am nascut in iulie la Caritas. Depinde foarte mult cu ce medic nasti si de `cerintele` acestuia. Mie mi s-au cerut banii ininte! (Stiu, e un gest urat!) Astfel am ajuns sa platesc cam 13 milioane, insa interesul meu cel mare a fost sa fie copilul in regula, asa cum normal, vrem toate, si de asta se profita la maxim! Daca as fi platit dupa, totusi, nu as fi dat atat. Problema e ca as pastra doctorul si atunci cam vrei sa fie multumit daca mai apelezi la a doua nastere... Am o vecina care a nascut cezariana la Giulesti dar n-am intrebat de preturi. Bani la asistente si infirmiere: 5-10 ron, eu am dat la cele de la copil, ca de mine mult ma interesa cum au grija, ce mare lucru imi faceau? Dar pentru copil... iti mai permiti sa le intrebi cate ceva. Chiar imi pare rau ca am dat prea mult la medici fata de asistentele care s-au ocupat de micuta. Din ce-am mai auzit si eu, se dau medicului: de la 100 eoro in sus, anestezistului cel putin 1 milion, neonatologului, (medicul care preia copilul)tot pe acolo, mai exista si mana a doua, vreo 2 milioane si nu stiu daca in toate cazurile, dar mie mi s-a spus ca mai are o persoana in echipa pentru care mi s-a cerut destul de mult. Eu cred ca 8 milioane tot costa o cezariana pentru cineva care poate dispune totusi de banii astia. Ma intreb ce fac cele care nu au de unde sa dea! Dar acum sincer: daca dai banii la sfarsit... nu gasesc rostul in a mai da, in fond e numai drept multumire... Sa spun ca sunt asistenta medicala si MI-E RUSINE de `practicile` astea. NORMAL NASTEREA ESTE GRATUITA! Se duce de rapa lumea asta, ca nu mai avem omenie in noi!shati


id="quote">id="quote">Tre sa te multumeasca tare medicul ala care ti-a cerut banii inainte ca la curve ca sa vrei sa mergi la el si a doua oara [alcool] Mi-e rau, chiar ca se duce lumea de rapa sa ajungi sa gandesti asa...[bang]Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan[testoasa]bb2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele la Tm nasterea nu e gratuita...au taxa ptr cezariana e 4 mil...cu chitanta si tot tacamul...decat urgentele nu platesc, dar cele programate si cele la care nu nasti cu dr de garda n-au norocul asta! Si la nasterea naturala se plateste ceva, tot asa daca chemi dr de acasa plus epidurala daca faci anestezie.

 

 

Mihaela&Cristian 25.03.2006id="blue">

Filmuleteid="red">

Pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele la Tm nasterea nu e gratuita...au taxa ptr cezariana e 4 mil...cu chitanta si tot tacamul...decat urgentele nu platesc, dar cele programate si cele la care nu nasti cu dr de garda n-au norocul asta! Si la nasterea naturala se plateste ceva, tot asa daca chemi dr de acasa plus epidurala daca faci anestezie.

 

 

Mihaela&Cristian 25.03.2006id="blue">

Filmuleteid="red">

Pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Androix
Originally posted by greiere

Tre sa te multumeasca tare medicul ala care ti-a cerut banii inainte ca la curve ca sa vrei sa mergi la el si a doua oara [alcool] Mi-e rau, chiar ca se duce lumea de rapa sa ajungi sa gandesti asa...[bang]Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan[testoasa]bb2


id="quote">id="quote">shati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii draguta, pana la urma era vorba de o alegere personala cu motivatii personale! N-ar trebui sa se intample asta... dar intr-o asemenea lume traim. Se plateste si mai mult de atat si asta pentru ca se poate profita de pe urma unei persoane care se gandeste la binele ei si al copilului ei. Nu oricine e gata sa nasca cu oricare medic i se iveste in cale. Odata ce ai facut o operatie de cezariana vrei sa nasti tot cu un medic bun, nu cu medici care te lasa sa te chinui si iti fac cezariana ca are fatul circulara de cordon, pentru ca nu au facut o ecografie inainte de nastere!

Nu stiu cum gandesti tu... dar te las sa traiesti in lumea ta utopica, lumea perfecta in care ti se face rau cand auzi de o alegere ca a mea! Probabil tu privesti viata intr-un mod mai simplist...

 

shati

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac parte din categoria aia despre care te intrebi tu ce fac daca nu-si permit sa dea 8 milioane pentru o cezariana. Ca sa-ti raspund la intrebare: ce dreq sa fac, scuip in san si sper sa fie bine. Daca o fi sa moara copilul sau io asta este, o sa ma gandesc cu drag la toate care au invatat medicii sa-si faca meseria numai de la 8 milioane in sus.

Nu e cazul sa ne luam la misto. Modul tau de a vedea aceasta problema este simplist, nu al meu. Ai zis un singur adevar: nu stii cum gandesc!

Se poate sa dai nastere in romania si fara sa imbuibi jumatate din personalul de pe sectie cu spaga. Am facut-o o data si am s-o fac si a doua oara. E adevarat ca am nascut pe cale vaginala, ca nu mi-a fost teama ca ma largesc, nu mi-a fost teama de durere, nu m-am sclifosit si spre marele meu noroc nu a fost nevoie de cezariana.

 

PS Incearca sa renunti la apelativul "dragutza", nu de alta dar eu personal nu cred ca suntem la piata aici.

PS2 [:-)))] abia acum am observat ca esti asistenta! Super tare, cu cine dezbat eu problema spagii in romania!

 

Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan

[testoasa]bb2

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Androix!!!!

Ai mare dreptate si curaj. Si e nevoie de cel putin 2 generatii in Romania de asemenea oameni curajosi ca sa se schimbe ceva. Si mie mi-e scarba de asemenea oameni, personal muncesc si tratez fiecare om la fel cu ceea ce stiu mai bine nu trebuie sa ma stimuleze nimeni cu nimic. Nu sunt doctor. Nu mi-as dori sa fiu. Tot asteptam sa faca cineva ceva in problema spagii. Nu ne place, dar o dam. Poate statul prin politie prin PNA, DNA,etc... Dar fiecare in fiecare zi continuam acelasi lant al slabiciunii. Pentru ca ne e frica sa fim noi in cauza. Sa-ti pui viata ta in primejdie si mai ales a copilului pentru care tu insuti ti-ai da viata. Si atunci cum sa nu dai 1-2-3-4-5-6-7-8-...15 milioane, cat poate fiecare? Cu indignare mai mica sau mai mare, cu scarba sau nici macar. Fiecare cum poate. Si asta e lumea reala. E putreda si plina de lasitate, ipocrizie si nesimtire. Noi prin gestul nostr am creat-o. Medicii prin faptul ca accepta, ca de ani, zeci de ani traiesc la fel o perpetueaza. Si uite asa platim de mai multe ori ceva ce ar trebui sa fie gratuit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...